Sosyal medyada reklam yapmanın 14 etkili yolu

0
194
sosyal medyada reklam yapmak

Sosyal medyada reklam yapmak, en işlek caddede bir işyerine sahip olmaktan daha da etkilidir. Etkili reklam stratejisi ile yüzbinlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşma imkanınız bulunmaktadır.

Önceleri Google ve diğer arama motorları, websitelerine arama sorgularıyla trafik sağlıyordu. Fakat zaman değişip, teknoloji ve pazarlama stratejileri geliştikçe yeni yöntemler de türemeye başladı. Bunlardan en iyisi ve en etkili olanı ise kuşkusuz sosyal medyada reklam yapmak.

Gerek kişi, gerek kurumsal firmalar, gerekse websiteleri ürün, hizmet yada herhangi bir organizasyon tanıtımı, reklamı için artık tüm bütçelerini neredeyse sosyal medya pazarlaması için harcıyorlar. Bunun en büyük sebebi ise şüphesiz dünya üzerindeki nüfusun çok büyük bölümünün anlık olarak sosyal medya hesaplarından birini kullanmasıyla, anlık olarak bu kişilere ulaşabilme ve reklam yapabilme olanağının sağlanmasıdır.

Peki sosyal medyada etkili reklam yapmak için nasıl bir yol izlemek gerek, neler yapmak gerek? Bu makalemde, sosyal medya pazarlamasında dikkat etmeniz gereken 14 etkili yöntemi anlatacağım.

Sosyal Medyada reklam yapmanın 14 etkili yolu

1. Başlıklar Önemli ve Değerlidir

İçerikleriniz de kullandığınız başlıklar son derece önemlidir. Çünkü içeriğinizin ne ile ilgili olduğu hakkında daha içerik okunmadan karşıdaki kişiye fikir verir. Dikkat çekici başlıklar her zaman tıklanma oranı yüksek olan ve akılda kalan başlık tipleridir.

2. Trend olan konuları takip edin

Günlük olarak sosyal medyada trend olan konularla ilgili takipte bulunarak, bunlara yönelik içerikler oluşturmak kullanıcıların dikkatini çekecektir.

3. Doğru Zamanda Paylaşın

İçeriğinizi doğru zamanda paylaşmak en ince çizgidir. Çünkü insanların en aktif olduğu zaman zarfında yapılan paylaşımlar daha çok kişiye ulaşır. Ayrıca eğer popüler bir konu gündemde ise bu konuyla birlikte yapılan paylaşımlarda etkili olacaktır.

4. Kullanıcılarla Etkileşimde Olun

İçeriklerinizin kullanıcılar tarafından geri bildirim ve yorum yapılabilir nitelikte olması önemlidir. Çünkü içeriğiniz hakkında kişisel görüşler farklı olabilir. Her türlü görüşe açık olmalısınız.

5. Paylaşımlarınız için çizelge oluşturun

Kendinize içeriklerinizi paylaşma zamanları konusunda bir takvim oluşturun ve sürekli bu takvime bağlı kalarak paylaşımlar yapın. Günlük, haftalık yada aylık olarak oluşturacağınız bu paylaşım takvimi sayesinde takipçileriniz ne zaman paylaşım yapacağınızı bilirler.

6. İçeriklerinizi birden fazla defa paylaşmaktan korkmayın

Yapılan istatistikler gösteriyor ki, birden fazla kez yapılan paylaşımlar (belli zaman aralığı ile) daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Buradaki ince nokta ise, aynı paylaşımı 2 defadan fazla yaparak spam görünümü vermemek gerekiyor.

7. Görsel Paylaşımlar Önemlidir

İçeriklerinizi paylaşırken, paylaşımınızla alakalı bir resim yada video paylaşmak etkilidir.

8. Kibar ve Nazik Olun

Herhangi bir kullanıcı içeriğiniz ile ilgili olumsuz bir yorum dahi yapsa, bu konuda asla kırıcı ve rencide edici davranmayın. Kibarlığınızı ve nezaketinizi kaybetmeyin.

9. Forum Oluşturun

Eğer bir web sitesi reklamı yapıyorsanız, web sitesinde forum bölümü olması önemlidir. Çünkü kullanıcılar burada mesajlaşabilir, sorularını sorabilirler.

10. Facebook Sayfası Oluşturun

Reklamını yapacağınız içerikle ilgili olarak bir facebook sayfası oluşturmak ve kullanıcıları bu sayfaya davet etmek etkilidir. Bu sayfa içerisinde doyurucu bilgilerin yer alması da önemlidir. Eğer sayfa oluşturmayı bilmiyorsanız Facebook’ta kurumsal sayfa nasıl oluşturulur? konulu makalem size yardımcı olacaktır.

11. Kullanıcıları Önemseyin

Kullanıcıların yaptıkları yorumları, geri bildirimleri dikkate alarak, mutlaka dönüş yapmalısınız. Böylece kullanıcının kendisini değersiz yada önemsiz hissetmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca bu davranış sizi profesyonel olarak gösterecektir.

12. Rakiplerinizi takipte kalın

Rakiplerinizin neler yaptığını, hangi stratejileri izlediğini takip edin. Böylece kendiniz için farklı yöntemler geliştirebilirsiniz.

13. Kopyalamayın

Rakiplerinizi takip etmek iyidir fakat onların içeriklerini kopyaladığınızda bu size puan kaybettirecektir.

14. Sonuçları Takip Edin

Yaptığınız her işlemin, stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını mutlaka takip edin. Çoğu sosyal medya platformu istatistiksel bilgiler sunmaktadır. Etkili olmayan stratejilerden sıyrılıp yenileri için beyin fırtınası yapın.

Unutmayın etkili olan reklam yada tanıtım yapmak değildir, onu nasıl yaptığınızdır. Bu yüzden yaratıcı olmak her zaman size artı puan kazandırır.

En fazla kullanılan sosyal medya siteleri ise şöyledir;

Eğer kendiniz sosyal medyada reklam yapamıyorsanız dahi, sosyal medyada reklam vermek alternatifleriniz arasında bulunması gereken reklam modellerindendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz