Progressive Web Apps : Geleceğin Mobil Uygulama Teknolojisi

0
126

Progressive Web Apps , bütün bir web sayfasını kullanıcının bilgisayarına kaydeden ve bu bilgileri sadece ihtiyaç duyulduğunda güncelleyerek, sayfaların daha hızlı ve sorunsuzca görüntülenmesini sağlayan yeni nesil mobil uygulama teknolojisidir.

Google, internetin geleceğinin mobil cihazlar ve aramalarda olduğunun bilincinde. Ayrıca, son dönemlerde mobil cihazlar üzerinde yapılan aramalarda da ciddi bir artış söz konusu.Dolayısıyla Google bu sektörde de avantaj elde etmek istiyor.

Bunu sağlamak için de, daha iyi bir mobil web arama deneyimi sunmak,farklı teknolojiler yaratma ve geliştirme için yatırımlar yapıyor. Progressive Web App (PWA) bu teknolojilerden biridir. PWA’ın arkasındaki fikir, mobil tarayıcı aracılığıyla hızlı, güvenilir ve ilgi çekici bir uygulama benzeri deneyim sunmaktır. Google yazılım mühendisi Alex Russell, bunu şöyle açıklıyor: “PWA (Aşamalı Web Uygulamaları), Web içeriği ve uygulamalar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor, ancak Web’in güçlü yanlarını koruyor.”

Progressive Web Apps

Progressive Web Apps Nasıl Çalışır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Progressive Web Apps (PWA’lar) “anında” yükleme için tasarlanmıştır. Sistem, tarayıcı isteklerini Hizmet Çalışanı olarak bilinen bir komut dosyası aracılığıyla yönlendirerek gerçekleştirilir. Ayrıca, bazı web sitelerinde doğrudan belirli özelliklere veya bilgilere erişmek için gereken adımları ortadan kaldırır. PWA’ler aynı zamanda kullanıcı davranışlarını ve tercihlerini yakalayarak daha fazla parametre kullanır, böylece uygulama belirli bir kullanıcının ilgisini çekebilecek kişiselleştirilmiş mesajlar veya web sayfası içeriği sağlayabilir.

PWA’lar bütün bir web sayfasını kullanıcının bilgisayarına kaydeder ve onu bir uygulama kabuğuna yerleştirir. İçerik sadece ihtiyaç duyulduğunda güncellenir. “Hizmet Çalışanı”, tüm CSS stil sayfalarını, resimleri, JavaScript, sayfaları vb. sunar. Dolayısıyla, bir sayfayı oluşturmak için gereken her şey yerel olarak depolandığından, daha hızlı performans göstermektedir.

Yerel uygulamalardan farklı olarak PWA’lara bir tarayıcıdan erişilir. Yükleme veya kurulum yapılmaz. Progressive Web Apps, çevrimiçi ve linklenebilir olarak yayınlanmıştır. Diğer bir avantajı da, daha önce kaydedilmiş ön belleğe alınan veriler kullanılarak uygulamanın çevrimdışı çalışması sağlanmaktadır. Bazıları PWA’ların nihai olarak şu anki mobil web sitelerinin yerini alabileceğini öne sürmekte.

Progressive Web Apps Uyumluluk Kontrol Listesi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Google, PWA oluşturmak için temel olarak bir dizi asgari standart belirlemiştir. Uyumluluğu doğrulamak ve kontrol etmek için Chrome eklentisi de bulunmaktadır.

 • WebSitesi, HTTPS üzerinden sunulmalıdır.
 • Websitesi tabletler ve mobil cihazlar ile uyumlu (responsive) olmalıdır.
 • Cihaz ekranına anasayfa butonu eklenebilecek meta veriler kullanılmış olmalı
 • Websitesinin açılışı hızlı olmalı
 • Tüm tarayıcılarda sorunsuz görüntülenebilmeli
 • Sayfa geçişleri hızlı olmalı
 • Her sayfanın kendine özgü URL’si olmalı

Progressive Web Apps Avantajları Nelerdir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Herhangi Bir Donanım Kısıtlaması yoktur : PWA’lar bir cihazın işletim sistemini ve özelliklerini kullanır. Buna ekran, kamera, mikrofon ve coğrafi konum da dahildir. Aygıt ne olursa olsun, tüm kullanıcılar aynı görsel arayüzü ve içeriği görmelidir. Chrome gibi desteklenen tarayıcılara sahip kullanıcılar PWA’nın tüm özelliklerini tecrübe edecektir. PWA’ların tam özelliklerini desteklemeyen Safari gibi tarayıcıları kullananlar da yine aynı düzeni görecek ancak çevrimdışı mod veya bildirimleri almak gibi avantajlardan yararlanamayacaklar.

Mobil Uygulama gibi Çalışır : PWA, her şeyi bir “uygulama kabuğuna” kaydettiğinden, popüler uygulama mağazası uygulamalarında bulunan arayüz ve animasyonlar ile tamamlanmış bir yerel uygulamanın görünümünü ve özelliklerini kullanır. Google geliştirici yönergeleri, tüm Aşamalı Web Uygulamalarının iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlamak için en iyi uygulamayı kullanır.

Gelişmiş Performans : Çevrimdışı kullanımdan dolayı daha az veri harcanır. Bir kullanıcı bir PWA ile ilk kez bir web sitesini ziyaret ettiğinde, içerik indirilir, ön belleğe alınır ve kullanıcının cihazında yerel olarak depolanır. Böylece, web sayfalarının sonraki ziyaretlerinde anında sunulmasına imkan tanır. Ayrıca sayfaları daha sonra çevrimdışı modda, desteklenen tarayıcılarla ziyaret etmeyi mümkün kılar.

Web Bildirimleri : Web sitenizde kullandığınız bildirim sistemi sayesinde kolayca bildirim gönderebilmenizi sağlar. Bir web sitesi Google’ın gereksinimlerini karşıladıktan sonra, desteklenen tarayıcılar bir ziyaretçinin PWA’yı ana ekranlarına yüklemelerini ister. PWA simgesi, yerli bir uygulama simgesi ile benzer bir görünüme sahiptir ve kolay erişim için yer işareti olarak kullanılır.

Progressive Web Apps’ın Seo’ya Etkisi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

PWA kullanımı Seo açısından da oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. Bunların neler olduğuna bir bakacak olursak;

 • İçeriğin daha kolay taranabilir olması
 • Temiz URL yapısı
 • Canonical URL kullanımı
 • Çoklu cihaz desteği
 • Kullanıcı etkileşiminin artması
 • Schema.org yapısal veri uyumluluğu
 • Open Graph & Twitter kart uyumluluğu
 • Çoklu tarayıcı desteği
 • Sayfa açılış hızı

PWA kullanımı konusunda ciddi gelişmeler elde eden Flipkart sitesinin örneğini verelim. Flipcart Hindistan kökenli bölgesel olarak en büyük eticaret sitesidir. Bu site PWA kullanımına başladığından bu yana aşağıdaki gözle görülür değişimleri elde etmişler;

 • Kullanıcıların sitede kalma süresi 70 saniye ile 3,5 dakika arasında artmış
 • Kullanıcılar eskiye nazaran 3 kat daha fazla sitede zaman geçirmişler
 • %40 kullanıcı etkileşimi artmış
 • Geri dönüşüm oranı %70 artmış
 • 3 kat daha az veri kullanımı sağlanmış

Flipkart sitesinin çalışma dosyasına buradan ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

Sonsöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Progressive Wep Apps kullanımı ilerleyen zamanlar ciddi anlamda artacak gibi görünüyor. Sağladığı avantajlar hem kullanıcılar hem de web sitesi sahipleri için oldukça önemli.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz