Wordpress Eklentileri

Sıralama kaybetmeden iki farklı wordpress bloğunu birleştirme

sıralama kaybetmeden

Sıralama kaybetmeden iki wordpress bloğunu tek bir blog üzerinde birleştirmek mümkün. Örneğin, birisinden istediğiniz verimi alamamış olabilirsiniz veya yeni bir web sitesi ve içeriğini satın almış olabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, bu süreçte Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) sıralamalarını kaybetmek istemezsiniz.

Neyse ki, iki WordPress blogunu kolaylıkla birleştirebilirsiniz. Bu makalede iki blogu birleştirip SEO sıralamalarınızı etkilemeden nasıl kolayca 5 adımda gerçekleştirebileceğimizi göreceğiz.

İki WordPress bloğunu neden birleştirmek isteyebiliriz?

Basitçe ifade etmek gerekirse, iki WordPress blogunu birleştirmek, tüm içerikleri bir araya getirmek ve yeni bir blog oluşturmak için başka bir içeriği kurmakla ilgilidir. Elbette, söylemesi belki biraz kolay gelebilir fakat sandığınız kadar da zor değil.

İki blogu bir araya getirmek belki sizin için gereksiz görünebilir, ancak aslında bazı avantajları da vardır:

İş yükünü azaltmak : İki blog yönetmektense bir blog yönetmek her zaman daha kolaydır.

İçeriğinizi genişletin : Bazı durumlarda, geniş içerikli bir web sitesine sahip olmak daha küçük sitelerle uğraşmaktan ve zayıf içeriklerden daha da etkilidir.

Sıralama kaybetmeden iki farklı wordpress bloğunu 5 adımda birleştirme

Her şeyden önce, her iki WordPress sitenizi de yedeklemelisiniz. Bu şekilde, işlem sırasında bir şeyler ters giderse baştan başlayabilirsiniz. Ayrıca, ilerlemeden önce sitelerinizin aynı permalink yapısına sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde, SEO sıralamalarını etkilemeden birleşmeyi yapmak mümkün olmayacaktır. Bu beş adım boyunca, karışıklığı önlemek için eski blog’unuzu “A”, yeni blog’unuzu “B” olarak adlandıracağız.

Adım 1 : İçeriğinizi Xml dosyası olarak kaydedin

WordPress, yazı, sayfalar ve özel yazı türleri de dahil olmak üzere tüm içeriğinizi  aktarmanıza olanak tanıyan dahili bir özellik ile birlikte gelir. İki siteyi birleştireceğimiz için, tüm içeriğimizi yedekleyeceğiz.

Bunu yapmak için, A Bloğunun yönetim sayfasından sırasıyla Araçlar > Dışa Aktar menüsünden tüm seçenekleri işaretleyip dosyayı bilgisayarımıza kaydediyoruz.

Sıralama kaybetmeden

Bu işlem ile içeriğimizi XML formatında bilgisayarımıza kaydetmiş olduk.Fakat sitenizdeki resimler bu dosyada yer almamaktadır. Bunun için ayrı bir işlem yaparak resimleri de alacağız.

Adım 2 : İçeriği Yeni Blog üzerine aktarma

Az önce eski blogdan indirdiğimiz Xml dosyasını yeni web sitemize yüklemek için bu kez Araçlar > İçe Aktar sekmesine geliyoruz. Dosya seç butonundan xml dosyasını seçip İçeri Aktar butonuna tıklıyoruz.

Sıralama kaybetmeden 2

İçeriğinizin büyüklüğüne göre işlem biraz sürebilir ekranı kapatmayın.

Adım 3 : Yüklenen içeriğin kullanıcıya atanması

Yüklediğimiz içeriğin hangi kullanıcının hesabına dahil olmasını istiyorsak bu kullanıcıyı seçmemiz gerekiyor. Yükleme işleminden sonra alttaki gibi karşımıza gelen ekrandan ister yeni kullanıcı tanımlayabilir, isterseniz de var olan bir kullanıcı seçerek atama yapabilirsiniz. Son olarak Onayla butonuna tıklıyoruz.

Sıralama kaybetmeden 3

Adım 4 : URL Yönlendirmelerinin Yapımı

Artık tüm içeriği eski sitemizden aldık. Fakat eski adresleri yeni sitemizin adreslerine yönlendirmemiz gerekiyor. Bunun için eski sitemizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları ekleyip düzenliyoruz ve kaydediyoruz.

Yönlendirmeyi ayarladıktan sonra, arama motorları vasıtasıyla eski sitenizi ziyaret eden herkes direk olarak yeni sitenizdeki adrese yönlendirilecektir.

Adım 5 : Resimlerin Yüklenmesi

Makalenin başlarında resimler için farklı bir yol izleyeceğiz diye belirtmiştim. Şimdi eski sitenizin wp-content / uploads klasörünü ftp üzerinden tüm içeriği ile birlikte bilgisayarınıza kaydedin. Daha sonra indirdiğiniz bu klasörü yeni sitenizin aynı klasörüne yükleyin.Şimdi sıra geldi resimlerin adreslerini düzenleme kısmına. Bunun için Search And Replace eklentisini kullanacağız. Search And Replace Eklentisini indirip eklenti kurulumunu yapıyoruz.

Sıralama kaybetmeden 4

Eklentiyi kurup aktifleştirdikten sonra Araçlar > Search And Replace menüsüne tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa geliyor.

Sıralama kaybetmeden 5

Menüden Search & Replace sekmesine tıklıyoruz. Search For kısmına eski sitemizin adresini , Replace with kısmına da yeni sitemizin adresini yazıyoruz. Alttan Select all tables kutucuğunu işaretliyoruz ve Do Search & Replace butonuna tıklıyoruz. Böylece, eski sitemizin tüm içeriği yeni sitemizde yer alacaktır. Ayrıca sitenizdeki dahili linkleriniz de yeni sitenizin adresi ile değişmiş olacaktır.

Sıralama kaybetmeden iki farklı wordpress bloğunu birleştirmek gördüğünüz gibi o kadar da zor değil 🙂

3 Yorum

  • Yine harika bi yazı olmuş ellerine sağlık , notification sayesinde haberdar oluyorum yazılarından güzel yazılarının devamını bekliyoruz.

  • resim kısmı çok önemli teşekkürler söylediğiniz eklenti sayesinde hatasız yaptım önceki yaptıklarımda hep resimler çıkmıyordu

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest