Wordpress Eklentileri

WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirin

Web sitesini mobil uyumlu hale getirmek farklı platformlarda sorunsuzca görünmesini sağlamaktadır.Akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmezi oldukları aşikar. Artık web sitelerinin sadece masaüstü için tasarlanmadığı, mutlaka akıllı telefonlar, tabletler gibi diğer cihazlar için de optimize etmek hem ziyaretçi kazanımı, hem de seo açısından son derece önem arz etmektedir.

Mobil uyumlu web sitesi ve Responsive tasarım nedir?

Responsive dediğimiz olay sitenizin, hertürlü cihazla uyumlu bir şekilde çalışıp görüntülenebilmesidir. Tüm yeni tasarımlar artık responsive olarak tasarlanmakta ve güncellenmektedir.

Responsive Tasarım niçin Önemlidir?

Herkezin bir akıllı telefonu, tableti olduğunu ve her gün mutlaka bu cihazlardan internete bağlandığını düşünecek olursak, bu platformdan gelecek olan ziyaretçi hiçte küçümsenecek sayıda değildir. Özellikle sosyal medya bağımlılığının inanılmaz derecede arttığını göz önüne alırsak, sosyal paylaşımların, sitenize katkısını gözlemleyebiliriz.

WordPress Sitenizi mobil uyumlu hale getiren eklentiler

1. The Mobile Theme Module by Jetpack

jetpack wordpress eklentisi

Jetpack ile ilgili olarak daha önceki 16 en popüler WordPress yorum eklentisi konulu makalemde birden fazla aracı içinde barındırdığını söylemiştim. Mobil uyumluluk aracı da bunlardan bir tanesi. Jetpack içerisindeki Mobile Theme özelliği aktive edildiğinde, sitenizin mobil versiyonunu oluşturur.

2. WordPress Mobile Pack

WordPress-Mobile-Pack-eklentisi

Normalde bu tarz mobil arayüz oluşturan eklentiler, var olan sitenin tasarımını mobil uyumlu hale getirirler. Fakat WordPress Mobile Pack en son Html5 teknolojisini kullanarak web uygulaması oluşturur.

3. WPtouch Mobile Plugin

WPtouch-Mobile-eklentisi

Wptouch wordpress eklentisi, wordpress sitenizi Google Mobil site tasarım yönergelerine uygun bir biçimde mobil hale getirir.

4. Any Mobile Theme Switcher

Any-Mobile-Theme-Switcher-eklentisi

Any Mobile Theme Switcher wordpress eklentisi sayesinde, Android akıllı telefonlar ve tabletler, iPhone ve iPad, Windows Mobile ve BlackBerry gibi her bir farklı platform için farklı tasarımlar kullanabileceğiniz bir uygulamadır.

5. WP Mobile Detector

WP-Mobile-Detector-eklentisi

WP Mobile Detector eklentisi 5.000 den fazla cihazı tanıyarak, sitenizi bu cihazlara uygun biçimde optimize eder ve görüntülenmesini sağlar.

Google AMP

google-amp-nedir3

Google AMP mobil web sitenizin hızını arttırmanın en etkili yoludur.

Mobil Site uyumu konusunda bazı ipuçları

mobil-uyumlu

Sitenizin responsive olması için yüklediğiniz resimlerin farklı farklı ebatları olmalı. Çünkü ziyaretçi hangi teknoloji ile sitenize giriş yaparsa ona uygun resim gösterilir.

Resimlerini optimize Edin

Yüklediğiniz resimleri aşağıda verdiğim resim optimizasyon araçları ile optimize edebilir, farklı boyutlarını oluşturabilirsiniz.

EWWW İmage Optimizer

EWWW-Image-Optimizer-eklentisi

EWWW Image Optimizer eklentisi resimlerin kalitesini bozmadan optimize etmenizi ve isterseniz yeniden boyutlandırmanızı sağlıyor.

WP Smush

WP-Smush-eklentisi

WP Smush eklentisinin ücretsiz sürümündeki resim girdi boyutu 1mb ile sınırlı olsada diğerlerine nazaran iki kat optimize özelliği bulunuyor.

Defer Loading of Images

lazy load ile sitenizi mobil uyumlu hale getirin

Defer Loading of Images eklentisi resim optimizasyonun yanında, ilk sayfa açılışında tüm resimleri yüklemez. Kullanıcı sayfayı aşağıya doğru çektiğinde gerekli olan resimleri yükler. Böylece sayfa açılış hızı da artmış olur.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest