Themeforest ve codecanyon ürünlerini yasal olarak ücretsiz kullanabilirsiniz

0
12

Themeforest ve Codecanyon ürünlerini illaki satın almanıza gerek yok. Elbette satın almak geliştiriye destek olmak en doğrusu fakat satın almadan kullanmak yasal olarak bir yükümlülük yaratmıyor. Kısaca özgürce kullanabilirsiniz.

WordPress’in GPL lisansı altında geliştirildiğini belki bilmeyenler vardır. Kısaca GPL lisansı nedir bundan bahsedelim.

GPL (Geniu Public License) Nedir?

Kısaca özetlersek tamamen açık kaynak kodlu, geliştirilebilir, kişiselleştirilebilir bir lisans türüdür kısaca GPL lisansı = özgürlüktür

Dilerseniz resmi sayfasına buradan bakabilirsiniz.

Drupal ile başlayan macera

Drupal ilk olarak GPL lisansını benimseyen ve bu lisans altında geliştirilen açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. Öyle ki Drupal’a ait tüm tema ve eklentiler de GPL lisansına sahiptir.

WordPress’in GPL lisansı altında geliştirilmesi

Tıpkı Drupal gibi WordPress de bu lisans benimsemiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Ve yine Drupal’da olduğu gibi WordPress’in tüm eklenti ve temaları da bu lisansa sahiptir.

Themeforest – Codecanyon Üzerinde Satılan WordPress Eklenti Ve Temalarını Lisanssız Kullanmak Yasal mı?

Evet yasal. Çünkü WordPress’in benimsediği GPL lisansı ister ücretli ister ücretsiz olsun WordPress kod yapısını kullanan tüm ürünler için geçerlidir.

WordPress geliştiricileri der ki ;

Eğer WordPress için bir tema ya da eklenti geliştiriyorsanız, bu tema ya da eklenti de GPL lisansını miras alır. Dolayısıyla kişiler istedikleri gibi düzenleyebilir, satabilir ya da değiştirebilirler. Eğer bunu kabul etmiyorsanız WordPress’in kod yapısını kullanamazsınız. Bu yüzden her tema ya da eklenti içerisinde GPL lisansına sahip olduğunu belirten bir GPL lisans sözleşmesi mutlaka vardır.

Themeforest ve codecanyon ürünlerini yasal olarak ücretsiz kullanabilirsiniz

Themeforest yada Codecanyon’un sattıkları WordPress ürünleri üzerinde telif hakkı var mı?

Hayır. Bu alanlar sadece pazaryeri. Geliştiriciler ürünleri burada sergiler , satar ve komisyon vererek para kazanırlar.

Elbette ilk başta da belirttiğim gibi eğer eklenti yada tema için destek almak ve geliştiriciye destek olmak istiyorsanız mutlaka satın almalısınız. Zaten doğru olan da budur.

Bu yazıda kimseyi lisanssız kullanım için teşvik etmiyorum. Fakat sağda solda asılsız olarak çıkan yasal kullanmazsan şöyle olur, böyle olur gibi dedikodulara da bir nebze olsa doğru cevabı vermek istedim.

Dileyenler elbette geniş çaplı araştırabilirler. Aşağıdaki video da yer alan GPL sitelerine bakarsanız durumun tam da anlattığım gibi olduğunu görebilirsiniz.

Daha detaylı ve diğer bilgiler için videoyu izlemenizi öneririm.

Bahsettiğim ücretsiz GPL sitesi : https://www.gplexclusive.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz