Sosyal Medya

Pazar araştırması için sosyal medya nasıl kullanılır?

pazar araştırması

Pazar araştırması, gerek ürünleriniz gerekse markanız adına size en net sonuçları veren bilgileri içeren bir araştırmadır.

Facebook, Twitter gibi popüler sosyal medya siteleri sadece reklam,promosyon, ürün tanıtım gibi aktivitelerin yapıldığı, pazarlama faaliyetlerinin sürdürüldüğü bir mecra değildir. Yeni ürünler için yada mevcut durumunuz için pazar araştırması , marka oluşumu konusunda da oldukça başarılı bir platformdur sosyal medya.

Pazar araştırması için pazarlamacılar sosyal medyayı nasıl kullanır?

Pazarlamacılar genelde marka ismi türetmek ve yapılan kampanyaları takip etmek amacıyla sosyal medya kullanırlar. Marka bilinirliğini oluşturmak ve bu konuda çeşitli fikirler edinmek için kullanıcılarla etkileşimde olmak isterler.

Sosyal Medyanın diğer Kullanım amaçları ise şöyledir;

  • Marka Analizi (%48)
  • Rakip Analizi (%40)
  • Özel sebepler (%36)
  • Ürün lansman öncesi çalışmaları (%32)

Neyazık ki çoğu firma için sosyal medya pazar araştırması çok yaygın olan bir durum değildir. Bu yüzden sosyal pazarlama ve altyapı oluşturma konusunda yetersiz kalmaktadırlar.

Pazar araştırması için sosyal medya kullanımının 5 etkili yolu

Hedeflerinizi Belirleyin

Her işte olduğu gibi işe koyulmadan önce neyi nasıl yapacağınızı belirleyin. sosyal Medya kullanımı tamamen sizin yaratıcılığınızla ilgilidir

Sosyal Medya Tamamlayıcıdır

Sosyal medya kullanımı tek başına yeterli değildir. sosyal medyayı tamamlayıcı olarak markanıza adapte etmelisiniz. Altyapınızı, kampanyalarınızı, aktivitelerinizi, sunumlarınızı hazırladıktan sonra sosyal medya ile güçlendirebilirsiniz. İçi boş bir içerik için sosyal medyanın hiçbir etkisi olmaz.

Zihninizi açık tutun, sürekli beyin fırtınası yapın

Pazarlama konusunu yaratıcılık ile paralel seyreder. Kimisi buna empati der, kimisi de bir satış tekniği. Hangisini kullanırsanız kullanın her zaman yeni bir strateji, yeni bir pazarlama ve sunum şekli bulmak için düşünün, beyin fırtınası yapın.

Yeniden odaklanın

Asla pes etmeyin. Her seferinde yeniden odaklanın. Deneme yanılma yöntemi en büyük tecrübe ve yaratıcılık altyapısıdır.

Bunları Biliyor musunuz?

  • Pazarlamacıların sadece %50 lik bölümü sosyal medya pazarlamasına önem veriyor
  • Pazarlamacıların %22 lik bir kısmı hiçbir plan yapmadan ve sosyal medya kullanımını bilmeden hareket ediyor.
  • Pazarlamacıların %85 lik bölümü sosyal medya pazarlama yönetim araçlarını bilmiyor
  • Pazarlamacıların sadece %48 lik bölümü sosyal medya pazarlamasının en iyi strateji olduğunun farkında
  • Pazarlamacıların sadece %16 lık bölümü indirim ve promosyon tanıtımlarını sosyal medyada kullanıyor

Sosyal Medya Pazarlaması Genel Kullanım Oranları

Sosyal Medya Pazarlaması konusunda hala çok etkin kullanım bulunmuyor. Aşağıdaki grafikte görebileceğimiz gibi, kullanımlar hala çok yetersizdir. Sosyal Medyada reklam konusunda daha önce yazmış olduğum Sosyal medyada reklam yapmanın 14 etkili yolu konulu makalemi inceleyebilirsiniz.

pazar araştırması kullanım oranları

Pazar araştırmaları, bir ürün yada hizmet için kullanıcılardan gelen geri bildirimler ışığında oluşturulduğu için, sosyal medya üzerinde ulaşabileceğiniz kişi sayısında sınır bulunmuyor. Dolayısıyla sosyal medyanın pazarlama ve pazar araştırması için kullanımı, sizi büyük maliyetlerden de kurtarmaktadır.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest