Hemen çıkma oranını azaltmak için 10 etkili yöntem

3
120

Hemen çıkma oranını azaltmak web sitenize doğal trafik sağlamanın en etkili yöntemlerinden birisidir. Hemen çıkma oranı, bir kullanıcının herhangi bir sayfanıza gelerek sayfanızda geçirdiği süredir. Kullanıcı sayfanızdan hemen çıkarsa, hemen çıkma oranınız yükseliyor demektir. Bu durumda kullanıcıyı sayfada kalması için bazı etkili yöntemlerle ikna etmelisiniz.

Hemen çıkma oranı Seo açısından oldukça önemlidir. Çünkü sayfanızdan hemen çıkan bir kullanıcı aradığını bulamamış izlenimi vermektedir.

Hemen çıkma oranını düşürmek sitenizdeki diğer sayfaların da kullanıcılar tarafından okunmasını, incelenmesini sağlamaktadır. En önemlisi ise sitenize ilk defa gelen bir kullanıcı aradığı bilgiyi bulduğunda mutlaka tekrar sitenizi ziyaret edecektir. Bu da size doğal bir trafik oluşturacak ve arama sonuçlarında direk girişlerden dolayı yükselişlere sebep olacaktır.

Hemen çıkma oranını azaltmak için neler yapmak gerekiyor?

Sitenizi Analiz Edin

hemen çıkma oranını azaltmak Google-Analytics

Sitenizi derinlemesine analiz ederek, içerikleri gerekirse yeterli seviyeye gelene kadar güncellemelisiniz. Bunun için Google Analytics kullanarak anahtar kelimeler, aranma ve tıklanma detayları,trafik kaynakları gibi detaylı bir analiz gerçekleştirebilirsiniz.

Yardımcı olabilir:

Doğru Gruba Odaklanın

hemen çıkma oranını azaltmak doğru gruplar

Ziyaretçiler ne yazdığını bilen ve yazdığına odaklanmış yazarların makalelerini takip etmeyi severler. Aynı anda farklı gruplar için makale yazmaya kalktığınızda asıl odaklanmanız gereken konudan dağılabilirsiniz. Ziyaretçilerinize “acemi yada bilgisi yetersiz” imajı vermek çok da hoş olmayan bir durumdur. Dolayısıyla her bir konu için farklı içerikler oluşturmak daha etkilidir.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirin

hemen çıkma oranını azaltmak kullanıcı etkileşimi

Her ne kadar kaliteli içerik işin püf noktası olsa da kullanıcı deneyimi ve etkileşimi de oldukça önemlidir. Sitenizin tasarımı da kullanıcıların sitenizde vakit geçirmesini etkileyen en önemli unsurlardandır. Görünüm ve kullanım olarak zayıf kalmış bir web sitesi zaman geçirmek için pek ideal değildir.

Web sitenizin kullanılabilirliğini birkaç basit adımda arttırabilirsiniz.

  • Uygun renk kombinasyonu seçin
  • Gözü yormayan ve rahat okunabilen font ve başlıklar kullanın
  • Numaralandırma ve listelemeler kullanın
Tasarımınızı Yeniden Düzenleyin

hemen çıkma oranını azaltmak tasarım değişimi

Web sitenizin tasarımı kullanıcılar tarafından kolay kullanılabilir olacak şekilde dizayn edilmeli. Navigasyon menüleri gibi son derece önemli olan kısımlar iyi konumlandırılmış olmalıdır.

Web sitenizin tasarımına ilişkin birkaç düzenleme ipucu vermek gerekirse;

  • Sitenizde mutlaka hızlı menü yada ana navigasyon menüsü bulunmalı.
  • Arama kutucuğu üstte sağ kısımda yer almalı ( genelde bu kısımda olduğundan kullanıcı alışkanlığı vardır)
  • Makale içeriğinizi bölümlere ve başlıklara ayırın
  • Tasarımınız mutlaka responsive olmalı.
Sayfa Açılış Süresi

hemen çıkma oranını azaltmak sayfa açılış hızı

Sayfa açılış süresi, seo açısından olduğu kadar kullanıcılar açısından da son derece önemlidir. İnternetin bu denli hızlı olduğu bir zamanda bir çok internet kullanıcısı bir sayfanın açılmasını 5-7 saniyeden fazla beklemeyi tercih etmez.

Sayfa hızınızı artırmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Reklamları Azaltın

hemen çıkma oranını azaltmak reklamları azaltın

Bazı web siteleri tamamen ticari amaçla kurulduğu için hiçbir kullanıcı memnuniyeti bulmak mümkün değil. Heryer reklam, nereye tıklasanız reklam popup. sonunda dayanamayıp kapatıyorsunuz. Ve biliyorsunuz ki bir daha o siteyi arama sonuçlarında görseniz dahi tıklamıyorsunuz. Uzun vadede kaliteli bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız belirli bir süre reklam dahi kullanmayın.

Dahili (iç) Linkleme Yapın

hemen çıkma oranını azaltmak dahili linkler

İçeriklerinizi oluştururken ziyaretçilerin işine yarayabilecek farklı bir sayfanıza link verebilirsiniz. Böylece hem ziyaretçilere aradıkları bilgileri fazlasıyla sunmuş olursunuz, hem de seo açısından önemli bir kriter olan dahili linklemeyi gerçekleştirmiş olursunuz.

Bakınız:

Harici (dış) Linkleme Yapın

 

hemen çıkma oranını azaltmak harici linkler

Yazdığınız içerikle ilgili olarak, otoriter farklı bir dış kaynağa link vermek oldukça faydalıdır. Burada dikkat etmek gereken sitenizdeki harici linklerin ayrı sayfada açılmasıdır. Böylece ziyaretçiler sitenizden ayrılmadan yeni kaynağı görüntüleyebilirler.

Hataları Mümkün Olduğu Kadar Azaltın

 

hemen çıkma oranını azaltmak 404

Web sitenizde meydana gelen site yada sunucu kaynaklı hataların tekrarlanmasını engelleyin. Ziyaretçiler sürekli olarak hata veren sitelerden hoşlanmazlar. Kırık yada bozuk linkler varsa bunları düzeltin. Sitenizde 404 hataları meydana geliyorsa bunları mümkün olduğu kadar en aza indirmeye çalışın, mümkün ise bu sayfaları güncelleyin.

Hemen çıkma oranını azaltmak tamamen sizin elinizdedir. Ziyaretçilerinize aradıkları bilgiyi detaylı olarak sunduğunuzda sitenizin tüm sayfalarını gezerek farklı bilgi arayışlarına gireceklerdir. Bu yüzden içeriklerinizi oluştururken kullanıcı odaklı içerikler oluşturmak son derece önemlidir.

3 Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz