Seo uyumlu makale nasıl yazılır teknikleri nelerdir?

2
187
seo uyumlu makale

Seo uyumlu makale yazmak, yada yazılmış olan bir makaleyi seo uyumlu hale getirmek, seo için son derece önemli olduğu gibi arama sonuçlarındaki sıralamanızı da etkilemektedir.

Seo Uyumlu Makale Yazmak Ne Demektir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Bildiğiniz gibi Seo konusunda kabul görmüş bazı temel kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin uygulanması sizi sıralamalarda bir adım ileriye götürecektir. Bu kriterlerin detaylı kullanım ve değerlendirmelerini Onpage seo nedir onpage seo teknikleri nelerdir? konulu makalemde belirtmiştim.

Seo uyumlu makale nasıl yazılır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Seo uyumlu makale yazmak için tüm kriterleri akılda tutmaya gerek yok aslında. Zamanla zaten hepsini ister istemez ezberliyorsunuz ki buda hiç gerekli değil.

WordPress’te sizin yerinize makale yazarken tüm bu kriterleri kontrol eden ve uyumlu olup olmadığını size bildiren Seo eklentileri mevcut.  Bu eklentilerden en popüler olanının kullanımı ve ayarları hakkındaki bir önceki makalem olan Yoast Seo ayarları detaylı anlatım kılavuzu‘na bakabilirsiniz.

[su_youtube_advanced url=”https://youtu.be/RXr3qRL8kQk” controls=”no” rel=”no” theme=”light”]

Yoast Seo ile Seo Uyumlu Makale Yazmak

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Her yeni makale yada sayfa oluşturduğunuzda yazım ekranının alt kısmında Yoast Seo Meta kutusunu göreceksiniz. Bu meta kutusu bizim için tüm kriterleri kontrol edecek. Bunun kullanımı aslında çok basittir.

seo uyumlu makale yoast seo yazı seo

Yoast Seo Meta Kutusu Nasıl Kullanılır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Makalemizi yazdıktan sonra, seo uyumlu hale getirmek için öncelikli olarak yapmamız gereken anahtar kelimemizi belirlemek. Anahtar kelimemizi belirledikten sonra Odak anahtar Kelime bölümüne kelimeyi yazıyoruz.

Kod Parçacığını Düzenle butonuna bastığımızda aşağıdaki bölümler belirecektir.

[su_list icon=”icon: check” icon_color=”#000000″]

 • Seo Başlığı :  Yazdığımız yazının başlığı
 • Kısa İsim : Yazı başlığının link yapısı
 • Meta Açıklaması : Bu kısım çok önemlidir. Yazıyla ilgili özet niteliğinde olan bölümdür. Bu kısma özet yazarken mutlaka anahtar kelimeniz ile başlamalı.

[su_list]

İçerik Analizi Bölümü

Bu bölümde yazınızın seo uyumlu olması için gerekli olan tüm kriterler bulunmaktadır. Doğru yaptığınız her kriterin başındaki ikon yeşil renk alacaktır. Burada önemli olan tüm kriterleri yerine getirmeye çalışmanızdır.

Bu bölümdeki en önemli kriterleri açıklayalım

Resimlere alt ve title etiketi ekleyin

Resimlerin alt ve title etiketlerinin olması çok önemlidir. Bu yüzden yazınıza eklediğiniz resimlere alt ve title etiketi eklemek için resim ayarlarına (resmin üstüne tıklayın kalem işaretine tıklayın) girerek alttaki gibi hem alt hem de title kısımlarını doldurup kaydetmeniz gerekmektedir.

Seo uyumlu makale nasıl yazılır

Anahtar kelimeyi başlık etiketleri içerisinde kullanın

Anahtar kelimenizi yazı içerisinde mutlaka h2,h3 başlık etiketlerinin içerisinde kullanın.

seo uyumlu makalea nahtar kelime başlık

Yazı başlığında ve URL’de anahtar kelime

Yazınızın başlığının anahtar kelime ile başlaması gerekmektedir.Aynı şekilde URL yapısı da anahtar kelime ile başlamalıdır. URL içerisindeki harf ve rakam dışındaki karakterleri çıkartmalısınız.

seo uyumlu makale yazı başlığında anahtar kelime

Meta Açıklama kısmında anahtar kelime

Meta açıklama kısmı mutlaka anahtar kelime ile başlamalı.Ve 160 karakteri geçmemeli.

seo uyumlu makale meta açıklama yazısı

Yazı uzunluğu

Yazdığınız makale en az 300 kelime olmalıdır. Daha uzun olması size avantaj sağlayacaktır. Uzunluk konusunda sınır yoktur. Dilediğiniz kadar yazabilirsiniz.

Dahili Ve Harici Linkler

Makalenizin içerisinde mutlaka sitenizdeki diğer konulardan birine yada otoriter olan farklı bir web sitesine bağlantı verin.

Örneğin: wordpress kelimesi varsa yazınızda wordpress.com’a link verebilirsiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimenizi yazınızın ilk paragrafında, ortasında ve son paragrafında kullanmaya özen gösterin. Dilerseniz anahtar kelimenizi kalın,italik yada altı çizili belirtebilirsiniz.

Temel itibariyle yazınızı seo uyumlu hale getirecek kriterler bunlardır. bunların yanında yazınızın özgün ve kaliteli olması, resim ve videolarla süslenmiş olması da size avantaj sağlayacaktır.

2 Yorumlar

 1. Çok teşekkürler sormam gereken 3 soru var cevaplarsanız sevinirim
  1.herhangi bir yazi başlığını örnek sadri ercan yazı başlığı olsun ben bu yazı başlığını hiç değiştirmeden aynı yazı içinde direk h2 veya h3 olarakda kullansam sorun olur mu ?
  2 makalede kullanilan başlık h1 h2 h3 etiketleri ayni sekilde etiketlerdede değıştirmeden eklesem sorun olur mu ?
  3 farkli makaledeki h2 etiketini baska bir makalede kullansam sorun olur mu ? Cevaplarsanız sevinirim

  • Her başlık derecesi için farklı kelime kullanın. Hepsindeki cümle yada kelime farklı olsun. Etiketlerde çok fazla kelime tekrarı yapmayın. Başlık olarak farklı makalede herhangi bir h2 etiketini kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz