Backlink almak için misafir yazar olabileceğiniz bloglar nasıl bulunur?

2
163
Backlink almak için misafir yazar olabileceğiniz bloglar

Backlink konusunda en etkili yöntemlerden birisi olan misafir yazarlık imkanı veren blogları arama operatörlerini kullanarak nasıl bulabileceğinizi anlatacağım.

Öncesinde genel olarak Google da istediğimiz sonuçları elde etmek için hangi arama operatörlerini nasıl kullanıyoruz bununla ilgili detaylı bir inceleme yapalım.

Kendi sektörümüzle alakalı blog araması yaptığımızda bazen istemediğimiz yada alakasız sonuçlarda listelenebiliyor. Bu durumda ya doğru arama operatörleri kullanarak arama yapmalıyız ya da scrapebox tarzında yazılımlar kullanmalıyız.

Bu makalemde size Google’da aradığınız sektörle alakalı içeriklere sahip siteleri bulabilmek için kullanabileceğiniz arama operatörlerinden bahsedeceğim.

Google Arama Operatörü Nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Arama operatörünü basit olarak; aranılan terime en yakın sonuçları vermek için kullanılan filtrelerdir. Arama sonuçlarınızı özelleştirebileceğiniz yüzlerce filtre kelime bulunmaktadır. Fakat ben size en önemli 9 arama operatöründen bahsedeceğim.

Allinanchor Operatörü

Allinanchor operatörü arama yaptığınız kelime yada cümlelerin yazı olarak içerisinde geçtiği tüm sonuçları listelemek için kullanılır.

[su_note note_color=”#f1ed71″] Kullanım şekli : allinanchor: arama terimi [/su_note]

backlink allinanchor opratörü

Allintext Operatörü

Allintext arama operatörü ile arama teriminizin text olarak yer aldığı sayfalar gösterilir. Arama teriminizin birkaç kelime olması halinde her kelime için de sonuç gösterir.

[su_note note_color=”#f1ed71″] Kullanım şekli : allintext: arama terimi  [/su_note]

Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz üzere ahrefs nedir diye arama yaptığımızda hem ahrefs nedir hem ahrefs hem de nedir kelimesine ait sonuçları gösteriyor.

backlink allintext opratörü

Allintitle Operatörü

Allintitle operatörü allintext operatörüne benzemektedir. Fakat arama terimlerinizi sadece başlıklar içerisinde aramaktadır.

[su_note note_color=”#f1ed71″] Kullanım şekli : allintitle: arama terimi  [/su_note]

Aşağıdaki örnekte açıkça görüldüğü üzere ahrefs nedir diye arattığımızda sadece arama terimini içeren başlıklar listeleniyor.

backlink allintitle opratörü

Allinurl Operatörü

Allinurl arama operatörü allintitle operatörüne çok benzemektedir. Fakat bu operatör sadece url içerisinde aramaktadır.

[su_note note_color=”#f1ed71″]Kullanım şekli : allinurl: arama terimi  [/su_note]

Örn: ahrefs nedir diye arattığımızda sadece ahrefs nedir kelimesini içeren urlleri listeleyecektir.

backlink allinurl operatörü

Intitle Operatörü

İntitle operatörü aradığınız terimi başlıklar içerisinde arama yapar ve arama teriminizde belirli bir kısmını özelleştirebilmenizi sağlar.

[su_note note_color=”#f1ed71″]Kullanım şekli : arama terimi intitle:özel kelime  [/su_note]

Örneğin: ahrefs kullanım intitle:kılavuzu şeklinde bir arama yapalım. Bu arama örneğinde arama motoruna diyoruz ki bana başlığında kılavuzu kelimesi geçen ve içeriğin herhangi bir yerinde de ahrefs kullanım geçen sonuçları göster.

backlink intitle operatörü

Site Operatörü

Site operatörü herhangi bir web sitesine ait tüm sonuçları listelemek için kullanılır.

Örneğin sadece sadriercan.com için sonuçların gösterilmesini istiyorsak site:sadriercan.com şeklinde aratmamız yeterlidir.

[su_note note_color=”#f1ed71″] Kullanım şekli : site:domain.com [/su_note]

backlink site operatörü

Çift tırnak Operatörü

2011 yılına kadar bu operatör aslında + işareti ile gösteriliyor ve kullanılıyordu. Fakat 2011 yılından sonra Google bu operatörü “” olarak değiştirdi.

Çift tırnak operatörü içerisine yazılan arama terimi ile tam eşleşen sonuçları göstermek için kullanılır. Yani arama sonuçlarında sadece tırnak içerisine yazdığınız kelimeler ile birebir eşleşen sonuçlar çıkar.Bu sonuçlar sayfa içinde, url içinde yada başlık içinde herhangi bir yerde olabilir.

[su_note note_color=”#f1ed71″]Kullanım şekli : “arama terimi”  [/su_note]

Örneğin misafir yazarlık araması yapalım. Ve aramak için arama kutusuna “misafir yazarlık” yazalım. Aşağıdaki gibi tam eşleşen sonuçlar gelecektir.

backlink misafir_yazarlik

* Operatörü

Yıldız operatörü çok bilinmeyen bir arama operatörüdür. yıldız operatörü arama terimlerinizin arasına bir nevi boşluk ekler ve farklı kelimelerin gelmesini sağlar.

[su_note note_color=”#f1ed71″] Kullanım şekli : “arama terimi”  [/su_note]

Örneğin: arama kısmına “elma * nasıl yapılır” yazalım. Bu arama sonucu bize elma ile başlayıp araya herhangi bir kelime yada kelimelerin girmiş olduğu ve nasıl yapılır kelimesi ile biten sonuçları verecektir.

  • elma sirkesi nasıl yapılır
  • evde elma sirkesi nasıl yapılır
  • elma seyreltme işi nasıl yapılır

gibi sonuçlar döndürecektir.

backlink elma sirkesi

Backlink elde etmek için arama operatörlerini nasıl kullanacağım?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Üstte verdiğim arama operatörlerini kullanarak misafir yazarlık yapabileceğiniz blogları kolayca bulabilirsiniz. Misafir yazarlık diyorum çünkü en etkili backlink yöntemidir. Hem sitenize hit sağlar hem de markalaşmak adına oldukça etkilidir.

Misafir Yazarlık Kabul Eden Blogları Bulma

Kendi sektönüzle alakalı bloglarda yazarlık yapmanız çok etkilidir. Bu tarz blogları bulmak için aşağıdaki gibi arama operatörü kullanıyoruz.

[su_note note_color=”#f1ed71″]Kullanım şekli : anahtar kelime “misafir yazar”  [/su_note]

Örn: zayıflama “misafir yazar” şeklinde aratıyoruz ve karşımıza zayıflama kelimesinin olduğu başlıkları içeren ve misafir yazarların bulunduğu bloglar geliyor.

Siz kendi sektörünüzle alakalı olan bloglar için zayıflama kelimesine yerine kendi sektörünüzü yazın.

backlink zayıflama

SonSöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Backlink almak için en etkili ve kalıcı yöntem misafir yazar olarak farklı bloglarda içerikler oluşturmaktır. Yorum backlink türü de etkilidir. Lakin zamanla yorum yaptığınız siteler çöplüğe dönüşebilir yada ceza alabilir. Bu riske girmemek adına ilk tercihiniz kesinlikle misafir yazarlık olsun.

2 Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz