WordPress url yapısında kategori ve alt kategorileri göstermek

15
313

WordPress url yapısında kategori ve alt kategorileri göstermek istiyorsanız bunu kolayca yapmanız mümkün. Ziyaretçilerimden biri, kategoriyi ve alt kategoriyi WordPress URL’lerine nasıl ekleyeceğimizi sordu. Kategoriler ve alt kategoriler web sitenizdeki içeriği sıralamanıza izin verir. Ayrıca, kullanıcılarınızın en çok ilgilendiği konulara kolayca göz atmasını da sağlar. Bu makalede, kategoriyi ve alt kategoriyi WordPress URL’lerine nasıl ekleyeceğinizi göstereceğim.

WordPress URL Yapısında Kategori Ve Alt Kategori Nasıl Gösterilir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

WordPress, içeriğinizi sıralamak için iki taksonomi sunar. Bunlara kategori ve etiket denir. Kategoriler genelde daha geniş konular için kullanılır ve alt kategorilere sahip olabilir. WordPress’de kategori ve alt kategorilerin nasıl ekleneceğine ilişkin görsel anlatıma bakabilirsiniz. Bununla birlikte, varsayılan WordPress URL yapısını kullanıyorsanız, kategorileriniz ve alt kategoriler URL içerisinde bulunmaz. Bazı web siteleri, yazı URL’lerinde kategorileri ve alt kategorileri kullanır.

 • http://www.siteismi.com/kategori/yazi-ismi.html
 • http://www.siteismi.com/kategori/altkategori/yazi-ismi.html

Kategori Ve Alt Kategorilerin URL İçerisine eklenmesi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

WordPress yönetim panelinden Ayarlar > Kalıcı bağlantılar menüsüne giriş yapıyoruz. Karşımıza gelen bağlantı ayarları kısmından Özel yapı seçeneğine /%category%/%postname%/ şeklinde dolduruyoruz. Siz bu seçeneği hazırda /%postname%/ yada /%postname%.html şeklinde kullanıyorsanız sadece ilk kısmına /%category%/ ibaresini eklemeniz yeterlidir.

Wordpress url yapısında kategori ve alt kategorileri göstermek

İşlemleri yaptıktan sonra Kaydet butonu ile kaydediyoruz.

Kategorilerin URL yapısında gösterilmesinde 3 farklı varyasyon vardır.

Ana kategori seçimi

Bir yazı için örneğin Cep telefonu ve teknoloji ana kategorilerinin ikisini birden seçtiğinizde Cep Telefonu kategorisine ekleyecektir. WordPress URL yapısında sadece bir ana kategori ve bir alt kategori gösterebilirsiniz. WordPress url yapısına kategori eklerken alfabetik sıralamayla eklediği için yayınladığınız yazı birden fazla kategori içinde olacaksa alfabetik sıralamada önce gelen kategori içerisine dahil edecektir.

 • http://www.siteismi.com/cep-telefonu/yazi-ismi.html
Alt Kategori Seçimi

Yazınızı eklerken alt kategori seçtiğinizde hem ana kategori hem de alt kategori birlikte gösterilmektedir.

 • http://www.siteismi.com/cep-telefonu/samsung/yazi-ismi.html
Alt Kategori + Alt Kategori Seçimi

Alt alta sıralanmış kategorileriniz olduğunda yine wordpress hem ana kategori hem de tüm alt kategorileri gösterecektir.

 • http://www.siteismi.com/cep-telefonu/samsung/samsung-modelleri/yazi-ismi.html

WordPress url yapısında kategori ve alt kategorileri göstermek ziyaretçilerinize gezinme çubuğunda bir kılavuz niteliği oluşturacaktır. Dolayısıyla ziyaretçileriniz hem alt hem de ana kategorileri rahatlıkla gezebileceklerdir.

15 Yorumlar

 1. Kolay Gelsin Sadri Bey ben ana sayfamı alt kategorilere ayırmıştım. aynı makale yazımı hem ana sayfaya hem de alt kategoriye eklesem googleda spam olarak algılanır mı ? Eğer algılıyorsa ne yapmam gerekir ?
  Teşekkürler.

 2. Anasayfada gösterilen makale zaten sizin alt kategorilere eklediğiniz makaledir. Yani yeni makaleler gibi bir durumun gösterilmesi gibidir. Herhangi bir zararı olmaz çünkü zaten makalenin URL si tektir. Siz sadece ana sayfada da göstermiş olursunuz.

  • Kardeş ben tam açıklayamadım genel bir siteme bağımısz rüya tabirleri kategorisini açtım. rüya tabirleri kategorisine alt kategori olarak A-B-C-D-E-F gibi rakamlar açtım. Aynı makalemi hem rüya tabirleri kategorisine hem de onun alt kategorisine göstersem spam olarak algılanır mı? Teşekkürler.

 3. Kardeşim kusura bakma tekrar soruyorum. yoast seo bende yükle bu seonun gelişmiş kısmına girip link vermeme gerek yok. doğru mu anladım ? kategori seçerken ilk seçtiğim kategoriye bu dediğin rel=canonical etiketine kendi otomatik atıyor. doğru mudur ? Teşekkürler.

 4. Merhaba Sadri Bey benim genel sitem var. kategorilerime link vermemiştim. kategorimi alexa ile arattığım zaman ana sayfa alexa puanını gösteriyor. Fakat ben ana kategori puanımı görmek istiyorum. Kategoriye link vermek benim sorunuma çözüm olur mu ? Teşekkürler.

  • Alexayı neden bu kadar ciddiye aldığınızı anlayamadım. Sonuçta oradaki değerlerin sizin sitenize olan hit ile yada arama sonuçları ile bir ilgisi yoktur. Kategorilerinize link alabilirsiniz fakat bunu alexa için değil, Google için yapmanız size hit getirecektir.

 5. kategoriye link verdiğim için bu linkin google sıralaması yükselecek. link olmaz ise sadece ana sayfa yükselmesi oluyor. doğru anladım değil mi ? yukarıdaki alexa sorusunda googleda yükselince alexa düşüyor ya sadece her bir kategori için puanımı öğrenmek istedim. Eklediğim linkler alexa değerimi gösterir mi ? Teşekkürler.

 6. merhaba sadri hocam. paylaşımlarınız için öncelikle teşekkür ederim.
  bir sorum olacaktı. bir taksi sitesi için kategorilerde telefon numarasıyla kategori oluşturmak yerel haritalarda önde çıkması için yarar sağlar mı?
  örnek:
  kategori adı: +90 5xx xxx xx xx şeklinde

 7. Merhaba,

  Sitemdeki kalıcı bağlantı /%category%/%postname% olmasına rağmen alt kategoriler ne yazık ki URL’de gözükmüyor.

  Blog kategorisine spor alt kategorisi eklememe ve yazının yazılması esnasında blog ve sporu ayna seçmeme rağmen url /blog/yazi şeklinde görülüyor.

  Benim amacım blog/spor/yazi şeklinde görünmesini sağlamak.

  Desteğinizi bekliyorum.

  Saygılarımla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz