Seo için en iyi site yapısı nasıl olmalıdır?

14
105

Sitenizin belirli bir yapıya ihtiyacı var. Aksi takdirde, yalnızca bir sayfa koleksiyonu ve blog yayınları olur. Kullanıcılarınızın bir sayfadan diğerine tıklamak ve sitenizde gezinmeleri için düzgün bir site yapısına ihtiyaçları var. Google, hangi içeriğin önemli olduğunu ve hangi içeriğin daha az önemli olduğunu belirlemek için sitenizin yapısını kullanır. Bu kılavuzda site yapısıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım.

Sitenizin yapısını kurmak için uğraşıyor musunuz? Bir makaleden diğerine geçmek için en iyi stratejinin tam olarak ne olduğunu bilmiyor musunuz?

Site Yapısı Niçin Önemlidir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Web sitenizi yapılandırmak kullanışlılık ve bulunabilirlik açısından son derece önemlidir. Birçok web sitesi, ziyaretçilerin aradığı ürün yada makaleye yönlenmesi için iyi bir yapıya sahip değildir. Ayrıca, iyi bir site yapısına sahip olmak sitenizin Google tarafından daha iyi anlaşılmasına yol açıyor, bu nedenle SEO için gerçekten önemli. Bu bölümde, iyi bir site yapısına sahip olmanın önemine değineceğim.

Kullanılabilirlik İçin Önemi

Web sitenizin yapısı, web sitenizdeki kullanıcı deneyimi için büyük önem taşır. Ziyaretçiler, aradıkları ürünleri ve bilgileri bulabildiklerinde aynı zamanda müşteriniz olma ihtimalleri de ortaya çıkmaktadır. Başka bir deyişle, onlara web sitenizde dolaşmalarında yardımcı olmalısınız. İyi bir site yapısı bu işi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Site içi navigasyon kolay olmalıdır. Makalelerinizi ve ürünlerinizi bulmak kolay olacak şekilde kategorilere ayırmanız gerekir.

Seo İçin Önemi

Bir web sitesinin veya bir e-ticaret sitesinin yapısı, arama motorlarındaki sıralamalar için büyük önem taşır. Bunun üç ana nedeni vardır:

Google’nin Sitenizi Anlamasına Yardımcı Olur

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Sitenizi yapılandırma biçiminiz, Google’a en önemli içeriği nerede bulacağın konusunda önemli ipuçları verecektir. Sitenizin yapısı, bir arama motorunun sitenizin neyle ilgili olduğunu ve ne sattığınızı anlamasını sağlar. Aynı zamanda, bir arama motorunun belirli ürünlerde içeriği ne kadar kolay bulacağını ve indeksleyeceğini belirler. Bu nedenle, iyi bir yapı Google’da daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur.

Kendi İçeriğinizle Rekabet Etmenizi Önler

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Sitenizde birbirine oldukça benzeyen makaleler olabilir. Sonuç olarak Google, makale sayfalarının hangisinin en önemli sayfalar olduğunu bilmiyor. Hangi sayfanın daha popüler olduğunu Google’a bildirmelisiniz. Bunu yapmak için, iyi bir dahili bağlantı yapısı ve kategori yapısına ihtiyacınız vardır; böylece kendi sitenizdeki sayfalarınızla rekabet etmemiş olursunuz.

Web Sitenizdeki Değişiklikleri Gösterin

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Eğer sitenizde ürün satıyorsanız muhtemelen sattığınız ürünler zamanla değişecektir. Yazdığınız içerik de öyle olabilir. Google’ın artık kullanılmayan eski ürünleri veya blog yazılarını göstermesini istemezsiniz. Sitenizin yapısında bu tür değişikliklerle uğraşmanız gerekecek.

Web Sitenizin Yapısını Nasıl Oluşturacaksınız?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Peki, site yapısı nasıl oluşturulur? Önce ideal bir site yapısının nasıl göründüğünü inceleyeceğiz ve daha sonra bunu kendi siteniz için nasıl gerçekleştireceğinizi açıklayacağım.

İdeal Blog Yapısı

Sitenizin yapısı bir piramit gibi olmalıdır. Piramidin üst kısmında ana sayfanız bulunur ve ana sayfanın altında bir dizi kategori sayfası vardır. Daha büyük siteler için alt kategori veya özel kategori oluşturulabilir.Kategoriler ve alt kategorilerde birtakım blog yazıları, sayfaları veya ürün sayfaları yer almalıdır.

Sayfalarınızı Kategorilere Ayırma

Sitenizdeki blog yayınlarını veya ürün sayfalarını henüz bir dizi kategoriye dahil etmediyseniz, kesinlikle bunu hemen yapmalısınız. Ayrıca bu kategorileri sitenizin ana menüsüne eklediğinizden de emin olun.

Eşit Büyüklükte Kategoriler

Kategorilerin eşit derecede büyük olduğundan emin olun. Belirli bir konuda çok blog yazdığınız için bir kategori çok büyük olursa, o kategoriyi iki ana ya da alt kategoriye bölün. Kategorilerin boyutu için en iyi kural, hiçbir kategorinin diğer kategorilerin boyutunun iki katından fazla olmadığından emin olmaktır. Böyle bir kategoriniz varsa, bunları iki ayrı kategoriye bölmek, web sitenizdeki içeriğin daha doğru bir şekilde yansımasıyla sonuçlanır. Kategori adınız web sitenizin kalıcı bağlantı yapısına yansıtılırsa bir kategoriyi bölüp sonra URL’lerin doğru bir şekilde yönlendirildiğinden emin olmalısınız.

Dahili Link Yapısı

Dahili bağlantı yapınız çok önemlidir. Bir piramidin tepesindeki her sayfa alt sayfalarına bağlanmalıdır. Ve tam tersi için, tüm alt sayfalar piramidin üstündeki sayfalara bağlanmalıdır. Piramidin en üstünde gerçekten önemli içerikler olmalıdır ve bunlar, tüm blog yayınlarınızdan bağladığınız makaleler olmalıdır.

İçerik açısından birbiriyle yakından alakalı sayfalardan bağlantı kurduğunuz için, sitenizin sıralamasını yükseltiyorsunuz demektir. Bu şekilde bağlamak, neyin ilişkili olduğunu ve neyin olmadığını görmek için arama motorlarına yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, tüm alt sayfalar piramidin en üstünde bulunan bir ana sayfaya bağlandığında, arama motorlarının ana sayfanızın ne ile ilgili olduğunu belirlemesini kolaylaştıracaktır.

Kategoriler Ve Etiketler

Sitenize etiketler ekleyerek de fayda sağlayabilirsiniz. Etiketler ve sınıflandırmalar sitenize daha fazla yapı kazandıracaktır.

WordPress’de kategori eklemenin iki yolu vardır.Biri kategori olarak eklemek diğeri ise etiket olarak sınıflandırmaktır.Aradaki fark yapıyla ilgilidir. Kategoriler hiyerarşik bir yapıya sahipken etiketler bu hiyerarşiye sahip değildir.

Çok fazla etiket oluşturmamaya çalışın. Her yazı veya makaleyefarklı farklı etiketler yazarsanız kategorilendirme yapamazsınız. Etiketlerin birden fazla veya iki kez kullanılmasını sağlayın. Aynı etiketlerin birlikte kullanıldıkları makalelerin gruplandığından emin olun.

Bazı WordPress temalarında, etiketler her makale ile birlikte görüntülenir. Fakat, bazı temalarda gizlidir. Etiketlerinizin ziyaretçileriniz tarafından sayfa içerisinde (tercihen makale sonunda) bulunabilir olduğundan emin olun. Etiketler, ziyaretçileriniz için (yalnızca Google için değil) aynı konuyla ilgili daha fazla makaleye ulaşmak için gerçekten kullanışlıdır.

KöşeTaşı İçeriği

Gerçekten önemli içerik sayfalarına köşe taşı içeriği denir. Köşe yazıları bölümünüz varsa bu bölüm web sitenizdeki en önemli makalelerdir. Bu, işletmeniz veya işletmenizin misyonunu tam olarak yansıtacak içeriktir. Ancak, işletmenizin çevresindeki alana odaklanmak, kitlenizi ve potansiyel alıcılarınızı arttırmak için iyi bir strateji olabilir.

Köşe taşı makaleleri sitenizin yapısında nispeten yüksek olmalı ve “en yüksek” ve “rekabetçi” anahtar kelimelere odaklanmalıdır. Siteniz veya şirketiniz hakkında ziyaretçilere bilgi vermek için birisinin okumasını istediğiniz belirli bir sayfayı düşünüyorsanız, bunlar köşe taşı makaleleri olmalı. Çoğu durumda, ana sayfa bu makalelerle bağlantılı olur.

Web sitelerinde en az 1 veya 2 ve en fazla 8 ile 10 arasında köşe taşı makalesi bulunmalıdır. Kategori sayfaları veya etiket sayfaları da harika köşe taşı makaleleri oluşturabilir. Köşe taşı içeriği için kategori sayfalarınızı optimize etmek istiyorsanız, gerçekten harika tanıtım içeriği sağlamak çok önemlidir.

Kaldırın Ve Yönlendirin

Eskiden yazmış olduğunuzve sizi tatmin etmeyen makaleleriniz olabilir. Bu makaleler herhangi bir trafik almıyorsa silip yönlendirmek en doğru harekettir.

Sayfaları yönlendirmek o kadar da zor değil. WordPress kullanıyorsanız, yönlendirmeleri gerçekleştirip düzenleyebileceğiniz farklı farklı eklentiler kullanabilirsiniz.

Site Menüsünü Değerlendirin

Web siteniz değiştiğinde, menünüz de muhtemelen değişmelidir.Eğer web sitenizde çok önemli bir sayfayı işaret ediyorsanız kullandığınız menü içerisinde bu sayfaya link verebilirsiniz.

Kategorilerinizi Gözden Geçirin

Kategorileriniz, alt kategorileriniz veya makalelerinizi tekrar değerlendirmek iyi bir seçim olabilir. Daha önce farklı kategorilerde yayınladığınız makalelerin siteniz geliştikçe belki farklı kategoride yer alması daha faydalı olabilir. Dolayısıyla en uygun kategori seçimi için tekrardan kategori yapınıza göz atmakta fayda var.

Bir kategori diğerlerinden daha fazla büyürse sitenizin piramidi dengeden düşebilir. Bu kategoriyi farklı kategorilere ayırmayı düşünün. Ancak, bazı kategorileri de birleştirmek isteyebilirsiniz.

Duplicate content ( Benzer içerik ) Sorunu

Aynı içerik, sitenizdeki birden fazla yerde gösterilir. Ziyaretçinin çok fazla umrunda olmasa da bir arama motoru, aynı içeriği iki kez göstermek istemediğinden, arama sonuçlarında hangisinin gösterileceğini seçmek zorunda kalır. Duplicate Content sorunu için WordPress duplicate content sorunu nasıl çözülür? konusuna bakabilirsiniz.

SonSöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Seo için en iyi site yapısı kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabildiği ve arama motorlarının da içeriğinizin ne ile ilgili olduğunu kolayca anlayabildiği bir yapıdır. Bu yüzden Seo için de oldukça önemli olan bu kriteri mutlaka uygulamanızı öneririm.

14 Yorumlar

 1. Makaleniz faydalı ve bilgi verici, tabiki yazarken kullandığınız anlatım dili içeriğinizi tamamlamış. Piramit içeriğe örnek olarak birçok makaleniz mevcut sadece uygulamak yerine uyguladığınız stratejiyi okurlarınıza fayda sağlaması için paylaşmanız çok güzel.
  Başarılarınızın devamını dilerim

 2. seo için en iyi site yapısı nasıl olmalıdır konusuna yakışır bir makale olmuş.. teşekkürler..

  Bir sorum var Sadri Bey,
  Google da web sitemin ismi yazıldığında sizinki gibi görünmesini istiyorum. Yani kategorilerim de görünsün ana sayfa altında. bir önizleme midir ismi nedir bilmiyorum.. biliyorum anlatamadım. bu yüzden bu linkte ekran görüntüsü veriyorum;

  https://www.ssyukle.com/image/Sq

 3. Bahsettiğiniz durumu Google kendisi oluşturuyor. Eğer herhangi bir konu ya da kategori direkt olarak iyi hit alırsa Google bu kısımları öne çıkartıyor ve resimdeki gibi listeliyor. Bunun için herhangi bir ayar yapılmıyor. Zamanla hit aldığınız bölümler listelenecektir.

  • yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. bu arada cevapladığınız yorumların bildirimlerini alamıyorum nedense. bir önceki yorum da öyleydi farklı bir konuda. kendim ziyaret ederek ulaşıyorum. spam kutusuna da baktım oraya da düşmemiş. Geri bildirim yaparak bir faydam dokunsun bari diyerekten yazıyorum bunu yanlış anlamayın.
   iyi çalışmalar 🙂

  • çok teşekkür ederim abi. wordpress konusunda bu kadar hızlı ve kaliteli destek görmedim. wordpress ile ilgilenen kişilerin kesinlikle takip etmesi gereken bir blog.

 4. Selamlar yazınızı okuduktan sonra yaklaşık 6-7 gün önce kalıcı bağlantılarımı değiştirdim. siteadi.com/%postname%/ iken siteadi.com/ornek-yazi/ şeklinde değiştirdim ayrıca 301 yönlendirmelerimi’de yaptım, ayrıca yoast ayarları ile’de biraz oynamıştım şu an çoğu sayfam aynı isimli kategori sayfalarıma açılıyor. Yani siteadi.com/siyah-xbox/ isimli sayfam aynı isimli kategori sayfama açılıyor ve bu hiç hoş görünmüyor çünkü kategori sayfası bildiğiniz gibi içerik açısından boş sayılır. Bu durumu nasıl değiştirebilirim. Yani önceden siteadi.com/siyah-xbox sayfama tıklanınca aynı sayfam açılıyordu, fakat şimdi sayfalarıma tıklayınca aynı isimli olan kategorilere açılıyor ve bütün kategori sayfalarım indexli yani değişiklik yapmam sıkıntı yaratır. Umarım anlatabilmişimdir.
  resimag.com/p1/4956ebb6f19.jpeg
  resimag.com/p1/14e534648ab.jpeg
  resimag.com/p1/2d45e41655f.jpeg

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz