Wordpress Eklentileri

Yoast Seo ayarları detaylı anlatım kılavuzu

Yoast seo ayarları bu kılavuzda detaylı olarak anlatılmıştır. Aklınızdaki her türlü soru için yorum kısmından sorularınızı yöneltebilirsiniz.

WordPress için en iyi seo plugini hangisi diye sorulduğunda genellikle Yoast Seo cevabını alacaksınızdır. Çünkü hem tüm ayarlarının kolay olması, hem de sürekli olarak güncellenmesi yönünden bana göre All in one seo eklentisinden daha iyi diyebilirim.

Elbette farklı eklentileri kullananlar da var. Fakat genel itibariyle baktığımız da Yoast Seo kullanımı bir hayli fazla. Eklenti kurulumundan sonra yapılması gereken bazı ayarlar bulunuyor. Bu ayarlar yeni başlayan arkadaşlarımız için biraz zor gibi gözükebilir, fakat sandığınız kadar zor değil.

Eklentiyi wordpress plugin deposundan indirip kurduğunuzu varsayarak tüm ayarlamaları detaylı bir şekilde sizlere anlatacağım.

Eğer wordpresste eklenti nasıl yüklenir bilmiyorsanız aşağıdaki anlatımına göz atabilirsiniz.

Wordpress Eklenti Kurulumu Resimli Anlatım : WordPress’te eklenti nasıl yüklenir?

Öncelikle kullanacağımız eklentinin ne gibi özellikleri var bundan başlayalım.

Yoast Seo Özellikleri Nelerdir?

 • Google,Bing ve Alexa site doğrulaması yapabilme
 • Başlık meta ayarları
 • Sayfa üst kısmındaki (header içerisindeki) Rss,WLD ve diğer linkleri temizleyebilme
 • Yazar sayfası ve taxonomiler için meta ayar kontrolü
 • Facebook desteği
 • sitemap oluşturma
 • İleri seviye permalink (kalıcı bağlantı) kontrolü
 • Breadcrumb (gezinme çubuğu) desteği
 • Rss footer desteği
 • Diğer seo eklentilerindeki ayarları içe aktarabilme
 • .htaccess dosyasını düzenleyebilme
 • Arama motoru snippetleri içerisinden tarih belirtecini kaldırabilme
 • Google yazar doğrulama desteği (authorship)

Yoast Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Eklentinin kurulumunu yaptıktan sonra wordpress admin panelinde Seo isimli menü içerisindeki Genel Sekmesi ‘ne tıklıyoruz.

Genel Sekmesi

Burada Genel kısmında tanıtım olduğundan burası önemli değil. Sizin bilgileriniz kısmına tıklıyoruz ve alttaki gibi kişisel bilgilerimizi yazıyoruz.

yoastseo genel ayarlar bilgileriniz

Web Yöneticisi Araçları Sekmesi

Hemen yanındaki Web yöneticisi Araçları’na tıklıyoruz ve sitemizin google,bing,alexa doğrulama kodlarını ilgili alanlara yazarak kaydediyoruz.

yoastseo genel ayarlar web yöneticisi

Genel sekmesindeki ayarlarımız bitti.  Şimdi bir alt ayar bölümü olan Başlıklar Ve Metalar kısmına tıklıyoruz.

Yoast Seo Ayarları Başlık Bölümü

Genel Sekmesi

Bu bölümde ayıraç yer almaktadır. Bu başlığın kelimeleri arasında belirecek olan işarettir. Dolayısıyla bunu istediğiniz bir sembol olarak seçebilirsiniz. Benim tavsiyem değiştirmeden bırakın.

Anasayfa Sekmesi

Sitenizde kullandığınız tema page builder (sayfa oluşturucu) destekli ise o halde bu kısımda herhangi bir ayar çıkmayacaktır. Anasayfa Seo ayarını, sitenizde anasayfa olarak belirlediğiniz sayfayı düzenleyerek yapabilirsiniz.

Sitenizde kullandığınız tema normal ise bu kısımda aşağıdaki gibi iki bölüm çıkacaktır. Bu bölümleri aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.

yoastseo başlık ayarları anasayfa

Yazı Tipleri Sekmesi

yoast seo ayarları başlıklar

Kategoriler (taxonomies) Sekmesi

yoastseo başlık ayarları kategori

Bu bölümdeki ayarlar benim kullandığım ayarlardır. Dilerseniz aynılarını kullanabilirsiniz.

Arşivler Sekmesi

yoastseo başlık ayarları arşivler

Diğer Sekmesi

yoastseo başlık ayarları diğer

Yoast Seo Ayarları Sosyal Bölüm

Yoast Seo 3.0 versiyonu ile birlikte Google Grafik özelliği de gelmiş oldu. Bu bölüm markanızı herhangi birisi Google’da aradığında sizin sosyal profilinizi arama sonuçlarında göstermek için kullanılır.

Sosyal medya hesaplarınıza ait bilgileri aşağıdaki formatta gerekli alanlara yazın.

yoastseo sosyal ayarları

Yoast Seo Ayarları Site Haritası Bölümü

Genel Sekmesi

Site haritası ayarlarında Genel Sekmesinde Site Haritası ayarını etkin hale getiriyoruz.

yoastseo site haritası ayarı

Kullanıcı Site Haritası

Bu kısımda yazarların iste haritasına dahil olup olmamasını seçiyoruz. Ben dahil etmiyorum.

yoastseo site haritası kullanıcı ayarı

Yazı Tipleri Sekmesi

yoastseo site haritası yazı tipleri ayarı

Hariç tutulan Yazılar Sekmesi

Site haritasına özellikle dahil edilmesini istemediğiniz yazılar varsa, bu yazıların id (numara)’ lerini bu kısma yazın.

yoastseo hariç tutulan yazılar

Site Haritası Kategoriler Sekmesi

Bu kısımda ben etiketleri site haritasına dahil etmeme seçeneğini kullanıyorum.

yoastseo site haritası kategori ayarı

Yoast Seo Ayarları Gelişmiş Bölümü

Yol Haritası Sekmesi

Temanız yoast seo breadcrumb (dolaşım menüsü) destekliyorsa bu seçeneği etkinleştirin ve alttaki gibi kendinize göre ayarlayın.

yoastseo gelişmiş ayarlar dolaşım menüsü

Kalıcı Bağlantılar Sekmesi

İlk seçenek URL içerisinde yer alan /category/ belirtecini kaldırmak için kullanılır.  URL lerinizde kategori ibaresi olmasını istemiyorsanız kaldır seçeneğini seçin. Diğer ayarları da aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

yoastseo gelişmiş ayarlar kalıcı bağlantılar

Rss Sekmesi

yoastseo rss sekmesi ayarları

Yoast Seo Ayarları Araçlar Menüsü

Bu bölümde Yoast Seo’ya ait bazı araçlar yer almaktadır.

 • Dosya Düzenleyici : Robots.txt ve .htaccess dosyasını düzenlemenize olanak sağlar.
 • Toplu Düzenleyici :  Yazı yada sayfaların detayına girmeden kolayca başlık ve açıklamaları değiştirebilmenize olanak sağlar.
 • İçeri Alma / Dışarı aktarma : Diğer AMO eklentilerinden ayarları içeri aktarın ve daha sonra kullanmak üzere kendi ayarlarınızı dışarı aktarın.
 • Seo puan hesaplama : Mevcut yazılarınızın seo puanlarını tekrar hesaplayabilirsiniz.

Makalelerinizi Seo Uyumlu Olarak Yazın

Her yazı yazdığınızda sayfanın altında yer alan Yoast Seo meta kutusu içerisindeki optimizasyon araçlarına uygun olarak içeriğinizi optimize etmelisiniz. Örneğin bu içerik için benim oluşturduğum optimizasyonu altta paylaşıyorum sizlere örnek olması açısından.

 

yoast seo yazı seo

Yazar Hakkında

Sadri

Wordpress,Seo,Blogging,Blogger ve Sosyal Medya konularında makaleler yazmakta ve Seo Danışmanlığı yapmaktayım.

37 Yorum

 • Harika anlatmışsınız. Başka kaynaklara baktım ya eski anlatımlar ya da yarım yamalak anlatmışlar. Siz gerçekten görsel bir şekilde anlatmışsınız ve ben görsellere bakarak yaptım. Teşekkürler.

 • Emeğinize sağlık çok güzel ve güncel bir anlatım yapmışsınız sayenizde hiç zorlanmadan ayarlarımı yaptım.Teşekkür ederim.

 • merhaba
  benim sitemde içerik ekleme bölümünde yoast meta kutusu ve analiz bölümü açılmıyor?
  Nedeni nedir?

 • Yoast Seo ayarları içerisindeki Yazı Tipleri sekmesinde yer alan Yoast Seo Meta Kutusu bölümü aktif değilse göstermez. Bu kısmı aktifleyin.

 • Yoast Seo eklentisini tamamen kaldırıp tekrar kurarmısınız. Kurduğunuz eklentide sorun var gibi gözüküyor. Tablolar da kayma var.

 • Yazı ekleme ekranını etkileyecek herhangi bir eklenti kullanıyormusunuz. Daha önce benimde başıma gelmişti bu şekilde bir durum. Şöyle yapın mevcutta kullandığınız eklentileri teker teker pasif yaparak deneyin. Büyük ihtimalle farklı bir eklenti ile çakışıyor javascript.

 • En son sürümü kullanıyorum. Zaten gönderdiğiniz resimdeki şekilde olmaması gerekiyor görünümün. En kuvvetli ihtimal plugin çakışmasıydı. Onuda denediğinizi söylediniz. Hangi eklentileri kullanıyorsunuz? Birde sayfa düzenleme sayfasındaki görünüme bir bakın. Orada da aynı şekilde mi çıkıyor.Ayrıca temadan kaynaklanma ihtimali de bulunuyor.

 • Evet tema içerisinde yer alan javascript kodları ile muhtelemen yoast Seo kutusunda kullanılan js kodları çakışma yapıyor. Farklı bir tema kullanmanızı öneririm.

 • O halde işiniz biraz daha kolay. tema yapımcısından konuyla ilgili teknik destek talebinde bulunabilirsiniz. sorununuzu çözeceklerdir.

 • Yoast seo yeni versiyonunda otomatik olarak ayarların yapılmasını sağlayan bir ayar sihirbazı eklenmiş. Bu sihirbazı kullanmadan yoast seo anasayfasında varsayılan ayarlara çevir butonuna tıklayın ve kaydedin. Sol kısımda önceki versiyondaki görünüm gelecektir. Menüler çıkacaktır.

 • bu bir bloga attığım ilk yorumdur güzel ve açıklayıcı bir yazı yazmışsınız teşekkürler.

 • yoas seo ayarları hakkında verdiğiniz bilgiler için öcenlikle teşekkür ederim. gerçekten çok açıklayıcı öğretici olmuş. sanırım son güncelleme ile ileri ileri şeklinde kurulum oldu ve anlatımızdaki bazı resimler yada başlıklar kaldırıldı. benim sormak istediğim hala beceremediğim site haritası. bunu yapamadım

 • Yoast seo yeni versiyonunda otomatik olarak ayarların yapılmasını sağlayan bir ayar sihirbazı eklenmiş. Bu sihirbazı kullanmadan yoast seo anasayfasında varsayılan ayarlara çevir butonuna tıklayın ve kaydedin. Sol kısımda önceki versiyondaki görünüm gelecektir. Menüler çıkacaktır.

 • Bu ayarları ilk aradığımda sitenize denk gelmemiştim. Rastgele gezinirken karşıma çıktı da keşke ilk aradığımda karşılaşsaydım. Seo(!) yapacağım diye yazıyı okunmayacak şekillere sokan sözde blogların biraz örnek alması dileğiyle… Güzel anlatım için teşekkürler.

 • Ben ayrıntıları göremiyorum. Eklenti eksik mı acaba. Güvenlik kısmından başka yok. Birde arama motorları için doğrulama kodunu nasıl alacağım

 • Yoast seo yeni sürümünde kurulum sihirbazı var. Bu sihirbazla yapmak istemiyorsanız yoast Seo ayarları sayfasında Varsayılanları Yükle butonuna bastığınızda yan menüde anlatımdaki sekmeler çıkacaktır.

  doğrulama kodunu ise Google Webmaster tools kısmından site ekleme seçeneğine tıklayıp sitenizi eklerken size vereceği kodu alarak gerçekleştirebilirsiniz.

 • Merhaba, öncelikle detaylı anlatımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sitenizden çok faydalandım seo konusunda.

  Benim kafama takılan bir yer var. Google da görünen ana sayfa başlık kısmını, içeriklerde görünenden ayırmak istiyorum. Şöyle anlatayım mesela google da ”sadri ercan” diye arattığımızda ”Sadri Ercan | Kişisel Blog” çıkıyor. ”sadri ercan seo yoast” diye arattığımızda ”Yoast Seo ayarları detaylı anlatım kılavuzu – Sadri Ercan” olarak çıkıyor. Bu kısmın ince ayarlarını biraz daha detaylı anlatmanız mümkün mü?

  Benim yapmak istediğim şey şu şekil: Site ismimle arama yapıldıgında ana sayfa başlığımın ”Sadriercan.com Detaylı Güncel Seo Yöntemleri” Yazmasını ama google da aratıldıgında bir yazı başlığının ”Yoast Seo ayarları detaylı anlatım kılavuzu – Sadriercan.com” olarak görünmesini istiyorum.

  Umarım anlatabilmişimdir, cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba zehra hanım
  Sorunuzu anladım biraz uzun acıklama yapacagım mobilden detaylı yazamıyorum gun içerisinde detaylı anlatacağım

 • Bahsettiğiniz ilk durum site ismi kısmıdır. Yani Yoast Seo ayarlarında başlıklar kısmındaki Site İsmi bölümünde yazdıklarınız googleda sitenizin ismini yazdığınızda karşınıza çıkan isimdir. Yazılar içerisinde ise yazı başlığının sonunda site isminin çıkması için Yazılara ait başlık ayarları kısmından %%title%% %%sep%% %%sitename%% şeklinde yaptığınızda yazıların sonunda site ismi çıkacaktır.

  Ayrıca yazınızı yazarken Yoast seo meta kutusundaki başlık kısmını da (makalenin en sonundaki resim) değiştirebilirsiniz. Bu kısım sizin Yoast seo daki başlık ayarlarında yaptığınız ayarı varsayılan olarak algılar. Dolayısıyla başlık ayarı sadece %%title%% ise bu kısımda da sadece başlık gözükecektir.

  Fakat benim de şuan kullandığım ve sizin de yapmak istediğiniz şekildeki ayarlar aslında konu içindeki ayarlar ile aynıdır. Siz bu ayarları kullandığınızda zaten dediğiniz formatta olacaktır.

 • Merhaba Hocam,
  Yoast XML site haritaları bölümünde,

  ‘ You can find your XML Sitemap here: ”XML Sitemap” ‘

  e tıklayınca 404 not found hatası alıyorum.

  bunun nedeni nedir ? ne yapmam gerekir ? çok araştırdım ama önerilen çözümler çok riskli gibi geldi. yardımcı olbilir misiniz ?

 • Merhaba, Öncelikle siteniz ve sizin detaylı anlatımlarınız için çok teşekkür ederiz. Bizlere ne kadar faydalı olduğunuzu tahmin bile edemezsiniz. Bu sebepten öncelikle çok teşekkür etmek istedim.
  Soruma gelecek olursam; WP sitemde ilk önce all in one seo kurulu idi ve tabiki bu eklenti ile birlikte bir çok da eklendi pşi sıra geldi. Sizin yorumlarınızdan sonra hepsini sildim ve yoast yükledim. Kurulumu sizin sayenizde çok basitçe kurduk (siz olmasaydınız muhtemelen imkansız olurdu) ve akabilde sistemin kurallarını uyguladık ve kırmızı ve turuncu ışıktan sonra yeşil ışığı yakaladık. İnternetten seo site checkup sitesinden de analiz ettirdim ve sitenin şuanki durumu 100 üzerinde 88 gibi yemyeşil gözüküyor. Ancak sıkıntı şu ki google arama motorunda çıkmıyor. Hiçbir keyword arama motorunda bulunmuyor. Muhtemelen bir şeyi eksik yaptım ama neyi yaptığımı bulamadım. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz bana? Teşekkürler

 • Güzel yorumunuz için teşekkürler.
  Seo dediğimiz kavram sadece içeriği optimize etmek değildir. bir bütün olarak düşünmek gerekiyor. Sizin içeriğinizi optimize etmeniz onpage seo için gerekli fakat offpage seo yani site dışı seo yapılması zorunludur. Sitenizin anahtar kelimeleri ile alakalı olarak sağlam backlink almanız, tanıtım yazısı almanız vb işlemler yapmanız sonucunda ancak bütünüyle seo yapmış olursunuz. Şuan siz sadece içeriğinizi optimize ettiğiniz için direkt olarak arama sonuçlarında yansımayabilir. Zamanla elbette yansıyacaktır fakat bütünüyle seo yapan siteler her zaman bir adım önünüzde olacaktır. O yüzden mümkünse site dışı seo işlemleri ile sitenizi destekleyin.

 • Bende ise şöyle bir sorun var önceleri odak kelime ve makalenin seo ya uygunluğunu gösteren bir bölüm oluyordu sağda odak kelime ve o kısım kayboldu ayarınıda bir türlü bulamadım bilen varmı acaba

 • dedigin kisim makale yazi editorunun altinda cikiyor. eger cikmiyorsa ustten hizli menu seceneklerinden yoast seo kutucugunu isaretle ozaman gozukecektir.

 • Tekrar merhaba,
  Google arama motorunda keyword lerimden sadece bir tanesi google da ilk 12-22 arasında çıkıyor. Diğer anahtar kelimelerim ise N/A yani yok, bulunamadı,geçersiz vb. kodlar ile hiç gözükmüyor, bulunamıyor bile. Buna karşın ne yapmam lazım?
  Tşk.

 • muhtemelen tum sitenizi tek bir.keyword icin optimize etmissiniz. her makale icin farkli anahtar kelime kullanip optimize edin ve mumkun oldugu kadar uzun anahtar kelimeler secin.

Yorum yapmak ister misin?

Abonelik Seçenekleri
Konuya abone olarak yeni yorumlardan yada cevaplardan haberdar olabilirsiniz.

E-Mail Bülteni Aboneliği

 

E-Mail bülteni aboneliği ile en yeni makalelerden anında haberdar olabilirsiniz. Her yeni makale yayınlandığında e-posta kutunuzda makaleye ait detayları bulabileceksiniz. 

Teşekkürler. Lütfen Posta Kutunuzu Kontrol Edin

Pin It on Pinterest