Seo

Anahtar kelime ile arama sorgusu arasındaki fark nedir?

Anahtar kelime ile arama sorgusu arasındaki fark

Anahtar kelime ile arama sorgusu arasındaki benzerlik bu iki kavramın birbirine karışmasına sebep olmaktadır.

Arama sorguları ile anahtar kelimeler arasında hiç çelişki yaşadınız mı? Eğer cevabınız evet ise bu makalemde size seo için kullanılan anahtar kelimeler ile arama için kullanılan arama sorguları arasındaki farkı anlatacağım.

Çoğu kişi, arama sorgusu ile anahtar kelimeleri karıştırabiliyor. Fakat ikisi de birbirinden farklı olgular ve birbirlerinden ayıran ince bir çizgi mevcut.

Anahtar kelime ile arama sorgusu arasındaki fark

Sorgular, internette birşeyler aramak isteyen kişilerle ilgilidir. Yani kişiler aramak istedikleri terimleri arama motorlarına yazıp ararlar.

Örneğin bir kişi kot pantolon almak istesin ve kot pantolon şeklinde arama yapsın

Anahtar kelime ile arama sorgusu arasındaki fark

Kullanıcıların arama yapmak için yazdığı her kelimeye sorgu denir. Kullanıcılar herhangi bir şey için arama yapabilirler. Ve bu arama sorgularını yakalayabilmek için biz de anahtar kelime kullanırız.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime seçimi ve kullanımı konusunda daha önceden yazmış olduğum Yeni başlayanlar için anahtar kelime seçimi ve kullanımı konulu makaleme göz atabilirsiniz.

Anahtar kelime, kullanıcıların spesifik olarak internette aradıkları kelimedir. Üstteki örnekte kullanıcı kot pantolon hakkında bilgi almak istiyor ve kot pantolon kelimesini kullanıyor işte bu bizim anahtar kelimemizdir. Bu yüzdendir ki anahtar kelime seçiminde arama yapan kişiler gibi düşünmek son derece önemlidir.

Sorgu ve Anahtar Kelime

Üstte bahsettiğim gibi kısa özetle;

 • Kullanıcılar sorgu kullanır
 • Pazarlamacı ve seo uygulayanlar anahtar kelime kullanır

Kullanıcılar arama yaparken anahtar kelime kullanıp kullanmadıklarına dikkat etmezler.Bu yüzden web sitesi sahipleri kullanıcıların arama sorgularını kullanarak, anahtar kelimeleri elde etmeye çalışırlar.

Net olarak şöyle bir sonuç çıkartabiliriz.

 • Sorgu : Kullanıcının arama kutusuna yazdığı kelime
 • Anahtar kelime : Web sitesi sahibinin hedeflediği kelime

Sorgulardan nasıl anahtar kelime elde ederiz?

En başarılı blog yada web sitesi sahiplerinin aslında en büyük püf noktası, anahtar kelime yerine arama sorgularına yönelmesi ve kullanmasıdır. Bu yüzden arama sorgusu araştırması yapmak çok daha etkilidir.

Google Webmaster Tools ile arama sorgularını bulmak

Sitenizin hangi sorgular karşısında arama sonuçlarında listelendiğini öğrenmek için Google Webmaster Tools kullanabilirsiniz.

Google webmaster tools hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sol menüden Arama Trafiği bölümündeki Search Analytics tıklıyoruz.

webmaster tools

Açılan sayfada, web sitenize girmek için kullanıcıların kullandıkları sorguların listesini ve karşısında da kaç kez tıkladıklarını göreceksiniz.

sorgular

[mks_highlight color=”#ededed”]Önemli : Bu listede tıklama alan arama sorgularının yanında, tıklanmayan ama listelenen arama sorgularıda yer almaktadır. Bu sorgulara da odaklanarak tıklanmalarını sağlayacak yöntemler geliştirmek sizin elinizde. [/mks_highlight]

Google Otomatik Tamamlama özelliği ile arama sorgularını bulmak

Google arama motorunda kullanıcılar herhangi bir arama terimi yazdıklarında benzer arama terimlerini de gösterir. Buna öneriler deniliyor. Bu öneriler en fazla arama yapılan sorgulardan oluştuğu için, bize büyük fayda sağlıyor.

google-önerileri

Anahtar kelime oluşturma

Sorgulardan anahtar kelime oluşturmak için üstte bahsettiğim gibi iki farklı yol bulunmaktadır.

 1. Anahtar kelime hedefleyerek bu anahtar kelime üzerinden arama sorguları belirleme
 2. Arama sorgusu araştırması yaparak anahtar kelime belirleme

Karışık gibi gelmiş olabilir. Bu yüzden hemen bir örnekle açıklayalım;

Birinci yöntem için örnek;

Ana anahtar kelimemiz “kişisel gelişim” olsun. Bu anahtar kelime için sorgularımız şöyle olabilir;

 • Kişisel gelişim ne demektir
 • Kişisel gelişim fikirleri
 • Kişisel gelişim makaleleri
 • Kişisel gelişim kitapları
 • En iyi 5 kişisel gelişim yöntemi

İkinci yöntem için örnek;

Diyelim ki Google Webmaster Tools sorguları kısmında “kendimi nasıl geliştiririm” şeklinde bir sorgu gördük ve kullanıcı bu sorgu ile makalemize gelmiş olsun.

Bu sorgudan yola çıkarak ben aşağıdaki gibi farklı sorgular üretebilirim.

 • Kendimi kişisel olarak nasıl geliştirebilirim
 • Kendimi geliştirmenin bana nasıl faydası olabilir
 • Kendimi geliştirmek için ipuçları

Anahtar kelime ile arama sorgusu arasındaki fark konusunda detaylı bir açıklama yapmaya çalıştım. Bu ipuçlarından yola çıkarak kendinize ister anahtar kelime odaklı, isterseniz de arama sorgusu odaklı içerikler oluşturarak hit elde edebilirsiniz.

2 Yorum

 • anahtar kelime yazarak yaptığın aramadaki kelimelerde bir anahtar kelime grubudur. Arama sorgusu ile anahtar kelimeyi webmaster ve kullanıcılar olarak ayırmanı pek doğru bulmuyorum. Yakın kavramlar. Sorgu, sorgulanan şey demek. Anahtar kelimede aslında aynı anlamlarda. Doğru sorgu için yazılan kelimeye de anahtar kelime denir.

  • Kullanıcılar arama yaparken sorgu kullanır çünkü anahtar kelime olgusunun kullanıcılar tarafından bilinirliği ve anlamı yoktur. Bir noktada özellikle uzun kelimeye sahip sorgular ile LSI keywords dediğimiz uzun kuyruklu anahtar kelime grubu aynıdır diyebiliriz. Fakat genelde webmasterlar 2-3 kelimelik anahtar kelime kullanırlar. Ve çoğu zaman kullanıcıların sorguları 2-3 kelimeden fazla olur. Ve bu durumda webmasterlar genel bir anahtar kelime kullanır eğer sektörel bir web sitesi yoksa. Birbirlerine oldukça yakın gibi görünseler de bana göre kullanıcı kitleleri farklı olduğu için ben ayrı tutuyorum. Zaten makalenin asıl özeti de budur. Ben kendimce aradaki farkı yansıttım. Elbette aynı görüşte olmayabilirsin. Seo olgusu yoruma açık bir konudur.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest