Wordpress Eklentileri

Sitenizi hızlandıracak 10 wordpress eklentisi

wordpress hızlandırmak

WordPress kullanıcıları iyi bilirler. WordPress dünyaca ünlü en popüler sistem olsa da en büyük sorunu yavaşlığıdır. Bu yavaşlığın çözümü konusunda birçok cache eklentisi mevcut. Fakat her cache eklentisi herkez için başarılı bir performans göstermiyor.

WordPress hızlandırmak için Cache eklentisi şart değil

Cache eklentisi kullanmadan da birkaç işlemle sitenizin hızını artırabilirsiniz. Bunlardan en önemlileri ise header kısmında bulunan kod yığınının azaltılması yada tek bir dosyada toplanmasıdır. Bunlar içerisinde css kodları , javascript kodları gibi kodlar mevcuttur.

Autoptimize

Autoptimize birkaç farklı hızlandırma tekniği kullanarak sitenizi hızlandırır. Scriptleri birleştirir, css ve js dosyalarının boyutlarını küçültür. Css dosyalarını sitenizin header kısmına, javascript kodlarını da footer kısmına alarak hızlandırma sağlar.

Autoptimizer wordpress eklentisi

Autoptimizer wordpress eklentisi

Compress JPEG & PNG Images

Jpeg ve png dosyalarını sıkıştırarak hem boyutlarını küçültür hem de sayfanın hızlı açılmasını ve resimlerin hızlı yüklenmesini sağlar. TinyJPG ve TinyPNG sitelerini kullanarak resimleri optimize eder ve görüntü kalitesini bozmaz.

Compress JPEG & PNG Images wordpress eklentisi

Compress JPEG & PNG Images wordpress eklentisi

Kraken Image Optimizer

İçerisindeki API sistemi sayesinde önceden yüklenmiş yada yeni yüklenecek olan resimleri optimize eder. Jpeg, png ve gif resim formatlarını görüntü kaybı olmadan küçültme işlemi yapar.

Kraken Image Optimizer wordpress eklentisi

Kraken Image Optimizer wordpress eklentisi

BJ Lazy Load

Eklenti sitenizdeki tüm resimleri bir anda yüklemez. Kullanıcı sayfayı aşağı indirdikçe ekrana gelen kısımdaki resimleri yükler ve böylece sayfa açılış hızı artar. Ayrıca eklenti video dosyalarını ve youtube videolarını da desteklemektedir.

BJ Lazy Load wordress eklentisi

BJ Lazy Load wordress eklentisi

WP-Sweep

Sitenizin veritabanını temizler ve optimize eder. Veritabanı belirli periyodlar ile gereksiz verilerden temizlenmelidir. Zamanla bu veriler sitenizin yavaşlamasına neden olmaktadır.

WP-Sweep wordpress eklentisi

WP-Sweep wordpress eklentisi

Above the Fold Optimization

Sayfanızın açılmasını geciktiren javascript ve css kodlarını düzenler. Harici css ve js dosyaları için de düzenleme sağlayan bu eklenti, Google PageSpeed Insights kuralları içerisindeki bazı kriterleri düzeltmenizi sağlar.

Above the Fold Optimization wordpress eklentisi

Above the Fold Optimization wordpress eklentisi

WP Optimize By xTraffic

Yazılarınızdaki anahtar kelimelere link vermenizi, no follow etiketi eklemenizi ve linklerin yeni sayfada açılmasını sağlar. Resimlere alt ,title etiketleri ekleyebilir, boyutlarını değiştirebilirsiniz. Css ve js dosyalarını sıkıştırabilirsiniz. Ayrıca resimlerinize watermark (damga resmi) ekleyeiblirsiniz.

WP Optimize By xTraffic wordpress eklentisi

WP Optimize By xTraffic wordpress eklentisi

Google Webfont Optimizer

Birçok modern websitesi Google Fonts özelliğini kullanır. Yani farklı font dosyalarını google üzerinden sitesine ekler. Bu eklenti Google Fonts API özelliğini optimize eder. Tüm gerekli olan font kodlamasını tek bir dosyada birleştirir ve daha hızlı sayfa açılışı sağlar.

Google Webfont Optimizer wordpress eklentisi

Google Webfont Optimizer wordpress eklentisi

Simple Revisions Delete

Sitenizde oluşturduğunuz konulara ait gereksiz data ve revizyonları (revision) siler. Bu sayede database optimizasyonu da sağlamış olur.

Simple Revisions Delete wordpress eklentisi

Simple Revisions Delete wordpress eklentisi

Scripts to Footer

Sitenizin header kısmında bulunan tüm js (javascript) kodlarını footer kısmına taşıyarak, sayfanın açılış hızını arttırır.

Scripts to Footer wordpress eklentisi

Scripts to Footer wordpress eklentisi

 

6 Yorum

 • resim optimizasyonlarını yaptıktan sonra uygulamayı silsek sorun olur mu?

 • Autoptimize kurduktan sonra Google Analytics ve Adsense doğru çalışmamaya başladı. Bunu nasıl çözebilirim?

  • önbellekleme yaptığından sayımlarda problem olabilir. Fastest cache kullanıyorsanız yeterli olacaktır

 • Sadri Bey merhaba.

  Yabancı kaynaklardan da araştırdığım kadarıyla js dosyalarının birleştirilmesi site açılış hızını önemli ölçüde etkiliyor.

  Bunu uygulama yerine manuel olarak yapabilir miyiz? Yani diyelim ki, google analystic JS kodları ile ads JS kodlarını açıp aynı txt içine yapıştırarak hostumuza kaydedip HTML içinde de yine bu adresi yazarak artış sağlar mıyız?

  • css ve js dosyalarının sıkıştırılması evet önemli ölçüde fayda sağlıyor fakat bazı js dosyalarının birleştirilmesi çalışmamasına sebep oluyor. Google js dosyalarını birleştirmenizi önermem.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest