Seo

Google arama sonuçlarında sayfa başlığınızı neden değiştirir?

Google arama sonuçlarında sayfa başlığınızı neden değiştirir

Google arama sonuçlarında sayfa başlığınızı neden değiştirir biliyor musunuz? Aslında bunun büyük oranda sebebi yine bizden kaynaklı birtakım seo hatalarıdır.

Son zamanlarda belki sıkça rastladığımız bir durum olan, Google arama sonuçlarında sayfa başlıklarının farklı gözükmesi olayı aslında bizim yeterli optimizasyon sağlamadığımızın bir göstergesidir.

Bazı başlıklarda,  bir bakmışsınız başlık sonunda ana sayfa isminiz eklemiş. Bazılarında ise bir bakmışsınız anasayfa ismi kaldırılmış. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Bu durum tüm altyapılar için geçerlidir. Blogger, wordpress, drupal yada özel script olmasının bu konuyla hiçbir ilgisi yoktur. %70 bizden kaynaklı olmakla birlikte %30 Google’nin karar verdiği bir durumdur.

Bu makalemde size Google’nin arama sonuçlarında site başlığınızı değiştirmemesi adına yapabileceğiniz 8 işlemden bahsedeceğim.

Google arama sonuçlarında sayfa başlığınızı neden değiştirir?

Webspam ekibinin başında yer alan ünlü isim Matt Cutss, Rich Snippets hakkında bize aşağıdaki detaylı bilgileri sunuyor.

Google neden başlıklarınızı değiştirdiğini aşağıdaki açıklamasında çok net olarak belirtiyor.

Eğer içerik başlığında aşağıdaki sorunlardan birini farkedersek (aşağıda anlattığım 1-6 arası madde), sayfa içeriğindeki yazıdan yada diğer kaynaklardan yararlanarak sayfa başlığını güçlendirecek şekilde yeniden oluştururuz. Her ne kadar bazı başlıklar iyi şekilde yapılandırılmış özlü açıklama içermiş olsa da arama sorgusuyla tam örtüşmesi adına değişiklik yapabiliriz.Bunun temelde en basit nedeni ise bir webmaster tarafından oluşturulan başlığın sabit olmak zorunda olmasıdır, fakat arama sorguları sabit değildir. Kullanıcının arama sorgusunu bildiğimizde bir web sayfasından alternatif içerikleri de gösterebiliyoruz. Kullanıcılar arama sonuçlarında, bulmak istedikleri sonuçlar yada ona en yakın sonuçlar ile ilgilenirler. Bu noktada içerik başlığı gerek net sonucu gerekse içerik hakkında detaylı bilgiyi sunan en önemli etmendir.

Üstteki açıklama sanırım aklınızda biraz fikir oluşturmuş olsa da şunu düşünebilirsiniz ” Bir arama motoru nasıl benim başlığıma karar verebilir?”

Bu noktada bende size %70 oranında katılıyorum. Fakat bizim yaptığımız bazı Seo hatalarından dolayı Google kullanıcılara en iyi arama sonuçlarını listeleyebilmek adına bu başlık düzeltmelerini malesef yapmak zorunda.

Aşağıda bahsedeceğim kriterlere dikkat ettiğimizde Google başlığımızı değiştirmek zorunda kalmayacaktır.

1. Her Sayfa < title > Etiketi İçermeli

Bu kadar basit bir hata olur mu demeyin. Malaesef halen yapıyor. Hazır sistemlerde bu olmasa da özel yazılımlarda bazen bu etiketin kulalnımı gözden kaçabiliyor. Yada <h1> etketi ile karıştırılabiliyor.

2. Başlık Tanımlayıcı Olmalı

Üstte Mat Cutts videosunda bahsettiği gibi, Başlıklar içeriği tanımlayıcı olmalı. Bu anasayfa içinde geçerli bir durum. video içerisinde Starbucks örneği mevcut.

Starbucks web sitesinin başlığının doğru ve yanlış kullanımından bahsediliyor. Öyle ki;

  • Yanlış : Starbucks – Homepage
  • Doğru : Starbucks Coffee

Kısaca başlık içeriği tanımlayıcı olmalı.

3. Kelime Tekrarından Kaçının

Başlık içerisinde tekrar eden cümle ve kelimelerden uzak durun. Kelime tekrarı spam riskini arttırmaktadır.

Örneğin: USB flash Bellek, Flash bellek, usb bellek, bellek fiyatları

4. Tekrar Eden Ve Virgül İle Ayrılmış Başlıklardan Uzak Durun

Başlık içerisinde virgül ile ayrılmış kelime kullanımı yeterli bilgi içermediği için tavsiye edilmiyor. Marka isminizi anasayfa başlığınız olarak kullanabilirsiniz.

Örnek kullanımlar:

  • Yanlış : Sadri Ercan – WordPress,blogger,seo,sosyal medya makaleleri
  • Doğru : Sadri Ercan – Seo Makaleleri
  • Doğru : Sadri Ercan – WordPress ve Seo Makaleleri
5. Site İsminizi Anasayfada Kullanın Fakat Her Sayfada Kullanmayın

Site isminizi markalaştırmak adına anasayfanızda kullanmak etkilidir. Fakat her sayfada site ismini kullanmak hem başlığın uzunluğunu arttıracaktır. Hem de herhangi bir seo etkisi yoktur. Başlık uzun olduğunda Google zaten başlığı değiştirecektir.

6. Backlinkler Sayesinde Başlıklar Oluşturulabilir

Sitenizde bazı kısımlar indekslenmemiş olsa da aldığınız backlinkler sayesinde Google sitenize erişerek, içerikteki yazı sayesinde bir başlık oluşturacaktır. Eğer web sitenizde  indekslenmesini istemediğiniz bölümler var ise meta etiket ve robots.txt dosyası aracılığıyla engelleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

7. Çok Kısa Başlıklar

Google normalde başlıkları 55-60 karakter uzunluğunda gösterir. Bu uzunluk içerisinde boşluklar,virgül ve diğer parametreler yer alır. Fakat eğer başlık uzunluğunuz kısa ise Google başlık sonuna anasayfa ismini ekler.

Örneğin bloğumda yer alan Seo Araçları sayfası Google aramalarında sonunda anasayfa ismini almaktadır.Keza Hakkımda sayfası da aynı şekilde gözükmektedir.

sayfauzunlugu

sayfauzunlugu2

8. Her Sayfada Blog Başlığı Kullanmaktan Kaçının

Eğer domain isminiz kısa veya 1 kelimeden oluşuyor ise başlık sonlarında web sitenizin başlığını kullanabilirsiniz. Fakat domain isminiz 2 veya daha fazla kelimeden oluşuyorsa her sayfada web sitenizin başlığını kullanmak 60 karakter sınırını aşacağı için Google tarafından değiştirilecektir.

Özet

İçeriklerinizin başlıklarını oluştururken bahsettiğim kriterlere dikkat ettiğinizde Google başlıklarınız üzerinde oynama yapmayacaktır.

Yazar Hakkında

Sadri Ercan

Wordpress,Seo,Blogging,Blogger ve Sosyal Medya konularında makaleler yazmakta ve Seo Danışmanlığı yapmaktayım.

1 Yorum

  • Merhabalar,
    Çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. Html sitemin tüm başlıklarını yeniden elden geçiriyorum. Kriterlere uygun olarak tekrar yükleyeceğim. Umarım başlıklar istediğim gibi olur.

Yorum yapmak ister misin?

Pin It on Pinterest