WordPress Dersleri : Görünüm,temalar,bileşenler,menüler

1
293

WordPress Derslerine ait bu bölümde Görünüm menüsü içerisinde yer alan ve en fazla kullanılan kısımlar olan temalar,bileşenler,menüler ve düzenleyici bölümlerden bahsedeceğiz. Nasıl tema yüklenir,özelleştirilir,bileşen nedir nasıl kullanılır,menü nasıl oluşturulur gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

[su_youtube_advanced url=”https://youtu.be/gicVRvxaxzo” controls=”no” rel=”no” theme=”light”]

Görünüm Menüsü

Temalar Sekmesi

Görünüm menüsü içerisinde farklı alt menüler bulunmaktadır. Temalar sekmesinde sitenizde kullandığınız aktif ve deaktif temaları görebilir, temalar arası geçiş yapabilir, tema düzenleyebilir, yeni tema yükleyebilirsiniz.

wordpress kılavuzu wordpress admin paneli temalar

  1. Temalar Sekmesi Sitenizdeki temalara ait detay sayfasıdır.
  2. Sitenize yüklenmiş olan tüm temalar ile aktif olan temalar.
  3. Sürükle bırak yöntemi ile Yeni tema yükleme bölümü
  4. Buton ile yeni tema yükleme bölümü
Özelleştir Sekmesi

Özelleştir sekmesi altında canlı ön izlemeli olarak kullandığınız temadaki değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz. Site ismi, slogan ,renkler, logo, menüler, bileşenler gibi birçok değişikliği anlık olarak yapabilirsiniz.

wordpress kılavuzu wordpress admin paneli temalar özelleştir

Bileşenler Sekmesi

Bileşenler sekmesinde temanızın sidebar ( yan blok ) kısmında görünmesini istediğiniz yada istemediğiniz bloklar için düzenleme yapabilirsiniz.

Sidebar kısmı sitenizin sağ yada sol kısmında bulunan içerisinde farklı blokların yer aldığı bölümdür. Görünümü aşağıdaki gibidir;

wordpress kılavuzu wordpress admin paneli sidebar

Sidebar kısmında görünmesini istediğiniz blokları sürükle bırak yaparak aktifleyebilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz bloklar için ise Sil butonuna tıklamanız yeterlidir.

wordpress kılavuzu wordpress admin paneli widget

Menüler Sekmesi

Menüler sekmesi altında yeni menü oluşturma, menü düzenleme, menü öğelerini düzenleme , menü konumlarını düzenleme gibi seçenekler bulunmaktadır. Aşağıdaki videoyu net olarak anlaşılabilmesi için oluşturdum. İzleyerek kolayca menü oluşturabilirsiniz.

Düzenleyici Sekmesi

Düzenleyici sekmesinde kullandığınız temalara ait kod düzenlemeleri yapabilirsiniz. Gerek php dosyaları gerekse css dosyaları üzerinde düzenlemeler yapabilmeniz mümkün.

wordpress kılavuzu wordpress admin paneli düzenleyici

  1. Düzenleme menüsü
  2. Kodların yer aldığı blok
  3. Tema içerisindeki dosyaların listesi
  4. Düzenlemek istediğiniz tema seçim menüsü
  5. Düzenleme kayıt butonu

1 Yorum

  1. Merhaba benim wordpress temam jannah teması ama düzenleyici alanı yok görünüm menüsü altında. Google analytics kodu eklemek istiyorum ama bir türlü bu sorunu aşamadım. Sizin başlığınızla alakalı bir durum diye yorum yapmak istedim. Dönüş yapar mısınız lütfen?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz