Site içi linkleme nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir?

26
250
site içi linkleme

Site içi linkleme, seo konusunda oldukça önemli bir kriterdir. Öyle ki yanlış yada eksik yapılan site içi linkleme yöntemleri ile sitenize zarar vermeniz de mümkün.

Seo konusunda temelde iki çeşit linkleme yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi site içi linkleme (dahili yada internal) diğeri ise dış linkleme (harici yada external) dir. Site içi linkleme Onpage seo teknikleri, site dışı linkleme ise Off-page seo teknikleri için oldukça önemlidir.

Site içi linkleme şema

Her iki link yapısının da uygun ölçülerde kullanılması yararlıdır. Lakin her kriterde olduğu gibi bu kriterde de aşırı kullanım sitenize zarar verebilir.

Matt Cutts dahili linkler için yaptığı açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Örneğin Wikipedia üzerinde Twitter şeklinde bir arama yaptığımızda aşağıdaki gibi içerisinde birden fazla linkin olduğu açıklamayı görebiliriz.

Site içi linkleme wikipedia

Gördüğünüz gibi linkler oldukça doğal gözükmektedir. Bizim de sitemizde kullanacağımız linkleme işlemi böyle doğal olmalıdır.

Site içi linkleme nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]
Site içi linkleme, aynı domain üzerindeki bir yazı yada sayfadan yine aynı domain üzerindeki sayfa yada yazıya doğru şekilde link vermektir.

Basit olarak aşağıdaki şemadaki gibidir.

Site içi linkleme şema 2

Şemada gördüğünüz gibi A sayfasından B ve C sayfalarına benzer içerikler olduğu için link çıkışı yaparak hiyerarşi oluşturduk. Bu hiyerarşi arama motorlarının sayfayı indekslerken benzer içerikleri de kolayca bulmasına imkan vermektedir. Bu yüzden dahili linkleme konusu oldukça önemlidir.

Site içi linklemenin faydaları nelerdir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]
Site içi linklemenin birden fazla önemli faydası bulunmaktadır. Bunların neler olduğunu inceleyelim.

Site Haritası Görevi Görür

Site içi linkleme site haritası görevi görür

Sitenize gelen ziyaretçiler en kısa sürede aradıkları bilgiye ulaşmak isterler bu yüzden karmaşık ve neyin nerede olduğu belli olmayan sayfalarda uzun süre kalmazlar.

Site içi linkleme ile kullanıcılara aradıkları konularla ilgili aynı sayfa üzerinde benzer içerikleri göstererek bir harita gibi yol gösterir ve sonuç almalarını hızlandırmış olursunuz.

Arama Motorları İçin Yönlendiricidir

Site içi linkleme arama motorlarını yönlendirirSite içi linkleme sayesinde arama motorları bir sayfa yada yazıyı indekslerken benzer içeriklerinizi de kolayca bulup indeksler.

Anahtar Kelime Sıralamasını Etkiler

Site içi linkleme anahtar kelimeyi etkilerBir yazı yada sayfa içerisinden doğru şekilde verilen text link, zamanla ilgili sayfanın ve anahtar kelimenin özellikle de Long Tail Keywords yani uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama sonuçlarında yükselmesini de etkilemektedir.

Hemen Çıkma Oranını Düşürür

Site içi linkleme hemen çıkma oranını düşürürHemen çıkma oranını azaltmak kullanıcıların sitenizde uzun süre kalmasını sağlayacağından, Seo açısından büyük faydası olmaktadır. Hemen çıkma oranını azaltmanın yöntemlerinden birisi de benzer içeriklere link vermektir.

Link Kalitesini Eşit Dağıtır ( Link Juice )

Site içi linkleme link kalitesini eşit dağıtırSite içi linkleme sayesinde hem link verdiğiniz sayfa, hem de linklenen sayfa eşit kalitede değerlenir. Böylece her sayfanız arama motorları tarafından indekslenmiş ve değerlenmiş olur.

Site içi linkleme nasıl yapılmalıdır?

Site içi linklemenin önemi anlattıktan sonra, ne şekilde uygulamamız gerektiğine geçebiliriz. Bu konuda dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Bu noktalara birlikte göz atalım.

Daha Fazla İçerik Üretin

Site içi linkleme için içerik üretinSite içi linkleme yapmak için elbette içerik gerekiyor. Fakat yeni ve kaliteli içerikler bizim asıl kaynağımız. bu yüzden sürekli olarak mükemmel ve seo uyumlu makale üretmeliyiz.

Doğru Link Vermek

Site içi linkleme için doğru link verinArama motorları A sayfasının B sayfasına benzer içerikte olduğunu nasıl anlayabilir? Elbette doğru anchor text link şeklinde. Bu konuyu biraz daha açıklayalım.

Örneğin bir sayfadan diğer bir sayfaya link verirken şöyle bir yapı kullanıyoruz;

<a href=”www.sitem.com” > Sayfa B </a>

Kod yapısı içerisinde kullandığımız Sayfa B yazısı bizim Anchor Text dediğimiz kısımdır.

Daha da basite indirgersek, Anchor Text şeklindeki linkler arama motorlarına farklı sayfalarda verdiğimiz link şeklinde benzer içeriğin de olduğunu söyler.

Benzer İçeriklere Link Verin

Site içi linkleme için doğru içeriklere link verinBir sayfadan başka bir sayfaya, link verirken ilgili sayfanın da benzer içerikte olması önemlidir. Yani teknoloji ile ilgili bir sayfadan kalkıpta yemek tarifleri sayfasına link vermek çok mantıklı olmayacaktır. Aynı kategorideki farklı içeriklere link vermek en doğru harekettir.

Site içi linkleriniz doFollow olmalı

Site içi linkleme için dofolllow link verinBildiğimiz üzere Follow ve Nofollow olmak üzere iki tip link özelliği bulunmaktadır. Follow özelliği link verdiğiniz siteye tabiri caiz ise kefil oluyorum bu linki takip et demek gibidir, nofollow link özelliği ise link verdiğiniz siteye hiçbir şekilde kefil olmuyorum, bu linki takip etme anlamındadır.

Site içi linkleme yaparken tüm linklerinizde follow etiketi olması önemlidir. Çünkü içeriğiniz zaten kendi içeriğiniz olduğu için bu etiketi rahatlıkla kullanarak arama motorlarına link takibi yapmasını belirtebilirsiniz.

Her iki özelliğin kullanımı ise şöyledir;

<a href=www.sitem.com/ rel=”nofollow”> Yazı yada site ismi</a>
<a href=www.sitem.com/> Yazı yada site ismi</a>

Link içerisine rel=”nofollow” etiketi eklediğinizde arama motorları linki takip etmeyecektir. Eklemediğinizde ise otomatik olarak Follow şeklinde algılanacak ve takip edeceklerdir.

Gezinme Çubuğu ( Breadcrumb ) Kullanın

Site içi linkleme için gezinme çubuğu kullanınGezinme çubukları kullanıcılara site içerisinde nerede bulunduklarını gösteren bir kılavuz gibidir. Gezinme çubukları çoğu zaman arama sonuçlarında da alttaki gibi gösterilir.

bread

Footer Ve Sidebarda Menü Kullanın

Site içi linkleme için navigasyon menüsüSitenizin üst kısmında (header) kullandığınız navigasyon menüsünü, footer ve sidebar kısmında da kullanın. Özellikle Hakkımda, İletişim , Gizlilik gibi sayfalar için footer kısmını tercih edin.

Site içi linkleme konusunda elimden geldiğince detaylı ve açıklayıcı bilgiler vermeye çalıştım. eğer aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmından belirtebilirsiniz.

26 Yorumlar

 1. Sadri bey,
  Şimdi web sitesinde bildiğiniz gibi benzer konular veya rastgele konuların gösterilmesini sağlıyoruz. Aynı şekilde en fazla görüntülenenler, çok fazla yorum alanlar vs. de var. Bunlar site içi linkleme olarak sayılıyor. Algoritmayı kurarken benim tıkandığım en önemli konu bu. Yüzdelik dağıtalım da bunları nasıl hesaba katacağız?

 2. Benzer yazılar,son yorumlar yada yeni makaleler sadece başlık olarak sayfanızda yer almaktadır. Dolayısıyla bir yazı içerisindeki anlatım esnasında verilen referans link kadar etkili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü, dikkat ederseniz arama sonuçlarının hiçbirinde sayfanızda yer alan benzer konular çıkmıyor yada son yazılar. Fakat yazı içerisinde belirttiğiniz kalın,italik tarzda yazılmış olan kelime ve linkler arama sonuçlarında gösterilmektedir.
  Bu yüzden bana sorarsanız link inşaasında sadece yazı içerisindeki linkleri düşünerek hareket etmek en mantıklısıdır.

 3. Merhaba. Blogger’da bulunan arşiv özelliğini kullanıyorum. Blogger arşiv özelliği sayesinde, backlinklerin etkisi tüm linklere dağılır mı? Ek bir şey yapmamıza gerek var mı size? Bir de size sormak istedim. Oldukça kritik bir konu. Arşivi kaldırınca mı daha faydalı oluyor; yoksa arşiv sayfası varken mi daha faydalı oluyor, bir türlü karar veremiyorum.

 4. Arşiv sayfaları aylık bazda tutulduğundan ben indekslenmelerini tavsiye etmiyorum. Çünkü bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Yazar sayfaları, arşiv sayfaları gibi sayfaların indekslenmeleri gereksiz.

 5. Merhaba sadri bey,
  Bir sitede; iç linkleme yaparken iki farklı sayfa birbirine iç link verirse sakınca doğar mı? Yani x anahtar kelimeyle A sayfasından B sayfasına iç link veriliyor. y anahtar kelimeyle de B sayfasından A sayfasına iç link verilmesi sakınca yaratır mı?

  • İç linkleme gerek seo açısından gerekse Google açısından doğru kullanıldığı sürece kesinlikle tavsiye edilen etkili bir yöntemdir. Sayfalar arasında aynı anahtar kelime ile link vermediğiniz sürece, farklı kelimeler ile farklı sayfalara link verdiğiniz sürece hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

   Yine aynı sayfaya farklı anahtar kelimeler ile de link verebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta ana anahtar kelimenizin mi yoksa verdiğiniz diğer anahtar kelimelerin mi sayfanızın sıralamasını yükselteceğinin kararının verilmesidir. Sayfanızı hangi kelimeler için optimize etmişseniz bu kelimelerin varyasyonları ile link vermenizi tavsiye ederim.

 6. Yazılarınızı çok beğenerek okuyorum. Benim size sorum, bizim sitemizde nasıl bir linkleme yapısı kurmalıyız. Doğru mu yanlış mı yapmışısız. Kontrol ederseniz sevinirim. Nasıl bir yapı kullanmalıyız. Örnek üzerinde anlatırsanız sevinirim.

 7. Merhaba sadri bey; Öncelikle değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Benim sorum; Web sitem yaklaşık 10 yaşında. Yoast premium kullanmaya başladım. Bildiğiniz gibi dış bir siteye dofollow veya nofollow link çıkışı istiyor. Link çıkışını sürekli olarak nofollow vermekten de çekiniyorum. Sürekli olarak dofollow vermekten de çekiniyorum. Belirli bir oranı var mıdır? Ya da çoğunu dofollow çıkışı olarak verirsem kendi sitemin değerini düşürür mü? ya da başkaca sakıncası var mıdır? Manuel olarak sürekli nofollow yapmak uğraştırıcı geliyor.

  Veya benim web sayfamdan A web sayfasına hem dofollow hem de nofollow link çıkışı yapmam sakınca yaratır mı?

  • bu konuda net bir oran olmamakla birlikte benim tavsiyem sitenizin sayfalari arasindaki linklerde dofollow diger tum harici dis linklerde ise nofollow kullanmanizdir. bunuda external links eklentisiyle yapabilirsiniz. Eklenti anlatimi sitede mevcuttur

 8. Merhaba bir şey sormak istiyorum. Mesela bir makalemde bir konunun 5 kere anahtar kelimesi geçiyor. Bu 5 kelimeyede iç link vermeli miyim yoksa 1 tanesine versem yeter mi?

 9. Merhaba değerli ustadım sızlere ulaşmamın amacı yılardır uğraş ıcındeyım iki adet sitem var cok eskiden sesli chatım vardı o yılardan beri bana bu bir hastalık oluşturmuştur. Yılardır uğraşmalarımda bir hata var fakat merakımdan öleceğim nedır bu hatam bana yardımcı olurmusunuz? Diyeceksınız bundan bız ekmek parası alıyoruz cok cok haklısınız yılarınızın emek karşılığını alıyorsunuz fakat kimin parası kimin duvası ben 48 yaşındayım amacım bundan para kazanmak deyıl bu yıların hatasını örenmek istiyorum bu hatalarımıda sıtemde düzeltmek için sizlerın bu katkınızı bekliyorum ha olmazda diyorsanız hıc kızamam çünkü haklısınız fakat ben yılmayacam devam edeceğim sızın yardımcı olmanız belkide bu uğraşıma kolaylık getirip bırakmama sebebıyet de olur yanı beni bu dert meraktan kurtarırsınız. Eğerki tamam sıze ip uçlarında yardımcı olurum dersenızki sizlere minnettar olurum inanınki maddi durumum olsa sızlerden böyle bir ricada bulunmam direk ücretini öderim bilmem anlatabiliyormuyum. Allaha emanetsiniz allah gönlünüze göre versin

 10. Peki hocam harika anlatmışsınız ama kafama takılan bir soru var. Örnek bir sayfa yazdım ve anahtar kelimesi ”yemek”… Daha sonrasında 10 adet yemek ile ilgili sayfalar yazdım. Ve yazdıgım 10 sayfaya İç bağlantı olarak aynı sayfayı ”yemek” kelimesi olarak iç bağlantı verdim. Sizce google açısından bir sıkıntı olur mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz