Sosyal Medya

Facebook instant articles nedir nasıl kurulur?

facebook instant articles

Facebook instant Articles sayesinde makaleleri normalden 10 kat daha hızlı görüntüleyebilir, gelir elde edebilirsiniz.

Facebook İnstant Articles Nedir?

Facebook İnstant Articles Facebook tarafından mobil cihazlar üzerinde içerik görüntüleme hızını ve kullanıcı deneyimini daha da artırmak amacıyla yaklaşık 1 yıl önce gerçekleştirilen bir projedir.

Alttaki video size Facebook instant articles hakkında biraz daha fikir verebilir.

Facebook instant articles sayesinde içerikleriniz Facebook üzerinde depolanır ve istek halinde Facebook üzerinden görüntülenir. Bu sayede normalden 10 kat daha hızlı görüntüleme sunar. Web sitenize daha fazla trafik getirebilir, aynı zamanda içeriklerinizden para kazanabilirsiniz.

Uygulamanın kötü tarafı ise hiçbir şekilde kendi kodlarınızı ekleyemiyorsunuz yada müdahale edemiyorsunuz. Tüm içeriklerinizi Rss yoluyla sitenizden çekiyor ve kendi içerisinde kaydediyor.

Facebook instant article özelliği olan içeriklerin köşesinde yıldırım simgesi bulunmaktadır. Bu simge içeriğin 10 kat daha hızlı görüntülenebileceğini gösterir. Bu simgeye tıkladığınızda içeriği reklamsız ve 10 kat daha hızlı görüntüleyebilirsiniz.

facebook instant articles

Facebook instant articles nasıl kurulur?

Öncelikle buraya tıklayarak kayıt sayfasına gidiyoruz. Gelen ekrandan Signup tıklıyoruz.

facebook instant article kayıt

Karşımıza gelen ekrandan hangi Sayfa için uygulamayı kullanacaksak ilgili sayfayı seçiyoruz. alttaki kullanım şartları kutucuğunu işaretliyoruz ve Access İnstant Article Tools tıklayarak devam ediyoruz.

facebook instant article sayfa seçimi

Karşımıza gelen ekranın sol alt kısmındaki Hızlı Makale bölümünden Konfigürasyon tıklıyoruz. Sağ kısımda yer alan Claim Your Url satırının sonundaki URL linkine tıklıyoruz.

facebook instant article url

Setup instant articles bölümü

Claim Your URL

Bu bölümde sitemizi onaylatmamız için bize bir meta kod verecek. Bu kodu temanızın header.php dosyasına </head> etiketinden önce ekleyip kaydedin. Hemen altındaki kutucuğa site adresimizi yazıyoruz ve Claim Url tıklıyoruz.
facebook instant article website onay

Onaylama işlemi başarıyla gerçekleştirildiğinde onay mesajı belirecektir. Hemen altında yer alan sekmeye geçiyoruz.

Production Rss Feed

Bu kısımda rss feed adresi olarak http://www.siteadresiniz.com/feed/instant-articles şeklinde bir adres girmelisiniz. Facebook bu adres üzerinden Rss beslemenizi alacaktır. Rss adresini yazdıktan sonra kaydet butonu ile kaydediyoruz.

facebook instant article rss feed

Rss Feed Adresini Nasıl Oluşturacaksınız?

Rss feed işlemi için öncelikle Facebook instant articles wordpress plugin‘ini websitenize kurmanız gerekmektedir. Eklentiyi kurduktan sonra bazı ayarlamaları yapmanız gerekmektedir.

Facebook instant articles wordpress plugin ayarları

Plugini kullanabilmeniz için öncelikle Facebook App ID ve Secret ID bilgilerinizin olması gerekiyor. Bunun için öncelikle sayfamız için uygulama oluşturuyoruz.

Facebook uygulama oluşturma sayfasına giderek Yeni Bir Uygulama Ekle butonuna tıklıyoruz.

facebook yeni uygulama oluşturma

Gelen ekrandan İnternet Sitesi seçeneğini seçiyoruz.

facebook yeni uygulama website seçimi

Açılan küçük pencerede Uygulamamıza bir isim veriyoruz ve Uygulama ID’si oluştur tıklıyoruz.

facebook yeni uygulama isim verme

Sonrasında bir pencere açılacak bu pencere içerisinde Email kısmına kendi Email adresimizi yazıyoruz ve kategori olarak Sayfalar İçin Uygulamalar seçip Uygulama Kodu Oluştur tıklıyoruz.

facebook yeni uygulama oluşturma email

Bir sonraki sayfada başında http:// olmadan site adresimizi yazıyoruz.

facebook yeni uygulama site adresi

Gelen ekrandan Skip to Developer Dashboard seçip direkt olarak uygulama sayfamıza geçiyoruz.

facebook yeni uygulama geçiş

Panomuza geldiğimizde karşımızda uygulamamıza ait bilgiler yer alacaktır. Uygulama kodu kısmı bizim App ID olarak kullanacağımız bilgidir. Uygulama gizli anahtarı ise Secret ID olarak kullanacağımız bilgidir. Uygulama gizli anahtarını görünür hale getirmek için sağ kısmında yer alan Göster butonuna tıklayın ve Facebook şifrenizi girin. Anahtar görünür olacaktır.

facebook yeni uygulama detay

Şimdi uygulamamızı herkez tarafından görünebilir hale getirmek için gerekli ayarı yapmamız gerekiyor. Bunun için panoda sol kısımda bulunan App Review tıklayın ve Sağ taraftaki görünürlük ayarını açık konuma getirin.

facebook yeni uygulama görünür ayarı

Şimdi wordpress admin panelindeki Instant Articles yazan başlığa tıklıyoruz. Gelen ekrandaki App ID ve App Secret bilgilerinin karşısına az önce oluşturduğumuz uygulamaya ait bilgileri kopyalayıp yapıştırıyoruz.

facebook yeni uygulama plugin ayar

Sonraki butonuna tıklıyoruz. Bu işlem sonrasında Facebook ile bağlan butonu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak Facebook bilgilerimizle giriş yapıyoruz ve uygulamayı oluşturduğumuz sayfayı seçiyoruz.

facebook yeni uygulama sayfa seçimi

Plugin ayarı kısmını bitirdikten sonra. Tekrardan facebook uygulama sayfamıza dönüyoruz.

Styles

Styles sekmesine tıklıyoruz ve açılan kısımdan Default menüsüne tıklıyoruz.

Instant-Articles-Style

Stil ayarları sayfası karşımıza gelecek. Bu bölümde logo kısmına elinizde bulunan yada hazırlayacağınız 690X132 ebatlarındaki logo dosyamızı ekleyeceğiz. Bunun için Upload Logo butonuna tıklıyoruz logo resmimizi seçiyoruz işlem bittikten sonra sağ üstteki kaydet butonuna basıp işlemi tamamlıyoruz.

facebook yeni uygulama logo seçimi

Submit for Review

Artık sıra geldi makalelerimizi göndermeye. Bunun için sitenizde en az 10 adet makale olmalı.

İpucu : Makalelerinizi facebook instant articles rss feed adresine eklemek için her makale için düzenle sayfasına gelip güncelle tıklayın. böylece mevcut makaleler güncellenip rss adresine eklenecektir.

Bu işlemi yaptıktan sonra sayfayı yenilediğinizde 10 adet makalenin alt alta sıralanmış gönderime hazır olduğunu göreceksiniz.

Değerlendirmeye Gönder butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Değerlendirme işlemi 3 ile 5 gün arasında sürmektedir.

Değerlendirme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi Yeşil kutu içerisinde tebrik mesajını göreceksiniz.

publish-from-RSS-feed

Son olarak Auto-Publishing From RSS Feed seçeneğini açık hale getirerek, eklediğimiz her makalenin otomatik olarak yayınlanmasını sağlıyoruz ve kurulumu bitirmiş oluyoruz.

WordPress olmayan web siteleri için facebook instant articles kurulumu

WordPress sitelerinde gerekli rss feed ayarını yapan eklentinin olduğunu üst kısımda belirtmiştim. Aslında işin kilit noktası da tam olarak burada başlıyor. Rss feed içeriğini facebook instant articles uyumlu hale getirdiğinizde zaten işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

WordPress dışında farklı bir sistem kullanıyorsanız rss çıkış parametlerinizi biraz değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için kodlama bilgisi olması fena olmaz. Yada özel bir yazılım kullanıyorsanız, yazılımcınız bunu kolayca düzeltebilir.

Rss Feed Oluşturma

Oluşturacağınız Rss Feed içerisinde <item> nesnesi tanımlı olmalıdır. Bu nesne içerisinde yayınladığınız makaleye ait detayların yer aldığı parametreler bulunmaktadır. Aşağıda hangi parametrelerin olduğunu gösteren bir tablo mevcut. Bu tabloda bize gerekli olan sadece ilk 3 parametredir. Diğerlerine şuan için gerek yok.

facebook_instant_articles_kurulum

Parametrelerin anlamları ise şöyledir;

 • <title> parametresi : İçeriğinizin başlığı (zorunlu)
 • <link> parametresi : İçeriğinizin benzersiz ( Canonical) URL’si (zorunlu)
 • <content:encoded> parametresi : HTML formatında , CDATA ile HTML kodlarından temizlenmiş makalenizin tüm içeriği. (zorunlu)

Rss Feed Adresini Facebook Sayfasına Bağlamak

Bu kısım ile ilgili detaylı bilgi anlatım içerisindeki Production Rss Feed başlığında yer almaktadır. Bu kısımda sadece oluşturmuş olduğumuz rss feed adresini ekliyoruz.

Rss Feed Doğrulaması

Rss Feed adresinizi eklediğinizde Facebook içeriğinizi kontrol ederek uyumluluğunu denetleyecektir. Herhangi bir hata varsa size bunu bildirecektir.

Rss Feed içerisinde bir sorun yoksa makalelerimizi ekleyebiliriz. Bunun için sol menüden Yayınlama Araçları sekmesinden Hızlı Makaleler seçip Sağ Üstten Oluştur+ butonuna tıklıyoruz.

Makaleler onay listesine girecektir. Ve birkaç gün içerisinde eğer hata yoksa onaylanacaktır. Bununla ilgili detaylı bilgi için Submit For Review başlığına bakabilirsiniz.

facebook_instant_articles_makaleler

Yayınlanan Makaleleri Güncelleme

Yayınlanan makaleler içerisine güncelleme yaptığınızda Facebook tarafında da makale güncellenmektedir. Fakat bunu bildirmeniz için bazı zaman parametreleri kullanmalısınız.

Yenien yayınlanan yada güncellenen makaleler için op-published ve op-modified parametleri kullanılmaktadır. Facebook her 3 dakikada bir rss feed üzerinden içerik çekmektedir. Bu parametrelerin kullanımı ile ilgili makalemin sonunda verdiğim örnek kod içerisinde uygulama bulabilirsiniz.

Facebook Botunun İçeriğinize Erişebilir Olduğundan Emin Olun

Facebook botu, içeriğinize erişemediğinde hata verecektir. Bazı makaleler şifreli yada belirli bir kullanıcı grubuna özel kısıtlanmış ise bu içerik erişilemeyeceği içi hata verecektir.

Facebook Instant Articles Örnek Rss Feed İçeriği

<rss version="2.0"
   xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/">
 <channel>
  <title>İçerik Başlığı</title>
  <link>http://www.sitem.com/</link>
  <description>
    içeriğin açıklaması  
  </description>
  <language>en-us</language>
  <lastBuildDate>2014-12-11T04:44:16Z</lastBuildDate>
  <item>
   <title>Facebook instant articles nedir nasıl kurulur?</title>
   <link>https://www.sadriercan.com/facebook-instant-articles-nedir-nasil-kurulur.html</link>
   <guid>2fd4e1c67a2d28fced849ee1bb76e7391b93eb12</guid>
   <pubDate>2014-12-11T04:44:16Z</pubDate>
   <author>Sadri</author>
   <description>Facebook instant Articles sayesinde makaleleri normalden 10 kat daha hızlı görüntüleyebilir, gelir elde edebilirsiniz.</description>
   <content:encoded><![CDATA[
    (Bu kısımda HTML formunda tam içerik yer alacaktır.)
   ]]></content:encoded>
  </item>
 </channel>
</rss>

 

59 Yorum

 • Çok teşekkürler. Uzun zamandır bununla ilgili kurulum detaylarını arıyordum. Deneyip yorumu yazacağım.

 • Selamlar,herşeyi eksiksiz yaptım.Hesabımda onaylandı fakat.Konfigurasyonda link kırmızı gözüküyor.
  bunlar yazıyor:

  Ready to start sharing your articles? First, make your articles live following the steps below, then distribute your work as you would with any link: just post a link to your Page.

  Note: Importing your Instant Articles doesn’t mean they’ve been posted. Facebook will never automatically post an Instant Article to your Page.

  API Publishing
  You can begin importing articles directly from your CMS. The flag “published” is now available and will convert new articles to live Instant Articles. Learn more about how to use the Instant Articles API.

  RSS Publishing
  Automatically convert each new article in your RSS feed to a live Instant Article. These articles will open as Instant Articles when their URLs are shared on Facebook.

  Auto-Import On
  You also have the option of publishing Instant Articles automatically through the API, which may be used in conjunction with an RSS feed.

 • Hangi altyapıyı kullanıyorsunuz? Hangi şekilde Instant Article yayını yapacağınıza ait ayarları yapmadığınız için size 3 farklı şekilde ayar yapabileceğini belirten metni gösteriyor. WordPress mi kullanıyorsunuz?

 • hocam merhaba,
  Konfigürasyon < bölümüne tıklıyorum hiçbir şekilde kurulum ekranı çıkmıyor. http://i.hizliresim.com/7AkdJP.png
  resimden de bakabilirsiniz.
  Production Articles < buradan kur desem de aynı… sorun ne olabilir?
  daha önce rss den çekilenleri sildim yaklaşık 60 70 tane, sonra böyle oldu. geçici banlamış olmasın?

 • Bunu net olarak anlamak için yeni bir sayfa oluşturun ve bu sayfa üzerinde aynı domain için deneme yapın. Banlanma durumu olacağını pek zannetmiyorum eğer içerikleriniz illegal değilse.

 • Hocam blogger uzerine yapiyorum sorun yok anca 5 makale gondermrm gerektigini soyluyor link olustura tikliyorum link olarak kabul etmiyor makalenin html sinide etmiyor. Nasil yapabilirim simdiden tesekkurler

 • blogger sistemleri üzerinde eklentiyi hiç denemedim. Lakin rss feed müdahalesinin olduğu tüm sistemlerde kullanılabilir. Rss feed düzenlemelerini bahsettiğim şekilde yaptınız mı?

  • rss feed yaptım. incelenmesi için 5 makale istiyor mevcut makaleleri güncelledim olmadı yeni makaleler ekledim olmadı. oluştur diyor oluşturmam için kod istiyor yani facebook sayfasında örnek makale oluşturmam gerekiyor ve bunu bir türlü yapamadım malesef.

 • Makaleyi tanımamasının en büyük ve tek nedeni bana göre Rss feed içeriğinde gerekli kodların olmaması yada eksik olması. Örneğin bloggerda bu işlemin hatasız olması için manuel olarak makale içerisindeki elementlerin resim,başlık,video vb kodlar içerisinde belirtilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak https://developers.facebook.com/docs/instant-articles/reference adresine bakabilirsin.

  İlerleyen zamanlarda blogger üzerinde kurulum içinde detaylı bir döküman oluşturacağım. Fakat önce sistemin çalışıp çalışmadığını test etmem gerekiyor.

 • “Submit for Review” butonuna bastıktan sonra wordpressden “Permissions error” hatası alıyorum nedeni ney olabilir ?

 • Herşeyi yapmamıza rağmen 1 haftadır (Article reviews are usually completed within 1-3 business days. ) onay sürecinde diyor ne zaman sonuçlanır veya yapmamız gereken bir şeyler var mı?

 • Hocam merhabalar instat article yükledim fakat paylaşımlarımda fotoğraf çıkmıyor nerde yanlış yapıyorum yardım edebilirsen sevinirim?

 • İnstant article Feed adresinizin kaynağına baktığınızda resim kodları nasıl görünüyor?

 • Hocam merhaba .
  Çok güzel bir konu yazmışsınız. Bir kaç sorum var müsadenizle.

  Ben bugün baya uğraştım kayıt oldum. Değerlendirme sürecindeyim şuan.

  Sitemde yazıda kullandığım youtube embed kodu çalışacak mı yani instant article içinde video izelenebilecek mi. Yine sitede ki konum için resim galerisi var bu galeri herhalde galeri olrak görünmüyorda resim ler alt alta görünüyor. Instant article üzerinden reklam alıp para kazanmak için. İlla şirket yani vergi mükellefi olmak gerekiyor mu. yoksa kast ettiği facebook busiines hesabı mı.

  Siz facebook audiance reklamlarını kullandınız mı nasıl performansı

  • youtube embed kodunun çalışması için instant articles için gerekli embed kodlarından oluşması gerekiyor benim şahsi fikrim ise çalışacaktır. Resim galerisini göstermez belki tek resim olarak gösterebilir. Bildiğim kadarıyla şirket olmanıza gerek yok. Normal reklam türü şeklinde kazanç elde edebilirsiniz.

 • Sayın Sadri Bey bir onceki soruma yanitiniz icin tesekkur ediyorum…Bir sorum daha olacak simdi instant articles kullan sitelerde haberler yana dogru akiyor ve ornek 10 tane haber okuyabiliyorsun ama benim sitemde en fazla iki tane haber cikiyor 10 tane haber cikmasi icin ne yapmam gerekiyor…Sitemin altyapisi wordpress bu arada

 • 10 haber çıkması durumu facebook’un kendi belirlediği rakamdır. Siz makale ekledikçe Facebook makaleleri önbelleğe aldıkça sayısı artacaktır.

 • Yazıların statüsü ‘Yayından Kaldırıldı’ olarak sabit kalıyor bu yüzden paylaşamıyorum. Yazılarda düzenli olarak Instant Article düşüyor ve herhangi bir hatada yok ama statüsü paylaşılabilir konumuna gelmiyor. Kullanan veya fikri olan var mıdır?

 • Sadri Bey merhaba,
  İnstant Articles kullanmaya başladım. Yazıların yayınlanmasında herhangi bir sorun yaşamıyorum. Ancak facebook reklam ayarlarını yapmama rağmen reklamlar yayında gözükmüyor. Placement id aldım ve wordpress pluginde yapıştırdım vs. Eksik yaptığım birşey var ama tespit edemiyorum. Sizce sorun ne olabilir?

 • Reklam gösterilmemesinin birçok sebebi olabilir. İçerik ihlalleri vb şeylerde olabilir. Yayınladığınız günlük makalelerin hiti ne kadar?

 • Hocam ben tüm işlemleri yaptım onay aldım ancak paylaştığım linkler eskisi gibi. Bunu nasıl çözüyürozu? Sen çözebildin mi?

 • Selamlar,
  Yapmis oldugunuz paylasimlar harika elinize emeginize zamaniniza saglik, sitenizden cok yararlanmaktayim.
  Benim bu makalede takildigim bir sey var.

  IA uygulamasini wp sitesine uyarladim, ancak simdi soyle bir durum mevcut aciklik getirirseniz cok sevinirim.
  website google analytics’e bagli fakat mobil cihazlardan FB de paylasilan icerikler IA ile acilmakta bu durumda da Google Analytics’e kayit yapmiyor, Sorum IA uygulamasini Google Analytics’e nasil baglayabiliri…,

  Syg,

 • Merhaba…
  Ne yazık ki wordpress tabanlı bir site kullanmıyorum. Bu nedenle pluggin eklemeden ilerleme şansımız yok mudur instant article için… (Wix kullanıyorum) Teşekkür ederim.

 • Dostum merhaba, eklentiyi aktif ediyorum ancak senin resimli anlatımlarda yaptığın gibi gözükmüyor bende. Yani Plungin Activation kısmı yok.. App ID ve App Secret gireceğim alan gözükmüyor bende. Eklentiyi aktif ediyorum ama eklentinin içinde öyle bir bölüm yok..

  • Instant articles konusunda sanırım Facebook tarafında sıkıntılar mevcut. Yazıyı en kısa sürede güncelleyeceğim.

   • Başvuruda kabul görmede sıkıntı yok, ödemeyi nasıl alacağımız konusunda karışıklıklar var sanırım

 • sadi bey ödemeleri vs nasıl alıyoruz nereden bakıyoruz bununla ilgili bir fotolu bilgi hazırlayabilirmisiniz ?

 • Sadri Hocam Merhaba
  Bende kurmak istedim fakat wp eklenti de “APP ID ve APP SECRET” çıkmıyor.Bunun nedeni ne olabilir butun adımları sırasıyla yaptım.Bir de makale gönderemiyorum ne yapabilirim.

 • Hacım günaydın ; hepsini yaptım wp üzerinden değerlendirme aşamasınıda geçtim onayladın ama makalenin anında onaylanması için Auto-Publishing From RSS Feed seçeneğini bulamadım.

 • merhaba bende benzer problemler yasadım yazıyı güncelleme şansınız varsa merakla bekliyorum

 • sadri bey merhaba, rss ekleme işlemine kadar yaptım, lakin “Değerlendirmeye göndermeden önce düzeltmen gereken bir veya daha fazla genel sorunu otomatik olarak saptadık. Tüm makaleler, Stil Editöründe yükleyebileceğin bir logo içermelidir.”

  ne demek bu stil editöründe yükleyebileceğin logo bunu anlamadım

 • Merhaba Sadri hocam, wp sitesine instant eklentisini ekledim fakat etkinleştirince “plugins/fb-instant-articles/facebook-instant-articles.php on line 107” hatası alıyorum konu hakkında yardımcı olurmusunuz ?

  • Eklenti 2 ay önce güncellenmiş. Bu güncellemeden sonra birçok kişi senin aldığın hatayı almış. Local hosta kurup bir deneyeceğim hata kaynağına bir bakacağım.

 • Merhaba,

  Aynı sorun bende de var. Stiller başlığı altından Logo da tanımlamış olmama rağmen hala uyarı alıyorum

  Bu sorunu nasıl aşabiliriz ?

  • Verdiğin hatada makale içerisindeki resimlerin görüntülenemediğinden bahsediyor. Eğer resim kodların

   etiketi içerisinde ise , resim kodlarını bu etiketin dışına almalısın.

 • Hocam merhaba, öncelikle çok güze lve açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Ama bir sorum olacaktı. Başvuru sonrası bir geri bildirim aldım. Geri bildirimde tekrar eden makaleler diyor; Bu “üretim makaleleri” ve “geliştirme makaleleri” kısmında aynı makaleler görünüyor. Yani üretim makaleleri kısmında 15 tane geliştirme makaleleri kısmında da 15 tane makale var, aynı makaleler. Bunlar aynı olduğu için mi tekrar eden makaleler diyor? Hangi kısımdaki makaleleri silmem gerekiyor tekrar başvuru yapmak için?
  Beni bu soruma cevapla yada maille bilgilendirirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

  • Evet aynı makaleler birden fazla kategoride olduğu için özgün olmuyor. Bu yüzden kabul edilmiyor. Tek bir kategori içerisinde yayınlayıp tekrar başvurun.

 • merhabalar, gazi soft temalı haber sitem için ıa kurulumunu yaptım. google analytics kodu ile ilgili problemi bulabildinizmi acaba? ıa daki haberlerinde ziyaretçi sayısını analiyics te görme adına

 • Merhaba,

  Konuyla ilgili tek bir sorum olacaktı. Facebook Instant üzerinden para kazanmak için sitenizin ziyaretçi sayısının bir önemi bulunmuyor önemli olan facebook sayfası takipçi sayınız doğru mudur?

  Teşekkürler.

 • Merhaba, Sadri bey. Yazı için teşekkür ederim. Ama benim bir sorum olucaktı. “Facebook Instant Articles WordPress Plugin Ayarları” kısmına kadar yolunda gitti hepsi. Ama, ondan sonra uygulama oluşturmak için koyduğunuz bağlantıya girdim ama fotoraftakilerden farklı oldu site. Sanırım facebook değişiklikler yapmış. Adımları tamamlayamadım. Bu konuda yardım edebilir misiniz?

 • merhaba,
  yapılandırma bölümüne tıklıyorum hiçbir şekilde kurulum ekranı çıkmıyor.
  yayın makaleleri kısmından kur desem de aynı… kurulum ekranı gelmiyor.
  sorun ne olabilir?

  • Facebook anlık makale sistemini biraz değiştirdi. Bu makaleyi de en kısa sürede güncelleyeceğim.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest