Localhost wordpress kurulumu : tek tıkla wordpress kurun

5
246

Localhost wordpress kurulumu tek tıkla yapabileceğiniz kadar basit bir işlemdir. Bazen eklenti ,tema yada düzenlemelerimizi denemek için kendi bilgisayarımız üzerinde wordpress kurarak işlem yapmak daha kolay olabilir. Çünkü herhangi bir hata yada ters giden bir işlem olduğunda ana sitemiz etkilenmez. Herhangi bir risk almadan dilediğimiz gibi düzenleme yapabiliriz.

İnternette localhost wordpress kurulumu konusunda oldukça fazla kaynak mevcut.Bu kaynaklarda genelde Appserv ,Wamp gibi yeterl sunucu oluşturma programlarının kurulumu ardından wordpress kurulumu şeklinde anlatılır. Aslında bu yöntemde oldukça basittir fakat bu konularda yeni başlayan birisiyseniz biraz karışık gelebilir.

Peki bunun yerine içerisinde wordpress, joomla gibi 410 dan fazla scripti barındıran ve tek tıklamayla dilediğiniz scripti kurabileceğiniz bir program olduğunu söylesem ne dersiniz? Oldukça faydalı olur değil mi?

Bahsettiğim scriptlerin bulunduğu paketin ismi Softaculous , program ise ampps’tır.

Localhost wordpress kurulumu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

softaculous

Önce dilerseniz yazılımı biraz tanıyalım. Ampps yazılımı içerisinde  Apache, Mysql, MongoDB, PHP, Perl, Python gibi altyapıları bulunduran ve Softaculous scriptlerinin otomatik kurulumunu yapan ücretsiz bir paket programdır. Bu programın en büyük özelliği tıpkı hosting cpanel üzerindeki wordpress kurulumu gibi oldukça basit bir şekilde tüm işlemleri sizin yerinize yapıyor olmasıdır. Cpanel üzerinden tek tıkla wordpress kurulumu konusunda olduğu gibi, wordpress kurulumunu yerel bilgisayarımıza yapabiliyoruz.

Ampps Kurulumu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Öncelikle kullandığımız işletim sistemine uygun olan Ampps programını (180 mb) bilgisayarımıza indiriyoruz. Masaüstündeki Ampps-3.6-setup.exe dosyasını çalıştırarak kuruluma başlıyoruz. Gelen ekrandan Next tıklıyoruz.

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 1

Gelen pencereden I accept the agreement seçiyoruz. Next tıklıyoruz.

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 2

Karşımıza kurabileceğimiz scriptleri gösteren bir ekran geliyor. Buradan da Next tıklıyoruz.

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 3

Kurulacak dizini kendisi otomatik olarak seçiyor. Next tıklıyoruz.

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 4

Yine Next tıklıyoruz.

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 6

Masaüstü, hızlı başlat menüsü gibi kısayolların oluşmasını istiyorsanız bu kısmı işaretli bırakın. Next tıklayın

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 7

Son olarak Install tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Kurulum işleminin bitmesini bekliyoruz.

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 8

Kurulum işlemi bitti. Finish tıklıyoruz ve program çalışıyor.

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 9

WordPress Kurulumu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Program açıldıktan sonra sağ alt köşede küçük bir pencere olarak belirecektir. Bu pencere içerisinde php, mysql gibi parametreler yer alıyor. Burada apache, php ve mysql parametrelerinin karşısında yeşil olarak Running ibaresi yer alıyor. Bu sorunsuz bir şekilde programın çalıştığını gösteriyor.

Localhost wordpress kurulumu ampps kurulum 10

Üst kısımda yer alan Ev ikonuna tıklıyoruz ve scriptlerin bulunduğu anasayfaya gidiyoruz.

Sol menüden Blogs sekmesine tıklıyoruz. İster aynı menüde yer alan WordPress linkine isterseniz sağ kısımda logo olarak gösterilen WordPress linkine tıklayaarak kurulum sayfasına geçin.

ampps9

Sol üst kısımdan Install tıklıyoruz.

ampps10

Kurulum aşamasında aşağıdaki gibi ayarlar ile karşılaşıyoruz.

ampps11

Eğer wordpress kurulumunuzun istediğiniz isimde bir klasör içerisinde kurulmasını istiyorsanız üstte işaretlediğim kısım içerisine klasör ismini yazın.

ampps12

Site ismi, site açıklaması , admin kullanıcı adı, email adresi ve şifresini yazıyoruz.

ampps13

Dil kısmından Turkish seçerek kurulumun Türkçe olmasını sağlıyoruz.

ampps14

Temalar içerisinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Yada varsayılan temayı kullanabilirsiniz. Son olarak Install tıklayarak kurulum işlemini başlatıyoruz. Kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

ampps15

Kurulum tamamlandığında üstteki gibi başarılı mesajını görüyoruz ve site adresi ile yönetim paneli adresini veren bilgilere tıklayarak kurmuş olduğumuz web sitesine gidiyoruz.

ampps16

Localhost wordpress kurulumu gördüğünüz gibi oldukça basit. Oldukça detaylı anlatmaya çalıştım. Herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından sormaktan çekinmeyin.

5 Yorumlar

  1. Daha önce hiç localhost kurmamıştım fakat yazıyı gördükten sonra deneme amaçlı kurmayı düşünüyorum. Oldukça basit gözüküyor. Anlatım deseniz detaylı anlatmışsınız, Teşekkürler 🙂

  2. İnternetsiz bir şekilde düzenleme yapabiliyor muyuz hocam? Ve normal wordpress panelinden yedekleme ile aldığımız dosyayı vs kurabiliyor muyuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz