Wordpress Eklentileri

WordPress database optimizasyon eklentileri ile sitenizi hızlandırın

WordPress database optimizasyon wordpress kullanan siteler için neredeyse zorunlu bir işlemdir. Bir yayını veya sayfayı yayınladığınızda, bir yorumu çöpe attığınızda veya daha önce kullandığınız sonra sildiğiniz eklentiler database üzerinde kalıntılar bırakmakta ve bu kalıntılar da database boyutunu arttırmaktadır. Zamanla bu veriler, performansınızı etkileyebilecek kadar veritabanınızı büyütebilmektedir.
Wordpress database optimizasyonu yapmak için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi phpmyadmin üzerinden el ile tabloları seçip silmek yada optimize etmek ki bu işlem mysql ve database konusuna hakim olmayan kişiler için çok riskli bir işlemdir. Diğer yöntem ise, hali hazırda bu işlemi sizin yerinize yapan wordpress optimizasyon eklentileri kullanmaktır.

Bu makalemde size wordpress database optimizasyon eklentileri ile ilgili açıklamalı bir eklenti listesi sunacağım. Aralarından dilediğinizi seçip kullanabilirsiniz.

WordPress Database optimizasyon eklentileri

WP Clean Up Optimizer (Ücretsiz Light sürüm)

Wordpress database optimizasyon wp-clean-up-optimizer

Clean Up Optimizer wordpress optimizasyon eklentisi, veritabanınızı optimize eder, ayrıca veritabanından eski verileri temizler. PhpMyAdmin’e gitmeden veritabanı tablolarını Temizleme, Optimize Etme, Silme ve Onarma işlemlerini zamanlama özelliği de bulunmaktadır.

Revizyon, taslak, otomatik taslak, denetlenen yorumlar, spam yorumları, çöp yorumları, post meta, comment meta, verilerini gösteren panel ile geçici feed’i ve diğer veriler kaldırılarak optimizasyon sağlar.

Clean Up Optimizer, WordPress veritabanını temizlemenize imkan veren üstün nitelikli bir WordPress Eklentisidir. Clean Up Optimizer, phpMyAdmin erişimini kullanmadan Veritabanınızın Tablolarını silebilir, kaldırabilir, optimize edebilir ve onarabilir.

WP Sweep (ücretsiz)

Wordpress database optimizasyon wp-sweep

WP Sweep, yüklendikten sonra araçlar menüsü içerisinde yer alan yazı, yorum, kullanıcı bilgilerini temizlemek ve optimizasyon sağlamak için kullanılan bir optimizasyon eklentisidir. Eklenti ayar sayfasının Alt kısmında her şeyi temizlemenizi sağlayan bir tarama düğmesi bulunmaktadır.

Advanced Database Cleaner (ücretsiz)

Wordpress database optimizasyon advanced-database-cleaner

WordPress’i uzun bir süre kullandıysanız, kesinlikle database temizliği yapmayı düşünün. Gerçekten de, veritabanınız, sitenizi ağırlaştıran ve revizyonlar, taslaklar, spam yorumları gibi şişirilmiş çöplerle doludur. Veritabanınızın boyutunu azaltmak ve tablolara erişirken verimliliği artırmak için bu gereksiz verileri temizlemelisiniz. Ek olarak, aldığınız yedek dosyalarınız daha hızlı ve daha küçük olacaktır. Advanced Database Cleaner , WordPress veritabanınızı temizleyen ve optimize eden oldukça kaliteli bir eklentidir.

Clean Up Booster

Wordpress database optimizasyon clean-up-booster

Clean Up Booster, WordPress Veritabanı’nı temizlemenizi sağlayan üstün nitelikli bir WordPress Eklentisidir. Clean Up Booster, Revizyonlar, Yayınlar, Taslaklar vb. Gibi eski verileri temizleyerek Veritabanınızı optimize eden inanılmaz bir WordPress eklentisidir.

Veritabanınızın boyutunu küçültür ve database erişiminde verimliliği artırır. Ayrıca, hangi verilerin temizlenmesi gerektiğini seçmenize izin verir. Kullanıcının, Veritabanı boyutunu azaltarak Web Sitesini hızlandırmasına olanak tanır. Ayrıca, kullanıcının tüm eski verileri otomatik olarak temizlemesine izin verir.

WP DB Booster

Wordpress database optimizasyon wp-db-booster

WP DB Booster, birkaç tıklama ile WordPress veritabanınızı temizlemenize, optimize etmenize ve analiz etmenize yardımcı olan bir eklentidir. Veritabanınızı şişiren ve yinelenen meta veriler dahil 20’den fazla çeşitli veri türünü temizleyebilir ve optimize edebilirsiniz. Yazılarınızı veya sayfalarınızı düzenlerseniz, yazı veya sayfayı her kaydettiğinizde WordPress revizyon oluşturur.

Bu ne anlama geliyor? Diyelim ki yeni bir yazı yazdınız ve yazı boyutu sadece 50 KB olduğunu varsayalım. Bu yazı için 5 revizyonunuz varsa, DB’de 250KB ek alan kaplar. Eğer 150 makaleniz varsa, 37MB boşa alan kaplamış olacaktır. Ya DB’nizde binlerce spam veya onaylanmamış yorumunuz varsa? WP DB Booster ile , istenmeyen, eskimiş veya önemsiz kayıtların tümünü tek bir tıklama ile temizleyebilirsiniz.

Optimize Database after Deleting Revisions

Wordpress database optimizasyon optimize-database-after-deleting-revisions

Optimize Database after Deleting Revisions eklentisi veritabanınızda bulunan revizyonlar, yorumlar, taslaklar, kullanılmayan tablolar gibi database şişkinliği yaratan kalıntıları temizler.

Plugins Garbage Collector

Wordpress database optimizasyon plugins-garbage-collector

Plugins Garbage Collector, WordPress veritabanınızı tarar ve çekirdek WordPress kurulumunun haricindeki tabloları gösterir. Bazı WordPress eklentileri kendi veritabanı tablolarını yaratır ve kullanır. Bu tablolar, eklentinin devre dışı bırakılması ve silinmesinden sonra veritabanınızda kalabilir. Blogunuz eski ise muhtemelen WordPress veritabanınızda bazı eklentilerin kalıntılar hala vardır. Bu eklentinin yardımı ile veritabanınızı kontrol edebilir ve temiz olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

WordPress database optimizasyon wordpress kullanan siteler için neredeyse zorunlu bir işlemdir. Bir yayını veya sayfayı yayınladığınızda, bir yorumu çöpe attığınızda veya daha önce kullandığınız sonra sildiğiniz eklentiler database üzerinde kalıntılar bırakmakta ve bu kalıntılar da database boyutunu arttırmaktadır. Zamanla bu veriler, performansınızı etkileyebilecek kadar veritabanınızı büyütebilmektedir. WordPress database optimizasyonu yapmak için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi phpmyadmin üzerinden el ile tabloları seçip silmek yada optimize etmek ki bu işlem mysql ve database konusuna hakim olmayan kişiler için çok riskli bir işlemdir. Diğer yöntem ise, hali hazırda bu işlemi sizin yerinize yapan wordpress optimizasyon eklentileri kullanmaktır. Bu makalemde size wordpress database…
WordPress siteniz için database optimizasyonu yapmak sitenizin gözle görülür bir şekilde hızlanmasını sağlamaktadır.

WordPress database optimizasyon eklentileri

Site Hızına Etkisi - 100%
Database Boyutunu Küçültme - 100%

100%

WordPress siteniz için database optimizasyonu yapmak sitenizin gözle görülür bir şekilde hızlanmasını sağlamaktadır.

6 Yorum

  • Bu eklentilerin birtanesi veritabanını tamamen silmişti (yanlış kullanım ile) onun için veritabanı konusunda çok hassas olunması gerekiğini not alalım da 🙂

  • Bir ticaret web sitesi açtım domin aldım ve ticaret web sitesi yapmaya çalışıyorum.
    sepetim bölümü ve de eklenmesi gereken eklentilerden önerebilirmisiniz.

  • Localhost’ta şirket sitesi çalışması yapıyordum çoklu dil çalışıyordum girişler çok fazla değildi WP Sweep eklentiyi kurdum baktım ingilizce kim okuyacak şimdi bunları herhalde önbellek atık verileri temizler diye sweep all yaptım aptal eklenti sen git açtığım içinde konusu olmayan kategorileri sil.

    Hocam hazır yazmışken bir şey sorabilir miyim? wordpress resim yükleyince tarih yıl ayırıyor ayarlar ortam bölümden onu kapattım, uploads/ dizine atıyor lakin ben onu özelliştermek istiyorum mesela uploads/yeniklasor/, yeniklasor2/ vs. bunu yapmak için eklenti var mı?
    Ayrıca makaleleriniz çok güzel olmuş teşekkürler işin rast gitsin.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest