Meta Açıklama (description) Nedir? En iyi meta açıklama nasıl yazılır?

5
180

Meta açıklama , 160 karakter içeren HTML formatında , sayfanın özetini belirten bir etikettir. Arama motorları meta açıklamaları arama sonuçlarında gösterir. Aranan kelime meta açıklama içerisinde yer almışsa kalın bir biçimde gösterilir. Meta açıklamasının doğru şekilde kullanılması ve yazılması site içi seo için oldukça önemlidir.

Meta Açıklama Ne İşe Yarar?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

meta_aciklama

Meta açıklama HTML kodları içerisinde aşağıdaki şekilde görünen bir etiketttir.

<meta name="description" content="Sayfa açıklaması genelde 1-2 cümleliktir"/>

Meta açıklama etiketinin aslında işlevi basittir. Arama yapan kişilerin meta açıklamanın yer aldığı linke tıklamasını sağlamaktır. Diğer bir deyişle meta açıklamalar tıklanma oranı ve sayısını arttıran önemli yapılardır.

Arama motorları açıkça belirtmiştir ki meta açıklamalarının sıralamalara bir etkisi yoktur. Sıralama algoritmaları içerisinde meta açıklama kriteri yoktur.

Arama sonuçları ile tıklanma arasında dolaylı olarak bir etkileşim sağlarlar. Bunu da az önce belirttiğim gibi içeriğin özetini en iyi şekilde yansıtıp, ziyaretçinin dikkatini çekmesi ve linke tıklanmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla tıklanma sayısının artması, sizinde arama sonuçlarında yükselmenize sebep olmaktadır. İşte bu yüzden meta açıklama Seo için olmazsa olmazdır.

Meta Açıklaması Nasıl Olmalıdır? İyi bir meta açıklamasının özellikleri nelerdir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Muhtemelen bir çok makalede benim anlatacağım maddeleri yada benzerlerini görmüş olabilirsiniz. Lakin ben biraz daha detaya inip birkaç maddeyi kombine edip örneklerle açıklayarak bu konuda netlik kazandırmak istiyorum.

135 ile 160 karakter uzunluğunda olmalı

meta açıklama uygun uzunluk

Bu konuda aslında şu kadar karakter olsun diye net bir rakam yoktur. Bu tamamen Google ve diğer arama motorlarının ne kadarını göstermek istediği ile alakalıdır. Yani Google eğer makale tarihini arama sonucuna eklerse meta açıklamayı kısa gösterir. Eklemezse daha uzunda gösterebilir. Fakat gösterim olarak genelde 135 ile 160 karakter kullanılır. Fakat 250 karakterin gösterildiği meta açıklamalar da vardır.

İlgi çekici ve davet eden bir ses gibi olmalı

meta açıklama ilgi çekici

Eğer meta açıklamanın ilginç olmasını istiyorsak elbette ilgi çekici ve mantıklı bir meta açıklama yazılmalıdır.

Ziyaretçiyi linke tıklamaya teşvik etmeli

meta açıklama eylem gerektiren yapı

“Merhaba, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz yepyeni bir ürün ile karşınızdayız. Görmek için Tıklayın!” şeklinde yer alan bir açıklama ziyaretçiyi tıklamaya teşvik edecektir. Bu açıklamayı ürün sayfalarında da kullanabilirsiniz. İlgi çekici kelimeler insanları teşvik etmektedir. Örneğin : “ücretsiz deneyin , görmek için tıklayın” gibi.

Detaylı özellikler belirten açıklamalar

meta açıklama teknik özellikler

Bir teknoloji sitesi olduğunuzu varsayalım, ve bir teknoloji meraklısı herhangi bir ürün için arama yaptığında siz meta açıklama kısmında ürün özelliklerinden bahsettiğinizde kesinlikle bu kişisinin ilgisini çekecektir. Örneğin bir laptop için işlemci , ram , ekran boyutu , ağırlık gibi teknik detayların verilmesi önemlidir.

anahtar Kelimeyi içermeli

meta açıklama anahtar kelime

Kullanıcının arama yaptığı kelime meta açıklama içerisinde yer alıyorsa Google arama sonuçlarında bu kelimeyi belirgin hale getirmek için kalın bir yapıda gösterecektir. Bu durumda yine ziyaretçinin tıklanma ihtimalini arttıracaktır.

İçerikle eşleşen bilgiler içermeli

meta açıklama içerikle eşleşen açıklama

Bu önemli bir konudur. İçeriğiniz ile alakasız meta açıklamalar yazmak sitenizin Google tarafından ceza almasına sebep olabilir. Şöyle düşünelim, içeriğimizde olmayan, sırf trafik çekmek için kullanıcıyı yanıltıp aldattığımızda Google bunu farkedecektir. Ve bu affedilmeyen bir durumdur.

Özgün olmalı

meta açıklama özgün içerik

Her makale yada ürün için mutlaka özgün ve farklı açıklamalar yazmalısınız. Aynı şekilde başlıklarda farklı olmalıdır. Birden fazla makale içerisinde aynı meta açıklama kullandığınızda duplicate content sorunu ile karşılaşmanız büyük bir ihtimaldir.

Birçok makalem var tek tek nasıl düzenleyeceğim?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Eğer herhangi bir içeriğinizde meta açıklama yoksa endişelenmeyin, çünkü Google içeriğinizin belirli bir kısmını açıklama olarak gösterebiliyor. Fakat sizin bunu elle oluşturmanız çok daha etkilidir.

Bu makaleden sonra belki tüm meta açıklamalarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Fakat sitenizde çok fazla içerik varsa bu ciddi anlamda zor olabilir. Bununda kolayı var. Google bu konuda diyorki

[su_quote]Eğer her sayfa için tek tek meta açıklama yazmak için yeterli vaktiniz yoksa, içeriğinize öncelik vermeyin deneyin.En azından anasayfanız ve en önemli URL ler için meta açıklama yazın.[/su_quote]

Eski sayfalarınız için üstteki yöntemi yapabilirsiniz. Fakat yeni yazacağınız içerikler için mutlaka açıklama yazın.

Sonsöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Meta açıklama, gerek içeriğinizin trafiğini arttırmak gerekse arama motorlarının içeriğinizin konusu hakkında bilgi sahibi olması ve kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla oldukça etkili ve faydalı bir seo kriteridir.

5 Yorumlar

  1. Merhabalar,
    Çok güzel ve detaylı bir yazzı olmuş eline sağlık, benim merak ettiğim konu; arama motorları keywords’ü kaldırdı diye bir söylenti var ? dikkate alınmayacakmış yani ? varmı böyle birşey yoksa bazı Seocu arkadaşların uydurması mı 🙂
    Ek olarak; Eski yazılarınızın meta açıklamasını düzenlemek için premium seo pack eklentisinde mass optimizasyon bölümü var içeriğin ortasından kendisi alıyor yani hiç olmamasından iyidir 🙂

  2. Keywords kaldırılacağını zannetmiyorum çünkü içerikteki keywords kullanım oranı ile google içeriğin neyle alakalı olduğunu anlıyor. Şehir efsanesi olabilir bu konu:)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz