Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek için 8 yöntem

4
395
Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek için 8 yöntem

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek aslında kendi emeğinizi korumaktır.Uzun uğraşlar vererek oluşturduğunuz görsellerin başkaları tarafından izin alınmadan farklı alanlarda kendilerininmiş gibi kullanılması oldukça rahatsız edici ve üzücü bir durumdur. Ülkemizde malesef bu konuda herhangi bir yaptırım olmadığı gibi, bu durumda oldukça yaygındır.

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek için alınabilecek bazı önlemler elbette mevcuttur. Fakat %100 bunu engellemek biraz da sizin elinizdedir.

Resimler, sitenizin özellikle savunmasız bir parçasıdır. Kopyalaması kolaydır ve sonuç olarak sağ tıklama, ekran görüntüsü, Google aramaları ve site indirme yoluyla çalınabilirler. Kimsenin resimlerinizi çalmayacağını bilmek çok güzel olsa da, bu konuda kesin bir kanaat yoktur.

Başlamadan önce, blogunuzun resimleriyle alakalı telif hakkı korumasıyla ilgili birkaç şeyi anlamanız önemlidir.

  • Yeni başlayanlar için, görüntüleri oluşturan kişi tek kopyalama ve kullanma hakkı sahibidir. Bir başkası bu imajların yaratılmasına izin verdiyse haklarını kendi yetkileri alır.
  • İkincisi, resimlerin başkaları tarafından kullanması yasal olarak kabul edilebilir bazı durumlar vardır. Buna adil kullanım denir.
  • Ve son olarak, başkalarını resimlerinizi almaya ve kullanmaya teşvik etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, hâlâ onlara ait haklara sahipsiniz, ancak başkalarının kendi kullanım haklarını lisanslamasına izin vermiş olursunuz.

Şimdi, web sitenizde değerli resim içeriğiniz varsa, hak ihlali ile uğraşmaya hazır olmanız gerekir. Görüntü hırsızlığı bazen insanların telif hakkı yasasından habersiz olduklarından ve başka birinin fotoğraflarını izinsiz kullanmanın yasadışı ve etik olmadığını bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bazen, başkalarının fotoğraflarını çalmak amacıyla kasıtlı olarak web sitelerini download eden insanlar da vardır.

Bu makalemde size kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek için uygulayabileceğiniz 9 farklı yöntemden bahsedeceğim.

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek için yöntemler

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Sitenizi ihlallere karşı bir engel olarak çeşitli bildirimler, araçlar ve filigramlar ile donatmak oldukça kolaydır. Bu % 100 caydırıcı değildir, ancak en azından bazı insanların resimlerinizi çalmasını önlemeye yardımcı olurlar.

Copyright Bilgisi Ekleme

Telif hakkı koruması doğaldır. Resimlerinizi oluşturduktan sonra, bunları kopyalama, kullanma ve satma hakkı sizindir. Web sitesinde bulunan içeriğin sahipliğini belirten bir uyarı yapılması çok önemlidir.

Telif hakkı bildirimi oluşturmak için üç kritere ihtiyacınız vardır:

  • Copyright ( Telif Hakkı ) Sembolü ©
  • Telif Hakkı Sahibinin İsmi ( şahıs yada şirket )
  • Telif Hakkının Alındığı yıl

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek footer putter

Bu bildirimi web sitenizin altbilgisine ( footer bölümüne ) eklemek için Footer Putter eklentisini kullanabilirsiniz; böylece otomatik olarak her sayfada görünür.

Kullanım Şartları Bilgisi Eklemek

Kullanım şartları sayfası oluşturduğunuzda aşağıdaki bilgileri içermesi önemlidir.

  • Web sitesindeki resimler (ve diğer içerikler) üzerindeki toplam sahipliğiniz.
  • Görüntülerinizi kullanmak isteyenlere lisans ayrıcalıkları teklifiniz.
  • İlişkilendirme ve fiyatlandırma da dahil olmak üzere lisans verme kurallarınız.

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek Auto Terms of Service and Privacy Policy

Kendi Kullanım Şartları sayfanızı yazmak yerine, sizin için sayfayı otomatik olarak oluşturmak için Auto terms Of Service Plugin eklentisini kullanabilirsiniz. Creative Commons lisansının dahil olmasını istediğinizi (lisans ayrıcalıkları sunmak istiyorsanız) de tanımlayabilirsiniz.

Sağ Tuş Kilidi

Sitenizin görüntülerinin bir kopyasını almanın çeşitli yolları vardır. Sağ tıklama işlevini devre dışı bırakmak engelleme işlemi için iyi bir seçimdir ve diğer tüm içeriğin kopyalanmasına ve başka yerlerde kullanılmasına da yardımcı olmaktadır.

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek right click disable

Sağ tuş tıklama engeli koymak için Right Click Disable Orignal eklentisi kullanabilirsiniz.

Hotlink Koruma

Daha önce hotlinking’i duymadıysanız açıklayalım. Hotlink koruması demek başka birisinin web sitenizdeki resmin adresini alarak kendi sitesine eklemek istediğinde bunun engellenmesi işlemidir. Görüntü sunucunuzdan yükleniyor ve dolayısıyla sizin bant genişliğinizi kullanıyorlar. Bu sadece telif hakkı ihlalinden dolayı yasadışı değildir aynı zamanda son derece ahlaka aykırıdır çünkü bu görüntünün başka sitelerde yer alması sizin bant genişliğinizi azaltacaktır.

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek all in one security

All In One WP Security & Firewall eklentisi size bu konuda oldukça yararlı olacaktır.

Resimlerinize Meta Bilgisi eklemek

Kendi fotoğraflarınızı web sitenizde sergilemeyi planlıyorsanız, fotoğraflarınızın her biri, alınan tarih ve sahibinin adı da dahil olmak üzere telif hakkı koruması meta verilerini içerdiğinden emin olun.

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek Media Library Assistant plugin

EXIF Meta Data : Alınan tarihi ve sahibinin adını da içeren telif hakkı koruması için gerekli tüm meta verilerini içerir.
IPTC Meta Data : Seçtiğiniz tasarım programını kullanarak meta veriyi resimlerinize ekleme.
Etiket Meta Data : Meta verilerini, fotoğraflara ve diğer görüntülere masaüstünüzden ekleyebilirsiniz. Bilgisayarda, resim özellikleri görüntülerken telif hakkı bilgilerini girin.
Manuel WordPress Meta Bilgileri Ekleme : WordPress’e bir resim yüklediğinizde fotoğraflarınızın telif hakkı meta verilerini manuel olarak girin.
Otomatik WordPress Meta Bilgileri Ekleme : Toplu düzenleme ile birlikte IPTC veya EXIF meta verilerini düzenleme konusunda Media Library Assistant plugin oldukça yararlıdır.

Resimlerinize Watermark uygulaması

Maddi değeri olan görüntülerin, çalınmalarını önlemek için elinizden gelen her şeyi yapmak son derece önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri filigram uygulamaktır. Ayrıca, markanızın farkındalığını artırmak için harika bir yoldur, açıkça markanızın kimliğinin bir öğesi (logo, imza veya simge) resimlerinize damgalanmış olur.

Bunu yaparak, resminizin bir kopyasını tutan herkesin aynı zamanda telif hakkı sahipliğinin bilgisini paylaşmasını sağlarsınız. Filigramın tüm görüntülerde tutarlı olması gerektiğini unutmayın. Aynı adı veya sembolü kullanmalı ve aynı renkte, şeffaflıkta, boyut ve konumda olması gerekir.

Resimlerinize Watermak eklemenin 3 farklı yolu bulunmaktadır;

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek Image Watermark

Manuel olarak : Resimlerinize filigram eklemek için Adobe Illustrator veya Photoshop gibi tasarım yazılımlarını kullanın. Tasarım yazılımınız yoksa Canva gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz.
Toplu olarak : Bir çok ücretsiz filigram hizmeti sunan yazılım mevcuttur. Bunlardan en iyisi olan Visual Watermark‘ı kullanabilirsiniz.
Eklenti ile : Image Watermark plugin, size filigram yüklemeye, bunları düzenlemeye ve daha sonra Medya klasöründeki tüm resimlere uygulamaya yardımcı olur.

Medya Dosyalarına Erişimin Engellenmesi

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek Gallery by Envira

Responsive WordPress Gallery plugin eklentisi, sitenizde resim galerisi oluşturmak için mükemmel bir araçtır. Ayrıca şifre koruması da sağlar. Dahili kullanıcılar ya da kaynak fotoğraf dosyalarınıza erişmek isteyen kullanılar için Medya klasörüne erişimde şifre kullanır.

Durumu İzleyin Ve Harekete Geçin

Fotoğraflarınızın kaydı da dahil olmak üzere yukarıdaki tüm engeller telif hakkı korumasıyla ilgili ne kadar ciddi olduğunuzu göstermenize yardımcı olmayı amaçladığını unutmamak gerekir.

İhlalleri izlemek yalnızca kendi sorumluluğunuzdadır ve kontrol etmek için Google çevrimiçi resim aramalarını kullanabilirsiniz. Herhangi bir hırsızlık karşısında DMCA yayından kaldırma bildirimi gönderebilirsiniz. Bu, hak ihlalcilerine kendilerine karşı yasal işlem yapma niyetinde olduğunuzu açıkça gösterecektir.

Sonsöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Kullandığınız resimlerin çalınmasını engellemek sizin olan ve korunması gereken resimler için oldukça önemlidir. Sitenizdeki görüntüleri oluşturmak için çok uğraştığınızı unutmayın. Tüm bu sıkı çalışmanın zaman ve para yatırımlarının boşa gitmesine izin vermeyin. İnsanların resimlerinizi çalmasını önlemek için engeller koyun ve haklarınızı açık bir şekilde belirtin.

4 Yorumlar

  1. merhaba Sadri bey. İmage watermark eklentisi çalışmadı ya da ayarlarını yapamadım.Detaylı bir makale yazarsanız herkese faydalı olacaktır çünkü pek anlatan makale yok.Çok fazla resim var upload klasöründe nasıl sınıflandırabilirim. Teşekkür ederim şimdiden

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz