Blogging

Blogging Nedir? Yeni Başlayanlar için blogging kılavuzu

blogging nedir

Blogging kelime olarak yabancı bir kelime olsa da farklı dillerde genel itibariyle olduğu gibi kullanılmaktadır. Blogging tanım olarak herhangi bir konu yada alanda bir blog açarak bu blogun içeriğinin oluşturulması altyapısının hazırlanması ve tasarım yönünden geliştirilmesi gibi konularda yapılan çalışmalara verilen isimdir.

İnternet kullanımının oldukça artması, blog açmanın popülerleşmesi, hobi gibi görülmesi sebebiyle blogging oldukça yaygın hale gelmiştir. Fakat bu konuda yeni olan ve ilk defa bu platformda yer almak isteyen arkadaşlarımız için Blogging konusunda merak edilenleri soru cevap şeklinde anlatacağım.

Blogging nedir?

Tanım olarak üst kısımda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım fakat blogging ile ilgili olan en önemli konu sürekliliğin olmasıdır.

Blogging sadece makale yada yazı yazmaktan ibaret değildir. Daha çok kendi duygu ve düşüncelerinizi yada birikimlerinizi sizi takip edenlere yada makalelerinizi okuyan kişilere aktarma sanatıdır diyebiliriz.

Blog açmak değil, bloğu sürdürülebilir hale getirmek önemlidir.

WordPress kurulumundan sonra neler yapmak gerekiyor?

Blog açmak için gerekli olan yazılımı yani wordpress’i kurdunuz fakat şimdi ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Sitenizin görünümünü okuyucularınızın beğenebileceği bir tasarımla değiştirebilirsiniz. Bunun haricinde wordpress kurulumundan sonra yapmanız gereken bazı ayarlar bulunmaktadır.

WordPress ayarlarından sonra Yoast Seo eklentisini kurarak ayarlarını yapın.

Nasıl içerik oluşturağım?

İçerikten kastımız nasıl makale yazacağımızdır. Eğer bloğunuzu hobi olarak açmışsanız hobileriniz ile ilgili makaleler yazabilirsiniz. Diğer yandan genel bir blog sahibiyseniz içerik oluşturmadan önce içerik kategorilerinizi belirleyin. Bu kategorilerde araştırmalar yapın, makaleler okuyun. Ve herhangi bir konuda fikir sahibi olduğunuzda bunu kendi yorumunuzla harmanlayarak uygun bir yazım dili ile karşınızdaki kişiye yazarak aktarmaya çalışın.

Makalenizi Seo Uyumlu Yazmak İçin : Seo uyumlu makale nasıl yazılır teknikleri nelerdir?

Bloğumdan Nasıl para kazanacağım?

Blog açmadan önce etrafınızdaki kişiler size blog açtığınız gibi aylık şu kadar para kazanacaksın gibi yorumlarda bulunmuş olabilirler. siz de bu yorumlara istinaden bir hevesle blog açmış olabilirsiniz. Fakat size üzülerek söylemeliyim ki hemen bloğunuzdan para kazanmanız çok zor bir ihtimaldir. Bu hem zaman, hem ciddi emek hem de biraz yatırım isteyen bir süreçtir.

Zaman ve emek ile para kazanmaya başlayabilirsiniz bu imkansız değildir, fakat bu size ve çalışmalarınıza bağlıdır.

İçeriklerim google arama sonuçlarında ne zaman nasıl çıkacak?

Birçok blog yazarı özenle makale yazdıkları halde içeriklerinin Google da istedikleri yerlerde olmamasından şikayetçi olmaktadır. Google listeleme mantığı çok farklı çalışmaktadır. Sizin yazdığınız içeriğin kalitesi, domain yaşınız, domain otoritesi, backlink sayınız gibi birtakım faktörler sıralamalardaki konumuzu belirlemektedir. Bu yüzden çok aceleci olmayın içeriklerinizin kalitesini bozmadan yazmaya ve sosyal medya da paylaşmaya devam edin. Ve içeriklerinizi mümkün olduğunda Seo uyumlu olarak yazın. Ve bloğunuzu Onpage Seo ile uyumlu hale getirin.

Bloğumu kaç kişi ziyaret ediyor?

Bloğunuzu ziyaret eden kişileri öğrenmek için birçok sayaç mevcuttur. Bunlardan en bilineni ise Google Analytics hizmetidir. Google analytics ile sadece kişi sayısını değil, hangi içeriklerin size ziyaretçi getirdiğini, hangi tarayıcıdan tutunda hangi saatler giriş yaptığına kadar onlarca detayı görebilirsiniz.

4 Yorum

  • Usta bir içerik oluştururken kullandığın artı araç veya ki bir eklenti mevcut mu renkli veya canlı kullancıyı çekebilen bir içerik oluşturmak başlıca öncelik neticede gözü yoran oldukca basite alınmış içerik sablonlarındansa veya basitce hazırlanmış düz yazı şeklinde içeriklerdense , bunların yerine daha hareketli veya yazılan yazıyı ön plana çıkaran içeriği süsleyebilecek veya zengin gösterebilecek yapılar kullanmak etkili olacaktır . (Örn: Metin altı renkli çizgi , tablo oluşturmak veya kod içeriği paylaşırken kullanılan yapı gibi gibi )

  • wordpress icin shortcodes eklentileri mevcut onlari kullanabilirsin farkli bsslik tipleri icin birde resimleri kendiniz yapin daha profesyonel gostercektir.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest