WordPress email ayarları nasıl yapılır en kolay ve hızlı yöntem

4
376
Wordpress email ayarları

WordPress email ayarları varsayılan olarak boş gelmektedir. Kullanıcı kaydı , şifre hatırlatma gibi bildirimleri email yoluyla almak istersek birtakım ayarlamalar yapmamız gerekiyor.

WP Mail SMTP, güvenli bir posta aktarma protokolü veya SMTP kullanarak WordPress e-postalarını kolayca göndermenizi sağlayan en iyi WordPress SMTP eklentisidir. Bu yazıda WP Mail SMTP’yi herhangi bir hosting üzerinde nasıl kullanıp ayarlayabileceğimizi göreceğiz.

WP Mail SMTP Nedir? Neden İhtiyacımız Var?

WP Mail SMTP, bir SMTP sunucusu kullanarak WordPress e-postaları göndermenizi sağlayan bir WordPress eklentisidir. Bu eklenti, WordPress e-postalarınızın standart posta protokolü kullanılarak teslim edilmesini sağlar.

WordPress sitenizi kurduktan sonra, e-postaların gelip gitmediğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni WordPress, e-posta göndermek için PHP mail () işlevini kullanır. Çoğu WordPress hosting şirketi bu ayarı, uygun şekilde yapılandırmaz ve bazıları kötüye kullanımı önlemek için devre dışı bırakır.

Bu sorunun en kolay çözümü SMTP kullanmaktır. SMTP güvenli posta aktarım protokolüdür ve e-posta göndermenin standart yoludur.Kendi hesap bilgileriniz ile sunucuya giriş yaparak güvenli bir şekilde e-posta gönderirsiniz.

Çoğu WordPress hosting şirketi, kendi alan adınızla kullanabileceğiniz ücretsiz e-posta adresleri sunar. WordPress web siteniz için ayrı bir e-posta adresi ayarlamanızı öneririm. Örneğin destek@sitem.com veya bilgi@sitem.com gibi.

E-posta adresini oluşturduktan sonra, E-postalarınızı bu adres üzerinden gönderebilirsiniz. Fakat bu email adresini wordpress içerisinde tanımlamamız gerekiyor.

İşte bu noktada WP Mail SMTP eklentisi işimizi kolaylaştırıyor. SMTP kimlik bilgilerinizi girerek WordPress e-postalarını SMTP üzerinden göndermenizi sağlıyor.

WordPress email ayarları için WordPress mail smtp eklentisi kurulumu ve kullanımı

Öncelikle eklentiyi https://wordpress.org/plugins/wp-mail-smtp/ adresinden indirerek yada eklenti arama kısmından eklenti ismiyle aratarak kurulumunu yapıyoruz. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyosanız WordPress’te eklenti nasıl yüklenir klavuzuna bakabilirsiniz.

Ayarlar -> Wp Mail Smtp seçeneğine tıklıyoruz. Gelen ekrandan aşağıdaki gibi ayarlarımızı yapıyoruz.

Wordpress email ayarları 4

From email : Gönderen kısmında gözükecek olan email adresi

Force email from : Bu kutucuğu işaretliyoruz.

From name : Hangi isimle epostaların gideceğini belirtiyoruz.

Force from name : Bu kutucuğu işaretliyoruz.

Mailer : Bu kısımdan Other Smtp seçiyoruz

Aşağıdaki detayları ise cpanel üzerinden e-posta hesapları -> kullanacağımız eposta -> yapılandırma seçenekleri kısmındaki bilgiler ile dolduruyoruz.

Wordpress email ayarları 3

Smtp host : mail.sadriercan.com

Encryption : SSL

Smtp Port : 465 yada 587

Authentication : On seçiyoruz

SMTP Username : Email kullanıcı adınız

SMTP Password : Email kullanıcı şifreniz

girdikten sonra Save butonuna tıklıyoruz.

Tüm işlemler bittiğinde , yine üst sekmeden Email Test sekmesinden test epostası göndererek test edebilirsiniz.

Wordpress email ayarları 2

WordPress email ayarları varsayılan olarak boş gelmektedir. Kullanıcı kaydı , şifre hatırlatma gibi bildirimleri email yoluyla almak istersek birtakım ayarlamalar yapmamız gerekiyor. WP Mail SMTP, güvenli bir posta aktarma protokolü veya SMTP kullanarak WordPress e-postalarını kolayca göndermenizi sağlayan en iyi WordPress SMTP eklentisidir. Bu yazıda WP Mail SMTP'yi herhangi bir hosting üzerinde nasıl kullanıp ayarlayabileceğimizi göreceğiz. WP Mail SMTP Nedir? Neden İhtiyacımız Var? WP Mail SMTP, bir SMTP sunucusu kullanarak WordPress e-postaları göndermenizi sağlayan bir WordPress eklentisidir. Bu eklenti, WordPress e-postalarınızın standart posta protokolü kullanılarak teslim edilmesini sağlar. WordPress sitenizi kurduktan sonra, e-postaların gelip gitmediğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni WordPress, e-posta…
WordPress email ayarları için oldukça kolaylık sağlıyor.

Wp Mail Smtp

Kullanım Kolaylığı
İşlevsellik

Toplam

WordPress email ayarları için oldukça kolaylık sağlıyor.

4 Yorumlar

  1. Dogrusunu soylemek gerekirse ben bu işlerden anlamıyorum ama sizi yine de takip ediyor ve lazım oldukça da kaliteli yazılarınızdan istifade ediyorum. Teşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz