WordPress yazılarınıza yazar kutusu eklemenin 2 yolu

2
129
yazar kutusu cover

Yazar kutusu diğer ismiyle wordpress yazar bilgileri eklentisi , yazıların altında yada üzerinde bulunan, yazar bilgilerini içeren bir bölümdür. Yazar bilgilerini göstermek, ziyaretçiler ile yazar arasındaki etkileşimi arttırmaktadır.

WordPress tabanlı bir web siteniz var ve tüm içerikleri siz yazıyorsanız, her yazınızın sonuna kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir yazar kutusu eklemek, ziyaretçilerinizin sizin hakkınızda bilgi sahibi olması için son dere e önemli ve kullanışlıdır.

Eğer bloğunuzda birden fazla yazar içerik sağlıyorsa, yine ziyaretçilerin her yazarı takip edebilmesi amacıyla yazar kutusu eklemek oldukça faydalıdır.

Son zamanlarda oluşturulan çoğu tasarım kendisinden var olan yazar kutusu özelliği ile gelmektedir. Eğer mevcutta kullandığınız tasarım içerisinde bu özellik yok ise dert etmeyin. İster manuel isterseniz de eklenti olarak bu özelliği sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress’te yazar kutusu nasıl eklenir?

1. Manuel Olarak Yazar Kutusu Eklemek

Manuel olarak yazar kutusu eklemek aslında son derece basit bir işlemdir.  Kullandığınız temanın css dosyasına aşağıdaki kodları ekleyelim.

#author-info { float: left; padding: 20px;background-color: #f0f0f0; margin-bottom:10px; -moz-border-radius: 5px;border-radius: 5px;} 
#author-info .avatar { position: relative; top: 0; left: 0; float: left; } 
#author-description { margin-left: 100px; } 
#author-description h3 { margin-top:0px;margin-bottom:10px;}

Son olarakta aşağıdaki kodları temanızın single.php dosyasına ekleyelim.

<div id="author-info">

<div id="author-avatar">
			<?php echo get_avatar( get_the_author_meta('user_email'), '80', '' ); ?>
			</div>


<div id="author-description">
<h3><?php the_author_link(); ?></h3>

			<?php the_author_meta('description'); ?>
            </div>

</div>

Eğer yazarın tüm içeriklerini göstermek için yazar kutusunun altına bir link koymak isterseniz aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

<?php the_author_posts_link(); ?> Tüm Yazılarını Göster

Aşağıdaki kodu ise yazarın yazdığı içeriklerin sayısını göstermek için kullanilirsiniz.

<?php the_author(); ?> tarafından <?php the_author_posts(); ?> içerik oluşturuldu.
2. Eklenti ile Yazar Kutusu Eklemek

Eğer manuel kurulum ve kodlar ile uğraşmak istemiyorsanız. Zahmetsizce wordpress yazar kutusu eklentisi kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için farklı eklentiler mevcut. Bu eklentilerin neler olduğunu inceleyelim.Wordpress’te nasıl eklenti yüklenir bilmiyorsanız WordPress’te eklenti nasıl yüklenir? konulu makaleye göz atabilirsiniz.

Fancier Author Box

yazar kutusu Fancier-Author-Box

Fancier Author Box 10.000 indirilme sayısı ile popüler olan bir yazar kutusu eklentisidir. Vimeo,youtube,tumblr gibi birçok sosyal medya hesaplarını , URL, şirket, ad soyad gibi detayları gösterebilme özellikleri de mevcuttur. Yazar kutusunu ister yazıların altında isterseniz de yazılarınızın altında gösterebilme seçeneği de bulunmaktadır.

yazar kutusu Fancier-Author-Box2

Son Yazıları Sekmesi ile yazara ait son yazıların listesini de gösterebilirsiniz. Ayrıca sekmenin rengini de değiştirebilirsiniz.

Ayrıca eklentinin CodeCanyon üzerindeki pro sürümünü satın aldığınızda daha fazla kişiselleştirme seçeneklerinden de faydalanabiliyorsunuz. Eklentinin demosuna buradan bakabilirsiniz.

Co-Authors Plus

yazar kutusu co-author plus

Co-Authors Plus eklentisinin en büyük özelliği yazılarınız için misafir yazar etiketi oluşturabilmenizi sağlamaktadır. eklentiyi yüklediğinizde Kullanıcılar menüsünde Guest Authors ayarlarını göreceksiniz. Bu kısımda istediğiniz isim ve bilgilerde misafir yazar oluşturabilirsiniz. Böylece her yazı için farklı yazar bilgisi gösterebilirsiniz.

WP Author Box Lite

yazar kutusu WP-Author-Box-Lite1

Wp Author Box Lite wordpress eklentisi birçok özelliğe ve ayara sahip oldukça kullanışlı bir eklentidir. Eklentiyi yükledikten sonra Author Box Lite isminde yeni bir menü göreceksiniz. Bu menü içerisinde sosyal medya ayarları,sekmeler,tasarım gibi birçok düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Yazar kutusunu ister yazılarınızın altında isterseniz de üstünde gösterebilirsiniz. Son yazıları sekmesinde yazara ait dilediğiniz kadar son yazıyı listeletebilirsiniz.

yazar kutusu WP-Author-Box-Lite

Wp author Box Lite wordpress yazar kutusu eklentisi benim favorilerim arasındadır. Eklentinin ücretli versiyonunda birkaç farklı özellik daha bulunmaktadır. Eklentinin demosuna buradan bakabilirsiniz.

Author Bio Box

yazar kutusu Author-Bio-Box1

Author Bio Box wordpress yazar kutusu eklentisi wordpress.org üzerinde 4000 den fazla indirilme sayısı ve 5 yıldız oylama değeri ile oldukça popüler bir eklentidir. Eklenti ayarları içerisinde avatar boyutunu değiştirebilme, 10 adet sosyal medya hesabı gösterebilme, renkleri değiştirebilme gibi birçok kişiselleştirme opsiyonu bulunmaktadır.

2 Yorumlar

 1. Yazar kutusunun sitenin index’ine koymak istiyorum, böyle bir şey mümkün mü? Veya önerdiğiniz bir tema? Onu da bulamadım 🙁 Yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz