İçeriğinizi yayınlamadan önce bunlara dikkat edin

0
108

Başarılı bir blog yazısı için saatlerce uğraştınız, araştırdınız tüm materyalleri birleştirdiniz ve ortaya harika bir blog içerik çıkarttınız. Ciddi anlamda özgün blog yazısı yazmak gerçekten zordur. Oldukça vakit ve emek ister. Her blog yazısından sonra tüm beklentiniz, başkalarının yazınızı okuması ve beğenmesidir. İşte bu durumda size de daha çok yazmak istersiniz. Çünkü yazılarınızın beğenilmesi sizi motive eder.

Eğer yeni bir blogger iseniz aşağıdaki makaleler size ilk etapta yol gösterecektir.

Yazılarınızın başkaları tarafından bulunması, beğenilmesi ve paylaşılması için içeriğinizi oluşturduktan sonra bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu makalemde bu kriterlerin neler olduğuna detaylı bir şekilde değineceğim.

Başarılı bir blog yazısı için nelere dikkat etmek gerekiyor?

İçeriğinizin İyi Yapılandırılmış Olduğundan Emin Olun

Burada yapılandırılmadan kastım içeriğinizin anatomisidir. Yani başlıkların ve paragrafların düzenli kullanılmasıdır. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcı karmaşık bir yazı ile karşılaştığında okumak için çok fazla zahmet etmez ve sayfanızdan çıkar gider. Bu da size hemen çıkma oranı artışı olarak geri döner.

Hemen çıkma oranı Seo açısından oldukça önemli bir kriter olmakla birlikte bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilseniz aşağıdaki makalem size yardımcı olacaktır.

Makale yada içeriğinizin görünümü ortalama olarak aşağıdaki gibi olabilir. Bazı bloglarda daha büyük resmin kullanıldığını görebilirsiniz. Önemli olan benzer bir şablon oluşturmaktadır.

başarılı bir blog yazısı şablonu

Aslında bu şablon ile birlikte kısmı olarak on page seo kriterlerini de uygulamış oluyoruz. Bu kriterlerin neler olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini içeren detaylı bilgi için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Doğru Kategori Seçimi

başarılı bir blog yazısı için kategori seçimi

İçeriğinizi oluşturduktan sonra yayınlayacağınız kategori seçimi oldukça önemlidir. Çünkü kullanıcılar aradıkları içeriklerin ilgili kategorilerini incelediklerinde alakasız makaleler görmek istemezler. Hatta sosyal medya üzerinde içeriklerinizi paylaşırken dahi, kategori seçimi önemlidir. (Google+ gibi)

Zamanlamaya Dikkat Edin

başarılı bir blog yazısı için zamanlama

Eğer düzenli bir içerik yayınlama alışkanlığınız var ise muhtemelen ziyaretçileriniz de günlük olarak sizden yeni içerikler bekleyecektir. Bu yüzden içeriğin düzenli olması önemlidir. eğer haftalık içerik yayınlıyorsanız içeriğinizi zamanlayarak yayınlayabilirsiniz.

Akılda Kalıcı Bir Meta Açıklama Yazın

başarılı bir blog yazısı için meta açıklama

Her içeriğinizin 160 karakterle sınırlı olan bir açıklama yazısı olmalı. Bu açıklama yazısı akılda kalıcı, anahtar kelimenizi içeren bir yazı olmalı. Yazılarınızı açıklama olmadan da yayınlayabilirsiniz fakat meta açıklama, arama motorları için oldukça önemlidir ve sıralama kriteridir.

İçeriğinizi Arama Motorları İçin Optimize Edin

başarılı bir blog yazısı için on page seo

İçeriğinizin optimizasyonunu sağlamak arama motorları ve arama sonuçlarındaki sıralamalarınız için oldukça önemlidir. İçerik optimizasyonu dediğim kavram onpage seo diğer adıyla site içi seo işlemleridir. Bu işlemler ile ilgili olarak Onpage seo nedir onpage seo teknikleri nelerdir? konulu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçileriniz İle Etkileşimde Bulunun

başarılı bir blog yazısı için etkileşim

Blog yazmak bir günlük tutmak gibi değildir. Tanımadığınız kişiler sizin blog yazılarınızı okur ve takip ederler. dolayısıyla kullanıcılarla etkileşimde bulunmak önemlidir. Yapılan yorumlara , sorulan sorulara cevap vermelisiniz. Ziyaretçilerinizin yorum yapmasını ya da soru sormasını sağlamak için içeriğinizin sonunda bir soru sorabilir yoruma ve sorulara açık hale getirebilirsiniz.

Yeterli Uzunlukta Yazdığınızdan Emin Olun

başarılı bir blog yazısı için makale uzunluğu

Bazı içerikleri anlatmak için kısa yazmak gerekebilir. Fakat içeriğinizin uzun olması hem kullanıcıyı doyurur hem de arama motorları için etkili olur. Elbette burada uzun yazı yazmaktan kastımız aynı şeyleri farklı cümleler ile anlatmak değil. Konunun detayına inerek daha fazla bilgi vermektir. Ortalama bir blog yazısı 700-1000 kelime arasında olması tavsiye edilir.

Özet

Yazdığınız içeriğin istediğiniz ilgiyi görmesi ve emeğinizi karşılaması için bahsettiğim kurallara mümkün olduğu kadar uymaya çalışın. Aradaki farkı zamanla göreceksiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz