Wordpress Eklentileri

Lazy Load wordpress eklentisi ile sayfa açılışınızı hızlandırın

Lazy load wordpress eklentisi sayfa açılış hızınızı önemli ölçüde arttırmaktadır. Sayfa yükleme hızı, sitenizin en önemli seo öğelerinden biridir. WordPress’i hızlandırma ve performansı artırmak için kullanabileceğiniz wordpress cache eklentileri de bulunmaktadır. Fakat bu makalede bahsedeceğim durum sadece sayfanızın görünen kısmındaki resimlerin yüklenmesini ve dolayısıyla sayfanın tamamının yüklenmesini beklemeden daha hızlı bir sayfa açılışı sağlamaktır.

Resimler, ziyaretçilerin sitenizi ziyaret ettiklerinde indirmesi gereken en büyük nesnelerden biridir; bu da sitenizi yavaşlatabilecek en büyük kriterlerden biri haline getirir. Hele ki çok fazla resim kullanıyorsanız bu durum daha da yorucu olabilir. Ortalama olarak bir web sitesinde, resimler sayfa boyutunun% 63’ünü oluşturur.

Ancak Lazy load wordpress eklentisi resimlerinizi yalnızca bir kullanıcı sayfayı aşağı doğru kaydırdığında yükler. Bir okuyucu sayfanızla etkileşimde bulunursa, yalnızca ek kaynakları yüklemeniz gerektiğinden, ilk sayfa yükleme sürenizi çok daha hızlı hale getirir.

Lazy Load wordpress Eklentisini kullanmanın avantajları

Kullanıcıların% 30’u bir web sitesinin bir saniyenin altında yüklenmesini istiyor, bu nedenle bu kriter oldukça önemlidir. Ayrıca sayfda açılış hızı hemen çıkma oranını da arttırmakta ya da düşürmektedir.

Lazy load wordpress eklentisi kullanmanın kullanıcılarınız için ikinci bir yararı var. Aslında, kullanıcılarınızın bant genişliğini korumaya da yardım edeceksiniz. Ve web trafiğinin önemli bir kısmı mobil cihazlardan geldiği için bu kriterin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.

Lazy Load wordpress Eklentisini kullanmanın dezavantajları

Web sayfasının görünen kısımlarındaki resimler yüklendiğinden Google resim aramalarında içeriğinizdeki resimler aramalarda çıkmayabilir.
Genel seo anlamında bir zararı olmasa da eğer resim içerikli bir web siteniz varsa Lazy load eklentisi resimlerden gelen hitlerinizde düşüşe sebep olabilir. Bunu test etmek için Google Gibi Getir aracını kullanabilirsiniz.

Lazy Load eklentisi kurulumu ve ayarları

lazy load wordpress eklentisi a3-lazy-load

Bu özelliği web sitemize kazandırmak için ücretsiz olan a3 Lazy Load eklentisini kullanacağız. Eklentiyi wordpress eklenti deposundan indirip kurulumunu yapıyoruz. Eğer nasıl yükleme yapacağınızı bilmiyorsanız wordpress’te eklenti nasıl yüklenir konusuna bakabilirsiniz.

A3 lazy load eklentisi ile küçük resimler,widget,sidebar,header,footer ve gravatar gibi resimlerin yüklenmelerini de ayarlayabilirsiniz.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, kontrol paneli içerisindeki Ayarlar mesünü içerisinde a3 Lazy Load isminde bir menü belirecek.

lazy load wordpress eklentisi a3-lazy-load-ayar

A3 lazy load menüne tıkladığımızda karşımıza ayar sayfası gelecektir. Eklenti varsayılan olarak aktif konumda olacaktır. Fakat dilerseniz Enable Lazy Load seçeneğini Off yaparak pasif hale getirebilirsiniz.

lazy load wordpress eklentisi a3-lazy-load-aktivasyon

Lazy Load Images  bölümünde, belirli resim türlerini seçebilirsiniz. Örneğin, kenar çubuğunuzdaki tüm resimleri anında yüklemenizi sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak tüm resim türleri için açıktır. Bu özelliğin kullanılmasını istemediğiniz türleri Off yaparak kapatabilirsiniz.

lazy load wordpress eklentisi lazy-load-images-resim-turleri

Kendinize özel Css sınıflarınız varsa Skip Images Classes kısmına bu css sınıflarını tanımlayarak hariç tutulmasını sağlayabilirsiniz. Eklenti ayrıca “Lazy Load Videos and iframes” bölümünde videolar yüklemenize yardımcı olabilir. Resimlerle yaptığınız gibi belirli konumlar için yüklemeyi etkinleştirin ya da devre dışı bırakın.

lazy load wordpress eklentisi lazy-load-images-video

Script Load Optimization kutusu, siteniz için küçük bir performans ayarı sağlar. Varsayılan, olarak script footer kısmına ekleme yapmaktadır.Fakat manuel olarak header kısmına da ekleyebilirsiniz.

lazy load wordpress eklentisi script-load

WordPress Mobile Template Plugins sekmesinde eklentiyi Wptouch ve MobilePress eklentilerini kullanıyorsanız pasif hale getirebilirsiniz.

lazy load wordpress eklentisi mobile

Effect & Style sekmesi resimler yüklenirken ekranda yükleniyor simgesi kullanmanızı ve bu esnadaki arkaplan rengini ayarlamanızı sağlar.

lazy load wordpress eklentisi effect

Son sekme olan, Image Load Thresold sekmesi ise, görüntüleri okuyucu sayfayı kaydırmadan önce yüklemenizi sağlar. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamanıza izin verdiği için bu gerçekten güzel bir özelliktir.

Örneğin : Thresold değerini 500 px olarak ayarlarsanız, okuyucu ilgili resim başladığında 500 piksele kadar ilerledikten sonra resimler yüklenmeye başlayacaktır.

Sonsöz

Benzer özellikleri sunan diğer ücretsiz WordPress eklentileri var, ancak a3 Lazy Load, denediğim ücretsiz eklentiler içerisinde en iyi özelliklere sahip.

Lazy load wordpress eklentisi sayfa açılış hızınızı önemli ölçüde arttırmaktadır. Sayfa yükleme hızı, sitenizin en önemli seo öğelerinden biridir. WordPress'i hızlandırma ve performansı artırmak için kullanabileceğiniz wordpress cache eklentileri de bulunmaktadır. Fakat bu makalede bahsedeceğim durum sadece sayfanızın görünen kısmındaki resimlerin yüklenmesini ve dolayısıyla sayfanın tamamının yüklenmesini beklemeden daha hızlı bir sayfa açılışı sağlamaktır. Resimler, ziyaretçilerin sitenizi ziyaret ettiklerinde indirmesi gereken en büyük nesnelerden biridir; bu da sitenizi yavaşlatabilecek en büyük kriterlerden biri haline getirir. Hele ki çok fazla resim kullanıyorsanız bu durum daha da yorucu olabilir. Ortalama olarak bir web sitesinde, resimler sayfa boyutunun% 63'ünü oluşturur. Ancak Lazy load wordpress eklentisi resimlerinizi yalnızca…
Sayfa Açılış hızınızı önemli ölçüde arttırdığı için kullanmanızda yarar var. Ayrıca hafif kodlama yapısı sayesinde web sitesinde kasılmalar yaşanmıyor.

Lazy Load Eklenti Değerlendirmesi

Ücretsiz - 100%
Hafif Yük - 100%
Sayfa Açılış Hızı Etkisi - 100%

100%

Sayfa Açılış hızınızı önemli ölçüde arttırdığı için kullanmanızda yarar var. Ayrıca hafif kodlama yapısı sayesinde web sitesinde kasılmalar yaşanmıyor.

2 Yorum

  • Bilgilendirme için teşekkürler. Size bir sorum olacaktı.
    Gzip eklentilerini de incelemeniz mümkün mü acaba? (ben gzippy isimli uygulamayı kullanıyorum)

    Teşekkürler iyi çalışmalar

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest