Wordpress Eklentileri

En iyi wordpress cache eklentisi : Powered Cache

En iyi wordpress cache eklentisi powered cache

En iyi wordpress cache eklentisi başlığı sizi yanıltmasın. Gerçekten en iyisi Powered Cache WordPress eklentisi. Wordpress tabanlı web sitelerin en büyük sıkıntısı zamanla oluşan yavaşlama, sunucudaki aşırı kaynak kullanımı gibi son derece rahatsız edici problemlerin oluşmasıdır.

Elbette bu noktada sadece yavaşlamaya sebep olan WordPress alt yapısı değildir. Yüklenilen eklentiler, temalar vb düzenlemeler de bunu tetiklemektedir. Kaldı ki WordPress sade haliyle yok denecek kadar az kaynak tüketimi sağlar.

Kullandığınız sunucu yeterli bir performansa sahip ama siteniz de oldukça yavaş ise burada bir sorun var demektir. Bu sorunun en iyi çözümü cache yani önbellekleme eklentisi kullanmaktır. Bu konuda oldukça popüler olan Wp Fastest Cache , W3 Total Cache ve Wp Super Cache gibi eklentiler mevcuttur. Fakat asıl sorun bu eklentiler gerçekten size istediğiniz çözümü sunuyor mu?

Bu makalemde sizlere çok fazla bilinmeyen henüz yeni bir yazılım olan fakat rakiplerinden çok daha güçlü olan, WordPress Core,eklenti ve temaları konusunda uzman bir yazılımcı olan Mustafa Uysal adlı arkadaşımızın geliştirmiş olduğu Powered Cache wordpress eklentisinin özelliklerinden ve kurulumundan bahsedeceğim.

En iyi wordpress cache eklentisi : Powered Cache Özellikleri

Powered Cache eklentisi diğer eklentiler gibi iki Free ve Premium olmak üzere iki sürüm ile karşımıza çıkıyor. Lakin Core yani çekirdek cache kısmında iki sürüm arasında bir fark oyk yani performans olarak aynı diyebiliriz.

Dilerseniz önce Powered Cache ile diğer eklentilerin arasındaki farklara madde madde bir göz atalım ki konuya detaylı bir açıklık getirmiş olalım.

En iyi wordpress cache eklentisi powered cache

Powered Cache Premium sürüm özellikleri

 • Quick Setup : Kolay ve hızlı kurulum için kurulum sihirbazı
 • Page Cache : Sayfa önbellekleme özelliği
 • Object Cache : Database sorgularını azaltmak için Redis,Memcached yada Memcache gibi özellikleri kullanabilirsiniz.
 • Mobile Cache : Eğer sitenizde mobil tema olarak ayrı bir tema kullanıyorsanız bu tema için de ayrı bir cache oluşturabilirsiniz.
 • Preloader : Bu özellik diğer eklentilerde olmayan özelliklerden birtanesi. Örneğin siz bir yazıyı güncellediğinizde yazı ile ilgili sayfaları sistemin içerisindeki bot gidip ziyaret ediyor ki önbelleğe alınsın bu sayede google bot geldiginde sayfa cache’li oldugu icin direkt hizli crawl ederek indeksleyebiliyor.
 • Sitemap Preloader : Üstteki özellik gibi, site haritası içerisindeki URL’ler eklentinin botu sayesinde önbelleğe alınıyor.
 • Lazyload : Lazyload eklentisi ayrı olarak ta kullanılan bir eklenti. Bu eklenti sadece kullanıcının ekran hizasındaki görselleri yükler ve sayfa aşağı indikçe kalan kısımlar yüklenir. Bu sayfa açılış hızı için oldukça önemlidir. Powered Cache içerisinde dahili olarak bu özelliği barındırmaktadır.
 • Minify HTML : Html sayfa boyutunu küçülterek daha hızlı sayfa açılışı sağlar.
 • Minification/Concatenation : Css ve js dosyalarını kombine ederek boyutlarını küçültür ve sayfa yüklenme süresini düşürür.
 • Cloudflare Compatibility : Cloudflare ile tam uyumlu olarak çalışır ve destekler. Fakat buradaki en önemli fark ise normalde tüm içerik tek bir adresten yani cdn.sitem.com gibi bir adresten yüklenirken, Powered Cache eklentisi bu adresi cdn1.sitem.com,cdn2.sitem.com gibi farklı adreslere bölerek her adresten aynı anda çok daha fazla içerik yüklenmesini sağlar.
 • Multisite Compatibility : Subdomain yada alt klasörler ile de uyumlu çalışmaktadır.
 • Remote Cron : WordPress’in dinamik sayfalar için gereksiz olarak durmadan cron (zamanlanmış görev) sorgusunu ortadan kaldırır. Eklenti kendisi belirli frekanslar ile wp-cron.php dosyasını ziyaret ederek kontrol eder.
 • Varnish compatability : Varnish cache desteği sunar
 • WP-CLI : WP-CLI komutlarını destekler.
 • Developer Friendly : Profesyonelce hazırlanmış bir dökümantasyon ve geliştiriciler için açık kaynak kodu sunar.
 • Import/Export : Ayarlarınızı içeri ya da dışarı aktarabilirsiniz.
 • Premium Support : Profesyonel ve kaliteli destek

Eklentiyi niçin bu kadar detaylı anlatıyorum diye merak ediyorsanız, gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim ki bu eklenti şuanda da bu blog üzerinde kullanılmakta ve diğerlerine göre çok daha iyi performans vermektedir.

Powered Cache Kullanım Videosu

Eklentinin iki sürümü olduğundan bahsetmiştim. Free ve Premium. Normal şartlarda Premium sürümün ücreti 39$ iken hem eklentinin bilinirliğinin yaygınlaşması hem de desteklenerek herkezin ulaşabileceği ve faydalanabileceği rakamlara inmesi adına, Mustafa Uysal arkadaşımız beni kırmadı ve sizler için temmuz ayı sonuna kadar %50 indirimli alabilmenizi sağlayacak bir kupon oluşturdu.

%50 indirim kupon kodu SADRIERCANCOM 
Powered Cache Ücretsiz Sürüm Powered Cache Premium

 

24 Yorum

  • denemeden onyargili olmamak lazim. kendini ispatlamasi icin kullanilmasi ve memnun kalinmasi gerekiyor.Ben kullaniyorum vede memnunum.

  • eklenti satin alma sayfasinda satin alma islemleri icerisinde indirim kodu olarak cikacaktir.Yani eklentinin ucretli surumunu satin alirken kod giriyorsunuz

   • Powered Cache: You need define DISABLE_WP_CRON true for remote cron functionality.
    bu kısmı nasıl ayarlarım acaba sadri hocam

 • Bu kısım eklenti kurulumunda yer almıyor siz uzaktan zamanlanmış görev yönetimini mi aktifleştirmek istiyorsunuz?

   • Powered cache eklentiler sekmesindeki REmote cron aktifleştirildiğinde otomatik olarak ayarlaması gerekiyor. Şöyle deneyebilirsin wordpressin config.php dosyası içerisine bahsettiğin kodu ekleyip denermisin

 • Öncelikle şunu söyleyeyim. Wp Fastest cache kullanmış biri olarak söylüyorum ki Powered cache sayesinde çok şey öğrendim. Dahada öğrenmem gereken şeyler var CDN olayına henüz alışamadım. Powered cache’yi free olarak 1 haftadır kullanıyorum ve index almayan sitem index almaya başladı. Bu makaleyi yazan Sadri bey sizede teşekkür ederim sayfanızı günlerdir açık tutuyorum hiç kapatmadım. Cache’yi yükldikten sonra yaptığım testlerde çok daha iyi sonuçlar aldım. bu şekilde faydalı yazılar yazılarak bizim gibi öğrenmeye çalışan kullanıcılar bilgilendirilmeli. Asla pişman olunmayacak bir eklenti. inşallah gelişerek devam eder.

  • Eklentiyi beğenmenize sevindim. Olumlu yorumlarınız için de teşekkürler. Elbette bu tarz eklentilerin ki özellikle Türk yapımı olup globalde iyi yerlere gelmesi gerçekten grur verici.

 • Sadri bey Powered Cache ve Cloudflare’i kullanıyorum. Powered Cache üzerinden Cloudflare etkin fakat CDN aktif değil bunu nasıl yapmak gerekli? Bunun için Cloudflare ile Powered Cache’nin CDN bağlantısına bir video hazırlayabilir misiniz? Ya da anlatabilir misiniz?

 • Henüz ücretsiz kullanıyorum. ücretliye geçmeyi düşünüyorum. ikisi arasında ne gibi fark olur? mesela şunu gördüm cloudflare’in kendi java,css,html kısaltması hızlandırması gerekirken ücretsiz sürümde yavaşlatma yapıyormuş. Power Cache’de ücretli sürümde fark görür müyüm?

 • Merhabalar; Siteye soru sorma modülü ne yazık ki çalışmıyor: https://poweredcache.com/support/

  Dolayısıyla iletişim kuramadım kendisiyle. O nedenle size sorayım dedim:

  Eklentiyi satın almayı düşünüyorum ancak emin olmak istediğim bir konu var. Css ve js’leri minify yapan bazı eklentiler denediğimde sorunlar oluştu. Yazılar bozuldu, temanın bazı özellikleri kayboldu vs. Powered Cache premium pakette böyle bir sorunla karşılaşma durumum var mı? Teşekkürler

  • Js ve css dosyalarının sıkıştırılması dediğiniz gibi bazı temalarda bozulmaya sebep olabiliyor. Bu aslında cache eklentisinin çalışmadığından değil. Sadece temanın sıkıştırılmış dosyaları okuyamamasından kaynaklanıyor. Bu konuda kesin birşey söylemek zor. Ben böyle bir sorunla karşılaşmadım fakat sizin temanız farklı yapıda olduğu için sorun çıkabilir de çıkmayabilir de.

 • Merhaba efenim, bu yazıyı yatakta uyumaya ramak kala okuyorum ancak hemen gidip denemek istiyorum çok fena kafama takıldı.
  Birkaç ön yargı oluştu kafamda;
  Öncelikle az bilinen ve kendini ıspatlamamış bir eklenti neddn hemen ücretli olarak dağıtıma çıktı.
  2. İse kullanım kolaylığı nedir alt üst orta sınıf kullanıcılardan hangisine hitap ediyor.
  3. Kendi kaynak tüketim olayı nedir örneğin w3 siteyi hızlandırma hedefinde ancak kendisi yavaşlatıyor 🙂
  Kesinlikle deneyip konuyu detaylandırmalıyım.

 • Slm Ali 🙂

  Eklentinin ücretli versiyonu ile ücretsiz sürüm arasında performans olarak hiçbir fark yok emin olabilirsin. Şuana kadar kullandığım tüm cache eklentilerinden çok daha iyi ve etkili. Kaynak kullanımı çok düşük için rahat olsun:) WordPress’e yeni başlayanlar dahi herkes çok kolay kullanabilir:)

  • Merhabalar efendim,
   Gün içinde ilk yapmam gereken iş olarak bunu denedim şu anlık idare eder gibi ancak birçok özelliği kısıtlamış bu benim gözümde büyük – oldu yani bu özellikleri ücretsiz olarak dağıtmaktan neden çekinmiş anlamadım bunların hepsinin ayrı ayrı eklentiler ile teğmin edilebilir zaten.
   Herşeyden önemlisi gelişim aşamasındaki eklentinin ücretli olarak direk piyasaya çıkması olumsuz olmuş.
   Şöyle ki benim sitemde ahım şahım işler yapan büyük yükler kaldıran bir site değil cache olayını farklı çözümler ile halledebilirim sırf sizin öneriniz ve denemek için kullandım performans kısmını zamanla gözlemlerim ancak bu özellik kısıtlama olayına fena aklım takıldı.

   Şöyle birşey yapılabilirdi mesela 1 ay premium sürüm deneme şansı verirsin adam beğenirse zaten kendisi satın alır bunu özellik kısıtlamaktan ziyade teşvik olarak yapmak daha mantıklıydı.

 • Konu Hortlatmış gibi olacağım ama hala öneriyor ve hala kullanıyormusunuz bu eklentiyi.
  Ücretsiz versiyonunu kullanmayı düşünüyorum css, js gibi küçültme işlemlerini yapmıyor ama cloudflarede onları işaretlersem sorunsuz ve hızlı olurmu sizce ?

  • Denemekte fayda var elbette işe yarar lakin fastest cache kullanıyorsanız tüm işlemleri bu eklenti ile yapabilirsiniz

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest