Wordpress Eklentileri

WordPress için en iyi bileşenler ve sidebar eklentileri

WordPress için en iyi bileşenler listesinde incelediğim eklenti ve bileşenler ile sitenizi daha fonksiyonel hale getirebilir, görsel olarak profesyonelleştirebilirsiniz.

Widget  (bileşen) Nedir : WordPress altyapısını kullanan web sitelerinde sürükle bırak özelliği ile kolayca kurulabilen, kullandığınız temanın desteklediği alan ve sayıda dilediğiniz kadar ekleyebileceğiniz, kullanıcı bilgileri, son konular, son yorumlar , yeni üyeler , benzer konular gibi yüzlerce farklı işlev sunan bir özelliktir.

WordPress 2.2 sürümü ile birlikte gelen widget desteği, wordpress için bir dönüm noktasıydı. O zamandan bu zaman kadar gerek widget konusunda gerekse yeni tasarlanan temaların widget desteği konusunda çok büyük gelişmeler oldu. Ücretsiz olarak binlerce sidebar eklenti ve bileşeni mevcut.

Sizlere bu makalemde en iyi 25 eklenti ve bileşeni tanıtarak, sitenizin sidebar kısmını daha da güzelleştirmek ve kullanıcı etkileşiminizi arttırmada yardımcı olacağım.

WordPress için en iyi bileşenler ve eklentiler

SiteOrigin Widgets Bundle (Ücretsiz)

Wordpress için en iyi bileşenler siteorigin-widgets-bundle-free

Site Origin Widget Bundle  içerisinde 20 adet yararlı widget bulunduran bir pakettir.

İçerisindeki Widget türleri ise şöyledir;

  • Call to action ( eylem ) butonları
  • İletişim formu
  • Google Haritaları
  • Ücret Karşılaştırma Tablosu ( Prizing Table )
  • Görüşler
  • Resim kaydırıcı ( image slider )

Bileşenler üzerinde sınırsız düzenleme yapabildiğiniz gibi içerisinde sınırsız renk ve 1500 üzerinde ikon desteği bulunuyor.

Woo Sidebars

Wordpress için en iyi bileşenler woosidebars

Woosidebars bileşeni ile her sayfaya farklı koşullu,şartlı bileşenler ekleyebilirsiniz. Örneğin anasayfada farklı yazıların olduğu sayfalarda farklı bileşenler gösterebilirsiniz.

Relevanssi

Wordpress için en iyi bileşenler relevanssi

WordPress’in kendi içerisinde varolan arama fonksiyonu çoğu kişi için yetersiz ve sıradan görünebilir. Ziyaretçilerinizin aradıklarını daha kolay bulmalarına yardımcı olmak isterseniz srandart arama özelliğini Relevanssi ile değiştirmeniz yeterli. Eklenti, bir ziyaretçinin arama sorgusunu kısmen eşleştirebilir ve ayrıca, varsayılan arama özelliğine daha alakalı sonuçlar gösterir.

Ninja Forms

Wordpress için en iyi bileşenler ninja-forms

Kenar çubuğu (sibedar), ziyaretçilerin size ulaşabileceği şekilde bir iletişim formu yerleştirmek için mükemmel bir alandır. Ninja Forms en iyi ücretsiz seçeneklerden biridir. Kullanım kolaylığı ve birçok özelleştirme ve gelişmiş seçenekler sunar.

Testimonials ( Görüşler )

Wordpress için en iyi bileşenler testimonials

Web sitenizdeki sidebar kısmında müşterilerin ağzından  yaptığınız işlerin övülmesi gayet güzel olmaz mıydı? Testimonials bileşeni ile müşteri yorumlarını sitenizin sidebar kısmında gösterebilirsiniz. Bileşen ile resim , yazı ve video gösterimleri de yapabilirsiniz. Ayrıca referans gösterim filtrelemesi de yapabilirsiniz.

Gelişmiş Yeni Makaleler Bileşeni (Recent Posts Widget Extended)

Wordpress için en iyi bileşenler recent-posts-widget-extended

Recent Posts Widget Extended bileşeni WordPress için en iyi bileşenler listesinde önemli bir yere sahip çünkü oldukça fazla kişielleştirme seçeneği sunuyor. Bileşen ile yeni makalelerinizi dilediğiniz şekilde özelleştirerek sidebar kısmında gösterebilirsiniz. Küçük resim desteği , kategori desteği ve filtreleme seçenekleri ile ön plana çıkıyor.

WordPress Popüler Konular

Wordpress için en iyi bileşenler gelismis-konulr-bileseni

En iyi makalelerinizi sidebarda yayınlamak güzel olmaz mıydı? Bu makaleler zaten kaliteli oldukları için daha fazla görüntüleme, yorum almıyor mu? WordPress popular posts eklentisi makalelerinizin küçük resimlerini gösterir. Ayrıca kategori ve tarih olarak filtreleyebilirsiniz. Üstelik bu bileşeni birden fazla kullanarak farklı kategorilerdeki yazıları da gösterebilirsiniz.

Contextual Related Posts

Wordpress için en iyi bileşenler contextual-related-posts

Contextual Related Posts bileşeni benzer makaleleri küçük resimler halinde gösterir. Ayrıca resimleri önbellekleme yaparak sayfa açılış hızını düşürmez.

Image Widget

Wordpress için en iyi bileşenler image-widget

Image widget ile sidebarda resimler göstererek, web sitenizi daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Bileşen ile medya kütüphanenizeki herhangi bir resmi boyut , hizalama , başlık gibi parametreleri düzenleyerek gösterebilirsiniz.

Instagram Feed

Wordpress için en iyi bileşenler instagram-feed

Instagram Feed eklentisi wordpress plugin deposunda 5 yıldız almış ve 300,000 den fazla indirilme sayısına sahip popüler bir eklentidir. Eklenti ile instagram hesabınızda yer alan resimleri dilediğiniz boyutta sidebar kısmında göstermenizi sağlıyor.

Compact Archives

Wordpress için en iyi bileşenler compact-archives

Web sitenizde yer alan arşivler, ziyaretçilerin eski içeriklerinizi bulması ve okuması için iyi bir yoldur. WordPress içerisinde varsayılan olarak bulunan arşiv görünümü hoşunuza gitmediyse daha farklı görsel ve kişiselleştirme seçenekleri sunan Compact Archives eklentisini deneyin.

Meks Smart Author Widget

Wordpress için en iyi bileşenler meks-smart-author

Meks Smart Author Widget benim favori yazar biyografisi eklentimdir. Oldukça güzel ve profesyonel bir görünüm sunmasıyla birlikte oldukça fazla kişiselleştirme seçenekleri sunmaktadır. Çoklu yazarların olduğu web sitelerinde kullanıldığında her makale için farklı yazar görüntüleme özelliği de mevcuttur.

Business Contact Widget

Wordpress için en iyi bileşenler business-contact-widget

Şirketinizin bilgilerini sidebarda göstermek oldukça etkilidir. Business Contact Widget bileşeni , jQuery sekmelerine adresinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi eklemenize olanacak sağlar. Ayrıca iletişim formları ve Google Haritalar da dahil olmak üzere sekmeli iletişim bileşenine diğer işlevler de ekleyebilirsiniz.

Poll, Survey, Quiz & Form by OpinionStage

Wordpress için en iyi bileşenler poll-survey-quiz-form

Ziyaretçilerinize anket sunmak için en iyi alternatiflerden birisi de Poll, Survey, Quiz & Form by OpinionStage bileşenidir. Kendinize göre kişiselleştirebilir, resimler yükleyebilirsiniz.

Google Maps Widget

Wordpress için en iyi bileşenler google-maps-widget

Google Maps Widget ile sitenize Google Haritaları ekleyebilir, kişiselleştirebilirsiniz.

Awesome Weather Widget

Wordpress için en iyi bileşenler awesome-weather-widget

Hava durumu bilgileri sunan Awesome Weather Widget bileşeni, özelleştirilebilir renk düzenleri ile muhteşem görüntüler sunar. En önemlisi, hava durumu verileri OpenWeatherMap tarafından sağlanır, böylece güvenilir olduğuna emin olabilirsiniz.

YouTube Channel Gallery

Wordpress için en iyi bileşenler youtube-channel-widget

Eğer bir youtube kanalınız varsa, kanalınızdaki videoları göstermenin en iyi yolu Youtube Channel Gallery bileşenidir. Bir sayfaya birden fazla bileşen ekleyebilirsiniz. Ayrıca videoların küçük resimlerini de gösterebilme özelliği mevcuttur.

Widget Content Blocks

Wordpress için en iyi bileşenler widget-content-blocks

Widget Content Blocks bileşeni ile en kullanışlı eklentilerden birisidir. Bileşen blokları içerisinde görsel editör kullanarak düzenleme yapabilirsiniz.

PHP Code Widget

Wordpress için en iyi bileşenler php-code-widget

PHP Code Widget adından da anlaşılacağı gibi bileşen bloklarının içerisine yazdığınız php kodlarının çalıştırılmasını sağlıyor. Bildiğiniz gibi bileşen bloklarında normalde sadece HTML kodları çalışmaktadır. Fakat bu eklenti ile php kodlarını da çalıştırabilirsiniz.

Widget Importer & Exporter

Wordpress için en iyi bileşenler widget-importer-exporter

Widget Importer & Exporter bileşeni ile mevcut bileşenlerinizin tümünü farklı bir web sitesine kopyalayabilirsiniz. Kısaca içeri & dışarı aktarma özelliği sunmaktadır.

Category Posts

category-posts

Category Posts eklentisi ile dilediğiniz bir kategoriye ait makaleleri özet bilgisi , küçük resim gösterme gibi kişiselleştirebilme seçenekleriyle listeleyebilirsiniz.

WordPress için en iyi bileşenler listesine daha fazla bileşen eklemek elbette mümkün. Çünkü yüzlerce bileşen mevcut. Fakat aralarından ücretsiz, kaliteli ve en işlevsel olanları seçerek listeyi sürekli güncel tutmaya çalışacağım.

6 Yorum

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest