Wordpress Eklentileri

WordPress site taşıma,kopyalama ve yedekleme kılavuzu

WordPress site taşıma ve geçişleri sizi oldukça korkutabilir. Müthiş bir WordPress sitesinin oluşturulması için çok çaba sarf edersiniz, bu nedenle büyük bir değişim yaptığınızda tedirgin olmak doğaldır. Ancak, Duplicator eklentisi sayesinde endişelenmenize gerek yok.

Duplicator eklentisinin kullanımı kolaydır ve tüm WordPress sitenizi yedekleme, kopyalama veya klonlamanıza izin verir. Dosyalarınızı orijinal ana sunucunuza geri yükleyebilir, yeni bir sunucuya taşıyabilir veya kopya bir site oluşturarak yerel bir geliştirme ortamı oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu yazıda, Duplicator’ın nasıl kullanılacağını adım adım göstereceğim.

WordPress Site Taşıma konusunda duplicator kullanımı

Duplicator aracının hayatınızı kolaylaştırabileceği birkaç farklı yol vardır. Basit bir manuel yedekleme çözümü arıyorsanız, duplicator ile yedekleme paketleri oluşturmak oldukça basittir. Ve eklentinin profesyonel sürümünü satın alırsanız, yedeklerinizi otomatik olarak Dropbox, Google Drive ve benzeri harici sitelere yedekleyebilirsiniz. Ancak Duplicator eklentisi, yedeklemeden çok daha fazlasını yapar.

Ayrıca, sitedeki taşıma işleminin% 99’unu elden geçirerek sitenizi tamamen yeni bir konuma taşımanıza veya kopyalamanıza yardımcı olur. Yeni bir ana bilgisayara yedekleme dosyalarınızı yükleme işlemini büyük ölçüde basitleştiren kullanıcı dostu bir yedekleme arayüzü vardır. Son olarak, kendi çalışmalarınız için de sitenizin yerel bir kopyasını oluşturabilirsiniz.

Duplicator Eklentisi Nasıl Kullanılır

wordpress site taşıma duplicator eklentisi

Öncelikle Duplicator eklentisini wordpress eklenti deposundan indirip eklenti kurulumunu yapıyoruz. Eklenti aktifleştikten sonra admin panelinde sol kısımda yer alan Duplicator menüsüne tıklıyoruz.

Wordpress site taşıma duplicator-ayar

Eğer Büyük bir siteniz varsa, ilk olarak “Settings” sekmesine gidip birkaç seçeneği değiştirmemiz gerekiyor. Aşağıdaki gibi ayarlar kısmında yer alan “Attempt Network Keep Alive” ve “Use mysqldump” kutucuklarını işaretliyoruz.

Wordpress site taşıma duplicator-buyuk-site-ayar2

Siteniz büyük değilse, herhangi bir ayar değiştirmek gerekmiyor. Bir sonraki adımdan devam edebilirsiniz.

Duplicator İle Web sitesinin Yedeğini Almak

İkinci olarak, siteniz için bir yedek paketi oluşturmanız gerekiyor. Bu işlem, tüm site dosyalarınızın yanı sıra veritabanınızın komut dosyası sürümü için bir yedek oluşturur. Oluşturmak için “Packages” sekmesine gidip “Create New” tıklıyoruz.

Wordpress site taşıma duplicator-paket-olusturma

Duplicator şimdi bizi kurulum sürecine götürecektir. Eklentinin profesyonel sürümü varsa, yedeğinizi Dropbox veya Google Drive gibi harici bir hizmete otomatik olarak yükleyebilirsiniz.

Storage Sekmesi

Wordpress site taşıma storage-sekmesi

Eklentinin ücretsiz sürümü sadece yedek oluşturma için izin veriyor.

Archive Sekmesi

Wordpress site taşıma archive

Archive sekmesinde , belirli dosyaları veya veritabanı tablolarını paketinizden hariç tutacak filtreleri etkinleştirebilirsiniz. Spesifik olarak bir filtre uygulamak istemediğiniz sürece bunları varsayılanlar olarak bırakmanız gayet iyidir.

Installer Sekmesi

Wordpress site taşıma installer

Son ayar sekmesi Installer kısmıdır. Bu ayarlar tamamen isteğe bağlıdır, ancak sitenizi taşımak için özel olarak bir yedek oluşturuyorsanız biraz zaman kazanabilirsiniz. Yeni sunucu / veya alan adınızla ilgili ayrıntıları girebilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmayacaksanız varsayıldığı şekilde bırakabilirsiniz.

Sitenizi taşırken, bu alanların hepsi önceden doldurulur. Bu alanları şimdilik boş bırakmak ve daha sonra doldurmak daha iyidir. İstediğiniz her şeyi doldurduktan sonra, “Next” yi tıklayın.

Duplicator, herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için web sitenizi tarar. Her şeyin yolunda olduğu anladığında yapmanız gereken tek şey “Build” butonuna tıklamaktır.

Wordpress site taşıma duplicator-scan-tamam

Yedekleme işlemi sitenizin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir.Pencereyi kapatmadan bekleyin. İşlem başarıyla tamamlandığında size aşağıdaki gibi sonucu verecektir.

Wordpress site taşıma duplicator-yedek-tamam

Installer ve Archive butonlarına tıklayarak yedekleri indirebilirsiniz.

  • Installer : Dosyası sitenizi kopyalamak için kullanılan php dosyasıdır.
  • Archive : Dosyası sitenizin dosyalarını içerir.

Sitenizin sadece yedeklenmesini istiyorsanız, işlem tamamlanmış demektir! Dosyaları güvenli bir yerde tavsiye olarak bilgisayarınızda saklayabilirsiniz.
Sitenizi yeni bir konuma taşımak veya klonlamak istiyorsanız, makaleyi okumaya devam edin.

Aldığınız Yedek İle sitenizi Başka Bir Sunucuya yüklemek

Sitenizi taşımak veya çoğaltmak için, yeni sunucunuzda iki şeye erişiminizin olması gerekiyor.

  • Yükleyiciyi ve arşiv dosyalarını yüklemek için FTP erişimi
  • Duplicator eklentisinin boş bir veritabanı oluşturması için erişim.

Kalan ayarları zaten eklenti kendisi halledecektir. Öncelikle, “installer.php” ve “arşiv” dosyasını FTP ile yüklemek istediğimiz sunucu üzerinde sitemizi yüklemek istediğimiz klasöre yüklüyoruz.

Wordpress site taşıma ftp

Daha sonra yeni bir veritabanı oluşturuyoruz.Veritabanının nasıl oluşturulacağını bilmiyorsanız aşağıda detaylı anlatımını veriyorum.

WordPress site taşıma için yeni Veritabanı Nasıl Oluşturulur

Öncelikle sunucunuzun Cpanel adresine www.siteisminiz.com/cpanel şeklinde giriş yapın. Ardından Veritabanları bölümünde yer alan Mysql Veritabanı kısmına tıklayın.

Wordpress site taşıma veritabani

Gelen ekranda yer alan kutucuk içerisine yeni verit tabanımıza ait bir isim veriyoruz. Ardından Veritabanı oluştur tıklıyoruz.

Wordpress site taşıma veritabani2

Veritabanı başarılı bir şekilde oluşturuldu mesajının ardından Geri Dön butonuna tıklıyoruz. Sayfayı aşağıya doğru indirdiğimizde Mysql Kullanıcıları bölümüne geliyoruz. Oluşturmuş olduğumuz veritabanı için bir kullanıcı ismi ve şifre belirleyerek Yeni Kullanıcı Oluştur tıklıyoruz.

Wordpress site taşıma veritabani3

Kullanıcı başarıyla oluşturuldu mesajı ardından tekrar geri dön butona basıyoruz. Sayfayı aşağıya doğru indirip bu kez Veritabanına Kullanıcı Ekle kısmına geliyoruz. İlk kısımdan oluşturduğumuz kullanıcıyı, ikinci kısımdan da yeni oluşturduğumuz veritabanını seçip Ekle butonuna tıklıyoruz.

Wordpress site taşıma veritabani

Gelen ekrandan Tüm Ayrıcalıklar işaretliyoruz ve alttan Değişiklikleri Uygula butonuna basıp işlemi tamamlıyoruz.

Wordpress site taşıma veritabani4

Veritabanı oluşturma işlemini gerçekleştirdikten sonra makalemize devam ediyoruz.

Tüm Dosyalarımız yüklendiğinden web tarayıcısından yüklediğiniz installer.php dosyasını çalıştırmamız gerekiyor. Dosyalarınızı sitenizin kök dizinine yüklediyseniz, “sitem.com/installer.php” adresine gidebilirsiniz. Bir alt klasörde yüklediyseniz, “sitem.com/klasörismi/installer.php” adresine gidin.

Wordpress site taşıma duplicator-devam

Karşımıza üstteki gibi bazı bilgilerin girilmesi gereken bir sayfa gelecek. Az önce oluşturmuş olduğumuz veritabanı bilgilerini ilgili yerlere yazarak Test Connection tıklıyoruz.

Wordpress site taşıma kopyala1

Bağlantı başarılı olursa, sayfanın altındaki “Run Deployment” ı tıklayın. Aksi takdirde, doğru veritabanı ayrıntılarını girdiğinizden emin olun.
“Run Deployment” ı tıkladıktan sonra, sitenizin yeni ayrıntılarının doğruluğunu onaylayın ve ardından “Run Update” ı tıklayın

Wordpress site taşıma kopyala2

Neredeyse işlemi tamamladık. Son olarak karşımıza Final sayfası gelecek. Bu sayfa içerisinde kalıcı bağlantı ayarlarını da yapmak için sadece Save Permalinks butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

Wordpress site taşıma permalinks

Artık sitenizi sorunsuzca kullanabilirsiniz. Taşıma işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz.

Sonsöz

WordPress site taşıma konusunda belki biraz teknik bilgi gerekiyormuş gibi gelebilir. Fakat Kopyalama işlemini elle yapmaktan daha basit hale getiriyor. Veritabanlarını nasıl oluşturacağınızı ve FTP ile dosya yükleyebileceğinizi öğrenebildiğiniz sürece, sitenizi taşımak veya kopyalamak için Duplicator kullanabilirsiniz. Eğer tek istediğiniz sitenizin yedeği ise, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur.

WordPress site taşıma ve geçişleri sizi oldukça korkutabilir. Müthiş bir WordPress sitesinin oluşturulması için çok çaba sarf edersiniz, bu nedenle büyük bir değişim yaptığınızda tedirgin olmak doğaldır. Ancak, Duplicator eklentisi sayesinde endişelenmenize gerek yok. Duplicator eklentisinin kullanımı kolaydır ve tüm WordPress sitenizi yedekleme, kopyalama veya klonlamanıza izin verir. Dosyalarınızı orijinal ana sunucunuza geri yükleyebilir, yeni bir sunucuya taşıyabilir veya kopya bir site oluşturarak yerel bir geliştirme ortamı oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu yazıda, Duplicator'ın nasıl kullanılacağını adım adım göstereceğim. WordPress Site Taşıma konusunda duplicator kullanımı Duplicator aracının hayatınızı kolaylaştırabileceği birkaç farklı yol vardır. Basit bir manuel yedekleme çözümü arıyorsanız, duplicator ile yedekleme paketleri oluşturmak…
Duplicator eklentisi, yedekleme,taşıma ve kopyalama için en iyi ücretsiz eklentiler içerisinde yer almaktadır.

WordPress Site Taşıma Eklentisi Duplicator

Kullanım Kolaylığı - 100%
Yedekleme-Taşıma-Kopyalama Özellikleri - 100%

100%

Duplicator eklentisi, yedekleme,taşıma ve kopyalama için en iyi ücretsiz eklentiler içerisinde yer almaktadır.

Kullanıcı Oyu: 4.8 ( 2 oy)

Yazar Hakkında

Sadri

Wordpress,Seo,Blogging,Blogger ve Sosyal Medya konularında makaleler yazmakta ve Seo Danışmanlığı yapmaktayım.

1 Yorum

Yorum yapmak ister misin?

E-Mail Bülteni Aboneliği

 

E-Mail bülteni aboneliği ile en yeni makalelerden anında haberdar olabilirsin. Ayrıca ücretsiz olarak sunduğum ve arama motorları için oldukça büyük öneme sahip olan LSI Keywords ebook e-mail adresine gelecektir.

Teşekkürler. Lütfen Posta Kutunuzu Kontrol Edin

Pin It on Pinterest