WordPress dosya yöneticisi ile dosya işlemlerini kolayca gerçekleştirin

0
358

WordPress dosya yöneticisi ftp ile yapabildiğimiz tüm işlemleri yapabileceğimiz oldukça kullanışlı bir eklentidir. Bazen kendi bilgisayarımızdan değil de başka bir bilgisayardan websitemize içerik eklemek istediğimizde yada düzenleme yapmak istediğimizde ya ftp programı indirmemiz gerekiyor ya da cpanel dosya yöneticisi kullanmamız gerekiyor ki bu durum oldukça can sıkıcı.

WordPress dosya yöneticisi nedir?

WordPress dosya yöneticisi adından da anlaşılabileceği üzere dosya yükleme, düzenleme , silme gibi ftp üzerinden yapabildiğimiz tüm işlemleri wordpress yönetim panelinden yapabilmemizi sağlayan oldukça kullanışlı bir eklentidir.

WordPress dosya yöneticisi kurulum ve kullanım işlemleri

Öncelikle WordPress dosya yöneticisi eklentisini yüklüyoruz.  Eğer eklenti kurulumunu bilmiyorsanız WordPress’te eklenti nasıl yüklenir isimli klavuzu inceleyebilirsiniz. Eklentiyi yükleyip aktifleştirdikten sonra sol menü içerisinde Wp Dosya Yöneticisi isminde bir menü görüyoruz. Eklentinin resmi adresi ise https://wordpress.org/plugins/wp-file-manager/

wordpress dosya yöneticisiEklenti menüsü içerisindeki Ayarlar kısmı eklentinin pro sürümünde aktiflendiğinden şuan bu kısmı geçiyoruz. Ve İlk seçenek olan Wp Dosya Yöneticisi linkine tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekran oldukça basit ve kullanışlı.

Wordpress dosya yöneticisi ile dosya işlemlerini kolayca gerçekleştirin

Sol kısımda mevcut dizin yapısı görüntülenirken sağ kısımda ise alt klasörler ve dosyaları görüyoruz. Yeni bir dosya yüklemek istiyorsak alt resimde işaretli olan disket ikonuna tıklıyoruz ve gelen küçük pencereden dosyamızı seçiyoruz.

wordpress dosya yöneticisi dosya yükleme

Eğer mevcut bir dosyayı silmek yada düzenlemek istiyorsak, ilgili dosyaya bir kez tıkladıktan sonra sağ tık yaparak açılan menüden işlemimizi seçebiliyoruz.

wordpress dosya yöneticisi işlemler

Temel olarak yükleme, silme, düzenleme işlemlerinden bahsettik. elbette çok daha fazla özellik bulunmakta. İhtiyacınız doğrultusunda dilediğinizi kullanabilirsiniz.

WordPress dosya yöneticisi ftp ile yapabildiğimiz tüm işlemleri yapabileceğimiz oldukça kullanışlı bir eklentidir. Bazen kendi bilgisayarımızdan değil de başka bir bilgisayardan websitemize içerik eklemek istediğimizde yada düzenleme yapmak istediğimizde ya ftp programı indirmemiz gerekiyor ya da cpanel dosya yöneticisi kullanmamız gerekiyor ki bu durum oldukça can sıkıcı. WordPress dosya yöneticisi nedir? WordPress dosya yöneticisi adından da anlaşılabileceği üzere dosya yükleme, düzenleme , silme gibi ftp üzerinden yapabildiğimiz tüm işlemleri wordpress yönetim panelinden yapabilmemizi sağlayan oldukça kullanışlı bir eklentidir. WordPress dosya yöneticisi kurulum ve kullanım işlemleri Öncelikle WordPress dosya yöneticisi eklentisini yüklüyoruz.  Eğer eklenti kurulumunu bilmiyorsanız WordPress'te eklenti nasıl yüklenir isimli…
WordPress dosya yöneticisi ftp ile yapabildiğimiz tüm işlemleri yapabileceğimiz oldukça kullanışlı bir eklentidir.

WordPress Dosya Yöneticisi Eklentisi Değerlendirmesi

Kullanım Kolaylığı
İşlevsellik
Türkçe Dil Desteği
Pro Sürüm Farkı

Toplam

WordPress dosya yöneticisi ftp ile yapabildiğimiz tüm işlemleri yapabileceğimiz oldukça kullanışlı bir eklentidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz