Rakip analizi nedir : En detaylı rakip analizi kılavuzu

0
124

Rakip analizi , rakiplerinizin sıralamalarda en iyi sonuçları elde etmek için , hangi yöntemleri kullandığını, hangi stratejileri izlediğini, hangi anahtar kelimelere yoğunlaştığını ve nerelerden backlink aldığını araştırmak için yapılan işlemlerdir.

Yeni bir web sitesi açtınız. İçerikleriniz harika, tasarımınız gayet uygun, backlinkleriniz güzel fakat ziyaretçi gelmiyor yada arama sonuçlarında istediğiniz yerde yoksunuz. Bu durum ilk etapta tüm web sitesi sahiplerinin başına gelen sıradan bir durumdur.

Fakat bunun çabuk sonlanması sizin elinizdedir. Rakibinizi iyi tanımazsanız, rakip olamazsınız. İşte bu noktada ne yapmanız gerektiğini, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Rakip Analizi Niçin Gereklidir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Temel olarak rakip analizinde elde edilecek 3 önemli konu bulunmaktadır.

[su_list icon=”icon: question-circle” icon_color=”#000000″]

 • Rakibiniz neyi nasıl yapıyor?
 • Rakibiniz hangi stratejileri izliyor
 • Rakibiniz hangi link sistemini kullanarak, backlinklerini oluşturuyor?

[/su_list]

Her bir unsur için detaylı açıklamalar sunarak, rakip analizi nasıl yapılır? size anlatmaya çalışacağım.

Rakip analizi için Ahrefs aracını kullanmaktayım. Bu anlatımı da ahrefs üzerinden yapacağım.Fakat Semrush aracı da aynı işlemi görmektedir.

[su_list icon=”icon: hand-o-right” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

Ahrefs ücretli bir araç. Aslında ücreti de tek kişilik kullanım için yüksek diyebilirim. Fakat limitli aylık kullanım paketi satılan forumlar var buralardan alabilirsiniz ya da birkaç kişi bir araya gelerek satın alabilirsiniz. Onu da yapamazsanız ücretli olarak ahrefs kullanan birilerinden rapor isteyebilirsiniz.

Anahtar Kelimelerini Bulun

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Rakip analizi için ilk aşamada rakiplerimiz hangi anahtar kelimeler ile sıralama elde etmek istiyor, bizden öne geçiyor bunu belirlemek gerekiyor. Çünkü hangi kelimeler ile rekabet edeceğinizi bilmeniz işimizi kolaylaştıracaktır.

Rakiplerimizin kimler olduğunu bilmiyorsak aşağıdaki şekilde bulmak mümkün.

Öncelikle ahrefs sayfasına giriş yapıp Site Explorer kısmına kendi site adresimizi yazıp sorgulatıyoruz. Ve sol kısımdan Competiting Domains seçiyoruz.

rakip analizi için rakip bulma

Competiting Domains bizimle aynı yada çok yakın içeriğe sahip siteleri bize listeleyecektir.

rakip analizi için rakip seçimi

Karşımıza birden fazla rakip domain gelecektir. Bu domainlerden içeriğinize en yakın olan domaini seçiyoruz. Site explorer kısmından bu kez rakip domain ismini aratıyoruz.

rakip analizi için rakip seçimi

Bu kısımda rakip analizi konusunda rakibinize ait 3 temel ve faydalı bilgiyi de görebilir , analiz edebilirsiniz.

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#000000″]

 • Backlinks : Rakibinizin almış olduğu tüm dofollow, nofollow, edu,gov ve diğer backlink türlerini tek tek görebilirsiniz.
 • Referring Domains : Rakibinize hangi domain üzerinden ne kadar link verilmiş görebilirsiniz.
 • Organic Keywords : Rakibiniz hangi organik arama kelimelerinden hit alıyor görebilirsiniz.

[/su_list]

Sol kısımda yer alan Anchors linkine tıklayarak rakibimiz hangi kelimeler ile link almış anında listesini görüyoruz.

rakip analizi için rakip anchor text

Ayrıca aynı tablo içerisinde ilgili kelimenin kaç domain üzerinden link aldığını da görebilirsiniz. Anchor sonunda yer alan Details butonuna tıkladığınızda o kelimeye link veren tüm domainleri görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi aslında rakibimizin hangi kelimeler ile hit aldığını bulmak oldukça kolay. Anahtar kelime tespiti yaptıktan sonra rakip analizine devam ediyoruz.

Site İçi Optimizasyon

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Rakip analizi içi en önemli kriterlerden birisidir site içi optimizasyon. Rakibimizin sıralamasını etkileyen tek faktör elbetteki anahtar kelime değil. Site içi optimizasyon da oldukça önemli bir paya sahip. Bu yüzden rakibimizin site içi optimizasyonunda neyi ne kadar yaptığını da bilmeliyiz.

[su_list icon=”icon: hand-o-right” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

Anahtar Kelime Hassasiyeti

Sıralama konusunda bir web sayfasındaki en önemli kriterlerden birisi anahtar kelime hassasiyetidir. Anahtar kelimenin sitenizin anasayfasında uygun şekilde kullanımı ve yoğunluğu çok önemlidir.

Peki anahtar kelime yoğunluğunu nasıl bulacağız? Bunun için de yardım edecek olan ücretsiz bir web sitesi mevcut. Öncelikle Anahtar kelime hassasiyeti aracına gidiyoruz. Rakibimizin adresini yazıyoruz.

rakip analizi için rakip anahtar kelime

Ninja Check butonuna basıp kısa bir süre bekleyince karşımıza rakip sitenin kullandığı kelimelerin yoğunluğunu gösteren bir tablo gelecek.

rakip analizi için rakip anahtar kelime yoğunluğu

Gördüğünüz gibi ilk bölüm tek kelimeleri , ikinci bölüm 2 kelimeli cümleleri, üçüncü bölüm ise 3 kelimelik cümle oranlarını göstermektedir.

Bu tablo içerisinde tekrar (count) sayısı ve oranı en fazla olan kelime bizim işimizi görecektir.

Bu işlemi toplamda 10 rakip site için yaparsanız elinizde çok güçlü bir anahtar kelime datası oluşur ve bu kelimeye göre sitenizin optimize edebilirsiniz.

Meta Bilgiler

Sitenin meta açıklaması ile , site genelinde kullanılan anahtar kelimenin uyumu da oldukça önemlidir. Sitede yoğunluğu fazla olan ve anahtar kelimeyi içeren doğru bir meta açıklama yazmak gerekiyor. Rakibinizin meta açıklamasının bu yönde olup olmadığını inceleyin.

Site İçi Linkleme

Site içerisinde makalelerin birbirleriyle olan linklenmesi oldukça önemlidir. Anahtar kelimenin makaleler arası doğru şekilde linklenmesi arama sonuçlarında da etkili olmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak Site içi linkleme nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir? konusu oldukça yardımcı olacaktır.

İçerik Analizi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Fazla  ve kaliteli içeriğe sahip web sitelerinin sıralamalarda yükselmesi daha kolaydır. Bu yüzden öncelikli hedefimiz anahtar kelimemizin doğru kullanıldığı bir web sayfası oluşturmak. Fakat bunu yapabilmek için birkaç farklı kriteri incelememiz gerekiyor.

Kelime Sayısı

Araştırmalar gösteriyor ki kaliteli ve kelime sayısı yüksek olan uzun içerikler Google tarafından daha fazla sevilmektedir. Kelime hassasiyeti aracını kullanarak rakibinizin içeriklerinin uzunluğu hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu yönde içeriklerinizi düzenleyebilirsiniz.

Özgün İçerik

İçeriğin özgün olması kaliteli içeriğin ilk şartıdır. Rakiplerinizin içeriklerinden daha iyi içerikler üretmeniz sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır. Kesinlikle kopya, alıntı yada yeniden yazılmış makaleler kullanmayın.

Görsel Unsurlar

İçerikteki resim, video gibi görsel unsurlar ziyaretçiler içinde önemlidir. Rakipleriniz içeriklerinde görsel unsurlara ağırlık vermişse mutlaka siz de farklı ve ilgi çekici görseller kullanın. Görsel unsurlar ayrıca Hemen Çıkma oranını da düşürdüğünden Google için önemli olan bu faktörü de sağlamış olursunuz.

[su_list icon=”icon: hand-o-right” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

Harici Linkler

Yazı içerisinden güvenilir sitelere link vermek faydalıdır. Eğer rakiplerinizin makalelerinde harici linkler kullanmamışsa bunu avantaja çevirmeniz mümkün. Makalenizin içeriğinde DA değeri yüksek olan sitelere link vermeye çalışın.

Tasarım Analizi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Web sitenizin tasarımı önemlidir. Rakibiniz iyi bir tasarıma sahipse sizinde benzer kalitede bir tasarıma sahip olmanız rekabet edebilmeniz için önemlidir.

İyi bir tasarımdan kastım sadece görsel olarak değil, kodlama ,hız, mobil uyumluluk gibi kriterlerin bir arada olduğu bir tasarımdır.

Örneğin çoğu yerel işletmeye ait web sitesi mobil uyumlu değil. Eğer bu tarz bir web sitesi sahibiyseniz kesinlikle mobil uyumlu bir tasarım kullanın. Mobil uyumluluk Google için önemli bir sırala kriteridir.

Sosyal Medya Analizi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Sosyal medyanın etkisi inkar edilemez derece önemlidir. Sosyal medya sadece seo için düşünülmemelidir.

Sosyal medyanın seo dışında 3 önemli faydası bulunmaktadır.

[su_list icon=”icon: facebook-square” icon_color=”#000000″]

 • Diğer web siteleriyle güçlü ilişkiler kurmanızı sağlar.
 • Müşterilerinizle etkileşimde olmanızı sağlar.
 • İçeriğinizi pazarlamanın en etkili yoludur.

[/su_list]

Rakipleriniz etkili olarak sosyal medya kullanıyorsa sizinde bir an önce bu yönde adımlar atmanız gerekmektedir.

Video Pazarlama

Youtube artık sadece eğlence platformu değil, firmaların , web sitelerinin video tanıtım ve pazarlama konusunda kullandıkları en büyük platform. Dolayısıyla eğer rakibiniz youtube, metacafe,dailymotion gibi popüler video sitelerinde video içerikleri paylaşıyor ise bunu dikkate almalısınız. Eğer rakibinizin bu yönde bir çalışması yok ise bu sizin için çok büyük bir fırsat olacaktır. Bir youtube kanalı açarak, avantaj sağlayabilirsiniz.

[su_list icon=”icon: hand-o-right” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

Backlink Analizi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Rakiplerinizin nerelerden nasıl backlink aldığını bilmeniz, sizinde backlink inşaa etmeniz konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Temelde niçin backlink analizi yapmamız gerektiğine dair iki kriter vardır.

[su_list icon=”icon: chain” icon_color=”#000000″]

 • Backlink fırsatlarını bulmak
 • Rakibinizin link profilini öğrenmek ve buna benzer bir profil oluşturmak

[/su_list]

[su_list icon=”icon: hand-o-right” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

Backlink analizi için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

[su_list icon=”icon: bar-chart-o” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

Yansıtma Kullanımı

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yansıtma dediğim olgu , rakibinizin link profiline benzer bir profil oluşturmak ve benzer linkler ile yakın sıralamalar elde etmektir.

Bu özellik belirgin olarak 2 şekilde etkilidir.

[su_list icon=”icon: check-square” icon_color=”#000000″]

 • Rakibinizin elde ettiği backlinklere benzer backlinkler almak
 • Teorik olarak bu backlinklerin alınmasından sonra rakip ile benzer sıralamalarda yer almak.

[/su_list]

Yansıtma tekniğini kullanmadan önce bazı noktaları bilmekte fayda var.

[su_list icon=”icon: exclamation-circle” icon_color=”#000000″]

 • Spam Linkleri Kopyalamalayın : Rakibinizin aldığı backlink kaynakları içerisinde eğer spam niteliği taşıyan yada spam olma yolunda ilerleyen sayfalar varsa bu sayfalardan uzak durun.
 • Rakiplerinizin kaliteli backlinklerini kopyalayın : Rakiplerinizin link kalitesine benzer kalitede linkler almanız önemlidir. Eğer rakibiniz çoğunlukla yorum vb türde linkler almışsa sizinde bu tür linklere ağırlık vermeniz ya da daha kaliteli olanlarına yönelmeniz gerekmektedir.

[/su_list]

En iyi yansıtma linki türleri

[su_list icon=”icon: arrow-right” icon_color=”#000000″]

 • Üyelik linkleri
 • Sponsorluk linkleri
 • Kaynak listeleri
 • Sektörel linkler
 • Bölgesel dizinler

[/su_list]

Rakip Link Profili Analizi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Rakiplerimizin link profilini detaylıca öğrenmek ve fikir sahibi olmak için 7 farklı kriterde değerlendireceğiz.

Anasayfadan Alt Sayfalara Bağlantı Oranı

Derin site linkleri yani alt sayfalarınızın linkleri sitenizin otoritesini oluşturmakta etkilidir.

Daha fazla site otoritesi = daha kolay sıralama elde etme şeklinde de tanımlayabiliriz.

Dolayısıyla makalelerinizde mümkün olduğu kadar diğer sayfalarınıza da bağlantı vererek, site içerisindeki link inşaasını oluşturmalısınız. Bunun da sırrı sürekli olarak içerik oluşturmaktır.

Rakiplerinizin Dofollow – Nofollow Link Oranı

Her link profili dengeli bir biçimde dofollow ve nofollow link oranı içerir. Eğer tüm linkleriniz dofollow olursa bu doğal görünmeyecektir.

İyi sıralamalara sahip rakipleriniz mutlaka bloglardan, dizinlerden nofollow link almışlardır. Dolayısıyla dengeli olacak şekilde nofollow linklerde almalısınız.

Anchor Text Dağılımı

Anchor text backlink alımı konusunda çok önemlidir. Bununla ilgili olarak çok detaylı bir kılavuz oluşturmuştum. Anchor Text Nedir ? Nasıl Kullanılır? makalesinden inceleyebilirsiniz.

Yönlendirmeler

301 yönlendirmeleri link profili oluşturma konusunda etkilidir. Bu yüzden rakibinizin 301 yönlendirmesi yapıp yapmadığını kontrol etmelisiniz.

Birkaç farklı yönlendirme tipi mevut:

[su_list icon=”icon: crosshairs” icon_color=”#000000″]

 • Standart (bilinen) yönlendirme türü : rakibiniz eski adresini yeni adresine yönlendirmiştir.
 • Birleştirme tekniği : Daha önceden kullanılmış ve backlinklere sahip bir domainin, rakibin ana domainine yönlendirilmesi
 • Link kısaltmaları :  bu işlem tamamen black hat dediğimiz illegal yöntemle yapılan bir yöntemdir. Birçok link kısaltma servisi kullanılarak 301 yönlendirmesi yapılır.

[/su_list]

Site Geneli Linkleme

Bazı rakiplerinizin site genelinde linkler kullandığını görebilirsiniz. Bunlar farklı sitelere footer yada sidebar üzerinden verilmiş olan linklerdir.

Site geneli link kullanmamanız için 3 önemli sebep vardır.

[su_list icon=”icon: exclamation-triangle” icon_color=”#000000″]

 • Anchor text dağılımı : Site geneli linkler anchor text dağılımınızı etkiler.
 • Footprint ( ayak izi) : site geneli linkler ciddi anlamda sitenizde ayak izi bırakır. Yani siz linki kaldırsanız dahi belirli bir süre link izi sitenizde kalır. Bu yüzden manuel spam cezası alma ihtimali ortaya koyar.
 • Çok etkili değil : site geneli alınan linkler, sabir bir sayfadan alınan içerikle alaklı link kadar etkili değildir.

[/su_list]

Link Gizleme

Rakibiniz çok iyi sıralama elde ediyor fakat analiz ettiğinde hiç backlink göremiyorsunuz. Muhtemelen rakibiniz backlinklerini gizliyor.

Private Blog Network kullanan siteler genelde arama botlarını engelleyerek backlinklerin gözükmesinin önüne geçerler. Fakat bu aslında size bir avantaj sağlar çünkü üstte belirttiğim gibi PBN’ler ayak izi bırakır ve zamanla manuel ceza alırlar. Çünkü Google erişemediği yada engellendiği sitelerin gizli saklı işler çevirdiğini düşünerek ceza verebilir.

Dilerseniz sizde blog network oluşturabilirsiniz. Fakat benim tavsiyem, arama botlarını engellemeden doğal bir biçimde oluşturmanızdır.

Yabancı Sitelerden Backlink

Eğer bir web sitesi spam yapıyorsa alakasız yabancı sitelerden yüzlerce backlink sahibi olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için içeriğinizin diline uygun sitelerden link almanız gerekmektedir.

Sonsöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Rakip analizi aslında sandığınız kadar zor bir işlem değildir. Fakat çok detaylı inceleme isteyen bir işlemdir. Eğer rakipleriniz karşısında başarı elde etmek ve onların önüne geçmek istiyorsanız en ince ayrıntısına kadar inceleyip buna göre bir yol izlemeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz