Mükemmel blog yazısı nasıl yazılır?

0
120
mükemmel blog yazısı nasıl yazılır

Mükemmel blog yazısı yazmak sizi arama motorlarında istediğiniz seviyelere çıkarmak için oldukça etkili olmakla birlikte okuyucularınızın bloğunuzu takip etmesini de sağlar.

Bloğunuzu açtınız tüm ayarlamaları yaptınız. Sıra geldi blog yazısı yazarak içeriklerinizi oluşturmaya. Bu noktada iki alternatifiniz bulunuyor.

  • Sıradan bir blog yazısı yazmak
  • Mükemmel bir blog yazısı yazmak

Eğer 1. madde için bu makaleyi okuyacaksanız, üzgünüm ama bu makaleyi gerçekten mükemmel blog yazısı yazmak isteyenler için hazırlıyorum.

Blogging konusunda daha önce hazırlamış olduğum aşağıdaki makalelere göz atmanızı öneririm.

Başlamadan önce aklımızda bulunması gereken 5 madde

Başarılı bir blog yazısından önce yapmamız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlar iyi bir blog yazısı için zemin hazırlamaktadır.

1.Yazmaya başlamadan önce kendinize şu soruyu sorun “Ya Sonra?”

Tüm makaleleriniz bakıldığında çok güzel bir resmin birer parçası gibi görünmelidir. Bunun anlamı şudur, blogunuzdan ve blog yazılarınızdan ne yapmasını istiyorsunuz? Kendinize bir başlık belirleyin ve uzunca düşünün. Sürekli düşüncelerinizde ya sonra? sorusunu sorun. Böylece bir sonraki cümleye odaklanmış olacaksınız.

2.Daha Uzun Yazın

Uzun makale yazabilmek elbette kolay değildir. Fakat uzun makaleler her zaman kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilen makala türü olmuştur. Çünkü hem doyurucu hem de detaylıdır. Bu yüzden yazabiliyorsanız 1000+ kelimelik makaleler yazmaya çalışın.

3.Kontrol Edin

Bazı blog yazarları yazılarını yazar, beğenmez siler ve baştan başlar. Benim önerim ise yazılarınızı yazın mutlaka önizleme yaparak kontrol edin ve okuyucunun gözünden bakmaya çalışın beğenmediğiniz yada eksik bulduğunuz kısımları daha net tespit edebilir, düzeltebilir ve silmek zorunda kalmazsınız.

İçeriğinizi kontrol ederken dikkat etmeniz gerekenler

  • Büyük punto kolay okunabilir yazı tipi
  • Kaliteli resimler
  • Küçük paragraflar
  • Kalın yazılar ve listelemeler
  • Yazı alanının çok geniş olmaması (700px ideal)
4.Herkes için içerik

Herkesi memnun etmek elbette kolay değildir. İçeriklerinizi yazarken farklı grup yada kişilerden örneklemeler ile farklı kategorilerden de bahsedebilirsiniz.

5.Başlıklar tek bir konuya odaklanmalı

Başlıklarınızı oluştururken, kullandığınız başlık içeriğinizi 12 den vurmalı. Mümkün olduğu kadar detay verici başlıklar kullanmayı seçmelisiniz. Başlıklarda “sayılar” ve “en” ler kullanmak dikkat çekicidir.

Mükemmel blog yazısı nasıl yazılır?

fikir üretin

Bu maddeleri aklımızda tuttuktan sonra artık mükemmel blog yazısı nasıl yazılır bunu anlatabilirim.

Fikir üretin

Fikir şüphesiz yazacağınız yazının temelidir. Edindiğiniz fikir ile ilgili rakiplerinizin içeriklerine dair araştırmalar yapın.

Çarpıcı Başlıklar Üretin

sizin fikir ve yorumlarınızı aktardığınız blog yazınızı en iyi şekilde tanımlayacak birden fazla ilgi çekici başlık üretin. Başlıklarınız 65 karakter altında olmalı. Ve başlığınızda mutlaka anahtar kelimenizi kullanmalısınız.

Giriş Bölümü Oluşturun

Yazılarınızın temel anlatımına geçmeden önce mutlaka yazınızın temel konusuyla ilgili özet niteliğinde bir giriş yazısı oluşturun. Bu özet kullanıcılara yazınızla ilgili fikir verecektir.

Önemli Noktaları Listeleyin

Yazınızın içerisindeki önemli noktaları liste biçiminde belirtmeniz, hem daha anlaşılabilir bir yazı olarak gösterir, hem de sizin aynı yazıyı iki defa yazmanızı engeller, yazınızda kontrol sağlar.

Uzun Yazılar Her Zaman İyidir

Yazdığınız uzun yazılar kullanıcılar açısından duyurucu olmakla birlikte, sitenizde geçirdikleri süre artacağından Seo açısından da önemli bir kriter olan hemen çıkma oranını düşürecektir. Sağda solda minimum 300 kelime yazın gibi bir şeyler duysanız da çok aldırış etmeyin. Resmi olarak 300 kelime diye bir şart yoktur. Herhangi bir limitte yoktur. bazı konu vardır 100 kelime ile anlatılır bazı konu vardır 1000 kelime. Bu noktada tüm insiyatif sizindir fakat benim önerim 500 kelime üzeri yazmanız daha yararlıdır.

Yazınıza Bonus Ekleyin

Her yazınızdan sonra okuyucuların hoşuna gidecek ipuçları, resimler, videolar, referanslar gibi etkili ve faydalı içerikler sunabilirsiniz. Yazılarınızın sonunda diğer yazılarınıza link verebilirsiniz. Benzer yazılar yada ilginizi çekebilecek yazılar şeklinde. Bununla ilgili olarak wordpress için onlarca eklenti bulunmaktadır.

Konuyu Bitirmeyin

Yazınızı yoruma açık bırakın. Anket yada bir soru sorarak konuyu noktalayın. Böylece okuyucularınız konu hakkında yorum yapabilirler. Okuyucularınızın yorumlarına mutlaka cevap verin.

Kaliteli Bir Resim Seçin

Kaliteli ve makalenize uygun resimler seçmek okuyucularınızın dikkatini çeker. Kaliteli resim bulmak için biraz zaman harcamanız gerekebilir. Hatta mümkünse kendi resimlerinizi kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Yayınlamak İçin Uygun Zamanı Bekleyin

Makalelerinizi kullanıcıların en fazla online olduğu zaman dilimlerinde yayınlayın. Hafta sonları yada akşam saatleri uygun zamanlar olabilir. Google Analytics üzerinden sitenize giren kullanıcıların hangi saat dilimlerinde daha yoğun olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Mükemmel bir blog yazısı yazdınız  ve yayınladınız. Makalelerinizin okuyucular tarafından etkileşimlerini takip ederek kendi başarınızı gözlemleyebilirsiniz. Arama sonuçlarında da makalelerinizin sıralamalarda iyi sonuçlar elde ettiğini gördüğünüzde kaliteli makale yazmak sizin için bir hobi haline gelecek ve yazarken keyif alacaksınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz