Wordpress Eklentileri

WordPress 404 hatası veren sayfalarınızı seo uyumlu olarak yönlendirin

wordpress-404-hatasi

WordPress 404 hatası gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Ziyaretçiye verdiği rahatsızlığın yanı sıra seo açısından da oldukça zararlıdır. WordPress  404 hatası, WordPress kullanıcılarının yaşadığı en yaygın sorunlardan biridir. Ancak bu sorunun çözümü oldukça basittir.

404 hatası Var olmayan yada taşınmış, değiştirilmiş bir sayfaya ulaşmaya çalıştığınızda sunucunuz tarafından üretilen bir hatadır. 404 hatasının nedenlerini öğrendiğimize göre, bu hatayı nasıl düzeltebileceğinizi görelim.

Önce bu hatanın Seo açısından önemini vurgulamak adına Google bu konuda ne diyor ona bir göz atalım.

Varolmayan bir sayfa için 404 dışında bir kodu döndürmek sorun yaratabilir. Öncelikle arama motorlarına o URL’de gerçek bir sayfa olduğunu söylemiş olursunuz. Sonuç olarak, bu URL taranabilir ve içeriği dizine eklenebilir. Googlebot’un var olmayan sayfalara harcadığı süre nedeniyle, benzersiz URL’leriniz hızlı bir şekilde keşfedilmeyebilir veya sık ziyaret edilemeyebilir ve sitenizin tarama kapsamını etkileyebilir. Var olmayan bir sayfaya yönelik bir istek üzerine her zaman bir 404 (Bulunamadı) yanıt kodu döndürmenizi öneririz. Sitenizi 404 yanıt kodunu döndürürken özel 404 sayfası görüntüleyecek şekilde yapılandırarak kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.

Evet Google bu şekilde bir açıklama ile bu konuda kullanıcı deneyiminin de ne derece önemli olduğunu vurguladı. Fakat 404 hatası veren sayfaları sadece anasayfaya yönlendirmek bazen işimize yaramayabilir. Eğer eski bir içeriğin adresi değişmiş ise bu sayfaları 301 ile yeni adresine yönlendirmek çok daha etkili bir yöntem olacaktır.

Bu konu için .htaccess dosyası üzerinde değişiklikler yaparak da çözüm üretebilirsiniz lakin çoğu kişi bu riske girmek istemez çünkü işleyişi de bozmanız mümkün.Dolayısıyla tam kontrollü ve risksiz bir şekilde bunu halletmek için eklenti kullanacağız.

WordPress 404 Hatası için 404 Plugin for WordPress eklentisi

404 plugin for wordpress eklentisi bu konudaki en iyi ve ücretsiz alternatifler arasında yer almaktadır. Öyleki eklenti ile 404 hatası veren sayfalarınızı 301,302 ve 307 kodlarıyla yönlendirebilirsiniz.

404 plugin for wordpress eklentisi kurulum ve kullanımı

Öncelikle eklentiyi wordpress eklenti deposundan indiriyoruz ve eklenti kurulumunu yapıyoruz. Kurulum sonrası yönetim panelinde sol kısımdaki menüler içerisinde yer alan Ayarlar bölümünden 404 Plugin For wordpress sekmesine tıklıyoruz.

Wordpress 404 hatası 404-plugin-for-wordpress-ayar

404 Plugin For WordPress eklenti ayarları

Karşımıza eklentiye ait ayarların bulunduğu sayfa gelecektir. Bu kısımda üstte turuncu ile belirtilen alan sitenizde mevcut olan 404 hatalarını otomatik olarak gösterir.

Wordpress 404 hatası 404-plugin-for-wordpress-genel

Top traffic errors sekmesi

sitenize en fazla trafik sağlayan fakat 404 hatası çeviren sayfaları listeler.

Wordpress 404 hatası top-traffic-errors

404 Rules sekmesi

Bu sekme içerisinden kendinize özel 404 kuralları belirleyebilirsiniz.

Wordpress 404 hatası 404-kurali-ekleme

Yeni 404 kuralı eklemek için Add New butonuna tıklayın.Karşımıza bazı parametreler gelecek bu parametreler içerisinden en fazla kullanılacak olan ile ilgili örnek vereceğim.

Wordpress 404 hatası yonlendirme

  • Rule Status : Enable
  • Rule : Açılan Menüden End With seçiyoruz. Bunun anlamı adresin sonunda belirttiğimiz URL varsa yönlendir demektir.Yani daha önceden var olan ama artık olmayan sayfanızın uzantısını bu kısma yazmanız yeterli.
  • Redirect To : Yönlendirilecek adres. İster anasayfa isterseniz farklı bir sayfa adresi yazabilirsiniz.
  • Redirect Type : Bu kısımdan 301 (Seo) seçmeniz yeterlidir.

Son olarak Save butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz. Aşağıdaki gibi kuralımız eklenmiş oluyor.

Wordpress 404 hatası yonlendirme2

General Rules sekmesi

Bu sekme içerisinde genel kullanımlara ait kurallar bulunmaktadır. Bunları da tek tek inceleyelim.

Unknown 404 Web Pages

Wordpress 404 hatası general-rules

Eğer tüm 404 hatası veren sayfaları tek bir adrese yönlendirmek isterseniz seçeneği aktif hale getirip, yönlendirilecek olan adresi yazıp Save Changes tıklayın.

Unknown 404 Images

Wordpress 404 hatası 404-images

Sitenizde 404 hatası veren resimler varsa yine ayrı şekilde tüm bu resimler için tek bir resmin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin 404 hatası resmi gibi. Ayarı aktif hale getirip Choose butonu ile resmi seçin ve ardından Save Changes tıklayın.

Unknown 404 Css/Js file

Wordpress 404 hatası cssfile

Bu ayar kısmında sitenizde bulunamayan 404 hatası veren js yada css dosyalarınızı istediğiniz bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Seçeneği on haline getirip adresi yazın ve Save Changes tıklayın.

Unknown other 404 files

Wordpress 404 hatası dosya

Bu kısımda sitenizde kaynağını bilmediğiniz tüm 404 hataları için yönlendirme yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde seçeneği On olarak seçip adresi yazıyoruz ve Save Changes tıklıyoruz.

404 Options Sekmesi

Wordpress 404 hatası 404-options

Bu sekme içerisinde eklentinin genel ayarlarını açıp kapatabilirsiniz.

  • 404 Discovery Status : Otomatik olarak 404 hatası veren sayfaları tespit etme
  • 404 Rules Status : Belirlediğiniz 404 kurallarını aktif yada pasif konuma getirebilme

SonSöz

WordPress 404 hatası en sık karşılaşılan sorunların başında geliyor diye belirtmiştim. Bu konuda size detaylı bir kaynak hazırlayarak hali hazırda karşılaştığınız ve ileride karşılaşabileceğiniz 404 hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

WordPress 404 hatası gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Ziyaretçiye verdiği rahatsızlığın yanı sıra seo açısından da oldukça zararlıdır. WordPress  404 hatası, WordPress kullanıcılarının yaşadığı en yaygın sorunlardan biridir. Ancak bu sorunun çözümü oldukça basittir. 404 hatası Var olmayan yada taşınmış, değiştirilmiş bir sayfaya ulaşmaya çalıştığınızda sunucunuz tarafından üretilen bir hatadır. 404 hatasının nedenlerini öğrendiğimize göre, bu hatayı nasıl düzeltebileceğinizi görelim. Önce bu hatanın Seo açısından önemini vurgulamak adına Google bu konuda ne diyor ona bir göz atalım. Evet Google bu şekilde bir açıklama ile bu konuda kullanıcı deneyiminin de ne derece önemli olduğunu vurguladı. Fakat 404 hatası veren sayfaları sadece anasayfaya yönlendirmek bazen işimize yaramayabilir. Eğer eski…
404 Plugin For WordPress eklentisi diğer 404 eklentilerinin aksine sadece tek bir sayfaya yönlendirmek yerine dilediğiniz sayfalara farklı yönlendirme kodları ile yönlendirme imkanı sunduğu için daha cazip hale geliyor.

404 Plugin For WordPress Eklenti Değerlendirmesi

Kullanım Kolaylığı - 10
Yönlendirme Çeşitliliği - 10
Ücretsiz ve ücretli sürüm farkı - 5

8.3

Başarı

404 Plugin For WordPress eklentisi diğer 404 eklentilerinin aksine sadece tek bir sayfaya yönlendirmek yerine dilediğiniz sayfalara farklı yönlendirme kodları ile yönlendirme imkanı sunduğu için daha cazip hale geliyor.

7 Yorum

Yorum yapmak ister misin?

Pin It on Pinterest