Google Adsense başvurusu için etkili 12 ipucu

6
129
google adsense başvurusu

Google Adsense başvurusu aslında sandığınız kadar korkulacak bir durum değildir. İçeriğinize ve web sitenize güveniyorsanız aslında hiç korkmamalısınız.

Google Adsense şüphesiz tüm dünya genelinde webmasterların ilk tercihi olan reklam sistemidir. Gerek reklam çeşitliliği, gerekse ödemelerin garanti olması sebebiyle oldukça popüler bir sistemdir.

Peki her web sitesi sahibi Google Adsense kullanabiliyor mu? Malesef hayır. Çünkü Google Adsense reklamlarını yayınlayabilmek için sitenizin Google Adsense Reklam Kullanım Politikalarına uyması gerekiyor.

Google Adsense başvurusu için ipuçları

Elbette Google adsense başvurusunu olumlu sonuçlandırmak için yapabileceğimiz bazı şeyler bulunmaktadır. Hali hazırda bir websiteniz olduğunu ve ilk defa Google Adsense başvurusu yapacağınızı varsayarak makaleme devam ediyorum.

1.Ücretsiz yada ciddi görünmeyen alan adları uzantılarını kullanmayın

Domain isimlerinde yer alan uzantılar bir web sitesinin ne derece profesyonel olduğunu da yansıtmaktadır. Benim önerim .com , .net , .org gibi uzantıları kullanmanızdır. Elbette blogspot yada ücretsiz wordpress bloglarında da Adsense kullanabilirsiniz. Lakin ilk etapta başvuru yaparken daha profesyonel bir websitesi üzerinden başvurmak oldukça etkilidir.

2.Uzun İçerikler Oluşturun

Domain uzantısı gibi, web sitenizin içeriği de oldukça önemlidir. Düşünün, detaylı, iyi yazılmış, imla kurallarına dikkat edilmiş ve uzun uzun yazılmış bir makale nasıl ki okuyucuyu memnun ediyorsa, Adsense başvurunuzda da olumlu bir etki yaratacaktır. Bu konuda kaliteli makale nasıl yazılır konusunu inceleyebilirsiniz.

3.Bloğunuzu ilgi çekici hale getirin

Bloğunuzun farklı olması ziyaretçileriniz açısından da faydalıdır. Farklı olmak aynı zamanda ilgi ve dikkat çeker. Gerek tasarımınızla gerekse içeriklerinizle farklı olmaya çalışın.

4.Bloğunuzun Açılış Hızı

Daha önceki makalelerimden site içi optimizasyon konusunda site açılış hızının gerek ziyaretçiler gerekse arama motorları için oldukça önemli olduğundan bahsetmiştim.

5.Özgün İçerik

Hangi konuda blog açarsanız açın mutlaka içerikleriniz özgün olsun. Özgün içerik, bir web sitesinin arama sonuçlarında yükselmesi ve yüksek trafik elde etmesi için en önemli kriterdir. Elbette içeriklerinizi oluştururken seo uyumlu olarak oluşturmalısınız.

6.Bloğunuza Uygun İçerik Üretin

Bloğunuzu hangi kategoride açmışsanız o kategori üzerine yoğunlaşarak makaleler yazın. Hiçkimse onlarca konu üzerinde uzman olamaz. Genel bir web sitesi açmışsanız ve 8-10 farklı kategori varsa mutlaka bu kategoriler için profesyonel manada makale yazabilen kişilerle çalışın. Bu hem profesyonel görünmenizi sağlayacak hem de kalitenizi ortaya koyacaktır. Uzman yada bilgi sahibi olduğunuz birkaç kategori üzerinde makaleler yazmak daha faydalıdır.

7.Harici linklere dikkat edin

İç ve dış linklemenin önemi seo konusunda olduğu kadar Google’nin gözünde sitenizin değeri konusunda da oldukça etkilidir. Google tarafından ceza almış bir web sitesine link verdiğinizde sizde aynı şekilde Google’nin gözünde zararlı siteler içerisinde yer alma ihtimaliniz oldukça yüksek. O yüzden link verdiğiniz sitelere çok dikkat etmelisiniz. Link vermek referans olmak demektir.

8.Gizlilik politikası ve diğer sayfalar

Web sitenize iletişim,gizlilik politikası,referanslar,hakkında gibi sayfaları eklemek size artı kazandıracaktır. Eğer kurumsal bir web siteniz var ise mutlaka bu sayfaları oluşturun.

9.İçeriğinizin Adsense Kurallarına Uygun Olması

Web sitenizde yer alan içeriklerin Adsense Reklam Politikalarına uygun olması gerekmektedir. İllegal içerikler, telif hakkı olan içerikler, kumar,bahis,yetişkin,hack,crack vb tüm illegal içerikler yasaktır. Eğer bu kategorilerde bir web sitesi için başvurmayı düşünüyorsanız vazgeçin derim.

10.Telif hakkı olan içerikler

Telif hakkı olan içerikler yayınlayacaksanız mutlaka izin almalısınız. Aynı şekilde başka bir web sitesindeki içerikleri alıp kendi sitenize eklemek size hiçbir fayda sağlamayacak tam aksine sitenizin ceza almasına sebep olacaktır.

11.Diğer reklam iirketlerinin reklamlarını eklemeyin

Adsense başvurunuz esnasında ve olumlu olumsuz cevap gelene kadar diğer reklam firmalarına ait reklamları web sitenize koymayın.

12.Sabırla bekleyin

Adsense başvurunuzun sonuçlanması ortalama 6 ayı bulabilir. Bu yüzden olumsuz bir cevap gelmeden tekrardan başvuruda bulunmayın.

Adsense başvurusundan önce yukarıda belirttiğim maddeler üzerinde yoğunlaşın. içerikleriniz çok az sayıda iken başvuru yapmayın. Yukarıda anlattığım maddeleri uyguladığınızda buraya tıklayarak başvurunuzu iletin.

Unutmayın, web siteniz,kaliteli,özgün ve insanlara faydalı olduğu sürece her zaman her alanda kazanırsınız.

6 Yorumlar

 1. Sadri Bey,

  Mobil adsense ödemelerinde “kullanımda olduğum süre boyunca” yazan rakamın yarısı birkaç gün önce hesabıma yattı. (Bakiye, Temmuz-Ağustos ve Eylül ayı toplamına aittir.) PC adsense üzerinden baktığımda bakiye “0” görünüyor. Anlamadım, kullanımda olduğum süre boyunca” diye kastettiği tam olarak alacağımız rakam değil midir? Bunun üzerinde kesinti yapılarak mı ödeme gerçekleşiyor?

  Desteğinize lütfen,

 2. Merhaba Sadri Hocam,
  Bir meslek ile alakalı websitemiz var. Adsense başvurusu yaptık ama 2.aşamada red aldık. Özgün içerik sıkıntı sanırım. Makalelerimiz genelde özgün fakat etkinlik ve yarışma detayları da paylaşıyoruz ve bunlar genelde bu sektördeki çoğu sitede aynı oluyor sonuçta içeriği değiştiremeyiz. Sonuç olarak kopya içerik sorunumuz var. Bunun üstesinden nasıl gelebiliriz ? Takipçilerimize sırf özgün içerik olsun diye yarışma ve etkinlik duyurusu yapamayacak mıyız ?
  Yardımcı olursanız çok memnun oluruz 🙂

  • Adsense artık içerik konusunda oldukça katı davranıyor. Özgün içerik çok önemli. Eğer genel etkinlikler konusunda duyurular yapıyorsanız bunları elbette yayınlayabilirsiniz fakat mümkün olduğu kadar anasayfada yayınlamayın. Anasayfanızda mümkün olduğu kadar özgün içerikler bulundurun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz