WordPress online kurs yada ders sistemi nasıl oluşturulur?

7
284
wordpress online kurs sistemi

WordPress online kurs sistemi kurmak sandığınız kadar zor değil. Bu sistem ile ister ücretli üyelikler oluşturabilirsiniz isterseniz tamamen ücretsiz bir sistem kurabilirsiniz.

WordPress ile yapabilecekleriniz tamamen sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. Bu yüzdendir ki WordPress dünyada en fazla tercih edilen içerik yönetim sistemidir.

Eklenti ve tema desteği ile tüm ihtiyaçlarınızı mükemmel bir şekilde karşılan bu sistem ile, online olarak kurs,ders,proje gibi sistemleri inşaa edebilirsiniz.

WordPress Online Kurs Sistemi Nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Konuyu biraz daha açıklamak gerekirse online olarak ister yazılı ister görsel anlatımlarınızı belirli bir ücret karşılığı yada ücretsiz olarak kategoriler,konular şeklinde yayınlama işlemine online kurs yada online ders anlatım gibi isimler verebiliriz.

Konumuzla ilgili olarak birkaç örnek web sitesi verelim.

Bu makalemde size WordPress kullanarak ister ücretli ister ücretsiz olarak nasıl online kurs yada ders sistemi kurabileceğinizi ve bunun için hangi araçları kullanabileceğinizi anlatacağım.

Web Sitenizin Ayarlanması

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Hali hazırda bir web sitenizin olduğunu varsayarak sıfırdan WordPress kurulum işlemini geçiyorum. Eğer WordPress sisteminde yeni iseniz A’dan Z’ye WordPress kılavuzu size tüm detayları verecektir. Sıfırdan kurulum yapacaksanız da WordPress kurulumu konusu size yardımcı olacaktır.

Kurs İçeriğinin Planlanması

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Web sitemiz kurulu ve hazır. Fakat bundan sonraki adımlarda düşünerek hareket edeceğiz. Kurs sistemimizi kurmadan önce , ne tür bir sistem olacağı konusunda karar vermeli ve kullanacağımız Tema ve eklenti seçimini iyi yapmalıyız.

Kurs Sisteminin Ana Hatları : Sistemin en önemli bölümü bu kısım. Bu bölümde hangi dersler, kategoriler, alt kategoriler, başlıklar gibi önemli noktalar bulunmakta. Bu yüzden ihtiyacımız hangi yönde ise buna göre bu elementleri oluşturmalıyız.

İçerik Türü : Sadece yazılardan oluşan bir içerik türü seçecekseniz çok fazla düşünmenize gerek yok elbette. Fakat görsel olarak resim yada videolar ile içerikler oluşturacaksanız bunların alt yapısını önceden hazırlamalısınız.

Kurs Tipi : Eğer ücretsiz olarak online kurs hizmeti verecekseniz o zaman bu konuda çok düşünmenize gerek yok. Eğer ücretli bir sistem düşünüyorsanız, ilk etapta ne kadar yada hangi içeriklerin ücretsiz olarak gösterilip daha sonra üyelik isteyeceğini belirleyebilirsiniz.

WordPress Online Kurs Eklentileri

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Sizin için aşağıda kullanabileceğiniz bazı eklentileri listeledim. Elbette bu eklentiler genel itibariyle ücretli. Fakat böyle bir sistem düşünüyorsanız zaten mutlaka sahip olmanız gereken eklentilerdir.

Sensei

Wordpress online kurs eklentisi senseiSensei wordpress eklentisi Woothemes tarafından hazırlanmış oldukça kullanışlı bir kurs sistemi eklentisidir. Ayrıca tüm Woothemes temaları ile sorunsuzca çalışmaktadır. Tek site lisansı için 129$ dan başlayan fiyat aralığı bulunan Sensei eklentisi ayrıca kendi içerisinde farklı eklentilerde bulundurmakta.

Wp CourseWare

Wordpress online kurs eklentisi wpcoursewareWp Courseware wordpress eklentisi sürükle bırak sistemiyle çalışan ve kullanımı oldukça kolay olan bir eklentidir. İki farklı site için 99$ lisans ücreti bulunmaktadır. Ayrıca tüm e-commerce sistemleri ile de uyumlu çalışabilmektedir.

LearnPress

Wordpress online kurs eklentisi learnpressLearnPress wordpress eklentisi ücretsiz olarak sunuluyor. Eklentinin kendisine ait farklı yan uygulamaları da bulunmaktadır. Ayrıca ücretli sürümü de bulunan LearnPress eklentisi 20$ dan başlayan lisans fiyatıyla diğerlerine göre biraz daha ucuz diyebiliriz.

Zippy Courses

Wordpress online kurs eklentisi zippy-coursesZippy Courses wordpress eklentisi Social Triggers’ın sahibi Derek Halpern tarafından geliştirilen deyim yerindeyse hepsi bir arada bir kurs sistemidir. Eklenti e-mail pazarlama, ödeme sistemi entegrasyonu ve detaylı istatistikler gibi farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor. Ücreti ise 199$

LearnDash

Wordpress online kurs eklentisi learndashLearnDash sistemi tek site lisansı için 129$ fiyatla sunulan oldukça kaliteli bir eklentidir. Eğer profesyonel anlamda bu işi düşünüyorsanız bu eklentiyi mutlaka incelemelisiniz. Demo olarak burayı inceleyebilirsiniz.

LifterLMS

Wordpress online kurs eklentisi lifterlmsLifterLMS online kurs eklentileri içerisine yeni katılmış olan bir sistem diyebiliriz. Eklentinin hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunmakta. Ücretli versiyonu 99$ dan başlayan lisans fiyatına sahip iken sınırsız teknik destek, ilave grafikler, premium temalar sunmaktadır.

WordPress Online Kurs Temaları

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Online kurs sistemi için oldukça fazla tema bulmanız mümkün. Burada gösterdiklerim sadece aralarından seçtiğim bazı temalardır.

WpLMS

Wordpress online kurs teması wplmsWpLMS wordpress teması BuddyPress üzerine entegre edilmiş oldukça kaliteli bir kurs sistemidir. 64$ lisans fiyatı bulunan bu tema farklı projeler içinde kullanılabilir.

Academy

Wordpress online kurs teması academyAcademy WordPress teması içerisinde hazır olarak kurs sistemi , kullanıcı yönetim sistemi ve woo commerce entegrasyonu bulundurmaktadır. Fiyatı ise 59$

Course Cats

Wordpress online kurs teması course-catsCourse Cats aylık 47$ abonelik ücreti olan kurs sistemi temasıdır.

LMS

Wordpress online kurs teması lmsLMS wordpress teması Sensei kurs eklentisi ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmış bir temadır. İçerisinde farklı şablon tasarımları ve kişiselleştirme seçenekleri barındırmaktadır. Ücreti ise 59$

Clever Course

Wordpress online kurs teması clever-courseClever Course wordpress teması tam manasıyla online kurs yönetim sistemi diyebiliriz. Online olarak üyelik paketleri satabileceğiniz şekilde tasarlanmış olan bu temanın fiyatı ise 59$.

WordPress online kurs sistemi oluşturmak gördüğünüz gibi hiç zor değil. Eklenti yada tema kullanarak kolayca sisteminizi kurabilirsiniz. Zor olan kısım içeriğin yönetimi, kurgulanması ve oluşturulması.

7 Yorumlar

  1. Sadri bey içerikleri nerde depolamalıyız, sunucumuz ne olmalı, bu içerikler indirilmemeli gibi detaylara değinseydiniz keşke, teşekkürler

    • Bu sistemin detayları oldukça fazla. İçeriklerinizi ister cdn üzerinden farklı bir sunucuda isterseniz de kendi sunucunuzda barındıraiblirsiniz. Fakat sunucunuzun iyi özelliklere sahip olması gerekmektedir. İçeriklerin indirilmemesi için ise farklı yöntemler kullanılabilir. Örneğin Udemy tarzında bir websitesi istiyorsanız bunu özel yazılımlar ile yapmalısınız. WordPress bu konuda sınırlı kalabilir.

  2. Bu güzel içerik için teşekkür ederim.
    Benimde LEARNPRESS böyle bir projem var. Fakat eğitimi satın alana sadece satın aldığı eğitimi gösterecek bir membership sistemine ihtiyaç var. Hangi eklentiyi önerirsiniz.

  3. Bu harika içerik için teşekkürler.
    Bizimde ÖZEL bir projemiz mevcut. Fakat eğitimi satın alandığında yanlızca satın aldığı eğitimi gösterecek bir membership veya sisteme ihtiyacımız var. Ne önerirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz