Wordpress Dersleri

WordPress usb bellek içerisine nasıl kurulur ve çalıştırılır?

Konu başlığı belki sizi biraz şaşırtabilir. WordPress nasıl olurda flash bellek içerisinde olur diye düşünebilirsiniz. Oldukça kolay bir şekilde wordpress işlemlerini yaptığınız siteyi flash bellek içerisinde taşıyabilir programsız olarak çalıştırabilirsiniz.

Kendi bilgisayarınızda yerel olarak wordpress kurulumu konusunda localhost wordpress kurulumu isimli makalede detaylı bir şekilde anlatmıştım.

Bu makalede ise size ister bilgisayarınıza isterseniz de flash bellek içerisine kurup tek tıkla çalıştırabileceğiniz wordpress sisteminden bahsedeceğim.

Deneme amaçlı olarak bilgisayarınıza wordpress kurmuşsanız bunu flash bellek içerisine atarak farklı bilgisayarlarda çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken kısım bahsedeceğim şekilde tekrardan kurulum yapmanızdır. Sonrasında dilediğiniz değişiklikleri yapabileceksiniz.

NOT : Anlatacağım wordpress kurulumu içerisinde Türkçe dil desteği yoktur. Eğer halihazırda wordpress kullanıyorsanız çok gerek duyacağınızı zannetmiyorum.

Usb flash bellek içerisine wordpress kurulumu

Bu işlem için paket bir program kullanacağınız. Kurulumu ve kullanımı çok çok kolay. Fakat ben yinede detaylı olarak sizlere işlemleri anlatacağım.

Öncelikle programımızı buradan indirip kuruluma başlıyoruz.

Kurulum klasörünü dilediğiniz bir yer olarak seçebilirsiniz. Ben masaüstü olarak seçtim. Install tıklayarak devam ediyoruz.

Kurulumun bitmesini bekliyoruz. Bittikten sonra ise Close tıklayıp kapatıyoruz. Masaüstünde InstantWp_4,5 adında bir klasör oluşacaktır. Bu klasör içerisinden InstantWp dosyasına tıklayıp çalıştırıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi ana ekran geliyor.

Bu ana ekran içerisinde yer alan bölümlere bakacak olursak,

Local WordPress URL

Bu kısım bizim yerel bilgisayarımızda kullandığımız wordpress adresidir.

WordPress Fontpage

Az önce kurduğumuz wordpress’in anasayfasını gösterir. Hali hazırda kurulum içerisinde hazır içerikte gelmektedir.

WordPress Admin

Adından da anlaşılacağı üzere sitemizin yönetim paneline giden butondur. Burada kullanıcı adımız admin şifremiz ise password şeklinde varsayılan olarak gelmektedir.

Plugins folder

Eklentilerimizin yer aldığı standart wordpress eklenti klasörüdür.

Themes Folder

Temalarımızın bulunduğu klasördür.

Mysql & Admin

Bu kısımdan da phpmyadmin sayfasına ulaşabilirsiniz. Varsayılan olarak kullanıcı adı root şifre ise boş bırakılmıştır.

Giriş yaptığınızda kurulumun kendi oluşturduğu veritabanını görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi oldukça basit bir kullanımı bulunmaktadır. Eğer flash bellek içerisine sitenizi kopyalamak isterseniz masaüstünde oluşturulmuş olan klasörü olduğu gibi flash bellek içerisine yükleyin. Sonrasında dilediğiniz bilgisayarda herhangi bir kurulum yapmadan üstteki gibi InstantWp dosyasına tıklayarak sitenizi çalıştırabilirsiniz.

6 Yorum

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest