Wordpress Eklentileri

Mailchimp kurulumu ve kullanımına ait detaylı kılavuz

Mailchimp kurulumu konusunda oluşturduğum bu kılavuz ile tüm sistemler için aynı kurulum mantığını izleyebilirsiniz. Bu makalede WordPress için kurulum aşamaları anlatılmıştır.

E-mail aboneliği şüphesiz sitenize ziyaretçi çekmeniz için en iyi yöntemlerden birisidir. E-mail listenize abone olan kullanıcılar, göndereceğiniz e-mailler ile yeni içeriklerinizden haberdar olurlar.

Elbette kullanıcılarınızı e-mail bültenine abone olmaları konusunda ikna etmek oldukça zordur. Bunun en etkili yolu ise kaliteli içeriklerden geçmektedir.

Mailchimp Nedir?

Mailchimp hem ücretli hem de ücretsiz abonelik seçenekleri sunan oldukça kullanışlı bir mail gönderim diğer adıyla e-mail pazarlama servisidir. Ücretsiz paketinde 2000 kullanıcı kaydı ve aylık 12000 mail gönderim sınırı bulunmaktadır. Bu rakamlarda yeni bir web sitesi için oldukça iyidir.

Kaliteli içeriklerin yer aldığı bir web sitesindeki e-mail bülteni aboneliği formunu çoğu ziyaretçi doldurmakta ve abone olmaktadır. Abonelik formunu web sitenize yerleştirdiğinizde bunun kullanıcıları kesinlikle rahatsız etmemesi gerekmektedir. Her kullanıcıya günde bir kez açılan bir popup yada sidebarda yer alan bir form oldukça etkilidir.

WordPress İçin Mailchimp Kurulumu

WordPress sisteminde Mailchimp kullanmak Wp Subscribe eklentisi bize yeterli olacaktır.

Wp Subscribe Eklentisi

mailchimp kurulumu wp subscibe eklentisi

Eklentiyi buradan indirip sitemize kuruyoruz. Eğer eklentinin nasıl kurulacağı hakkında bilginiz yok ise  WordPress’te eklenti nasıl yüklenir? konulu makaleye göz atabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra Bileşenler sekmesine gidiyoruz. Wp Subscribe adlı widgeti sürükle bırak yöntemi ile kullandığımız sidebar içerisine sürükleyip bırakıyoruz.

mailchimp kurulumu wp subscibe widget ekleme

Widgeti aktifledikten sonra Service kısmından Mailchimp seçiyoruz.

mailchimp kurulumu wp subscibe widget ayarları

Şimdi bize gerekli olan iki önemli bilgi için gerekli alanları dolduracağız. Mailchimp Api ve Mailchimp list ID için aşağıdaki anlatımlardan faydalanacağız.

Mailchimp Servisine Kayıt Olma

Mailchimp Servisini kullanmak için öncelikle bu servise ücretsiz olarak üye olmamız gerekiyor. Üyelik işlemi oldukça basittir.Birkaç dakika içerisinde kolayca üye olabilirsiniz. Mailchimp Üyelik sayfasına gitmek için Tıklayın

Mailchimp Api anahtarı Nasıl Oluşturulur?

Mailchimp api anahtarını oluşturmak için aşağıdaki videoyu izlemeniz yeterlidir.

Mailchimp List Nasıl oluşturulur? List ID Nasıl Bulunur?

Diğer gerekli olan bilgimiz List ID dir. Bunun öncelikle Liste oluşturmamız gerekiyor. aşağıdaki videoyu dikkatle izleyin. Önce nasıl liste oluşturulduğunu sonrasında ise nasıl List ID alındığını göreceksiniz.

Mailchimp Bilgilerinin WordPress’e Entegre Edilmesi

İlk kısımda eklediğimiz widget sayfasına geri dönüyoruz ve gerekli alanlara üst videolarda anlatıldığı gibi edindiğimiz Mailchimp Api ve List Id bilgilerini yazıyoruz.

mailchimp kurulumu wp subscibe widget bilgileri

Gerekli bilgileri girdikten sonra, Widget içerisnde yer alan açıklamaları kendimize göre düzenleyelim. Bunun için Labels tıklıyoruz. Ve karşımıza gelen tüm ingilizce olan yazıları aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

 • Send Double opt-in notification : Bu seçenek işaretlendiğinde kayıt olan kişiye onay maili gider. Kişi bu maildeki linki onaylamadığı sürece kayıt olmuş sayılmaz. Bu yüzden işaretlemenize bence gerek yok.
 • Include Name Field : Kayıt Formuna Ad Soyad alanı Ekler . Bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

mailchimp kurulumu wp subscibe widget api

Tüm işlemleri yaptıktan sonra artık widget kullanıma hazırdır ve aşağıdaki gibi sidebarda görünecektir.

mailchimp kurulumu wp subscibe widget görünüm

Mailchimp Üzerinden Nasıl Mail gönderilir?

Kayıt formunu sitemize entegre edip aktifleştirdikten sonra artık yavaş yavaş kullanıcılar e-mail bültenimize abone olmaya başlayacaklardır. Bu yüzden yeni içeriklerimiz ile ilgili kullanıcıları bilgilendirebilmek için Mailchimp üzerinden mail göndermeye başlayabiliriz. aslında bu süreçte oldukça kolaydır. Bunun için aşağıda hazırladığım video size oldukça yardımcı olacaktır.

Mailchimp kurulumu konusunda herhangi bir problem yaşarsanız, yorum kısmından iletebilirsiniz.

Eğer daha farklı mail servisleri arıyorsanız aşağıdaki makaleler yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında

Sadri

Wordpress,Seo,Blogging,Blogger ve Sosyal Medya konularında makaleler yazmakta ve Seo Danışmanlığı yapmaktayım.

28 Yorum

 • Merhaba Sadri Bey,

  Mailchimp i sitesi üzerinden kullanıyorum kendi hazırlamış olduğum html themplate i zip olarak yüklüyorum sıkıntısız olarak ilk açtığımda bir problem yok fakat daha sonra 2. kez açtığımda mailin body kısmı görüntülenmiyor sadece header ve footer kısımları kalıyor nedenini çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Yüklediğiniz Html uzantılı dosya içerisinde kullanıcıların dilediklerinde Aboneliği iptal edebilecekleri link olan *|UNSUB|* etiketi bulunuyor mu? Bu etiket olmadan Mailchimp çalışmıyor.
  Ayrıca Paste In Code seçeneği içerisine HTML kodlarınızı yapıştırarak denediğinizde de sonuç aynı mı çıkıyor?

  • Öncelikle hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

   Evet Sadri bey *|UNSUB|* etiketi mevcut. HTML dosyasını da yüklediğimde ki image lar olmadan tabi doğal olarak yine campaign oluştururken template i seçtiğimde aynı durum mevcut. Sadece campaigns kısmından ilerlerken “Paste in code” kısmından kodları yapıştırdığımda gönderilen mail düzgün gidiyor. fakat image lar yok. böyle manuel çözerim sıkıntı değil fakat image ları nasıl ekleyeceğim?

   Teşekkürler şimdiden

 • Benim kullandığım gibi varolan şablonlardan birini düzenleyin ve kaydedin. Mail göndermek istediğinizde kayıtlı şablon üzerinde düzenleme yapıp gönderin. Ben bu şekilde yapıyorum. Hatasız oluyor.

 • Şöyle yapıyoruz. Create Campings kısmından mail gönderirken Template seçim aşamasında code your Own sekmesine tıklayıp açılan sayfadan da Paste in code (ilk seçenek) tıklıyoruz. Gelen ekranın sağ kısmında yer alan Code alanına html sayfanın kodlarını yapıştırabilirsin.

 • Merhaba, mail listesine kayıt olunduğunda kayıt olan kişiye otomatik tanımladığım bir mail göndermek istiyorum ama beceremedim. Örnek: Sizin LSI Keywords indirme maili gibi. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 • Kullandığınız listenin sonunda Stats butonunun yanında küçük bir Ok işareti var. Bu oka tıklayın açılan menüden Signup forms tıklayın. Gelen ekrandan General forms tıklatın. Gelen ekranda aşağı doğru açılan Signup form yazan bir menü var bu menü içerisindeki listeden confirmation thank you page seçin.

 • Merhaba, acaba mailde konunun sadece bir kısmının görüntülenmesi nasıl sağlanır

 • Mail içeriğini sen dolduruyorsun dolayısıyla ne kadar yazı istersen o kadar yazabilirsin. Konunun tamamını yazmak yerine ilk paragrafını yazıp devamı şeklinde link verebilirsin.

 • Sadri Bey merhaba,
  Yapmakta olduğum siteme (www.ihracateksperi.com) Mailchimp kurdum. Sitede sol üstteki üyelik kısımları düzgün durmuyor. Nasıl düzeltebilirim?
  Ayrıca çıkan kodları nereye eklemeliyim?
  Teşekkürler,

  • Widget olarak eklediğinizde herhangi bir kayma olmaması gerekiyor. Farklı bir tema ile deneyebilirsiniz. Muhtemelen temadan kaynaklanıyor sorununuz.

 • Üstad selam ,öncelikle emeğiniza sağlık ! Bir sorumda benim olacak şimdiden teşekkür ederim.Mail listelerine excelden yeni alıcıları eklemek istiyorum ,nasıl yapabilirim?Tşk

 • Eğer mailchimp kullanıyorsanız şu adımları takip edin : kullandığınız üye listesine tıklayın gelen ekrandan Add Subscriber menüsünden Import Subscriber tıklayın. İkinci seçeneği seçerek xls dosyası olarak import edebilirsiniz.

 • Sadri selam,

  İnanır mısın yaklaşık 1 yıldır gözümü korkutan meseleyi senin bu yazın sayesinde sonuca erdirdim. Hatta mail aboneliğim çalışıyor. Ne kadar teşekkür etsem az 🙂

 • Merhaba Sadri Bey,
  Benim sitem wordpress fakat 2 kere otomatik guncelleme yaptim.sitede garip seyler oldu..bu nedenle mailchimp’i eklersem (ekleyebilirsem) tekrar ayni sorunu yasamaktan korkuyorum. Ayrica wordpress olmayan bir siteye monte edilebilirmi. simdiden cok tesekkur ederim

 • Mailchimp son wordpress sürümleri ile sorunsuz çalışmaktadır. Yeniden yüklemenizde bir sıkıntı olmaz. WordPress olmayan web sitelerine de entegre edilebilir. Fakat bunun için mailchimp resmi sitesindeki dökümanları incelemelisiniz.

 • Teşekkürler, çok başarılı bir makale olmuş.sitemde makaleniz sayesinde bende e-posta bülten abonelik işlemlerimi hızlıca yaptım. Açıkcası bu konuda anlatılmış en etkili ve detaylı makale olmuş. Saygılar.

  • Admin panelinde Görünüm menüsü altındadır Bileşenler menüsü. Olmaması imkansız. Eğer belirttiğim yerde de yoksa wordpress dosyalarını tekrar yükleyin.

 • Merhaba, buraya mail adresi eklerken tek tek mi eklememiz gerekiyor? toplu mail için herhangi bir kısa yol var mı?

  şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Mailchimp sitesine giriş yaptıktan sonra üst menüden Lists tıklayın. Gelen ekrandan Add Contacts menüsüne tıklayıp Import Contacts seçin gelen ekranda elinizdeki csv yada xl dosyalarından seçim yaparak yükleyebilirsiniz.

 • Merhaba Sadri Bey, dediğiniz şekilde tüm yönergeleri doğru bir şekilde uyguladım. Fakat resimde görünen gibi turuncu şekilde bir görünüm elde edemedim. Acaba temadan kaynaklı bir sorun mu, yoksa ben bir şeyi gözden mi kaçırdım anlamadım.

 • Kullandığınız temadan kaynaklanma ihtimali çok yüksek. Çünkü yaşadığınız sorunu başka kimse yaşamadı.

  • Bence de temadan kaynaklanıyor. Temanın üzerindeki sosyal medya ikonları arasında feedburner hazır olarak kodlanmış, acaba ondan dolayı yaşanan bir çakışma mı vardır? Bir de pop-up şeklinde yapabilir miyiz mailchimp olayını?

Yorum yapmak ister misin?

Abonelik Seçenekleri
Konuya abone olarak yeni yorumlardan yada cevaplardan haberdar olabilirsiniz.

E-Mail Bülteni Aboneliği

 

E-Mail bülteni aboneliği ile en yeni makalelerden anında haberdar olabilirsiniz. Her yeni makale yayınlandığında e-posta kutunuzda makaleye ait detayları bulabileceksiniz. 

Teşekkürler. Lütfen Posta Kutunuzu Kontrol Edin

Pin It on Pinterest