Websitenize ulaşılamadığında email ile haberdar olun

0
71

Websitenize ulaşılamadığında yada kapalı olduğunda anlık olarak bilgilendirilmek ister misiniz? Bu bilgilendirmeler email  olarak gelsin istemez misiniz:)

Çoğu zaman internet başında olmadığımızda web sitemizde kesintiler olduğunda bunu bilemeyiz. Çünkü bu kesintiler kısa süreli olduğunda takip etmek zor oluyor.

Aslında bu kesintilerin takibi bize kullandığımız hosting firmasındaki sorunlar hakkında da bilgiler vermektedir.

Çoğu web sitesi takip firması bize sitemiz ile ilgili erişebilirlik bilgilerini basit olarak iletmektedir. Bu firmaların ücretli abonelik paketleri biraz daha fazla detay sunmaktadır.

Elbette bu takibi ücretsiz yapmanın yolları var. Bunun için Google en iyi seçimdir. Bu makalemde size Google ile nasıl web sitemizin uptime süresinden haberdar olacağımızı anlatacağım. Yapacağımız işlemler oldukça basit. Bununla ilgili olan programı ben zaten sizin için en basit hale indirgedim.

Websitenize ulaşılamadığında Takip İçin Google Kullanımı

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Google Docs ile kendimize bir takip monitörü oluşturacağız.

Website Takip dosyasına tıklayarak kendi hesabımıza kopyalıyoruz. Verdiğim linke tıkladığınızda size aşağıdaki gibi kopyalama işlemini gösteren bir uyarı verecektir.

Websitenize ulaşılamadığında kopyalama

Kopya Oluştur tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

Gelen ekrandan Website Takip menüsüne tıklayıp Ayarlar seçiyoruz.

Websitenize ulaşılamadığında website takip

Bizden yetkilendirme işlemi ile ilgili olarak izin penceresi açarak onayımızı isteyecektir. İzin Ver tıklayıp devam ediyoruz

Websitenize ulaşılamadığında izin verme

İzin işleminden sonra alttaki gibi sağ köşede bir panel açılacaktır. Bu panele gerekli bilgileri yazıyoruz ve İzlemeyi Başlat tıklıyoruz.

Websitenize ulaşılamadığında ayarlar

Gerekli ayarları yaptıktan sonra e-mail adresimize web sitemizin durumuyla ilgili olarak aşağıdaki gibi bildirimler gelecektir;

  • Sitenize (site adresi) şuanda erişilemiyor.
  • Sitenize (site adresi) şuanda erişilebiliyor.

Tüm bu işlemler için elbette bir Google hesabınızın olması gerekiyor. Google hesabınızdaki bildirim e-posta adresini ayarlamak için Google + Profil Ayarları sayfasını kullanabilirsiniz.

Website Takip Sistemi Nasıl Çalışıyor

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Script içerisinde dahili olarak Websitelerini takip eden ve bilgilendiren bir Google Uygulaması mevcut. Bu uygulama websitenizin durumunu log dosyasına işlemektedir.

Sistem her 5 dakikada bir Web sitenizi denetler ve erişilebilir olup olmadığına bakar. Eğer websitenizde erişim sorunu varsa email olarak bildirim yapar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz