Private blog network nasıl oluşturulur?

9
68
private blog network

Private blog network , seo ile uğraşanların sürekli kullandığı fakat hiç birzaman detaylarını paylaşmadığı bir backlink elde etme ve arama sonuçlarında yükselme stratejisidir. 2015 yılında oldukça popüler olan bu strateji bugün halen işe yaramaktadır.

Seo konusunda backlinklerin öneminden Backlink nedir? ücretsiz backlink almanın yolları nelerdir? konulu makalemde bahsetmiştim. Kaliteli ve ücretsiz backlink bulmanın, çok zorlaştığı şu günlerde siteleriniz için en büyük sağlam link inşaasını blog networkleri ile de yapabilirsiniz.

Private Blog Network nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

private blog network

Adından da anlaşılacağı üzere gizli olan blog networklerdir. Aslında burada gizli olan, blog adresleri yada içerikleri değil, bloğun sahibinin gizlenmesi ile, birden fazla blogtan tek bir siteye yani ana sitenize link verildiğinde, bu blogların size ait olduğunun gizlenmesi amacıyla yapılan, farklı isimler ve adres gibi bilgilerin kullanılmasıdır.

Private Blog Network ne için kullanılır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Private blog networkleri temel olarak para kazanma amaçlı kurulur fakat ana siteyi yada istediğiniz herhangi bir siteyi backlink olarak beslemek içinde kullanılır.

Bu makalede kullanacağım örnek herhangi bir anahtar kelime üzerinden giderek o kelimeye ait yükselme sağlamak amaçlı olacaktır. Bu işlem yeni bir site üzerinde yapıldığından, siz ister yeni sitelerde isterseniz varolan sitenizdeki anahtar kelime yada alt kelimeler üzerinde deneyebilirsiniz. Zaten buradaki amacımız backlink inşaası oluşturmak.

Gerekli olan bilgiler

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Basit bir anahtar kelime
 • Yüksek Domain Authority değerine sahip thumblr hesabı
 • Yüksek page authority değerine sahip weebly hesabı
 • Social signals (sosyal işaretler)
 • Makaleler

[/su_list]

Başlamadan önce basit anahtar kelimenin ne olduğunu anlatmak istiyorum. Basit anahtar kelimeden kastım rekabet oranı düşük olan aranma hacmi ortalama değerlerde olan kelimelerdir. Son zamanlarda bahsettiğim tarzda hem rekabet oranı düşük hem de aranma hacmi yüksek olan kelimeler bulmak gerçekten zor. Fakat imkansız değil. Bunun için aşağıdaki konulara göz atmanızı öneririm;

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

private blog network

Ben bu makalem için rastgele bir kelime olarak rich snippets kelimesini belirledim. Rekabeti düşük aranma hacmi orta seviyelerde.

Yüksek PA (Page authority) değerine sahip tumblr hesabı kullanmak

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Kaliteli backlinkler, sitenizin değerini ve arama sonuçlarındaki konumunun temellerini atan en önemli off-page seo faktörleri arasında yer almaktadır.

Oluşturacağımız link bağlantıları aşağıdaki gibi olacaktır.

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Para kazanılacak site : Ana site
 • Aşama 1 : ücretsiz bir web 2.0 bloğundan ana sitenize link vermek (Tumblr, Weebly)
 • Aşama 2 : Web 2.0 bloğuna gelen farklı linkler
 • Aşama 3 : Web 2.0 bloğunuza gelen linklere gelen linkler
 • PBN : Private blog network

[/su_list]

Üstteki terimler karışık gibi gelmiş olabilir.

Aşağıdaki şekilde yapacağımız işlemin tam olarak nasıl birbirine bağlanacağını görebilirsiniz.

link yapısı

Özetle mantıklı ve etkili bir link inşaası yapacağız.

Tumblr ve Weebly blogların önemi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yeni açılmış olan tumblr yada weebly bloglarının herhangi bir backlink desteği olmayacağı için bu bloglar bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden, kullanılmayan, düşmüş ve backlink olan tumblr sayfalarını bulmak zorundayız.

Eğer PA değeri yüksek tumblr ve weebly sayfası satın almak isterseniz  buradan yada buradan satın alabilirsiniz.

Tumblr Kurulumu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Tumblr sisteminin en güzel yanı, resim ekleyip altına da linkinizi ekleyip işlemi tamamlıyorsunuz. Uzun uzun makale yazmanıza gerek kalmıyor.

Diyelim elinizde 20 farklı tumblr sayfası var. Bu sayfalara aynı bilgisayar üzerinden girip işlem yapacaksanız dikkatli olmalısınız çünkü banlanma riskiniz bulunuyor. Bunun için ip adresinizi her seferinde değiştirip yada proxy kullanıp tarayıcınızın çerezlerini temizlemeniz gerekiyor. Ücretli ve kalıcı çözüm için HidemyAss VPN kullanabilirsiniz.

Sayfanıza giriş yaptığınızda avatar yüklü değilse, doğal ve gerçek görünmesi için avatar yükleyin. Daha sonra içeriğinizle alakalı bir resim ve birazda yazı ile birlikte link ekleyin.

tumblr

Nasıl içerik ekleyeceksiniz?

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Resim ekleyin
 • Küçük bir açıklama ekleyin
 • Harici link için otoriter bir siteye yazı içinden link verin
 • Açık URL şeklinde sitenize link verin
 • Birkaç etiket ekleyin

[/su_list]

[su_note note_color=”#ededed”] Önemli : Birden fazla tumblr bloğundan sitenize link verirken link çeşitliliğine önem verin ve dikkat edin. Çünkü sitenizin ceza almasına sebep olabilirsiniz. Anahtar kelimenizi sürekli olarak aynı şekilde linklemeyin.[/su_note]

Farklı Şekillerde Nasıl Link Verebilirim?

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Açık URL : Düz Url şeklinde. Örneğin www.sadriercan.com
 • Site İsmi : Sadri Ercan gibi.
 • Anahtar Kelime : Kullandığınız anahtar kelime
 • Diğer : Buraya tıklayın , burada , burası gibi basit kelime linklemeleri ile

[/su_list]

Günlük olarak 3 yada 4 tumblr sayfasından link vermek yeterlidir.

Weebly ile ekstra link sağlamak

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Burada da aynı tumblr sitesinde yaptığımız gibi içerikler ekleyeceğiz. Fakat ekleyeceğimiz içerikler 400 kelime civarında olacaktır. Dikkat etmemiz gereken nokta ise makalemiz içerisinde ana anahtar kelimemiz ve LSI keyword mutlaka geçmeli. LSI keyword için LSI Keywords ile Sitenizin Sıralamasını Ve Trafiğini Arttırın konulu makaleme göz atabilirsiniz.

Makalemizi hazırladıktan sonra weebly sayfamıza giriş yaparak ilk blog yazımızı yazıyoruz fakat ilk blog yazımızda makalemizi eklemiyoruz. Wiki benzeri Otoriter bir siteye link vererek kaydediyoruz. Ve 4 gün boyunca başka içerik girmiyoruz.

4 gün sonra hazırlamış olduğumuz makaleyi blog içerisine ekliyoruz. Bu kez bu makale içerisinden ana sitemize link veriyoruz. Ve yapabiliyorsak başka bir otoriter siteye daha link veriyoruz. Facebook, twitter herhangi otoriter bir site olabilir.

Her makalemize resim ekliyoruz.

Alttaki resmi inceleyelim link konusunda daha da netleşmiş olacaktır.

weebly

 • The Site kısmındaki link otoriter bir siteye (facebook, wiki) gibi linklenmiştir.
 • Increasing your network kısmı ana siteye linklenmiştir.
 • Makalenizi ekledikten sonra Link Centaur sitesi ile hızlıca indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

Pinterest ile backlink sağlamak

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Pinterest’i backlink ağına dahil etmek zorunlu değil. Lakin faydalıdır. Pinterest hesabı açarak, yada tumblr gibi sağlam backlinki olan pinterest hesabı satın alarak, network içerisine dahil edebiliriz.

pinterest

Backlink kontrolü

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Oluşturduğumuz Private blog network içerisindeki linklerin durumunu kontrol etmek için Google webmaster tools kullanmak daha net sonuçlar vermektedir. Bu yüzden link kontrol etmek istediğinizde bu aracı kullanın.

Özet

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Burada yaptığımız işlem yüksek otoriteli backlinkler sağlayarak küçük bir Private blog network (PBN) oluşturmak. Bu anlattığım süreç zaman istediği için, eğer gerekli ve yeterli zamanınız varsa bu işlemleri uygulamanızı öneririm. aksi halde emekleriniz de paranız da boşa gider.

9 Yorumlar

 1. ana sitenin linklerinden bahsediyorsan Sitenize Bağlantılar menüsünden görebilirsin. Eğer paravan blogların linklerinden bahsediyorsan Ahrefs yada semrush ile bakmanı öneririm.

 2. Bir sorum olacak. Kendi sitelerimin backlink ihtiyacları için pbn oluşturacağım. Para kazanılacak sitelerin domain isimleri yabancı olsa bir sorun teşkil eder mi? Çünkü kafamda expireddomain’den takip ederek com/net/org domain almak ve fiverr üzerinden expired tumblr, webbly, wordpress siteleri alacağım. Hepsine özgün türkçe içerik ekleyeceğim fakat bu sitelerin daha önceden ingilizce yayın yapması ve domain isimlerininde ingilizce olması sorun çıkarır mı?

  • Alacağınız domainlerin geçmişini iyi bilmelisiniz. Cezalı yada spam damgası yemiş siteler site yarar değil zarar getirir. Eğer temiz bir geçmişse sahipse, içeriğiniz de özgün ise bir problem yaratacağını zannetmiyorum.

   • Peki Sadri Bey, düşmüş domainlerin ceza veya spama girip girmediğini nasıl anlayabiliriz? Bazı araçlar var fakat öğrendiğim kadarıyla bunların doğruluk payı çok düşükmüş. (wmaraci, r10 araçları gibi)

  • Merhabalar,
   Sitede herhangi bir popup reklam durumu yoktur. Bu konu ile ilgili olarak birkaç kişiden daha mail geldi. Defalarca site üzerinde taratma yaptırdım. Herhangi bir yönlendirme kodu bulunmuyor. Fakat kullandığınız tarayıcı da virüs olabilir sizi yönlendiren.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz