Seo

Seo için domain seçimi nasıl olmalıdır?

seo için domain seçimi

Seo için domain seçimi belkide en fazla zorlandığımız konulardan birisidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken hangi tür bir websitesi oluşturacağımızdır.

Seo konusunda en iyi verimi almak ve başarıyı sağlamak için, oluşturacağınız projeye uygun bir domain seçmek gerekmektedir. Domain ismi sadece seo için değil, markalaşmak ve projenin gelişimi açısından da oldukça önemlidir.

Özenle seçilmiş domain isimleri kullanıcıların akıllarında yer edinirken, direkt olarak domain ismi ile sitenize giriş sağlayacaklarından bu size artı puan kazandıracaktır.

Bu derece önemli olan domain seçimi konusunda nelere dikkat etmek gerekiyor? Ne gibi kriterleri baz almak gerekiyor, bunlara değineceğim.

Seo için domain seçimi 3 ana kritere bağlıdır

Domain seçiminde 3 kritere dikkat etmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor. Domain seçiminde acele etmemek, en doğru kararı vermek için kendinize zaman tanıyın. İnce eleyip sık dokuyun, içinize sinene kadar alternatifler üretin ve aşağıda anlatacağım hususlara mutlaka dikkat edin.

seo için domain seçimi uzantılar

  • Tire (-) işareti : Domain isminizi türetirken mümkün olduğu kadar kelime arasında tire işareti kullanmayın. Çok fazla tire işareti olan domain isimleri spam olarak algılanabilmektedir. Kelimeler arasına tire işareti koymak yada koymamak seo açısından herhangi bir anlam ifade etmediği için kullanmamakta fayda var.
  • Domain uzantısı : Onlarca farklı domain uzantısının olduğunu biliyoruz. Hatta son dönemler Türkçe karakterlerin de içerisinde olduğu domain isimleri dahi var. bu noktada dikkat etmek gerekn .com yada .net uzantılı domain uzantılarını kullanmaktır. Bu uzantılar projenizin ciddiyetini gösterdiği gibi kullanıcılar tarafından en fazla güvenilen ve tercih edilen uzantılardır.
  • Domain uzunluğu : Domain uzunluğu seo için oldukça önemli bir kriterdir. Oluşturduğunuz domain isminin 15 karakteri geçmemesine özen göstermelisiniz.Kısa domain isimleri hatırlanma oranı en yüksek domainlerdir. Ayrıca kısa domain isimleri kullanıcıların sitenize girerken yanlış isim yazma riskinide en aza indirmektedir.

Domain ismi içerisinde proje isminizin yada anahtar kelimenizin geçmesi elbette bir önem teşkil etmektedir. Fakat bazı kimseler domain isminde anahtar kelime olmazsa olmaz dediklerinde ciddiye almayın çünkü içi boş bir web sitesinin domaini tek başına bir işe yaramaz.

İhtiyaçların Belirlenmesi

 

seo için domain seçimi hazırlık

Seo için domain seçimi konusunda domain isminizi oluştururken spesifik isimler türetebilirsiniz. Örneğin fark yaratması adına marka isminizi domain içerisinde kullanabilirsiniz. Kullanıcılar sitenize geldiğinde markanız ile domain arasında bağ kurmak için fikir üretebilirler. Yada tamamen marka isminizin dışında bir domain de kullanabilirsiniz.

Markanızın domain içerisinde yer alması elbette hoş bir görüntü verecektir, fakat marka isminiz belki daha önce satın alınmış olabilir. Geleneksel yada bilinen bir isim ile ilgili marka oluşturmak istiyorsanız, nokta atışı yapmalısınız.

Hangi Sektör olacağına karar vermelisiniz. Bir e-ticaret sitesi açacaksanız tüm işlemlerinizi bu yönde yapmalısınız. Eğer kendi markanızı yaratmak istiyorsanız yine bu yönde çalışmalar yapmalısınız.

Eğer kurumsal bir web sitesi açmayı planlıyorsanız Kurumsal websiteleri için yerel arama sonuçlarında yükselmek konulu makalemi incelemenizde fayda var.

Anahtar Kelimeler

seo için domain seçimi anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler seo için en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Markanız yada içeriğiniz için belirlediğiniz anahtar kelimelerden en önemli olanı domain isminizde kullanabilirsiniz. Anahtar kelime seçimi yada oluşturulması konusunda Yeni başlayanlar için anahtar kelime seçimi ve kullanımı konulu makalemi inceleyebilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizin domain isminizin dışında içeriklerinizde de doğru şekilde kullanılması size avantaj sağlayacaktır.

Yerel anahtar Kelimeler : bölgesel olarak bir web sitesi oluşturacaksanız, anahtar kelime seçiminiz bu yönde olmalıdır.

Örneğin, Bursa’da bir ev yemekleri restoranı sahibi olduğunuz varsayalım.

Anahtar kelimeleriniz, “ev yemekleri, bursa ev yemekleri, bursa’da ev yemekleri, bursa’da ev yemekleri restoranı,bursa’da ev yemekleri nerede yenir” şeklinde olmalıdır. Yani bölgesel hedefleme yapabiliriz.

Bu konuda LSI keywords kullanmanız size çok büyük fayda sağlayacaktır. LSI keywords için LSI Keywords ile Sitenizin Sıralamasını Ve Trafiğini Arttırın makalesini inceleyebilirsiniz.

Rekabet Oranı : Seçtiğiniz anahtar kelimelerdeki rekabet oranının düşük olması size avantaj sağlayacaktır. Düşük rekabetli, yüksek aranma hacmine sahip kelimelerde çok daha kolay üst sıralara çıkma şansınız bulunmaktadır.

Anahtar Kelime Niçin Gerekli?

Anahtar kelimeler sektörünüzle alakalı yada hedeflediğiniz içerikle ilgili hedeflerinizi gerçekleştirmek için kullanılan kılavuzlar gibidir. Dolayısıyla belirlediğiniz anahtar kelimeler ile hedefleme yapmış olursunuz.

Eğer bir e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız, ve kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız domain isminizi buna göre seçip Google Adwords gibi reklam mecraları ile ve diğer seo çalışmaları ile kendi markanızın oluşumu için çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Bu alanda kendini kanıtlamış ve reklam ve seo çalışmaları ile marka haline gelmiş N11, Hepsiburada, Nike, Adidas gibi yüzlerce marka bulunmaktadır.

Önemli olan seçiminizi iyi yapmaktadır. Ve bu yönde çalışmalarınızı sürdürmektir.

Yorum yapmak ister misin?

Pin It on Pinterest