Sosyal medya paylaşımlarınız için harika resimler oluşturun

0
130

Sosyal medya paylaşımlarınız için profesyonel resimler hazırlamak ister misiniz? Görsel içerikler hem sosyal medya üzerindeki etkileşimi arttırır hem de markanızı destekleyecektir.

Bu makalemde sosyal medya ve içeriklerinizde kullanmak üzere harika görseller oluşturabileceğiniz 9 araçtan bahsedeceğim.

Yüksek Kaliteli Telif Hakkı Olamayan Resimler

İnternette ücretsiz resim sunan tonlarca kaynak bulmak mümkün. Fakat benim favorilerim ise Pexels ve Unsplash siteleridir. Bu sitelerde yüksek çözünürlüğe sahip yüz binlerce ücretsiz resim bulabilirsiniz. Unsplash genelde manzara resimleri sunarken, Pexels iş, yaşam ve teknoloji alanlarında resimler sunmaktadır.

Bu sitelerden yüksek kalite ve çözünürlükte binlerce resim indirebilir, blog yazılarınızın içeriğinde başlıklarında
kısaca dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Ayrıca resimlerin farklı boyutlarını seçerek indirebilmekte mümkün.

sosyal medya pexels

Pexels diğer ücretsiz resim kaynaklarından da resim aldığı için tek bir siteden yüzbinlerce resme ulaşabiliyorsunuz.

Mükemmel Renk Uyumunu Yakalayın

Adobe Color Cc (eski adıyla Adobe Kuler) ücretsiz bir renk paleti aracıdır.

sosyal medya pexels adobe-color-cc

Araç sayesinde en iyi renk kombinasyonlarını oluşturmak mümkün. Bunun için alttaki gibi 5 kutucuktan herhangi birine renk kodunu (#ffffff) gibi yazın. Bu renk üzerinden oynamalar yaparak dilediğiniz renk kombinasyonlarına ulaşabilirsiniz.

sosyal medya adobe color

Adobe Color’ın bir diğer özelliği ise herhangi bir resmi yüklediğinizde resmin içerisindeki 4 ana rengi size söylüyor. Bunun için sağ üst köşedeki kamera simgesine tıklayarak Görüntüden Oluştur seçmeniz yeterli.

sosyal medya adobe color goruntu

El Yapımı İkonların Faydalarından Yararlanın

Flaticon sitesi sayesinde ücretsiz olarak 144.000 png uzantılı ücretsiz ikona ulaşabilirsiniz. Örneğin Facebook yada Twitter için bir email ikonuna ihtiyacınız varsa birbirinden farklı ebatlarda 1300 çeşit ikondan birini seçebilirsiniz.

sosyal medya ikon

Eğer bir infografik, twitter resmi yada reklam malzemesi oluşturmak için bir avatar ihtiyacınız varsa 1.800 farklı avatardan birini seçebilirsiniz.

sosyal medya avatar

Zıt Renkleri Ortaya Çıkartın

ColorZilla tarayıcı penceresinden istediğiniz rengin Hex ve RBG değerini görebilmenizi sağlayan bir Google Chrome eklentisidir. Bu araç otomatik olarak seçtiğiniz rengin kodunu kopyalar.

sosyal medya colorzilla

En İyi Font Kombinasyonlarını Oluşturun

Fontlar konusunda uzman olmanıza gerek yok. Femmebot sayesinde 25 civarında font kombinasyonuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu kombinasyonları resimler üzerinde ve normal text olarak görebilirsiniz.

 sosyal medya femmebot

Hepsini Bir Araya Toplayalım

Tüm araçlarımızı belirlediğimize göre, profesyonel bir görünüme sahip olmak için bu araçları birleştireceğimiz bir platform gerekiyor.Alttaki resimdeki gibi profesyonel bir resim oluşturabiliriz.

 sosyal medya örnek

Bu konuda bize yardımcı olabilecek 3 farklı platform bulunmaktadır. Bunlar Canva, Google Drawing ve Picmonkey.

Canva İle İçerik Oluşturmak

Canva sosyal medya görsel içeriği oluşturmak için tasarlanmış bir araçtır. İçeriğinde sosyal medya paylaşımları için hazır şablonlar da bulunmakla birlikte herhangi bir görsel programa ihtiyaç duymadan son derece kaliteli işler ortaya çıkartabilirsiniz.

 sosyal medya canva

Canva’nın ücretli sürümünde ise yaptığınız işlemleri kaydetme özelliği bulunmaktadır.

Google Drawings ile içerik oluşturmak

Google Drawings en güçlü içerik araçlarından birisidir. Google Chrome üzerinden eklenti olarak yüklenebilen bu araç sayesinde 500 den fazla fonta ve onlarca araca ulaşabilirsiniz. En güzel yanı ise tamamen ücretsiz olmasıdır.

sosyal medya google-drawing

Eğer Google Drawings’i sosyal medya görselleri için kullanacaksanız resim boyutlarını manuel olarak yazmalısınız. Aşağıda sizin için sosyal medya platformlarında kullanılan resim boyutlarını belirtiyorum.

Facebook Resim boyutları

  • Kapak Resmi – 828 x 464
  • Profil Resmi – 360 x 360
  • Link Resmi – 1200 x 628
  • içerik Resmi – 940 x 788

Twitter Resim Boyutları:

  • Başlık Resmi – 1500 x 500
  • Profil Resmi – 500 x 500
  • Tweet Resmi – 1024 x 500+

Instagram Resim Boyutları:

  • Profil Resmi – 180 x 180
  • İçerik Resmi – 1080 x 1080

PicMonkey İle İçerik Oluşturmak

Picmonkey ile çalışmanızı yaparken anlık olarak size sosyal medya paylaşımında nasıl görüneceği hakkında ön izleme sunar.

sosyal medya picmonkey

Aracın kullanımı oldukça basittir. Ücretsiz sürümde bazı özellikler kısıtlı olsa da işinizi görecektir.

Özet

Araçları kullanarak yaratıcı ve farklı görseller ortaya çıkartmak tamamen sizin yaratıcılığınızla alakalıdır. İllaki photshop, illustrator yada corel draw gibi grafik yazılımları bilmenize de gerek yok.

Benim hazırladığım bir görsel örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

sosyal medya son hali

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz