WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır?

0
195

WordPress tema Türkçeleştirme konusunda sizlerden gelen talepler doğrultusunda sizlere faydalı olacağını düşündüğüm oldukça kolay anlaşılır bir video hazırladım. Tema Türkçeleştirme konusunda iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Po Edit Programı İle Türkçeleştirme

wordpress tema türkçeleştirme poedit

PoEdit programı gerek var olan çevirileri düzenlemek, gerekse yeni çeviriler yapmak için oldukça faydalı ve kullanışlı bir masa üstü programıdır. Kullandığımız tema içerisinde Languages klasörü var ise, bu klasör içerisindeki .Po yada .Pot dosyasını Poedit programıyla açarak Türkçe sürümüne çevirebiliyoruz. Bunun kullanımını video içerisinde anlattım. Poedit programını bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra çevirilere başlayabilirsiniz.

Php Dosyalarını Düzenleyerek Türkçeleştirme

wordpress tema türkçeleştirme php düzenleme

Kullandığınız tema içerisinde herhangi bir Languages klasörü yok ise, kendiniz php dosyalarını açarak Türkçe çevirilerini yazmalısınız. Bu işlemde dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisi ise dosyasının doğru çalışmasını sağlayan php kod yada betimlerini silmemektir. Bunun nasıl yapılacağını da yine video içerisinde anlattım. Dosyaları düzenlemek için benimde kullandığım NotePad++ programını kullanabilirsiniz.

WordPress Tema Türkçeleştirme Videolu Anlatım

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz