Google Güncellemeleri Kılavuzu : Panda – Penguin Ve Hummingbird

2
103
google güncellemeleri kılavuzu

Google güncellemeleri sitenizi olumlu yada olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden bu kılavuz içerisinde yer alan tüm algoritma güncellemeleri hakkında fikir sahibi olmanız, oldukça faydalıdır.

Google güncellemeleri ile arama sıralamalarını ve sitelerin değerlendirme kriterlerini sürekli olarak geliştirmektedir. Google Panda, içeriğin kalitesine özgü algoritmalardan birisidir. Google Penguin bağlantı kalitesine odaklanır ve Google Hummingbird ise, sesli arama sorgularının doğru bir şekilde işleme konması için geliştirilmiştir.

Google Güncellemeleri : Panda Güncellemesi Nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

google güncellemeleri panda güncellemesi

Google Panda, arama sonuçları içindeki siteleri sıralarken sitenin içeriğini dikkate alır. Düşük kaliteli içeriğe sahip siteler , kendilerinin Panda güncellemesinden dolayı ceza aldıklarını düşünebilirler. Sonuç olarak, yüksek kaliteli içeriğin arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmasına neden olur, yani düşük kaliteli içerik azalırken yüksek kaliteli içerik genellikle yüksek sıralamalarla ödüllendirilir.

Panda ilk başladığı zaman, birçok kişi bunu Google’ın kopya içerikleri hedeflemesinin bir yolu olarak gördüler.Ve bu da, son derece düşük kaliteli içeriğe sahip olan, ancak hacim olarak sıralamaya giren siteler için arama sonuçlarında büyük bir sorun haline geldi. Bu siteler, düşük kaliteli içerik veya araştırma içeren konularda yetersiz bilgi sağlıyor ve hızlı bir şekilde yayılıyordu. Google güncellemeleri ile, Panda algoritması bunun önüne geçmek için geliştirildi.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Panda’nın kullanıcı tarafından üretilen içeriği hedef almadığını unutmamak gerekir. Ancak Panda, kullanıcı tarafından üretilen içeriklerin spam yada kalitesiz olmasından dolayı ceza verebilir.

Sitenizden kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri kaldırmayın. Forum yazıları, blog yorumları vb içerikler kaliteli olduğu sürece herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Fakat içeriklerinizde spam yada reklam amaçlı yazılar varsa bunları mutlaka temizlemelisiniz.

Örneğin Stack Overflow gibi içeriğin tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulduğu bir platformda, tüm kullanıcı içeriklerini silmek trafik anlamında ciddi zararlar verebilir.O yüzden gerek yorumlar, gerekse yazılar spam değeri taşımadığı sürece korkacak bir durum yoktur.

Unutmayın, sitenizdeki bir tek yorum bile sıralamalarda yükselmenize sebep olabilir.

Kelime Sayısı

İçeriğin Kelime sayısı, Panda’nın SEO uzmanları tarafından genellikle yanlış anlaşılan başka bir yönüdür. Birçok site, içeriğini 250 yada 350 kelime ile sınırlar. Oysaki bu tamamen yanlış bir durumdur. Google kelime sayısından ziyade içeriğinizin kullanıcıya yeterli bilgi sağlayıp sağlamadığına bakar.

Örneğin, çok az içeriğe sahip olan ancak iyi sıralamalarda yer alan birçok site görebilirsiniz. Genelde yazarların yaptığı en büyük hata, anahtar kelime odaklı içerik oluşturarak anlamlı anlamsız içeriğin sırf yeterli kelime sayısına ulaşması için varyasyonlar kullanması ve kullanıcıya hiçbir bilgi vermemesidir.

Bu gibi içerikleri Google Panda güncellemesi ile oldukça kolay bir şekilde tespit etmekle birlikte ceza uygulamaktadır. Her zaman kullanıcı odaklı düşünün. Kullanıcıya aradığı bilgiyi kelime sınırlaması olmadan sunmaya çalışın.

Arama sorgusuyla eşleşen içerik

İçeriğinizin arama sorguyla eşleşmesini sağlamak da önemlidir. Google’ın belirli sorgular için sayfanıza trafik gönderdiğini görüyorsanız, sayfanızın arama yapanların aradıkları soruyu yanıtladığından emin olun. Eğer böyle bir durum yoksa içeriğinizi güncelleyerek yada fazladan birkaç paragraf yazarak bunu sağlayabilirsiniz.

Ek olarak, arama sorgusuna en iyi cevabı veren sayfalar genelde Rich Snippet (zengin kartlar) görünümü ile ödüllendirilir.

Teknik SEO

Teknik SEO işlemleri Panda algoritmasında herhangi bir rol oynamaz. Panda yalnızca içeriğe bakar. H1 etiketlerini kullanıp kullanmadığınız veya sayfanızın kullanıcılar için ne kadar hızlı yüklendiği Panda için önemli değildir. Teknik SEO, SEO’nun ve genel olarak sıralamanın çok önemli bir parçası olabilir, bu yüzden göz ardı edilmemelidir. Fakat Panda üzerinde doğrudan herhangi bir etkisi yoktur.

Kaliteyi Belirleme

Belirli bir içeriğin kaliteli olup olmadığına karar vermekte zorlanıyorsanız, bunu anlamanın kesin bir yolu var. Google Analytics gibi analiz programlarından tek tek sayfalarınızı inceleyin. Google bir sayfaya sıralama verip trafik gönderiyorsa, içeriğinizi kaliteli buluyor demektir.

Bununla birlikte, bir sayfa Google’dan trafik almazsa, kötü olduğu anlamına gelmez, ancak içeriği tekrar incelemekte fayda var. Bir veya iki paragraf ekleyerek veya içeriği daha iyi oluşturarak yada başlığı değiştirerek geliştirebileceğiniz alanlar varsa mutlaka bunları gerçekleştirin.

Ayrıca, Google’ın dışında trafik bulunduğunu da unutmayın. Bir sayfayı sorguladınız, ve baktınız ki Google bu sayfaya trafik göndermiyor ancak Bing, Yahoo,Baidu veya diğer arama motorlarından biri inanılmaz derecede trafik gönderiyor olabiliyor. Trafiğin çeşitliliği daima iyi bir şeydir ve Google’ın trafik göndermeyeceği sayfalarınız varsa, ancak diğer arama motorlarından veya diğer sitelerden veya sosyal medya paylaşımları üzerinden trafik alıyorsa, o içeriği kaldırmanız yanlıştır.

Panda algoritmasından Nasıl korunuruz?

Google Panda’nın sitenizi olumsuz olarak etkilemesinin nasıl önleneceği oldukça basittir. Yapılan sorgulara veya sorulan sorulara cevap veren yüksek kaliteli, eşsiz içerik oluşturmaktır.

İçeriğin yüksek sesle okunması, içeriğin yüksek kalitede olup olmadığını anlamanın harika bir yoludur. İçerik yüksek sesle okunduğunda aniden tekrarlayan anahtar kelimeler, dil bilgisi hataları ve içeriğin kalitesinin düşük olduğunu gösteren diğer etkenleri farkedebilirsiniz. Makaleyi yazdıktan sonra kendiniz okuyun veya başkasından okumasını isteyin böylece neyin ne olduğunu eğer varsa eksikleri tespit edebilirsiniz.

Google Güncellemeleri : Google Penguin

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

google güncellemeleri penguin güncellemesi

Google güncellemeleri ikinci büyük algoritma ise Penguen. Penguen yalnızca bağlantı kalitesiyle ilgilenir. Düşük kaliteli dizinler, spam yorumlarla dolu bloglar,kalitesiz sitelerden bağlantı satın almış siteler ile düşük kaliteli bağlantılar Penguen algoritması tarafından cezalandırılmaktadır.

Penguen algoritmasından kimler endişe duymalı

Geçmişte rastgele link alma işlemi yapmadıkça ya da bu işleri bilinçsizce yapan sözüm ona ” SEO Uzmanı” ile çalışmadıkça Penguin hakkında endişelenmenize gerek yok. Sitenizin Seo çalışmalarını eğer bir SEO Uzmanı yada ajansına yaptıracaksanız kesinlikle çok iyi araştırmalı ve dikkatli olmalısınız.

Daha önceden, aldığınız bağlantılar Google’ın web yöneticisi kurallarına aykırı ise Penguen algoritasından ceza alabilirsiniz. Örneğin, misafir yazarlık yıllar önce çok etkiliydi, ancak yazılarınızı yayınlacağınız siteleri iyi seçmediğiniz sürece şuanda size hiçbir faydası olmayacaktır.

Penguen Algoritması ve Manuel İşlemler

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Düşük kaliteli bağlantıları temizlemek manuel bir işlemdir ve bağlantılar temizlendikten sonra Google tarafından kaldırılabilir. İlgili linkleri Google Disawov aracı ile reddettikten sonra Google Search Console’da yeniden değerlendirme isteğinde bulunabilirsiniz. Ayrıca siteler Google Cezalarının en yaygın türü olan hem manuel cezadan hem de penguen algoritmasından aynı anda etkilenebilir.

Sitenize Gelen Bağlantılar

Penguin yalnızca bir sitenin gelen bağlantılarıyla ilgilenir. Google yalnızca söz konusu siteye işaret eden bağlantılara bakar ve o sitenin dışarıya verdiği bağlantılara ilk etapta bakmaz. Bu noktada şunu da iyi bilmek gerekir ki Google sitenizdeki aşırı link çıkışlarına karşı da Manuel işlem cezası uygulayabilmektedir.Bu yüzden link verdiğiniz siteler için kesinlikle linklerinizde “nofollow” etiketi kullanmanızda fayda var.

Backlinklerinizin Bulunması

Sitenizin Penguin tarafından olumsuz olarak etkilendiğinden şüpheleniyorsanız, bir backlink denetimi yapmanız ve düşük kaliteli veya spam olan bağlantıları kaldırmanız veya reddetmeniz gerekir. Google Search Console, site sahipleri için geri bağlantıların bir listesini içerir, ancak bunun nofollow etiketine sahip bağlantıları da içerdiğini unutmayın. Bağlantı nofollow ise, sitenize herhangi bir etkisi olmaz, ancak unutmayın ki site ileride nofollow etiketini uyarıda bulunmaksızın kaldırabilir.

Sitenizin bağlantılarını gösterecek pek çok üçüncü taraf yazılım vardır. Bunlardan en popüler olanı ise Ahrefs‘tir. Ancak bazı web siteleri bu üçüncü taraf yazılım botlarının sitelerini taramasını engellediğinden, sitenize yönlendiren her bağlantıyı size gösteremez. Bu botları bloke eden bazı siteler bağlantılarını gizlemek istemektedirler.

Bağlantı Kalitesi

Bağlantıları değerlendirirken birçok kişi sorun yaşar. Bir bağlantının .edu uzantılı olması kaliteli olduğu anlamına gelmez. Edu uzantılı bloglardan link satan ve spamla dolmuş bir sürü site vardır.

Bağlantılar oluşturulurken çok iyi araştırmalısınız. Domain uzantısına göre bağlantı alıp almamak oldukça yanlış bir ön yargıdır. Örneğin .info uzantılı sitelerden genelde çoğu kişi bağlantı almak istemez fakat site içeriği kaliteli ise almanızda fayda var. Bu konuda yine backlink nasıl alınır sorusu gündeme gelmektedir.

Yüksek kaliteye sahip olduğunu tahmin etttiğiniz sitelerden uzak durun

Büyük sitelerin birçoğunda gizlenmiş reklam veya bağlantı olabilir. Düşük kaliteli olan sitelere yüksek kaliteli sitelerden gelen bu tür bağlantılar, Google tarafından manuel işlem cezası alabilmektedir.

Reklam içeriği arttıkça, bunun gibi daha fazla sayıda bağlantı düşük kaliteli olarak işaretlenmektedir. Bağlantıları daima araştırın, özellikle bunlardan herhangi birisini yalnızca bağlantının bulunduğu sitenin büyük olmasından dolayı göz ardı etmeyin.

Reklam ve promosyon linkleri

Reklam türlerinde olduğu gibi, sitelerin size gösterebileceği ve tanıtım bağlantıları olarak görülebilecek bağlantıları düşünmeniz gerekiyor. Ücretli bağlantılar her zaman para alışverişi yapıldığı anlamına gelmez.

Teknik olarak Google’ın gözünde reklam bağlantılarına örnek olarak, incelenmek üzere ücretsiz bir ürün veya ürünler için bir indirim karşılığında verilen bağlantılar verilebilir. Bu tür bağlantılar önceleri iyi olsa da, artık dikkat etmek gerekiyor. Bağlantının değerini almaya devam edersiniz ancak sıralamaya yardımcı olmak yerine, marka bilinirliği ve trafik konusunda zarar verebilir.

Bütün bu nedenlerden ötürü, her bağlantıyı ayrı ayrı değerlendirmek hayati önem taşımaktadır. Kalitesiz bağlantıları Penguin’le etkilendikleri veya ileride manuel işlem cezası olabileceğinden dolayı kaldırabilirsiniz. Ancak, iyi bağlantıları kaldırmayın, çünkü bunlar, arama sonuçlarındaki sıralamalarınıza yardımcı olan bağlantılardır.

Link Temizleme

Bağlantılarınızı inceledikten ve kaldırılması veya reddedilmesi gerekenlerin bulunduğuna karar verdikten sonra, bu bağlantıları kaldırmanız gerekecek. Önce site sahiplerine başvurun ve sitenize yönlendiren bağlantıları kaldırmasını isteyin. Başarılı olamazsanız, bu URL’leri, Google’a gönderdiğiniz bir reddedilme dosyasına ekleyin.

Bağlantı kaldırma isteklerini otomatikleştiren araçlar var, ancak bunu en son çare olarak düşünün. Çoğu web yöneticisi bağlantının olduğu siteye, iletişim formları veya e-posta ile ulaşarak kaldırma talebinde bulunur.

Bazı site sahipleri, siteden bağlantıyı kaldırmak için ücret isteyebilir, ancak Google, bağlantı kaldırmak için ödeme yapılmamasını öneriyor. Bunun yerine onları bağlantı reddetme dosyanıza ekleyin ve Google disawov aracı ile reddetme isteğinde bulunun. Bazı site sahipleri gelir elde etmek için bağlantı kaldırma işlemlerini kullanmaktadır; bu nedenle bu davranışlar daha yaygın hale gelmektedir.

Disawov Dosyasının Oluşturulması Ve Gönderilmesi

Penguen sorunlarını temizleme konusundaki bir sonraki adım, reddetme dosyası göndermektir. Reddetme dosyası, sitenize herhangi bir etkisi olmayacak şekilde dosyaya dahil edilen tüm bağlantıları yok saymasını söyleyen Google’a gönderdiğiniz bir dosyadır. Sonuç olarak, zararlı bağlantılar kaldırılır, ancak yanlışlıkla reddetme dosyanıza yüksek kaliteli bağlantılar eklerseniz bu bağlantılarınız da silineceği için sıralamanıza yardımcı olamazlar. Bu yüzden reddetme dosyanızdaki tüm bağlantılarınızı dikkatlice kontrol etmelisiniz.

Google’a daha önce bir reddetme dosyası gönderdiyseniz, bu dosyayı yeni bir dosyayla değiştirir, yeni bir dosya eklemez. Dolayısıyla, daha önce bağlantıları reddettiğinizde, bu bağlantıları yeni reddetme dosyanıza dahil etmeyi unutmayın. Geçerli reddedilen dosyanın bir kopyasını her zaman Google Search Console’dan indirebilirsiniz.

Tekli URL yada Domain reddetmek

Tek tek bağlantıları reddetmek yerine, domain düzeyinde bağlantıları reddetmeyi seçmeniz önerilir. Tüm domainin bağlantılarını reddetmek isteyeceğiniz gibi, belirli bağlantıları tek tek reddetmek isteyebileceğiniz bazı durumlar da olacaktır. Ancak, bağlantıların çoğunluğu için, alan adı temelli reddetme isteği yapabilirsiniz.

Alan adı temelli reddetmeleri yapmak, tüm domain için reddetme işlemi yapacağından reddetme dosyasında linklerin  www veya www olmayan versiyonları önemli değildir.

Reddetme Dosyasına Neler Eklenmeli

Reddetme dosyanıza herhangi bir not eklemeniz gerekmez. Sadece Bağlantıları eklemek yeterlidir. Google, reddetme dosyanızdaki herhangi bir notu okumaz; çünkü dosya otomatik olarak taranır. Bazıları, bir grup URL’nin reddetme dosyasına eklendiği tarih veya bir bağlantı kaldırılmasına ilişkin webmaster’a ulaşma girişimleri hakkındaki yorumlar gibi notları eklemeyi yararlı bulmaktadır.

Reddetme dosyasını yükledikten sonra, Google size bir onay iletisi gönderecektir. Ancak Google bunu hemen işleyecek olsa da, bu bağlantıları hemen indirmeyecektir. Google’ın reddetme dosyasına eklediğiniz bağlantıları taraması gerekiyor. Tüm bu bağlantıların taranması ve reddedilmesi altı ya da daha fazla ay sürebilir.

Reddetme sürecini hızlandırma

Reddetme sürecini hızlandırabilmenin yolları var. Birincisi, tekil bağlantılar yerine domain temelli reddetmeleri kullanmak. Ve ikincisi, zaman kaybetmemektir. Yeniden değerlendirme istekleri daha fazla ayrıntı göndermenizi gerektirir. Fakat reddetme dosyasında ayrıntıya girmeye gerek yoktur.

Son olarak, alan adınızda https’ye geçmek veya yeni bir alana geçiş yapmak gibi herhangi bir değişiklik yaptıysanız, reddetme dosyasını Google Search Console’daki yeni alan adı mülküne yüklemeyi unutmayın. Bu, birçoğunun unuttuğu bir adımdır ve daha önce temizlemişse bile Penguin tarafından etkilenebilir veya manuel işleme tekrar maruz kalabilir.

Penguen Algoritmasından Kurtulduktan Sonra

Penguen’den kurtulduğunuzda sıralamanızın Penguen’den önce olduğu yere hemen geri dönmesini beklemeyin, dönüş oldukça zaman alabilir. Çok fazla sayıda site sahibi, Penguin kaldırıldıktan sonra hemen eski sıralamalarına geri döneceklerini düşünür

Öncelikle, reddettiğiniz bazı bağlantıların doğal olarak yüksek bir sıralamaya katkıda bulunması muhtemeldir, bu nedenle bu sıralamaların daha önce olduğu kadar yüksek olmasını bekleyemezsiniz.

Google’ın sıralamadaki algoritmasını sürekli değiştirdiği gerçeğini eklediğimizde, daha önce size fayda sağlayan faktörlerin şu anda büyük bir etkisi olmayabilir veya tam tersi de olabilir.

Google Güncellemeleri : HummingBird Algoritması

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

google güncellemeleri hummingbird güncellemesi

Google Hummingbird, ana Google arama algoritmasının bir parçası olmakta ve 2001 yılından bu yana Google algoritmalarında yapılan ilk önemli değişikliktir. Google güncellemeleri içerisinde Hummingbird’in farkı, bu algoritmanın spesifik olarak bir spam hedefleme algoritması değil, bunun yerine Belirli sorgular için en iyi sonuçlar verme çabasıdır. Hummingbird, özellikle sesli aramanın artmasıyla birlikte daha fazla rol oynamaktadır.

Hummingbird’un, ziyaretçi tarafından iyi okunan ve ziyaretçi tarafından sorulan soruya cevaplar veren, yüksek kaliteli içerik sağlayan siteleri olumlu yönde etkilediği düşünülür.

Hummingbird, Rank Brain’in bu tür sorgulara nasıl yardımcı olduğuna benzer şekilde, uzun kuyruklu arama sorgularını da etkiler. Google, daha uzun sorgular için yüksek kaliteli sonuçlar elde etmek istemektedir. Örneğin, bir şirketle ilgili belirli bir soruyu şirketin ana sayfasına göndermek yerine, Google, sitede belirli bir konu veya konuyla ilgili bir dahili sayfa sunmaya çalışır.

Hummingbird, sesli aramanın kalitesini optimize etmenin dışında kullanılmaz. İçeriğinizin okunabilir olduğundan ve uzun kuyruk ( LSI keywords ) sorgularının yanı sıra kısa kuyruk sorgularına cevap verdiğinden emin olun.

Rank Brain gibi, Hummingbird de açıklanmadan önce SEO uzmanları sıralamayla ilgili olarak farklı teoriler ortaya attılar. Ancak Hummingbird’in ne sıklıkla güncellendiğini veya Google tarafından değiştirildiğini bilmiyoruz.

Sonsöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Google güncellemeleri karşısında faydalı yada zararlı çıkmak bizim elimizdedir. Sitenizin İçerik kalitesinden tutun da aldığınız bağlantıların kalitesine kadar her şeyden biz sorumluyuz. Dolayısıyla bu konudaki kurallar nettir. Ve bunlara göre web sitelerimizi yapılandırmalıyız.

2 Yorumlar

  1. Eline sağlık çok güzel detaylı bir yazı olmuş,
    Şimdi ben ne yapmalıyım onu çözemedim 🙂 Siteyi illaki en üstlerde olsun diyen biri değilim pek içerik girmiyorum arada yazarım ama nokta atış yazmaya çalışırım. vs vs link çıkışı yorumlardan oluyor illaki ziyaretçi websitesini ekliyor ? kafam karıştı çok uzun yazmışsın bi sigara içmeye gidiyorum ben 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz