9 adımda Google Plus ile trafiğinizi arttırın

1
88

Google Plus ile trafiğinizi artırmak için kolayca uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Sosyal medyanın sitenizin trafiği üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Facebook, Twitter ve Google+ en fazla kullanılan sosyal medya siteleridir.

Google Plus’ın en büyük özelliklerinden birisi ise yaptığınız paylaşımların arama sonuçlarına direkt olarak yansımasıdır. Buradan da görüyoruzki Google Plus, Google için oldukça önemlidir.

Elbette bu servisin etkili kullanımı için birtakım detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bu makalemde Google+ ile sitemiz nasıl hit getirebileceğimize değineceğim.

Facebook ve Twitter pazarlama uzmanları bu kriterlerin tümünü yada bazılarını biliyor olsalar da genelde pek paylaşmazlar.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın

1 . Her zaman Başlık Kullanın

Google Plus ile trafiğinizi arttırın baslik

Google+ gönderilerini küçük bir blog yazısı gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki blog yazılarının başlık zorunluluğu var ise Google+ gönderilerimizde mutlaka başlık yer almalı. Bu başlıkları arama sonuçlarında listelenmektedir.

Örneğin Google’da Yoast Seo Ayarları şeklinde arama yaptığımda konuyla ilgili yazmış ve google plus üzerinde paylaşmış olduğum sonuç hemen listeleniyor.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın yoast seo ayalari sonuçlar

Gördüğünüz gibi konu başlığı kalın bir biçimde arama sonuçlarında belirtildi. Bu yüzden Google+ paylaşımlarında başlık belirtmek çok önemlidir.

2 . Yazı Formatı Kullanın

Paylaşımlarınızı göndermeden önce mutlaka içeriğinizi şekillendirin.

Google+ İçerisinde yazı formatını Nasıl Kullanacağım?

 • Başlıklarınızı kalın yazın
 • İçerik yazısını italik yazabilirsiniz.
 • Numaralar yada noktalar ile sıralama yapın
 • Önemli ayrıntıları kalın yazı ile belirtin.

Aşağıdaki Google+ içerisinde kullanabileceğiniz formatların kısayollarını veriyorum. Kopyala yapıştır yaparak içeriğinizi biçimlendirebilirsiniz.

*Bu kalın bir başlık yazısı*

_ Italik_ 
*Kalın*
-Ortasıçizili- 

Kalın italik: _*Kalın italik yazı*_

Numaralanmış Liste: 
 *1.* Liste 1 
 *2.* Liste 2
 *3.* Liste 3

Noktalı sıralama: 
 • Nokta 1 
 • Nokta 2 
 • Nokta 3 

Link: http://örnek.com 

#hashtag1 #hashtag2
3 . İçeriğinizin Özetini Ekleyin

Google Plus ile trafiğinizi arttırın yoast seo ayalari full

Herhangi bir yerden aldığınız içeriği paylaşırken mutlaka kendinizden bir şeyler ekleyin. Uzun yazılar yazmaktan çekinmeyin. Tek bir link paylaşmaktansa paylaştığınız içeriğin en önemli noktalarının bir özetini de mutlaka ekleyin.

4 . Mutlaka Resim Kullanın

Google Plus üzerinde en popüler ve paylaşım alan içeriklerin, en büyük özelliği içeriklerinde barındırdıkları hareketli gif uzantılı resimlerdir. Dolayısıyla gönderilerinize basit animasyonlar içeren resim dosyaları eklemeniz daha fazla dikkat çekecektir.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın yoast seo ayalari resim

Varsayılan bir özellik olarak Google Plus link eklediğinizde bu link içerisindeki resmi içerik resmi olarak belirler. Siz kendiniz bu resmi farklı bir resim ile değiştirebilirsiniz. Fakat resmi değiştirdiğinizde resminize link eklemeyi unutmayın. Çünkü kendi eklediğiniz resimde link olmayacaktır.

5 . Hedef Kitle İle Akıllı Paylaşım Yapın

Paylaşım yaparken genelde hedef kitle olarak “herkes” seçilir. Fakat bu sandığınız kadar etkili değildir. Bunun yerine içeriğinizle ilgili olan topluluklar üzerinden paylaşım yapmanız etkileşimi arttıracaktır.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın grup paylaşımı

[mks_highlight color=”#ededed”]Bilgilendirme : Eğer aynı topluluk üzerinde çok sık paylaşım yaparsanız spam olarak algılanabilir bu yüzden sadece çok nemli içerikler için en yakın gruplarda paylaşımlar yapmanızı tavsiye ederim. [/mks_highlight]

6 . Hashtag Gücünü Kullanın

Facebook ve Twitter sayesinde hashtaglere oldukça aşina olduk. Google Plus içerisinde de hashtag kullanımı mevcuttur. Google bu hashtagleri içerikleri kategori etmek için kullanmaktadır.7

Örneğin #backlink hashtagına tıkladığınızda aşağıdaki gibi ilgili tüm hashtagleri görebiliyorsunuz.

 

Google Plus ile trafiğinizi arttırın backlink

Google her paylaşım içerisine kendisi otomatik olarak hashtag eklemektedir. Fakat sizin eklemeniz daha etkili olacaktır.

Google Plus üzerinde hashtag araması ile nasıl içerik bulabilirim?

İstediğiniz bir hashtag ile içerik araması yapmak için Popüler Yayınlar bölümünden aramak istediğimiz hashtagı yazdığımızda istediğimiz içerikler listelenmiş oluyor.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın hashtag

 

7 . Google Plus Yorum Sistemini – Paylaşım Butonu ve Google Plus Rozeti Kullanın

Google Plus Yorum Sistemi

Google Plus üzerindeki yorum sistemi benim en sevdiğim yorum sistemidir. Bloğunuza Google yorum sistemini eklediğinizde kişiler Google Plus hesaplarıyla yorum yapabilir ve içeriğinizi kendi hesaplarında paylaşabilirler.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın yorum sistemi

Blogger için bu sistem zaten varsayılan olarak mevcut.  Wordpress tabanlı bloğunuz varsa buradaki eklentiyi kurabilirsiniz.

Google Plus Paylaş Butonu

Google Plus ile trafiğinizi arttırın sosyal medyaBloğunuzdaki yazılarınızda Google Plus paylaş butonu olması, kullanıcıların içeriklerinizi kolayca paylaşmalarına imkan sağlamaktadır. Bu konuda daha önce hazırladığım WordPress için en iyi 9 sosyal paylaşım eklentisi konusunu inceleyebilirsiniz.

Google Plus Rozeti

Google Plus ile trafiğinizi arttırın rozet

Google+ rozetini bloğunuza ekleyerek, sizi takip edenleri gösterebilirsiniz. WordPress için buradaki eklentiyi kullanabilirsiniz.

8 . Doğru Zamanda Paylaşın

İçeriklerinizin paylaşım zamanı çok önemlidir. Çünkü insanların aktif olarak internet ve sosyal medya kullandıkları saatlerde yapılan paylaşımlar çok daha fazla etkileşime girmektedir. Bu saat aralıkları içerisinde en uygun olanı ise sabah 9 ile 11 arasında olarak tespit edilmiştir. En kötü zaman ise akşam 6 ile 8 arasıdır.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın saatler

9 . Topluluklara Katılın

Google+ tıpkı Facebook gibi topluluk sayfalarına sahiptir. Bu sayfalardan popüler olanlar oldukça fazla kullanıcı sayısına sahiptir. İçeriğinizle alakalı popüler topluluklara katılarak, kaliteli paylaşımlar yaptığınızda bunun geri dönüşleri gayet başarılı olacaktır.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın topluluklar

 

İpuçları

 • Kendi topluluğunuzu oluşturmak için uğraşmayın var olan popüler topluluklara katılın
 • Diğer kullanıcılarla etkileşimde olun, onların paylaşımlarını takip edin
 • Spam kurallarını ihlal etmeden paylaşımlarınızı yapın

Google Plus toplulukları içerisinde, içeriğinizle alakalı topluluğu bulmak için anasayfadaki arama kutucuğuna dilediğiniz kelimeyi yazın. Topluluklar listelenecektir.

Google Plus ile trafiğinizi arttırın grup arama

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz