Wordpress Eklentileri

Buddypress kurulum ve kullanım konusunda en detaylı kılavuz

buddypress kurulum ve kullanım kılavuzu

Buddypress kurulum ve kullanım konusunda hazırladığım bu kılavuz sayesinde hiçbir zorluk yaşamadan, hem buddypress kurulum hem kullanım hem de ayarlarını sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

BuddyPress çok sayıda ücretsiz ve premium temayla başarılı bir şekilde entegre olarak çalışmakta sunduğu bileşenler ile oldukça farklı görünümler elde etmektedir.

Sitenizi sosyal topluluğuna dönüştürmek ve sosyal medya özellikleri eklemek istiyorsanız, ücretsiz BuddyPress eklentisi ile bu mümkün. Bu yazıda size BuddyPress kurulum ve kullanım konusunda en ince ayrıntısına kadar detaylı bilgiler vereceğim. BuddyPress için sayfalar oluşturmayı, bunları menülere nasıl ekleyeceğinizi ve widget’larınıza ekleyerek nasıl test edebileceğinizi de göstereceğim.

Buddypress Nedir?

BuddyPress, üye profilleri, etkinlik akışları, kullanıcı grupları, mesajlaşma ve daha fazla özellik ile WordPress altyapısını kullanarak her tür sosyal topluluk web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur. Buddypress ile ilgili daha fazla detay için Buddypress orjinal sayfasına bakabilirsiniz.

Buddypress kurulum

Yapmanız gereken ilk şey BuddyPress eklentisini kurmaktır. Bununla ilgili olarak daha önceden görsel olarak anlattığım wordpress’te eklenti nasıl yüklenir konusuna bakabilirsiniz.

Buddypress kurulumunun ardından aşağıdaki gibi genel bilgiler içeren bir ekran bizleri karşılıyor olacak.

Buddypress kurulum 1

Buddypress Ayarları

Buddypress kurulum aşamasından sonra BuddyPress’in ayarlanması konusunda 3 özellik bulunmaktadır.

 • Dahil etmek istediğiniz bileşenleri seçme.
 • Sayfa oluşturma.
 • Ayarları özelleştirme.

Başlama aşamasında yapacağımız ilk işlem kullanacağımız bileşenleri seçmektir.

Buddypress Bileşenlerini Aktive Etme

Kullanacağınız bileşenleri seçmek için, karşılama ekranında Bileşenleri Kur bağlantısını tıklayın veya Ayarlar> BuddyPress’e gidin ve Bileşenler sekmesini seçin.

Buddypress kurulum2

Varsayılan olarak, bileşenlerin bazıları aktiflenmiştir.

Buddypress kurulum ayarlar

Buddypress kurulum aşamasının önemli bölümlerinden birisi de bileşen seçimidir. Sitenizde hangi bileşenlerin çalışmasını istediğinize bağlı olarak, aşağıdakilerden istediğiniz sayıda seçim yapabilirsiniz

 • Genişletilmiş profiller : Kullanıcılara kendilerini tanımlamak için kullanabilecekleri düzenlenebilir profil alanları oluşturarak topluluğunuzu özelleştirin.
 • Hesap ayarları : Kullanıcıların doğrudan kendi profilleri içinde hesap ve bildirim ayarlarını değiştirmeleri için izin ver.
 • Arkadaş bağlantıları : Kullanıcılarınızın bağlantı kurmalarına izin verin böylece diğer kullanıcıların etkinliklerini takip edebilirler ve en fazla önem verdikleri kişilere odaklanabilirler.
 • Özel Mesajlaşma : Kullanıcıların doğrudan ve özel olarak birbirleriyle konuşmalarına izin ver. Mesajlar sadece bire bir tartışmalar ile sınırlı değil, herhangi bir sayıdaki üye arasında gönderilebilir.
 • Etkinlik Akışları : Genel, kişisel ve hiyerarşik yorum destekli grup etkinlik akışları, direkt gönderim, beğenme ve @bahsetme, hepsi tam RSS beslemesi ve e-posta bildirim desteğiyle.
 • Bildirimler : Üyeleri ilgili etkinlikler hakkında araç çubuğu balonu ile ve/veya e-posta ile bilgilendirin, ve onlara bildirim ayarlarını özelleştirebilme imkanı verin.
 • Kullanıcı grupları : Gruplar kullanıcıların kendilerini açık, özel veya gizli şeklinde ayrı etkinlik akışları ve üye listeleri ile düzenleyebilmelerine izin verir.
 • Site izleme : Sitenizden yeni yazılar ve yorumlar için etkinlik kaydı yapın.
 • BuddyPress çekirdek : Zaman yolculuğunu BuddyPress’i mümkün kılan şey!
 • Topluluk üyeleri : BuddyPress topluluğu içinde her şey, kendi üyeleri etrafında döner.

Kullanmak istediğiniz bileşenlerle alakalı olarak listeden dilediğinizi seçebilirsiniz.Eğer sitenizin kapsamını genişletmeye karar verirseniz daha da bu bileşenlerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Bileşen seçimlerinizi yaptıktan sonra Ayarları Kaydet butonuna basıp kaydediyoruz.

Sayfaların Ayarlanması

Bir sonraki adım BuddyPress’in kullanacağı sayfaları yapılandırmaktır. Bununla birlikte, Sayfa sekmesine geçmeden önce, kayıt ve etkinleştirme için birkaç sayfa oluşturmanız gerekir.

Not: Yeni kullanıcı kaydını kapanmış ve kullanıcılar kendilerini kayıt edemiyorsa bu adımı atlayabilirsiniz.

WordPress yönetim panelinden Sayfalar > Yeni Ekle‘ye gidin ve normalde yaptığınız gibi iki sayfa oluşturun. Birisi Kayıt ve Diğeri ise Etkinleştirmeyi sağlayacaktır. Sayfa oluşturmayı bilmiyorsanız WordPress’te sayfa nasıl oluşturulur konusuna bakabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, Sayfalar kısmında hem oluşturduğunuz hem de daha önceden ekli olan sayfalarla birlikte Buddypress tarafından oluşturulmuş olan Etkinlik,Üyeler ve Gruplar isminde üç sayfa daha göreceksiniz.

Buddypress kurulum sayfalar

Şimdi tekrar Ayarlar > Buddpress > Sayfalar sekmesine gidiyoruz.

Aşağıdaki gibi ilgili alanlar için kullanılacak sayfaları seçiyoruz.

Buddypress kurulum sayfa ayarları

Ayarları kaydet butonu ile buradaki ayarlarımızı kaydediyoruz.

Ayarlar Sekmesi

Seçenekler sekmesine tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi ayarlar ile karşılaşıyoruz.Buddypress kurulum ayarları

Bu ekranda, etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bazı seçenekler yer alır.

 • Ana Ayarlar : Oturum açan kullanıcılar için ekranın üst kısmındaki araç çubuğunu etkinleştirir veya devre dışı bırakır ve kullanıcıların hesaplarını kendilerinin silip silemeyeceğini ayarlar
 • Profil Ayarları : üyelerin kendi profil resmini yüklemesine ve BuddyPress ve WordPress profillerini senkronize etmesine izin ver.
 • Grup Ayarları : kullanıcıların grup oluşturmasına izin verin ve grup avatarlarının özelleştirilmesine izin verip vermeyeceğinizi ayarlar.
 • Etkinlik Ayarları : Blog ve forum gönderileri ile BuddyPress güncellemeleri hakkında etkinlik akışının etkinleştirir ve gerçek zamanlı olarak etkinlik akışı sağlar.

Kullanmak istediklerinizi seçtikten sonra Ayarları Kaydet tıklayın.

WordPress Ayarlarının Yapılandırılması

Artık BuddyPress’i kurduğumuza göre, navigasyon menünüze ve araç çubuklarına geçmeden önce WordPress ayarlarınızı yapılandırmanız gerekiyor.

WordPress yönetim paneli Ayarlar menüsü içerisinde aşağıdaki ayarları yapıyoruz.

Kalıcı bağlantı Ayarları : Kalıcı bağlantı ayarlarının Seo uyumlu olduğundan emin olun. Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız wordpress kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır konusuna bakabilirsiniz.

Buddypress kurulum permalink

Okuma Ayarları : Blog anasayfasını sabit bir sayfa olarak Etkinlik sayfası seçeceğiz. Bu, kullanıcılarınız sitenizi açtığında son etkinliği görmesini sağlayacaktır. Sitemde bir blog sayfası bulunmadığı için Yazı sayfası seçeneğini boş bırakıyorum sizin blog sayfanız varsa uygun sayfayı seçip kaydedin.

Buddypress kurulum okuma ayarları

Not: BuddyPress’i hazır bir siteye ekliyorsanız ve mevcut ana sayfanızı korumak istiyorsanız, etkinlik sayfasını ana sayfa olarak seçmeyebilirsiniz. Ancak, Etkinlik sayfanızı kullanıcıların görebilmesi güzeldir.

Tema Yükleme

Artık siteniz için bir tema yükleyebilirsiniz. Hazır bir siteyle çalışıyorsanız mevcut temanızı da kullanabilirsiniz.

Birkaç yıl önce, BuddyPress’i kullanmak istediğinizde yalnızca BuddyPress uyumlu bir tema kullanabiliyordunuz. Eklentileri kendi temanızla kullanmak isterseniz, BuddyPress’in çalışması için ekstra tema şablon dosyaları eklemeniz gerekiyordu. Fakat 1.7 sürümünden bu yana durum tamamen değişti. BuddyPress tüm şablonlarla uyumlu olarak çalışabilmektedir.

Bu makalede örnek olması açısından GeneratePress teması üzerinden anlatıma devam edeceğim. WordPress yönetim panelinden Temalar > Yeni ekle kısmından GeneratePress yazarak temayı bulup kurulumunu yapıyoruz.

Tema nasıl kurulur bilmiyorsanız WordPress’te tema nasıl yüklenir konusuna bakabilirsiniz.

Buddypress kurulum tema seçimi

Temayı kurup aktifleştirdikten sonra artık kişiselleştirme işlemlerine geçebiliriz.

Menü Ve Widget Ekleme

Şimdi, navigasyon menüsüne menüleri ve bileşenleri ekleyelim.

Navigasyon Menüsü Oluşturma

Sitenizde daha önce oluşturduğunuz bir menü yoksa, yeni bir menü oluşturup temanızdaki birincil menü alanına atamanız gerekir. Eğer menü nasıl oluşturulur bilmiyorsanız WordPress’te yeni menü nasıl oluşturulur konusuna bakabilirsiniz.

Oluşturduğumuz bu yeni menü içerisine Buddypress elemanlarını ekliyoruz.

Buddypress kurulum menüler

Menü elemanlarını menü içerisine ekledikten sonra oluşturduğumuz menüyü ana menü olarak belirliyoruz. Bunun için konumları düzenle sekmesinden Birincil Menü kısmından oluşturduğumuz menüyü seçip Değişiklikleri Kaydet tıklıyoruz.

Buddypress kurulum menü yerleşim

Yapılan değişiklikler sonrası web sitemiz aşağıdaki gibi görünecektir.

Buddypress kurulum anasayfa

Widget ( Bileşen ) Ekleme

Menümüzü oluşturduktan sonra sıra geldi sidebar kısmına bileşenlerimizi eklemeye. Widget ekleme ve silme konusunda hazırlamış olduğum görsel anlatım içeren WordPress’te bileşen nasıl eklenir konusuna bakabilirsiniz.

Buddypress’in kendisine ait ister tüm bileşenleri isterseniz kendi seçtiklerinizi sidebar kısmına ekleyebilirsiniz.

Buddypress kurulum bileşenler

Eğer kullandığınız temada footer bileşen desteği varsa, Buddypress bileşenlerini footer bileşen alanlarında da kullanabilirsiniz.

Buddypress kurulum footer bileşenler

aşağıdaki gibi genel bir görünümümüz olacaktır.

Buddypress kurulum görünüm

Hazır İçeriklerin Yüklenmesi Ve Test Edilmesi

Buddypress içerisinde yer alan hazır içeriği import ederek sitenizin dolu görünmesini sağlayarak kontrol edebilirsiniz.

Hazır verileri sitenize almak ve tüm BuddyPress ekranlarına içerik eklemek için BuddyPress Varsayılan Veri eklentisini kullanabilirsiniz, böylece tüm fonksiyonları test edebilirsiniz.

WordPress yönetim paneli eklentiler > yeni ekle seçeneğinden BuddyPress Default Data eklentisini yükleyip aktifleştiriyoruz.

Buddypress kurulum default data

WordPress yönetim paneli AyarlarBP Default Data menüsüne tıklıyoruz. Gelen ekrandan tüm kutucukları seçip Import Selected Data tıklıyoruz.

Buddypress kurulum import

tüm işlemler sonunda web sitemiz aşağıdaki gibi görünecektir.

Buddypress kurulum son hali

Buddypress kurulum ve kullanım videolu anlatım

Buddypress Web Sitesinin Yönetimi

Artık siteniz hazır ve çalışır durumda olduğundan, bir sonraki adım onu ​​tanıtmak ve insanları katılmaya teşvik etmektir. Yapmanız gereken, sitenizin içeriğine bağlı olacaktır. Mevcut bir topluluğa hitap ediyorsa, anahtar kelime üzerinden seo çalışmaları yapabilirsiniz. Eğer daha geniş bir kitleye ve / veya üyelik arıyorsanız, sağlam bir pazarlama planına ihtiyacınız olacaktır.

Bir kere insanların katılmaya başlamasıyla birlikte, site yöneticisi olarak yapmanız gereken bazı görevler vardır.

 • WordPress, BuddyPress eklentisi, temanız ve yüklemiş olduğunuz eklentileri de içeren sitenizi güncel tutun.
 • Hiçbir sorun oluşmadığından emin olmak için güncellenirken siteyi test edin.
 • Gerekirse topluluğu yönetmek ve herhangi bir şikayet veya anlaşmazlığı çözmek.
 • Topluluğunuz büyüdükçe önem kazanacaktır. Başlangıçta bazı topluluk standartlarını veya yönergeleri tanımlamak ve bunlar için sitenizde bir sayfa oluşturmak, böylece kullanıcıların neler bekleyebileceğini bilmeleri iyi bir fikirdir. Bunlar küfür kullanımı, kişisel saldırılar, spam içerikli bağlantılar, yüklemeler ve daha fazlası ile ilgili yönergeleri içerir.
 • Yönetici olarak bir topluluğun yönergelerini ihlal ederse bir kullanıcının hesabını silebilirsiniz, ancak önce belirli yayınları veya etkileşimleri silmek, eğer uygun değilse ve / veya kullanıcıyla bağlantı kurmak en iyisidir.

Sonsöz

BuddyPress, küçük bir takımdan dünya çapındaki geniş bir ağa kadar her şey için kullanabileceğiniz çevrimiçi topluluklar oluşturmak için güçlü bir eklentidir. Sitenizin ihtiyaçlarına göre bileşenleri ve ayarları açıp kapatabildiğiniz için çeşitli kullanımları barındıracak esnekliğe sahiptir.

Makalenin pdf versiyonunu E-book download bölümünden indirebilirsiniz.

 

35 Yorum

 • Merhaba, Adım adım video ile birlikte kurulumu gerçekleştirdim. bir test üye olarak giriş yaptım. varsayılan rolüm içerik sağlayıcı. çünkü üyelerin içerik sağlamalarını da istiyorum. neyse, test üye olarak giriş yaptığımda beni wordpress paneli olan siteye yönlendiriyor. ön sayfa ayarı vs. yapmadım ana sayfa varsayılan duruyor. bu linkte test üye ile giriş yapmış olduğum websitemi görebilirsiniz:
  https://www.ssyukle.com/image/nh
  ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

 • Buddypress izin ayarlarından kullanıcıların dosya yüklemesi, içerik eklemesi gibi izinleri açtınız mı?

 • eklentiyi tekrar kurup test ettim. hiçbir problem göremedim. Sende silip tekrar temiz bir kurulum yaparmısın. Ayrıca içerik eklemek için kullanıcı zaten yönetim paneline girmek zorunda. Bu normal.

 • Buddypress sayfalarını kendiniz oluşturacaksınız. Anlatıma tekrar bakın sayfaların ayarlanması kısmında detaylı anlatım mevcut.

 • Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş.
  Web sitemi sizin bu anlatımınız ile kolaylıkla kurdum.
  Teşekkürler ediyorum.

  • o sektor icin ozel yapilmis php scriptler var onlari kullanmanizi oneririm. WordPress in bu is icin cok uygun oldugunu dusunmuyorum

 • Merhabalar,
  Siteme buddypresi eklediğimde ekteki resimdeki gibi sol üstte giriş yap ve kaydol çıkıyor bunu nasıl kapatabilirim?

 • Varsayayılan kullanıcı kaydı ayarı derken sanırım üye kayıt sayfasından bahsediyorsunuz. Eğer bu sayfa yoksa yeni sayfa ekleme kısmından sayfa eklerken sağ bölümden üye kayıt şablonu seçmeniz yeterli.

 • Sadri bey merhabalar. Anlatım için teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Üyelerin video ve foto yüklemesi bazı eklentiler ile mümkün oluyor sanırım. Sizin öneriniz hangi eklentidir acaba. Ben bazı ücretsiz eklenti denedim ama verim alamadım açıkçası

 • Sn Sadri Ercan
  Çalışmalarınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.Hazırladığınız video ile wordpress e buddypress ekledim. Merak ettiğim konu; buddypress üye olurken bir üyelik sözleşmesi onaylatarak üye yapmak istersek bu durumda ne yapmalıyız. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  İlginize ve cevabınıza şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla

 • Sayın Sadri bey ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim. Bana verdiğiniz bilgiler ışığında sistemi kurduğumda tema anasayfasında wordpress admin girişi de gözükmekte ve ben bunu bir türlü saklayamıyorum. Yani en üste siyah olarak wordpress admin bölümü cıkıyor altında sosyal ağlar menusu (bunu ben sosyal ağlar için değilde buddypress menusu olarak kullandım,)birde kullandığım temanın tema adı onetone)menusu bulunmakta.en üsteki wordres temasını sistemden admin olarak çıktığımızda hala görüyoruz ve sol köşesinde wordpress logosu ve yanında giriş yamakta bunu nasıl görünmez yapabiliriz.
  Saygılar ve tekrar teşekkürler

  • Menüler kısmında eğer menüyü pasif etmişseniz ve hala görünüyorsa aşağıdaki kodu kullandığınız temanın functions.php dosyasına en alta ?> etiketinden önce ekleyip kaydedin.

   /* remove admin bar features*/
   add_filter( 'show_admin_bar', '__return_false' );

   /* remove admin bar options for users */
   remove_action( 'personal_options', '_admin_bar_preferences' );

 • Öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim..

  Benim hali hazırda üyelik sistemi olan bir wordpress sitem var. Sitede hoşuma gitmeyen tek taraf üyeler profillerini görmek istediklerinde wp-admin üzerinden bu işlemleri yapabiliyorlar. Sizin yazınızı gördükten sonra buddypress eklentisini kurdum eklenti ayarlarını yaptım fakat şuan da üyeler profillerine tıkladıklarında bomboş bir sayfa çıkıyor. Profil sayfası http://domain/uyeler/uyeadi/profile gibi bir linke yönleniyor ve tema dahil hiç bir şey çıkmıyor. Belki daha önce böyle bir sorunla karşılaşmışsınızdır diye sormak istedim.

  • Üyeler ve profil sayfaları için oluşturulan sayfaların adreslerini Buddypress ayarlarında belirttiniz mi?

 • Merhaba
  Buddypress menü ayarları (log in, log out ve diğerleri, yani buddypress başlığı) WordPress menü ayarları içinde görünmüyor. Sebebi ne olabilir sizce? Teşekkürler

  • Buddyprese ait bahsettiğiniz sayfalar buddypress kurulumunda otomatik olarak oluşturulur. Menü eklerken sayfalar kısmındaki linkleri kullanacaksınız.

 • Hocam merhabalar. Öncelikle kullanıcılara gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.
  Benim ufak bir sorunum var; Boombax temasında budypress kurulu ayarları yazınızda belirttiğiniz şekilde yaptı. Fakat menü oluştur kısmıında budypress menüsü gelmiyor. Sizce neden olabilir ?

 • merhaba sadri bey ben buddypressi kurdum lakin kayıt olunurken wordpress üzerinden kayıt yapılıyor ve bi nevi yönetici oluyorlar bense farklı bir kayıt ve giriş eklentisi yapmak istiyorum baya da uğraştım ama yapamadım bana yardım edermisiniz?

  • buddypress wordpres eklentisidir. Kayıt olurken de wordpress in altyapısını kullanır. Wrodpress kayıt ayarlarından kayıt olan kişinin rolunu üye şeklinde seçerseniz yönetici olarak kayıt olmaz. Zaten varsayılan olarak yönetici değildir.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest