E-ticaret siteleri için seo işlemleri nasıl yapılır?

0
80
e-ticaret siteleri için seo

E-ticaret siteleri için seo kriterleri aslında standart bir web sitesinde uygulanan kriterlere benzemektedir. Fakat biraz daha özenli davranmak gerekiyor.

Online mağazanızın büyüklüğü ne olursa olsun, iyi bir arama motoru optimizasyonuna sahip olmak başarı için önemlidir. Online rekabet için seo uyumluluğu oldukça önemlidir. Bu makalede, e-ticaret sitenizdeki SEO derecesini artırmaya odaklanıyor olacağız.

E-Ticaret Siteleri için Seo Kriterleri

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

E-ticaret siteleri için seo kriterlerini 8 başlık altında toplayacağız. Bu maddeler ile sitenizin genel seo altyapısını ve ürün sayfalarını güçlendireceğiz.

Sağlam bir ürün açıklaması yazın

Birçok online mağaza sahibi ürün açıklamalarını ihmal eder. Çoğu zaman açıklamaları çok genel veya çok kısadır. Örneğin Google, 300 kelimeyi aşan içeriği tercih eder, bu nedenle açıklamanızı yeterince uzun yazmak ve detaylı bilgiler vermek oldukça önemlidir.

Online mağazanızın ziyaretçilerinin, ürünleriniz hakkında olumlu düşünceler beslemesini istiyorsanız mutlaka ürün hakkında yeterince bilgi sahibi vermelisiniz. Ürünlerinizin benzersiz özellikleri varsa mutlaka belirtin. Online mağazanız için içerik yazarken, müşterilerinizin o ürüne hangi aramalarla ulaşacağını düşünerek yazın.

İpucu: Genel üretici açıklamasını kullanmayın. Diğer mağazalar muhtemelen bu açıklamayı kullanıyorlar, bu nedenle kopya içerik gibi görüneceğinden mutlaka özgün açıklamalar yazın.

Resimlerinizi Optimize Edin

Kaliteli, profesyonel resimler kullanmak şarttır. Resimlerinizin arama değerini düşünün. Başlıkların tanımlayıcı olduğundan ve numara değil, gerçek ürün ismini içerdiğinden emin olun.

İpucu: Resim başlıklarınızı mümkün olduğunca ürünle alakalı olarak tutun ve bunları resimlerin ALT metninde de kullanmayı unutmayın.

Linkleriniz anahtar Kelime içermeli

Sitenizdeki ürünler için bağlantılar oluştururken, çapa metninin (anchor text) benzersiz ve anahtar kelime açısından zengin olduğundan emin olun. “Şimdi satın al” veya “satın al” gibi genel terimleri kullanmak yerine, anahtar kelime içerikli terimler kullanın.

İpucu: Aynı sayfaya sitenizin çeşitli yerlerinden link veriyorsanız mutlaka her bağlantı için farklı metin kullanın. Aynı metin ile verilen çok sayıda link sitenize zarar verebilir.

Yinelen içerikten (Duplicate content) uzak durun

Duplicate content (Yinelenen içerik), siteniz ve arama sonuçlarınız için tehlikeli olabilir. Birçok elektronik ticaret sitesinde, özellikle yüzlerce ürünü bulunan büyük mağazalarda, aynı tanımlayıcı kelimeleri tekrar tekrar kullanma eğilimi vardır. Ürünlerinizi analiz etmek için zaman ayırın ve yaratıcı açıklamalar bulun böylece hepsi farklı içeriğe sahip olur.

İpucu: Anahtar kelime seçimi için anahtar kelime planlama araçlarını kullandığınız gibi, ürün açıklamalarınız için de kullanabilirsiniz. Önerilen anahtar kelimeleri burada kullanmak çok yararlıdır.

Gelen bağlantılardan faydalanın

Link inşaası oluşturmak, online mağazanızın başarısı için kritiktir ve seçenekleriniz, web üzerindeki diğer sitelere göre daha fazladır. Özel ürünlerle ilgili yazılar, yeni ürün özellikleri, karşılaştırmalar ve ürün duyuruları oluşturmak için bir blog kullanmak oldukça faydalıdır.

İpucu: Ürün yorum ve görüşlerinin ürün sayfasında yer alması oldukça etkilidir.

Site İçerisinde Kolay Gezinme

İnsanların online mağazanızda sayfadan sayfaya kolayca gezebileceğinden emin olun. Bu sadece mutlu müşteriler için değil, aynı zamanda iyi yapılandırılmış e-Ticaret sitesinin SEO’se için önemlidir. Müşterileriniz ürünleri hızlı bir şekilde bulabiliyorsa, arama motorlarıda aynı şekilde gezinme yapabilecektir.

Gezinmeye yardımcı olması için sitenize breadcrumb (gezinme çubuğu) ekleyin.

İpucu: Sepetim sayfasına herhangi bir sayfadan kolayca erişilebildiğinden emin olun.

Rich Snippets ( Zengin Kartlar ) Kullanın

Rich snippet’ler, mevcut HTML’nize eklenen ve arama motorlarının her bir ürün sayfasında hangi bilgilerin olduğunu daha iyi anlamalarına olanak tanıyan kartlardır. Ürününüzün daha derin olarak kategorilere ayrılması, genellikle ürün incelemeleri ve kategoriler gibi diğer metin bilgilerini içerir. E-ticaret SEO’su için faydalı olan birkaç zengin snippet türü vardır.

İpucu: WordPress için All In One Schema.org Rich Snippets eklentisi, diğer eklentiler ve WooCommerce için uzantılar gibi zengin snippet’ler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kırık Linkleri Takip Edin Ve Temizleyin

Kullanıcı açısından bir web sitesindeki hiçbir şey, bir linke tıkladığında 404 hatası alması kadar rahatsız edici değildir.Fakat rahatsız olanlar sadece kullanıcılarınız değildir. Google içeriğinde oldukça fazla 404 hatası olan siteleri sevmez.

Kırık linklerle dolu bir siteniz olmadığından nasıl emin olabilirsiniz?

Kırık linklerinizi bulmak için Broken Link Checker gibi bir eklenti kullanın. Çalışmayan gelen bağlantıları izlemek için, Google Search Console’ı kullanabilirsiniz.

Müşterileriniz aradığı sayfayı bulamadıklarında onlara nazikçe sayfanın olmadığını belirten bir 404 sayfası yada görseli oluşturabilirsiniz.

İpucu: 404 hata sayfanızda arama, gezinme veya diğer ürünler gibi seçenekler sunabilirsiniz.

Sonsöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

E-ticaret siteleri için seo uygulamalarındaki en büyük hata benzer ürünlere aynı açıklamaların girilmesidir. Aynı açıklamalar size sıralama kaybettireceği gibi arama motorları açısından da kabul edilen bir durum değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz