Video Seo Rehberi : Video Seo Nasıl Yapılır? Niçin Gereklidir?

0
134
video seo rehberi

Video SEO ile ilgili olarak, videoların kullanıcı deneyimine ve arama sıralamalarına etkileri,videolar için en iyi SEO uyumu ve optimize konusunda bu makale içerisinde size detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Video kullanmanın faydalarına göz atacak olursak;

  • Çevrimiçi kullanıcıların üçte biri video izlemek için zaman harcıyor.
  • Kullanıcıların % 90’ı ürün videolarının karar verme sürecinde faydalı olduğunu söylüyor.
  • Video reklamları ile ürün satın alma karar sürecini % 97, marka birliğini ise % 139 arttırıyor.
  • Açılış sayfasına video eklemek, geri dönüşüm oranını % 80 oranında arttırıyor.
  • Videolu makaleler normal makalelerden daha fazla paylaşım alıyor.

Gördüğümüz gibi kriterler oldukça etkili ve video içerikli sayfaların sitenizde Hemen çıkma oranını da düşürdüğünü unutmayın.

Video SEO nasıl etki eder?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Bu istatistikler etkileyici olsa da, bunun video SEO ile ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. SEO dijital pazarlama bulmacaları arasındaki birçok parçadan sadece bir tanesidir. En önemli faydası sitenize elde ettiğiniz trafiktir.

Videolar, arama motoru trafiği ile dönüşüm arasındaki boşluğu doldurmanıza yardımcı olabilir. Diğer bir deyişle, videolar arama sıralamalarınız ve dönüşüm oranlarınız üzerinde çok büyük bir olumlu etkiye sahiptir.

[su_quote]Videolar sadece bir pazarlama taktiği değil, marka bilinirliğinizi arttırmak, marka değeri yaratmak ve varolan müşterileriniz ya da potansiyel müşterilerinizle ilişkiler kurmak için güçlü bir yoldur.[/su_quote]

Video Seo Nasıl Yapılır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Video SEO’yu derinlemesine inceleyelim ve videolarınızda en etkili SEO’yu elde etmek için atmanız gereken adımlara bakalım.

Video Seo Anahtar Kelimeleri

Arama motoru optimizasyonu zekice bir anahtar kelime araştırmasıyla başlar. Örneğin, WordPress eklentileri satıyorsanız, bu konuda rekabet etmek ve hit elde etmek için “WordPress eklentileri”, “premium WordPress eklentileri” ve diğer ilgili terimleri kullanarak gerekli Seo optimizasyonlarını gerçekleştirmelisiniz. Bu durum aynı zamanda video SEO için de geçerlidir.

Google, kaynak olarak ieçriğindeki videoların % 90’dan fazlasının YouTube’dan elde etmektedir. MarketingLand ve Searchmetrics tarafından yapılan araştırmalar, Google’ın evrensel aramalarının % 50’sinden fazlasının videolar içerdiğini gösteriyor. Bu, arama yapanların büyük bir kısmının herhangi bir zamanda herhangi bir YouTube videosu ile karşılaştığını göstermektedir.

Özellikle aşağıdakileri göz önüne aldığımızda, YouTube gibi video yayıncıları büyük trafik kaynaklarıdır:

  • Video arama sonuçlarının, düz metin sonuçlarına göre% 41 daha yüksek tıklanma oranı vardır.
  • Videolu sonuçlar, organik Google arama sayfası sonuçlarında düz metin sonuçlarına nazaran 50 kat daha yüksek listelenmeye sahiptir.

Ancak hepsi video SEO anahtar kelime araştırmasıyla başlar. Google’ın ilk sayfasında video sonuçlarına sahip sektörünüze özgü anahtar kelimelere odaklanmalısınız.

Önemli : Google’da nasıl yapılır videoları, ürün yorumları, eğitici videolar ve komik videolar için ayrı bir yer vardır . “WordPress nasıl kurulur”, “WordPress teması nasıl oluştur”, “WordPress eklenti nasıl yüklenir” gibi eğitici videolar ve “komik hayvanlar” gibi eğlenceli videolar, Google arama sonuçlarında mükemmel sonuçlar elde etmektedir.

Bu yüzdendir ki sitenizde Rich Snippets kullanmak oldukça faydalıdır.

Videonuzu Google’ın ilk sayfasında arama sonuçlarına sahip anahtar kelimeler etrafında optimize ederseniz ve videoyu YouTube’da barındırırsanız hem Google’dan hem de YouTube’dan trafik elde edersiniz. Ve ayrıca, YouTube en büyük ikinci arama motorudur.

Video Seo İçin anahtar kelimeler nasıl bulunur?

Sektörünüz ile ilgili video SEO anahtar kelimelerini nasıl bulacağız? Aslında oldukça basit. Örneğin, WordPress ağırlıklı bir web siteniz varsa, “WordPress nasıl kurulur?”, “WordPress tema nasıl yüklenir” ve benzeri aramaları kullanarak video SEO anahtar kelimelerini analiz edin.

Örneğin Google’da “WordPress nasıl kurulur” şeklinde bir arama yaptığımızda aşağıdaki gibi bir sonuçla karşılaşıyoruz;

Video Seo

Gördüğünüz gibi Video içerikli sonuçlar en üstte listelenirken, metin yada resim içerikli sonuçlar alt sıralarda listelenmektedir.

Video SEO anahtar kelimebulmak için, yapmanız gereken tek şey bu anahtar kelime için yeterli arama hacmi olup olmadığını kontrol etmektir. Bunun için, Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimenizin ayda en az 300 arama hacmine sahip olduğundan emin olun. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan, “WordPress kurulumu” sorgusunun, aylık ortalama 1000 ile 1.000.000 aranma hacmine sahip olduğunu görüyoruz bu kelime için oldukça iyi bir rakam. Bunun gibi farklı kelimeler için optimizasyon yaptığınızda toplamda hepsi artmış olacaktır.

 

Video Seo 2

Yine aynı ekrandan ilgili anahtar kelimeye yakın aramaları da görüntüleyebilirsiniz.

Video Seo 3

Bu niçin önemli? Daha fazla anahtar kelime fikri, videolarınız ve diğer içerikleriniz için daha fazla fikir anlamına gelir. Bir anahtar kelimenin 300’den fazla aylık araması olduğu sürece, bu kelime ile ilgili bir video oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelimenizin etrafında bir video oluşturup Google’da iyi sıralamalar elde ettiğinizde, zamanla bu sıralamanız kalıcı olmaya başlayacaktır.

Artık anahtar kelimeniz olduğuna göre, videolarımızı oluşturmanın zamanı geldi.

Yaratıcı Videolar Oluşturmak

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Düz metin içeriği gibi, videonuza ne kadar çok içerik eklerseniz o kadar faydalı olur. Zayıf içerikli videoların hiçbir faydası olmaz. Konuyla İlgisiz, orijinal olmayan, herhangi bir katma değeri olmayan videolardan herhangi bir fayda beklemeyin.

Animasyon oldukça popülerdir. elinizdeki resimlerle çeşitli efektler kullanarak bir video oluşturabilirsiniz. Bu video içerisinde hem resim hemde text ile anlatım yapabilirsiniz.

YouTube videolarının en önemli sıralama işareti olan kullanıcı etkileşimini artırmak için çaba sarfedin, videonuzu ilginç / eğlenceli hale getirin ve hedef kitlenizle alakalı videolar yayınlayın.

Daha Çok Görüntüleme = Daha Kaliteli Video Seo

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Daha fazla kişi videolarınızı izlemeye, abone olmaya, yorum yapmaya, beğenmeye ve videolarınızı paylaşmaya devam ederse, Google’daki sıralamalarda yükselmeye devam edersiniz. Video kötü ise, ne kadar SEO uygularsanız uygulayın faydası olmayacaktır.Kaliteli videolar, video SEO, bağlantı kurma ve marka bilinirliği için inanılmaz sonuçlar sunar.

Video uzunluğu konusunda sabit bir değer yoktur. Bazı SEO uzmanları, daha kısa videoların daha uzun videolardan daha iyi olduğunu savunsa da kanıtlanmış bir tez yoktur.Videonuz kaliteli olduğu sürece, kullanıcılar süresi ne olursa olsun izleyecektir.

Video Seo Optimizasyonu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Kendi hosting sağlayıcınıza video yüklemeyi seçebilirsiniz, ancak YouTube’a yüklemenizi öneririm. Aşağıda en sık kullanılan video sağlayıcılarını ve kullanım oranlarını gösteren bir grafik bulunmaktadır.

Video Seo video kaynakları

Yukarıdaki tabloya baktığınızda videolarınızı nerede barındırmak istersiniz? YouTube veya kendi alanınız?

Daha önce de belirttiğim gibi YouTube, Google’ın sahip olduğu ikinci büyük arama motorudur. İnsanların videolarınızı kendi hosting sağlayıcınızdan mı yoksa YouTube’dan mı bulma ihtimali yüksek? Google bu konuda elbette profesyonel çünkü YouTube videolarını ne kadar fazla kullanıya ulaştırabilirse kar marjı da o kadar yüksek olur.

Kanal profilinizde ve yayınladığınız her video açıklamasında YouTube’dan geri bağlantılar oluşturabilirsiniz. Özellikle ikinci en büyük arama motorundan gelen bir geri bağlantı faydalıdır.

Son olarak, sunucunuza yüklediğiniz videolar, daha hızlı sayfa açılışı konusunda ekstra yük bindirmesi dolayısıyla sayfa açılışınızı geciktirebilir ve bu da Seo’nuzu olumsuz etkileyebilir. Sonuçta, YouTube videolarının yerleştirilmesi kolaydır ve tüm tarayıcılar olmasa bile çoğu ile uyumludur.

Video Seo İçin Gerekli Düzenlemeler

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Oluşturduğunuz videoları Youtube üzerinde yüklerken bazı temel kriterlere dikkat etmekte fayda var.

Video Seo için video düzenleme

Video Bilgileri

Video Başlığı : Kullandığınız başlık, kullanıcıların arama motorunda kullanabilecekleri arama terimleriyle örtüşmelidir. Yani kullanıcıların nasıl arama yapabileceklerini tahmin edip bu yönde bir başlık oluşturun.

Video Açıklaması : Bu kısımda mutlaka videonuz ile ilgili birkaç satır bulundurun. Burası tıpkı bir makale açıklaması gibi video açıklaması kısmıdır ve önemlidir.

Sitenizin Linki : Eğer yayınladığınız video sitenizdeki bir konuda mevcutsa mutlaka o konuya ait linki de açıklama içerisine ekleyin.

Video Etiketleri : Video etiketlerini konu başlığı gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla bu kısmı da bir başlık gibi düşünüp tek kelime olmayan etiketler türetin.

Ayrıca, videolarınızı yüklerken küçük bir resim seçin.

Aydınlık Videolar Oluşturun

Videolarınızı yüklerken elbette en yüksek kaliteyi seçin. En iyi görüntüyü elde etmek için videoları 720p’de ve 16: 9 en-boy oranı ile yükleyin.

Google, sayfa yükleme hızlarını sıralama metriği olarak kullanır; bu nedenle, videolarınızın sitenizin açılış süresini etkilememesi için videoları sitenize eklerken sadece kullanıcı oynat düğmesine tıkladığında yükleyecek şekilde ayarlayın.

Bu durum, kullanıcı deneyimine de, özellikle de dört saniye bekledikten sonra sitenizi terk eden mobil kullanıcıların sitenizden çıkmaması için oldukça faydalıdır.

Video Site Haritalarını Ekleyin

Video site haritaları, video içeriklerinizin bir uzantısıdır. Arama motorlarının videolarınızı diğer içeriğinizle birlikte bulmasına ve dizine eklemelerine yardımcı olur. En iyi yanı, video site haritalarını meta verileri içerecek şekilde özelleştirebilirsiniz, böylece videolarınızın arama sorgularıyla olan alakası artar. Yoast Seo, sadece bu amaçla kullanabileceğiniz mükemmel bir site haritası eklentisi sunmaktadır.

Videolarınızın Bulunmasını Kolaylaştırın

Öncelikle, YouTube’a video yüklerken açıklama kutusundan ve etiketlerden yararlanın. Anahtar kelimeleri kullandığınızdan ve web sitenizdeki, alakalı konularla ilgili izleyicinin bulabileceği bağlantılar ekleyin. Videonuzun YouTube kullanıcıları ve arama motorları için kolayca bulunması için alakalı etiketler ekleyin.

Kullanıcı deneyimi açısından, gömülü videolarınızı web sitenizde bulmayı kolaylaştırmanız gerekir. Bir yayın ya da sayfa başına bir video ekleyin ve bunu ilgili kategoriler ve etiketlerle takip edin. Bu, kullanıcıların ve arama motorlarının videolarınızı bulmalarını kolaylaştırır.

Videolarınıza Interaktif Elementler Ekleyin

Paylaşımlar, beğenenler ve beğeniler videonuz ile izleyiciler arasındaki etkileşimi arttırır. İzleyicileri videolarınızdaki önemli anlarda yakalayabilirsiniz. Video bitmeden önce, görüntüleyenleri bir sonraki adıma yönlendiren video içi formlar, bağlantılar ve sorular gibi etkileşimli öğelerden kullanabilirsiniz.

Videolarınızı Paylaşın

Video oluşturmak tek başına yeterli değildir. Bu sadece denklemin ilk ve en kolay parçasıdır. İnsanlar videolarınızı görüntülediğinde,sizi harika hissettirir ve daha fazla görüntüleme daha iyi sıralamalar anlamına gelir.

Sosyal işaretler ( Social Signals ) Google için önemlidir bu yüzden videolarınızı sosyal medyada paylaşın. Daha çok paylaşım ile videonuzun sıralaması da o kadar iyi olur ki bu da alaka ve değerin bir göstergesidir.

SonSöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Google, sıralamalarda videolara daha fazla önem vermeye devam ediyor. Bununla birlikte, daha fazla izleyicinin videoyu beğendiği, kullandığı ve hatırladığı çevrimiçi video tüketimi de büyümeye devam ediyor. Nitekim YouTube, mobil video tüketiminin her yıl% 100 arttığını bildiriyor. [Kaynak: Hubspot]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz