Blog2Social ile WordPress yazılarınızı otomatik olarak paylaşın

17
221
blog2social cover

Blog2Social, WordPress için en kapsamlı otomatik yayınlama çözümlerinden biridir. İçeriğinizi en büyük sosyal medya platformlarıyla paylaşmanıza olanak tanımakla kalmaz, aynı zamanda belirli zaman süreleri içerisinde yayınlar planlamanıza izin verir.

Buna ek olarak, her zaman kullanışlı olan her ağ için özel etiketler ve yorumlar ekleyebilirsiniz. Eklenti, paylaştığınız içeriğin yanında hangi görsellerin görüntüleneceğini de belirlemenize ve hatta daha eski yayınları paylaşmanıza olanak tanır.

Sosyal medya web sitesi sahiplerinin vazgeçilmez trafik kaynaklarından birisidir. Bununla birlikte, sosyal medyaya kayıt yapmak kolay bir süreç olsa da, içeriğinizi gerçek zamanlı yayınlama süreci büyük bir zahmet haline gelebilir.

Neyse ki, WordPress’i kullanarak bu zaman alıcı görevin otomatikleştirilmesi için pek çok yol var. Bunu yapmak için en sevdiğim eklentilerden biri, yalnızca otomatik gönderme özelliği içermekle kalmayan, aynı zamanda yayınlanma zamanlarınızı ayarlamanızı sağlayabilen Blog2Social wordpress eklentisidir.

İçeriğinizi Sosyal Ağlara Otomatik Olarak Göndermeyi Neden Düşünmelisiniz?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yazılarınızı Yayınladığınız platform sayısı ne kadar fazla olursa, içeriğinizi bu platformlara tek tek göndermekte o kadar zorlaşır ve zaman alır. İçeriklerinizi birden fazla platformda yayınlamanın size getirileri ise;

 • Verimliliğinizi arttırır : İçeriğinizi sosyal medyaya göndermek zor değildir, ancak zaman alıcı olabilir. Yazı takviminiz büyüdükçe, içeriği diğer platformlara elle yayınlamak için harcamanız gereken süre de o kadar artar.
 • Kitlenizi büyütür :  İçeriğiniz ilgi çekici olduğu sürece, sosyal medyada yayın yapmak, daha geniş bir kitleye dokunmanıza olanak tanır.
 • Ziyaretçi katılımını arttırır : Sosyal medya, kullanıcılarınızla etkileşime girmek için en iyi kanallardan biridir ve yayınlanan içeriğin artmasıyla kitlenizle konuşmalar yapmak için daha fazla fırsat doğar.

WordPress yazılarınızı sosyal medya hesaplarınızda otomatik olarak paylaşmak için Blog2Social

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Wordpress yazılarınızı sosyal medya hesaplarınızda otomatik blog2social

 

Blog2Social Eklentisinin Özellikleri

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

 • İçeriğinizi en büyük sosyal medya platformlarına otomatik olarak gönderin.
 • Yayınlarınızı sosyal medyada paylaşmadan önce özelleştirin.
 • İçeriğinizde hangi görüntülerin dahil olacağını seçin.
 • Otomatik yayınlarınızı zamanın belirli dilimleri için programlayın.
 • Eski içeriği periyodik olarak yeniden paylaşın.

Blog2Social Eklentisinin Kullanım ve ayarları

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Blog2Socialiki farklı sürümle birlikte gelmektedir. Ücretsiz ve Premium sürümü. Bu sürümler arasındaki farkı buradan inceleyebilirsiniz. Fakat ücretsiz sürüm işinize fazlasıyla yetecektir.

Blog2Social Dashboard Menüsü

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Blog2social eklentisini buradan indirerek wordpress sitemize kurulumunu yapıyoruz. Sol menüden Blog2social altından Dashboard seçiyoruz.

blog2social

Gelen ana ekran eklenti tanıtımı ve ücretsiz sürümde kullanabileceğiniz özellikleri belirtmektedir. Bu kısım sadece işin bilgilendirme kısmı olduğundan burada çok fazla bir işimiz yok.

blog2social anasayfa

Blog2Social Posts & Sharing Menüsü

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

blog2social posts menüsüBu menü aslında sosyal hesaplar eklentikten sonra yazıları göndermek için kullanacağımız menü. Ben sırayla anlatıma devam ettiğim için bu menüden devam ediyorum. Bu kısma makalenin sonunda yine değineceğiz.

Blog2Social Networks Menüsü

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

blog2social networks

Bu kısım bizim için gerekli olan en önemli kısım. Resimde belirttiğim alanlar bizim ilgili sosyal medya hesabı için ayar yapacağımız butonlardır.

 • Profile : Butonuna tıklayarak ilgili hesap için gerekli izinleri verebilirsiniz.
 • Page : Facebook gibi platformlardaki Facebook Sayfalarında yazıların yayınlanması için gerekli ayar butonu
 • Group : Facebook gibi platformlardaki Facebook Grup sayfalarında yazıların yayınlanması için gerekli ayar butonu

Ücretsiz sürümde her bir sosyal medya hesabı için tek bir hesap ekleyebilirsiniz. Sayfanın en üstünde yer alan Create New Profile butonu ise Premium sürümde bulunan listedeki hesapların dışında yeni hesap ekleyebilmeniz için gerekli olan ayarları açar.

Örneğin ben Twitter hesabımı bağladığımda alt resimdeki gibi twitter hesap başlığı belirecek ve işlem tamamlanmış olacaktır.

blog2social tiwtter

Blog2Social Settings Menüsü General Sekmesi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

blog2social settings 1

Settings menüsü General sekmesi altında 3 seçenek bulunmaktadır. Bunlar;

 • Use b2s.pm Link Shortener : b2s.pm link kısaltma servisini kullan
 • activate Auto-Posting as default : Varsayılan olarak otomatik paylaşımı etkinleştir
 • allow shortcodes in my post : Yazılarımda bulunan kısakodlara izin ver

Blog2Social Settings Menüsü Best Time Settings Sekmesi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

blog2social settings 2

Bu bölümde oluşturduğunuz hesapların otomatik olarak gönderim zamanlamalarını yapabilirsiniz. Her bir hesabın yanındaki saat kutucuğuna tıklayarak gönderim zamanlaması ayarlayabilirsiniz.

Blog2Social Settings Menüsü Network Settings Sekmesi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

blog2social settings 3

Network Settings sekmesi altında yazılarınızın paylaşım formatı seçeneği bulunmaktadır. Yani sosyal medya hesaplarında iki farklı görünümde yazılarınızı paylaşaiblirsiniz. Bunun için üst resimdeki gibi herhangi bir paylaşım görünüm seçeneği seçebilirsiniz.

Blog2Social Pr-Service Menüsü

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

blog2social settings 4

Bu menü içerisinde sadece Press Release Articles olarak bilinen, makale sitelerine gönderim yapmaktadır. Fakat bu kısım ücretli sürümde aktiflenmektedir.

Blog2Social İle Yazı Paylaşımı Nasıl Yapılır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

blog2social yazı gönderim

Tüm ayarlar bittikten sonra yeni makale eklerken yada var olan bir makaleyi düzenlerken bize paylaşım seçeneklerinin yer aldığı bir menü sunuyor. Bu menü de yazınızı zamanlanmış olarak göndermek isterseniz yazı durumu zamanlanmış olarak ayarlanmalıdır. Eğer hemen gönderim sağlanmasını istiyorsanız öncelikle yazıyı yayınlamalısınız. Daha sonra Customize & Schedule Media Posts butonuna tıklayarak gönderimi sağlayabilir ya da zamanlayaiblirsiniz.

17 Yorumlar

 1. Hocam Merhaba

  Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.

  Bir de şunu sormak istiyorum , yazının başındaki “Makalede Neler Var? ” bölümü için hangi eklentiyi kullanıyorsunuz?

 2. Sadri Bey,

  Bu eklenti ile bir postu 37 günde bir şu saatte paylaş gibi bir planlama yapabiliyor muyuz? Ya da bir post için 17 ağustos, 24 eylül, 1 kasım gibi çeşitli tarihler girerek ayarlama yapabiliyor muyuz?

  Teşekkürler

 3. blog 2 social eklentisine google plus profilini ekleyemiyorum. mail ve şifremi girip yetki ver sekmesine tıklayınca Kayıt başarısız oldu. Lütfen girişinizi kontrol edin ve https://myaccount.google.com/ altında bu hesap için 2 Adımlı Doğrulamanın kapatıldığından emin olun

  . Aşağıdaki iki adımı tamamlayın:
  1. Adım: Aşağıdaki bağlantıyı tıklayın ve hesabınızın erişimini onaylayın Blog2Social ile: Google Hesabınıza
  erişimi onaylayın Adım 2: ‘Yetkilendir’ düğmesine tıklayarak girişi onaylayın diye bir uyarı veriyor
  2 adımlı doğrulamam kapalı. aşağıdaki iki adımı tamamlayın yazan yerin altındaki 1. adımdaki google hesabınızaerişimi onaylayına tıklayınca pencere açılıyor açılan pencerede
  Google hesabınıza erişim izni verme
  Yeni bir cihazda veya uygulamada oturum açarken, güvenlik önlemi olarak Google sizden bu ek adımı tamamlamanızı isteyebilir.

  Erişime izin vermek için aşağıdaki Devam düğmesini tıklayın.

  diye uyarı var devam et dedikten sonra Hesaba erişim etkinleştirildi
  Lütfen yeni cihazınızdan veya uygulamanızdan Google hesabınızda oturum açmayı tekrar deneyin.uyarısı alıyorum ama tekrar denememe rağmen google plus (Google+) profilini ekleyemiyorum
  ne yapmam lazım yardımcı olabilirmisiniz?

  • Kullandığınız eklentiyi google hesabınızda yetkilendiremediğiniz için çalışmıyor. Bunun sebebi eklenti de olabilir, sizin hesaptaki güvenlik ayarlarınızda. Hesabınızdaki güvenlik ayarlarından yetkilendirilen uygulamalara bir göz atın.

 4. Selamlar,

  Yazıların otomatik zamanlı gönderimi sizin bahsettiğiniz gibi değil, sanırım güncelleme gelip değişmiş. Bu özelliği nasıl aktif edebiliriz? http://prntscr.com/mzwqjm

  Tumblr’da her gönderi başarısız oluyor ve “resim yok” uyarısı alıyorum. (Benzer sorunlar diğer bazı sosyal ağlarda da yaşanılıyor. Araştırdım. “hotlink” engeli vs gibi açıklamalar var. Hosting firması ile görüştüm bizlik değil eklentiden kaynaklıdır diyorlar.

  Bazı yazarlar, .htaccess dosyasından bazı kodlardan kaynaklı olabilir diyorlar. Ama sorun bunlarda değil. Nasıl çözebiliriz?

  Teşekkürler

 5. Merhabalar.
  Bahsettiğiniz bir çok özellik için premium istiyor. Sanırım siz yazıyı yazdığınızda bazı özellikler açıktı best-time auto-share gibi. Ancak şu anda hepsi kapalı görünüyor. Benim de sık kullandığım eklentilerden biri. Daha iyisini şu anda görmedim.

 6. Merhaba instagramda paylaşım yapmıyor.

  ” We don’t have the permission to publish your post. Please check your authorization. ” diye uyarı veriyor. Bunun için de bir çözüm yayınlamışlar fakat onu da yaptım olmadı. 2. bir blogda da denedim onu da yapmadı. Sanırım problem var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz