Wordpress Eklentileri

Sıralama kaybetmeden host ve domain değiştirme nasıl yapılır?

Sıralama kaybetmeden host ve domain değiştirme mümkündür. Bunun için yapmanız gereken dikkatli bir şekilde aşağıda verdiğim talimatları uygulamak.

WordPress sitenizi yeni bir domain üzerine taşımak her zaman korkutucu olur. Ancak, hem alan adınızı hem de dosyalarınızı  taşımak iki kat daha endişe vericidir. Sitenizin SEO sıralamasını oluşturmak zaman ve çaba harcıyorsunuz. Şimdi, doğal olarak, yeni alan adınızı değiştirdiğinizde hepsinin kötü olarak etkilenmesinden endişe duyuyoruz.

Ancak, endişelenmenize gerek yok. Google, kullanıcıların bazen alan adlarını değiştirmesi gerektiğini bilir; bu nedenle, doğru adımları izlediğiniz sürece SEO sıralamanızı korumanız mümkündür. Ve bu kılavuzda size nasıl sıralama kaybetmeden domain değiştirme işleminin yapılacağını anlatacağım.

Neden Domain Değiştirmek İsteriz?

Mümkün olduğunca, mevcut alan adınızla yola devam etmek kesinlikle daha iyidir. Fakat bazen bazı sebeplerden ötürü domain değişimi gerekebilir.

  • Geçerli alan adınızdan son derece daha iyi bir alan adına geçiş yapmak isteyebilirsiniz.
  • Kullanmış olduğunuz domain ceza almış olabilir. eğer böyle bir durum varsa domain değiştirmek cezadan kurtulmak için tek yoldur.
  • Marka yenileme veya güncelleme sebepleriyle domain değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bu konuda oldukça fazla sebep eklenebilir. Lakin biz niçin sorusundan ziyade nasıl sorusuna yoğunlaşacağımız için makalemize devam edelim.

Başlamadan önce 3 önemli bilgilendirme

  1. Öncelikle, bu ipuçları SEO sıralamasında büyük, kalıcı kayıplar yaşamanızı önlemek ile ilgildiir. Geçiş işlemi sırasında siteniz muhtemelen geçici olarak trafik kaybedecektir. Bu durum kaçınılmaz olup yaşanması çok doğaldır. Ancak süreci doğru şekilde uygulayarak, bu kayıpları en aza indirgemeli ve mümkün olan en kısa sürede orijinal arama konumunuza geri dönmelisiniz.
  2. Sitenizin yedeğini aldığınızı varsayacağım. Taşıma işlemi sırasında bir şeylerin ters gitmesi ihtimaline karşı mutlaka yedek almalısınız. Bu konuda anlatacağım yöntem ile aynı zamanda yedeğimizi de alacağız.
  3. Siteniz için artık kullanmasanız bile, eski alan adınızın sahipliğini korumanız gerekir. Bu, yönlendirme işlevlerinin sonsuza dek devam etmesini sağlamak için gereklidir.

Sıralama kaybetmeden host ve domain değiştirme işlemleri

Tüm sitenizin içeriğini yeni domaine kopyalayın

Herhangi bir yönlendirmeye başlamadan önce, sitenizin tam bir kopyasını yeni alan adınızda oluşturmanız gerekir. Mevcut WordPress sitenizi kolayca çoğaltmak için Duplicator eklentisini kullanabilirsiniz.

Kopyalama, mevcut tüm URL’lerinizi yeni alan adınıza güncelleme seçeneği içerir. Elle taşıma yaptığınızda, WordPress kontrol panelindeki URL’yi güncelleyebilirsiniz, ancak bu, yayınlarda veya sayfalarda kullandığınız tüm dahili bağlantıları güncellemez. Duplicator, bu iç bağlantıların tümünü otomatik olarak güncelliyor ve bu da işlemi daha basit hale getiriyor

Duplicator Eklentisi Kullanım Ve Kurulumu

Duplicator eklentisi ile tüm sitemizin içeriğini yedekleyip yeni domain ve alan adı üzerine kurulumunu yapıyoruz. Nasıl yapacağınız ile ilgili olarak oldukça detaylı bir şekilde hazırladığım WordPress site taşıma,kopyalama ve yedekleme kılavuzu ‘nu inceleyin.

Taşıma işlemini manuel olarak yaparken de, Kesinlikle Duplicator kullanmanızı öneririm. Nedeni ise;
Duplicator, mevcut tüm URL’lerinizi yeni alan adınıza göre güncelleme seçeneği içerir. Elle geçirdiğinizde, WordPress kontrol panelindeki URL’yi güncelleyebilirsiniz, ancak bu, yayınlarda veya sayfalarda kullandığınız tüm dahili bağlantıları güncellemez. Duplicator, bu iç bağlantıların tümünü otomatik olarak güncelleyecek ve bu da işlemi daha basit hale getirecektir.

Sıralama kaybetmeden host ve domain değiştirme duplicator-url

NOT: Eğer Duplicator ekklentisi yerine farklı bir eklenti ile taşıma işlemi yapmışsanız sitenizdeki URL’leri güncellemek için Velvet Blues Update URLs eklentisini de kullanabilirsiniz.

Siteniz uygun tüm dahili bağlantılarla yeni alan adınıza kurulduktan sonra siteye göz atıp her şeyin düzgün şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Bağlantıların çalıştığından ve resimlerin görüntülendiğinden emin olun.

Bir sonraki adımda, eski sitemizdeki tüm trafiği yeni sitemize yönlendireceğiz. Bu yüzden yeni sitemizde herhangi bir hata olmaması gerekiyor.

Eski Sitenin Yeni Siteye 301 ile yönlendirilmesi

301 yönlendirmesi ile eski sitemizi yeni sitemize yönlendirmemiz gerekir; böylece hem insanlar hem de arama motoru robotları doğru sayfayı bulabilir.

Neden 301 ile yönlendiriyoruz diye merak edenler için onuda açıklayalım

301 yönlendirme kodu tarayıcılara ve arama motorlarına sayfanın kalıcı olarak taşındığını bildirdiğinden. Bu, Google’ın ve diğer arama motorlarının, eski sayfalarınız gibi yeni sayfalarınızın da aynı bağlantı yapısında olduğunu bildirir.

Sitenizin kurulu olduğu ana dizinde yer alan .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin ve bir kopyasını her ihtimale karşı yedekleyin.

Metin edötörü ile dosyayı açın ve aşağıdaki kodlar içerisinde yer alan adresleri değiştirerek .htaccess dosyanızın içerisine ekleyip kaydedin ve geri yükleyin.

Yönlendirme işlemini de yaptıktan sonra Google Webmaster Tools araçlarına giriş yapıp, Google gibi getir seçeneğinden yeni domaini indeksletiyoruz.

Sıralama kaybetmeden host ve domain değiştirme google-gibi-getir

Domain Değişiminden Google’ı Haberdar Etmek

Artık tüm trafiği yeni alan adımıza gönderiyoruz, Google’a değişikliği bildirmeniz gerekir. Google geçiş sürecini kolaylaştıracak ve SEO sıralamalarınızı kaybetmemenize yardımcı olacaktır.

Yine Google Webmaster Tools aracına giriş yapıyoruz. Sağ üst köşede yer alan ayarlar kısmına tıklıyoruz ve Adres Değişikliği seçiyoruz.

Sıralama kaybetmeden host ve domain değiştirme adres-degisikligi

Gelen ekrandan ilk kısımdan yönlendirmek istediğimiz alan adını seçiyoruz. Sırasıyla 2 ve 3 numaradaki butonlardan onaylama işlemlerini de yaptıktan sonra son olarak Gönder butonuna tıklıyoruz.

Sıralama kaybetmeden host ve domain değiştirme adres

Yeni Domain İçin Site Haritası Gönderimi

Başarılı bir şekilde işlemlerimizi tamamlayıp son aşamalara geldikten sonra yeni domain üzerinde oluşturulmuş olan site haritası Google Webmaster Tools -> Site Haritası kısmından ekliyoruz. eğer siteharitasının nasıl ekleneceğini bilmiyorsanız bununla ilgili olarak daha önceden Blogger site haritası gönderme konusundaki talimatlar yönergesinde site haritanızı ekleyebilirsiniz.

SonSöz

Sıralama kaybetmeden host ve domain değiştirme önemli bir konudur ve işlemleri uygularken dikkatli davranmalısınız. Eski sitenizdeki trafiğin yeni site üzerinde aynı etkiyi göstermesi için kısa bir zaman geçmesi gerekebilir.

1 Yorum

  • Google Adres değişikliğinde 2. basamakta hata veriyor. 301 yönlendirmesi düzgün yaptığı halde google düzgün yönlendirmiyor diyor

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest